| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

De ce mor unii copii la botez, sau calcati de o masina in mod stupid pe o trecere de pietoni, sau fac leucemie de la 5 ani, sau se nasc cu diferite probleme de sanatate? Daca exista un Dumnezeu care vegheaza asupra lor de ce nu ii ajuta? Vedeti anual cati oameni mor in lume de cancer, de foame, etc...

87 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Cand ai un copil nu il tii mereu de mana, il mai lasi sa mearga si singur ca sa vezi daca l-ai invatat sa mearga corect astfel incat sa se descurce si singur. Apoi il imbratisezi si te bucuri de realizarea lui.
Nu ai vreo obligatie ci libertatea absoluta. Fericirea autentica e in „slujire", sa fii tu fericit e de fapt placere.

| Angel0 a răspuns:

Intrebarea este mai veche decat foamea, si a mai fost postata pe TPU de cateva sute de ori.
Se intrebau ei si babilonienii, de ce nu s-ar intreba si ultimul ateu agramat aterizat pe aici.rolling on the floor

| AragorN88 a răspuns (pentru Necrophagist):

Libertatea absoluta = Fericire
Fericite autentica = slujire
Libertatea absoluta = slujire
Bine

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Libertatea absoluta e aia ca poti alege sau NU slujirea, ah ma chinuie termenul asta.Nu ai o obligatie la origine, la alegere apoi, libertatea absoluta va implica si responsabilitatea absoluta.
Spuneam ca fericirea slujirii e mai autentica neimplicand placerea.

| AragorN88 a răspuns (pentru Necrophagist):

Daca ma intrebi pe mine libertatea absoluta nu ar exista daca dumnezeul tau ar fi real.
Noi avem responsabilitate absoluta? AOLEU, pai si Dumnezeu de ce nu are nicio responsabilitate? Aaa stai ca are una, se numeste trimiterea omului in iad pentru ca nu a facut ce vrea El si pe urma numeste asta libertate absoluta. Libertate absoluta cu pistolul la tampla, acum alege.

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Desigur,eu am vorbit din perspectiva teologica, nu te-am intrebat pe tine.
Ma intrebi de ce D-zeu nu are responsabilitate.Pentru ce anume sa aiba responsabilitate? Am explicat ca avem ratiune,avem discernamant.Daca ar alege el pentru noi ai zice ca ne traieste el viata.
Nu e D-zeul meu si nici nu incerc sa te conving. Poti sa il urmezi sau nu. Iadul este locul fara D-zeu, practic nu chestia aia cu flacari, doar un spatiu atemporal in care regreti ca nu ai ales cealalta optiune.Nu te trimite, tu ai ales asta.

| sandra2012 a răspuns (pentru opium):

Nu am de unde sa stiu de ce se intampla toate astea, doar nu sunt Nostradamus, nu? Dar tu te gandesti unde a ajuns lumea in ultimii zeci de ani? Cata rautate, cate crime, cata nepasare unii fata de altii? Pentru toate astea trebuie sa platim nu?

| Catalinnna a răspuns:

Pnetru ca asta este voia Domnului, ceea ce inseamna ca asa e mai bine. chiar daca noua ne vine greu, judacatile Domnului sunt cele mai drepte.
Daca tie iti moare o persoana draga de cancer, de xemplu, iar ea pe pamant s-a chinui, a trecut prin mari dureri, insa sufletul sau a fost curat si astfel si-a castigat mantuirea. Ea merge in Rai, alaturi de Maica Domnului, de Sfintii Parinti, de Sfintii Aspotoli si de toate sufletele drepte, iar tu spui ca Domnul e nedrept, si ca trebuia sa traiasca asa in dureri, sau ca trebuia sa fie sanatoasa, desi poate ca atunci avea sufletul bolnav?
Stie Dumnezeu ce si de ce face totul!

| Tania a răspuns:

Nu am un raspuns personal,dar am vazut o data un film care era mai emotionat asa,dar la un moment dat se auzea asa in filmul ala o voce dramatica ca zicea:„Cand Dumnezeu a creat lumea, totul era perfect, dar apoi s-a plictisit si a creat si defectele"aici referindu-se le pers.cu handicap.
Iar odata l-am intrebat pe un om care este foarte religios,pana la fantism,si a zis ca :„Dumnezeu ia acesti copii de pe pamant pentru ca are nevoie de ingeri in cer, si ca cica de aia au murit nu stiu cate mii de copii pe vremea cand Iisus era cautat sa fie omorat de mic ca el avea nevoie de ingeri"laughing)
Eu ce sa zic, asta e viata sunt si plante care se usuca inainte de a inflori si animalele mai mor tot de pui.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

"Râul de foc" este mentionat în Apocalipsa(15, 14),spatiul doar cu umbre este iadul "evreu"-si,poate-cel actual,unde oamenii sunt prinsi în contradictiile în care si-au trait viata,pentru ca nu au încredere în Dumnezeu pentru a îi cere ajutorul? pentru ca sufletul este partea irationala a vietii? poate sunt chinuiti de dragostea pe care nu o pot accepta, pentru ca nu se considera demni de ea, cum spunea un ortodox...Pentru mine "flacarile" sunt o posibilitate de ispasire-înainte de Iisus, erai pur si simplu pierdut departe de Dumnezeu(sorry, nici eu nu stiam înainte)...

