| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu s-a mai facut un nou legamant?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mantuitorul Hristos a lansat tuturor oamenililor invitatia de a intra in noul legamant:"dupa cum Tatal invie mortiisi da viata cui vrea tot asa si Fiul da viata cui vrea. Tatal nici nu judeca pe nimeni si toata judecata a dat-Fiului, pentru ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal.Adevarat adevarar va spun ca CINE asculta cuvintele Mele si crede in Cek ce m- a trimis, are viata vesnica, nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.(Ioan 5-21, 24)

| ania a răspuns:

Tot Isus spune: "Cine crede in Mine are viata vesnica.Eu sunt Painea vietii. Parintii vostrii au mancat mana im pustie si au murit.Eu sunt Painea vie care s- a coborat din cer. DACA MANANCA CINEVAdin painea aceastava trai pe veci si painea pe care o voi da Eu este TRUPUL MEU PE CARE IL VOI DA PENTRU VIATA LUMII."Ioan 6- 47, 48, 51)La fel cum taierea imprejur era un semn exterior al vechilui legamant botezul pe care il porunceste Iisus e semnul exterior al noului legamant- Mergeti in toata lumea si vestiti Evanghelia la orice om.CINE va crede si se va boteza va fi mantuit( Marcu 16-16
Cartea Evrei explica de ce noul legamant mediat de Mantuitorul Hristos eai bun decat primul:
Sr desfiinteaza aici o porunca de mai inainte ...si se pune in loc o nadejde mai buna pri care ne apropiem de Dumnezeu.El s- a facut garantul unui LEGAMANT mai bun..acolo au fost preoti in numar marepentru ca moarte ii impiedica sa ramana etern.Dar fiindca El ramane etern are o preotie care nu poate trece de la unul la altul..Si tocmai un astfel de Mare Preot ne trebuia: sfant, nevinovat, fara pata..care n-avrea nevoie ca ceilalti mari preoti sa aduca jertfe in fiecare zi, intai pentru pacatele sale si apoi pentru pacatele poporului, caci lucrul acesta l-a facut odata pentru totdeauna cand S-a adus jertfa pe Sine Insusi"(Ioan 7-18, 19,22, 24,26, 27).Eu am intrat in acest nou legamant si consider cs e cea mai buna decizie pe care o poate lua orice om de pe aceasta planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noul legămân al lui Iisus e valabil pană la revenirea Lui.

| RAY a răspuns:

Pentru ca iisus a spus ca cel vechi este vesnic iar el a venit sa implineasca vechea lege a lui moise