| RAY a întrebat:

Dumnezeu a gresit prima oara apoi a facut un nou legamant?
cum putea dumnezeu sa greseasca? de ce nu a facut de la inceput?

25 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai dumnezeu daca ar fi existat nu gresea, deci nu exista. Si daca gresea, repara ce a gresit, dar nici asta nu se intampla, idioteniile care ne fac rau in viata, felul de a fi, au ramas aceleasi infectii, la majoritatea, rautate, invidie, lacomie, violenta, etc.

Si pe de alta parte boli, imbatranire, chinuri in viata si doar putin bine.

| Holiday a răspuns:

E o tampenie asta cu "legamantul". Nici macar Biblia nu afirma ca omul ar fi agreat ideile spiridusului, deci nici vorba de vreun legamant. Practic Dumnezeu a facut o intelegere cu...nimeni.
De fapt Biblia afirma ca spiridusul ar fi dat niste instructiuni, pe care nimeni nu le-a agreat. Nici macar cei care, conform povestii, ar fi fost primii oameni si au primit instructiunile live, respectiv Adam si Eva.

| StrongHeart a răspuns:

Cu ce a gresit mai exact?

| StrongHeart a răspuns:

E amuzant ca noi, oamenii îi cautam greselile lui Dumnezeu, vedem oriunde greseli in exterior, dar nu le vedem pe cele din noi.Si eu sunt la fel,nu zic ca sunt mai breaz,cand nu merge ceva dau vina pe Dumnezeu,pe biserica,pe stat,pe oameni,pe societate. Orice dar sa nu ma uit in sine,ca daca ma uit in sine s-ar putea sa ma sperie ce vad si sa nu vreau sa accept cine sunt.
Asta e culmea,ca si cum noi suntem niste sfinti si au aparut din senin boli,ura,genocide,razboaie si alte catastrofe.
Toti suntem vinovati pentru ce traim,de ce cautam tapi ispasitori?
Creatorul ne-a dat liber arbitru sa ne facem viata cum vrem noi,daca ne place sa traim frumos, el ne lasa sa o facem, daca ne place sa ne distrugem, chiar daca nu e placut, ne lasa sa facem si asta.

| Nilsson a răspuns:

Oamenii au greșit pentru că au încălcat primul legământ, iar Dumnezeu ne-au dat o nouă șansă prin noul legământ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Sunt de acord cu tine

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu tot respectul, eu nu sunt de acord cu ce ai spus happy
Preștiința Lui Dumnezeu se deduce automat din nenumăratele profeții biblice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Profetiile biblice sunt o marja de eroare 0, 00056 pentru a nu fi implinite, adica au fost influentate fizic cu ajutorul unor oameni trimisi de Dumnezeu din cer.
Cand Dumnezeu zice ca cunoaste viitorul, de fapt zice Eu am directionat prin oameni prezentul spre un anumit viitor.
In afara de profetiile lui Isus, care se dovedesc atemporale(adica Isus era in cer iar noi aici), alte profetii nu au influentat deloc direct lumea noastra decat prin oameni.
Trecand peste niste cuvinte prea grele de rumegat, El, de exemplu, trimite aici https://www.biblegateway.com/......?/passage/ pe Mihail sa vorbeasca cu imparatii Persiei si sa ii convinga sa i se alature Lui spre un razboi profetic (adica ca profetia Lui Dumnezeu sa aiba loc si sa nu fie anatema cuvantul)

„Acum vin să-ţi fac cunoscut ce are să se întâmple"
De ce acum si nu inainte cand Mihail era pus sa schimbe viitorul spre un punct?

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Este opinia ta, dar nu am auzit până acum niciun teolog care să susțină asta. Isaac Newton și-a dedicat aproape toată viața studierii profețiilor.
Profețiile biblice, mai ales cele din cartea Daniel, arată succesiunea unor imperii care nici nu erau fondate, noi nu putem să spunem ce va fi peste un an, cu atât mai puțin peste sute sau mii.
În fine, crezi ce vrei, nu mă mai bag în polemici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Daca accepti ipoteza unui Dumnezeu care pune sau ii ademeneste pe oameni spre implinirea profetiilor lui, atunci da, sunt de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o întrebare chiar foarte bună.

