| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

De ce mor unii copii la botez, sau calcati de o masina in mod stupid pe o trecere de pietoni, sau fac leucemie de la 5 ani, sau se nasc cu diferite probleme de sanatate? Daca exista un Dumnezeu care vegheaza asupra lor de ce nu ii ajuta? Vedeti anual cati oameni mor in lume de cancer, de foame, etc...

87 răspunsuri:
| TeoriaLuiPytagora a răspuns:

Fiindca Dumnezeu stie ce fel de oameni or fi fost ei in viitor. Poate a scapat omenirea de infractori, criminali etc.
Sau poate doar din intamplare.

| alx4593 a răspuns:

Viata are urcusuri si coborasuri, fiecare are o soarta si nimeni nu o poate schimba, sunt niste legi nescrise pe care nu o sa le intelegem niciodata!

| BellaSomerhalder a răspuns:

Tu de unde stii ca Dumnezeu exista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar si tu crezi in cineva care e in nori deci acea persoana de ce nu face nimic?

| niku93 a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Cel mai stupid raspuns din era internetului! pot decat sa-ti trasmit:
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

| Hohenheim a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Scuza-ma ca te chem retardat/retardata dar e din faptul ca chiar CRED ca esti.
Cum poti sa zici ceva de genul?
Scuza-ma dar a fost cel mai prost raspuns ever.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dumnezeu a golit lada mea de bere cand criminali aia omora oamenii nevinovati

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru BellaSomerhalder):

Eu stiu ca nu exista.

ce vreti de la un pusti TeoriaLuiPytagora de 14 ani
El traiesti pentru ca va fi un mic mucos toata viata si nu va deranja pe nimeni de asta l-a lasat in viata big grin

| denisamarc a răspuns:

Eu nu cred ca acei copii ar fi niste criminali hotii etc. Se zice ca copii sunt pedepsiti dupa relele ce le fac parinti bunici, ca atat le-a fost lumanarea fel si fel de prosti. Se intampla cazuri in care parinti nu sunt compatibili sau sanatosi, femeile nu au grija de ele asta ar fi un motiv parerea mea si cel cu accidentele neatentia altora care nu sunt in stare sa judece.

| TripatPePoezii a răspuns:

Intai de toate ar trebui sa stii ca in religia crestina se pune accent pe suflet nu pe trup.Trupul reprezinta viata asta iar sufletul viata viitoare.Personal cred ca nu conteaza cand si cum mori, ci cum traiesti. Faptul ca acei oameni nevinovati mor, este o tragedie pentru cei ramasi in viata, insa pentru Dumnezeu poate este o parte din planul Lui.Moartea este doar o trecere.

| Coconutz a răspuns:

Pardon? Daca fiul tau impusca pe cineva e vina ta? Noi suntem responsabili pentru propiile actiuni. Toate bolile si tot ce e rau in lume e din cauza noastra. Atragem ce gandim. Nimic si absolut nimic nu se intampla fara un motiv. Suntem direct vinovati de actiunile noastre si ce urmeaza dupa.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Ne-a scapat dumnezeu de criminali si infractori, dar ne-a lasat retardati ca tine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca dragostea "parinteasca" in viziunea lui Dumnezeu nu e la fel cu dragostea in viziunea noastra.
Ori are simpatii si antipatii foarte puternice si, pur si simplu i s-a pus pata pe bietii copii, ori, din cand in cand (varsta, probabil), nu reuseste sa stea cu ochii chiar pe toata lumea, ori chiar nu exista.
In legatura cu a doua varianta: cred ca atunci cand le-a spus lui Adam si Eva sa se inmulteasca, nici prin cap nu i-a trecut ca se vor inmulti in asa hal incat sa nu mai poata supraveghea toata progenitura.

| Omulrational a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Tu de exemplu daca te calca masina, te calca pentru ca vrea Dumnezeu sau ca e un drogat la volan si iti face bine ca te calca...

| sandra2012 a răspuns:

Poate ca parintii lor au avut pacate mari, poate ca femeia respectiva a avortat multi copii la viata ei si acum cand isi doreste un copil Dumnezeu o pedepseste si i-l ia, in numele copiilor ce i-a avortat. Poate e neglijenta preotilor, poate, poate...

| sandra2012 a răspuns:

Poate dar asta e parerea mea. Ai intrebat, eu am raspuns.

| Necrophagist a răspuns:

Omul e rational ca sa aleaga.Adica...pana si lucrurile astea sunt urmari ale unor alegeri umane. Tata a fost betiv, m-am nascut handicapat.Cred ca am raspuns consecutiv la 3 intrebari de liber arbitraj, daca D-zeu ar veghea in masura in care vrei tu si majoritatea am mai fi liber arbitri?

| AnonimAwesome a răspuns:

Raymusic e un prost! esti un ateu! vei arde in gheena!

| Trinitas a răspuns:

Probabil ca Dumnezeu se amuza teribil de asta.

| miradoniz a răspuns:

De ce ar face Dumnezeu ceva pentru oameni?
Are vreo obligatie morala?
Le-a dat viata, o lume frumoasa...si eu sufar pentru cei care sufera, dar a pleca de la ideea ca Dumnezeu are vreo datorie fata de umanitate, mi se pare o idee proasta.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Mi-e dor de tine

| opium a răspuns (pentru sandra2012):

Daca ce spui tu e adevarat inseamna ca dumnezeul asta e mai razbunator decat toti oamenii la un loc.Cum sa ne ceara el sa iertam,cand el ia copii mamelor,da cancer si leucemii unui nou nascut,lasa copii somalezi sa piara de foame... Deci el e dumnezeu vostru just si corect? Si ca sa nu va mai agitati,da,stiu deja teoria voastra:dumnezeul ne pune la incercare, asa considera de cuviinta, etc.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Deja? si nici nu am plecat înca...

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Auu,am uitat ca poti pleca mai mult de atat

| William a răspuns:

Ei bine oricat de ciudat ti s-ar parea pacatele parintilor se rasfrang asupra copiilor. Nu ma refer doar la tata si la mama, ci si la bunicu, strabunicu si tot asa vreo 9 generatii. Nu stiu ce vina au copii ca strbaunii lor au fost niste pacatosi dar asa a zis profa la scoala.

| AragorN88 a răspuns (pentru miradoniz):

Tu daca o sa ai un copil nu o sa ai nicio obligatie fata de el? De ce mai creaza oamenii daca nu are de gand sa aiba grija de ei? Suntem porcii lui de guineea sa faca experimente pe noi? E mai important pentru el sa-l slujesti sau sa fii tu fericit?
Daca nu are nicio obligatie fata de noi atunci nici noi nu avem vreo obligatie fata de el. Eu nu am semnat nici un contract cu el din cate tin minte.

| Wehrmacht a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Sunt de acord cu Wood. Daca stia, dc ia mai nascut?

| ML001 a răspuns:

E pacatul care se mosteneste! Dumnezeu isi respecta legea. daca copilul a fost facut cand cei doi nu erau casatoriti acel copil poate avea o boala ceva...si Dumnezeu nu are nici o vina ca unii fac copii la betie! si Dumnezeu te poate scapa de acea boala daca ii ceri ajutorul si esti intr-o relatie buna cu El