| opium a răspuns (pentru sandra2012):

Bun,si aici vine o alta intrebare: De ce sa nu plateasca doar criminalii si hotii? De ce un om care isi vede de treaba lui sa plateasca pacatele stramosilor?
De ce sa plateasca un copil abia nascut pentru vina altora din urma? Unde mai e dreptatea "divina"?
O groaza de "de ce"-uri la care ma indoiesc ca cineva va putea raspunde.
Si apropo de faza cu "cate se mai intampla cu lumea in ultimii zeci de ani",te contrazic:poti sa imi spui o perioada din istorie cand totul era roz si frumos,cand toti se respectau si erau pasnici? De-a lungul omenirii au avut loc incontinuu atrocitati,crime sangeroase, ucideri in masa. Ca acum sunt super-mediatizate e alta, dar rautatea a existat de cand e lumea.

| miradoniz a răspuns (pentru AragorN88):

"Eu nu am semnat nici un contract cu el din cate tin minte."-este problema principala a lui Dumnezeu cu multi oameni de altfel-daca ai un Tata-cum de L-ai putut uita?

| adyy95 a răspuns:

O intrebare tampita pusa de o persoana la fel!
mor pentru ca sa le este destinul asa este scris si nu poti sa spui tu ca dumnezeu nu exista el are o ratiune mult peste a ta si a fiecaruia el stie mai bine de ce mor acei copii

| sandra2012 a răspuns (pentru opium):

Da, aici trebuie sa recunosc ca ai dreptate: rautate a existat dintotdeauna. Iar pentru celelalte intrebari: dar Iisus cum a platit pentru pacatele oamenilor? Ce vina avea el ca oamenii erau atat de pacatosi?

| ZK a răspuns:

Sunt de acord cu @Teorema lu Pitagora!

D-zeu există! Necredinciosii suck!

| ZK a răspuns:

Aaaa si ei mor pentru ca nu imi pasa de ei!

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Comparativ,bla bla bla, cum spuneam eubig grin

| AragorN88 a răspuns (pentru Necrophagist):

Din nou interpreteaza fiecare Biblia cum vrea, eu o interpretez ca pe o poveste de basm din care poti sa inveti ceva despre conditia umana, nu ca pe un stil de viata. Mi se pare penibil sa spui ca acela prezentat acolo sa fie un dumnezeu bun si iubitor. Nu vreau sa o iei ca pe o jignire, e doar parerea mea.

| AragorN88 a răspuns (pentru miradoniz):

Probabil m-a parasit cand eram mic pentru ca eu nu l-am vazut niciodata.

| miradoniz a răspuns (pentru AragorN88):

hee hee ce sa faca El daca ai ochi si nu vezi?

| Necrophagist a răspuns (pentru AragorN88):

Nu o interpretez cum vreau dar opinia mea e majoritar acceptata in filozofie.ca simbolistic este focul ca purificare e altceva.Nu ma jignesti cata vreme consider biblia doar o chestie de referinta.nu trebuie sa il vezi, il observi din propria existenta.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Ok,cam e bla-bla-bla.Am schimbat putin raspunsul, ca sa exprime mai bine ideea de fond.

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

E frumoasa ideea de fond

| miradoniz a răspuns (pentru ML001):

"daca copilul a fost facut cand cei doi nu erau casatoriti acel copil poate avea o boala ceva."-de cupluri casatorite care sa aiba copii handicapati nu s-a mai auzit pâna acum.Se zice.

| miradoniz a răspuns (pentru Necrophagist):

Dragostea Domnului care lupta pentru om-în orice stare s-ar afla el?
Of,Doamne,daca fariseii de orice culoare nu s-ar folosi de scuza asta pentru a ne face sa ne simtim prost în fata milostivirii dumnezeiesti-si sa ne îndemne sa facem cât mai multe noi însine!
Din fericire, Domnul da mereu, da fara sa se uitehee hee "fara numar"hee hee fara sa ceara nimic.Niciodata!

| miradoniz a răspuns (pentru miradoniz):

în caz ca cel cu "stupid"-ul mai trece pe aici-recunoaste, nu stii ce înseamna ironia!

| Necrophagist a răspuns (pentru miradoniz):

Ce sa spun? Probabil imi revin usor si sigur.

| TeoriaLuiPytagora a răspuns (pentru Omulrational):

Nu iti face bine dar stie dumnezeu dc te calca poate copilu care a fost calcat o fi fost in viitor un criminal.

| opium a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Pai si atunci cum de mai avem criminali in ziua de azi? A omis sa calce cativa cativa?
Nu gasesc cuvinte sa imi exprim uimirea pentru cat de incuiati puteti fi unii. Si crede-ma, incuiat e un cuvant frumos fata de cel care imi trece mie prin cap la adresa celor ca tine.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru TeoriaLuiPytagora):

Tu chiar ma uimesti cata prostie poti sa debitezi, Oi fi avand tu 10ani dar esti mai prost decat prevede legea!