Poate pentru că Dumnezeu a vrut să li Se descopere oamenilor în mod treptat, pentru a-L putea înțelege.
Dacă în fața ta apare dintr-o dată o lumină puternică, poți orbi...dar dacă intensitatea luminii crește încet, treptat, ochiul are timp să se acomodeze. Exact ca atunci când vrei (ipotetic vorbind) să fierbi o broască de vie, nu o bagi direct în apă clocotită, ci încălzești apa câte puțin.
Poate că de aceea Dumnezeu a lăsat oamenilor umbra realității și mai apoi realitatea.
De exemplu, i-a obișnuit pe oameni cu conceptul de "jertfă" și ce înseamnă să sacrifici ce ai mai bun pentru ca să poată înțelege gestul Lui Hristos pentru omenire.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce nu din prima, apropo el stie totul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poate pentru că știa că nu suntem pregătiți. happy
Ca o completare, o prietenă a adăugat înțelept că era nevoie și de Lege (în primul Legămant) pentru ca omul să poată conștientiza starea de păcat în care se află și, deci, de asemenea, importanța Jertfei Lui Hristos.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Fii serioasa e blasfemie ce scrii acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce blasfemie?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ca spui ca nu stia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray, citește cu atenție. Am scris că știa.winking

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce gest, ma rog? Sa moara pentru trei zile? Altii au murit definitiv, pentru alti oameni, pentru libertate, etc., si nu face nimeni prea mare caz, multi ii si injura. Daca e cum spui tu, Dumnezeu intai a aratat oamenilor o religie superioara, un Dumnezeu atotputernic, creator, iar apoi a plagiat paganismul; zei care se jertfesc ca la egipteni, zei mantuitori ca Isis, Mithra, Dyonisos; se revine la jertfe umane, respinse de Dumnezeu, caci Isus e si om; canibalism ritual ca in Africa neagra; se retrage monoteismul si apare dualimul zorooastrian; si alte caracteristici pagane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te referi tu? Cum a facut dzeu ce anume? Voi chiar nu realizati ca tot ce stiti este informatie adunata din ce vorbeste lumea, si nu l-ati intalnit personal pe acest "dzeu" ci ati auzit vorbe de la straini care ii vedeti rareori sau doar o data in viata.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti primi mesaje private, scrie ca nu accepta useru tau mesaje private, am citit mesajul dar nu pot raspunde. Vezi la setari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Si cand esti pe site sa-l activez? Ca nu vreau sa primesc si acolo tampeniile de raspunsuri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau da un mail pe privat sa-ti raspund acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu sunt aici acum, dar trimit si mail care il am la profil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii au gresit prima oara.
Dumnezeu se poarta cum ne purtam noi cu El.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Ieremia+18%3A7-10&version=RMNN
Daca mergem pe principiul boomerang sau karma, merg lucrurile bine, daca nu, atunci nu mai merg la dogma religioasa, acolo unde exista 44.000 de dogme irationale si idioate.
Si apoi ne miram de ce biblia se contrazice de dogma lor.
Ma refer ca ii atribuim lui Dumnezeu caracteristica atotstiutoare.
Dar cand a pretins El ca cunoaste inima omului?
Nici nu e logic sa gandesti asa.
El se numeste Dumnezeu Atotputernic, adica El-Shadai, si nu are treaba atotputernicia Lui cu autocunoasterea noastra.
Daca ne-ar cunoaste, de ce am mai exista pe pamant?
De ce nu am fi sus, la El acolo?
Si de ce exista o carte in care se scrie tot timpul ce am facut, ce am dres daca Dumnezeu ar cunoaste totul?

„După ce Faraon a lăsat pe popor să plece, Dumnezeu nu l-a dus pe drumul care dă în ţara filistenilor, măcar că era mai aproape, căci a zis Dumnezeu: „S-ar putea să-i pară* rău poporului văzând războiul şi să se întoarcă** în Egipt." Exod 13:17
„S-ar putea sa ii para rau", vine de la un Dumnezeu Atotstiutor?
Sa fii prea irational sa crezi ca Dumnezeu este Atotstiutor.