| Mădă0611 a întrebat:

De ce o fiinta perfecta, completa si imateriala (dumnezeu) si-ar dori sa construiasca ceva, mai ales ceva material?
Nu ma intereseaza raspunsul "corect", ci parerile voastre.

Edit. Vad ca unii va ganditi la biserici, foarte departe gandul, inexistent chiar, intrebarea e de ce ar construi zeul complet ceva, lumea, de exemplu, nu de ce ar cere sa construiasca oamenii nu stiu ce.

69 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă te referi la zeii născociţi de minţi umane, dorinţele acestor zei sunt la fel de imaginare ca şi ei.

Un om sau un grup de oameni îşi doreşte ceva (ca de exemplu, o catedrală inutilă de milioane de euro din banii publici) şi îşi bagă zeul la înaintare, ca o scuză pentru propriile patimi şi slăbiciuni.

Dacă o divinitate bună, inteligentă şi iubitoare chiar ar exista, mai degrabă i-ar păsa de suferinţa fiecărei fiinţe vii, de prevenirea şi eliminarea ei, nu de nişte pereţi reci de beton. Însă dacă această divinitate ar exista, atunci, desigur, lumea ar arăta cu totul altfel.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt de acord cu ce ai zis in ultima parte. Daca as fi o divinitate, buna, nu trebuie sa ma inplic direct, sa ajut fiecare fiinta, cum le numesti tu. eu le-am creat, ii ajut sa ajunga la un echilibru, apoi imi admir pasiv creatia

| Radu284 a răspuns:

Ce zic mai jos e parerea mea, dar o parere destul de informata.

Dumnezeu (si cand zic Dumnezeu ma refer la creatorul universului) a creat lumea asta ca o scoala pentru noi, pentru a putea evolua spiritual. Acum de ce trebuia sa fie ceva material, nu stiu exact, dar am niste idei:

1. Cand incerci anumite experimente, este o idee buna sa ai un 'sadbox'. Un loc izolat, in care, in caz ca se intampla ceva naspa, sa nu afecteze lucrurile din jur.

2. Pentru evolutia noastra, este posibil sa avem nevoie de ignoranta, adica sa nu stiim exact toate detaliile. Deci trebuie o lume separata si diferita.

3. Pentru ca aici avem resurse limitate. Uneori unele lucruri, gen razboaie, gelozie, etc. nu au sens daca toata lumea are resurse nelimitate si free.

NOname
| NOname a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Asta tu. Eu vorbeam de cineva bun, inteligent şi iubitor (pe lângă atotorice).

| Mădă0611 explică (pentru Radu284):

Pai ne-a creat intai si apoi a creat "scoala", ce nevoie ar fi avut sa ne creeze daca e perfect si complet?

| Radu284 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta cu perfectul si completul are sens numai in universul nostru. In afara universului, nu cred ca exista conceptul de "complet". Adica, intotdeauna exista loc de mai mult/mai bine. Si, ca orice fiinta inteligenta, are si el nevoie de companie, nu?

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

De ce ar crea lumea? "În jainism nu există cauză primă sau o "cauză a tuturor cauzelor"[22]. Textul sfânt Mahapurana solicită fiecărui om să respingă ideea de zeitate supremă cu puteri demiurgice și să-și pună următoarele întrebări: "Dacă Dumnezeu a creat lumea, unde era El înainte de a o crea? [...] dacă spuneți că este transcendent și nu avea nevoie de ajutor, unde este El acum? [...] Și cum poate un Dumnezeu imaterial să făurească o lume materială? Dacă Dumnezeu este de-a pururi perfect și complet, cum a putut să-i apară dorința de a construi?"" Wiki/jainism. tongue Am reformulat ca sa nu primesc anumite raspunsuri care mi-au venit in minte gandindu-ma la anumiti useri crestini.

| Mădă0611 explică (pentru Radu284):

Dumnezeul tau e cam nedumnezeu, cel al lui Avraam e complet in toate (uni)versurile, ceva complet n-are nevoie de nimic altceva.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Religia în general e o colecţie de nonsensuri. Să le pui cap la cap şi să încerci să le faci să se potrivească şi să le găseşti un sens e din start o pierdere de timp.

S-o fi plictisit săracul de perfect şi complet ce e în veşnicia lui şi nonexistenţa unui ceva în care să existe.

| Radu284 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeul meu nu e dumnezeul lui Avraam. Dar nu sunt de acord cu tine ca Dumnezeul lui Avraam nu are nevoie de nimic. Biblia este plina de cazuri cand el cere ceva cuiva, for some reason or another.

| Hombre a răspuns:

Ca asa vrea muschi lui.

| costis a răspuns:

No stiu. Dar eu in calitate de simplu consumator de privelisti si bucurii am o multime de locuri pe care as vrea sa le vad pe pamantul asta. Materiale. (toate).
Si fiind mai simplu de felul meu ma bucur si de fiecare copil pe care il vad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creatia s-a facut prin Fiul si pentru Fiul, din dragostea lui Dumnezeu-Tatal pentru Dumnezeu-Fiul.
In Simbolul Credintei - Crezul, se spune asa despre Iisus Hristos:
"Cel de-o fiinta cu Tatal, prin care toate s-au facut."
Iar in Acatistul Sfintei Treimi, se spune:
"Sfinte Dumnezeule, cel ce toate prin Fiul le-ai facut, cu impreuna-lucrarea Duhului Sfant!"

| Dumniezău a răspuns:

Aici nu e vorba de dumnezeu, aici e vorba de Daniel bossu' moastelor. Daca cretinii astia si-ar citi biblia mai cu atentie si-ar fi dat seama ca biserica nu e altceva decat o afacere spalatoare de bani.Chiar si in biblie scrie chestia asta.

| Swan39 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

"eu le-am creat, ii ajut sa ajunga la un echilibru, apoi imi admir pasiv creatia" Da, îi admiri omorându-se între ei, rănindu-se unii pe ceilalţi (fizic sau psihic), murind de foame, trăind în condiţii mizerabile... Ce amuzant trebuie să fie, nu? -_-

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ce nevoie ar fi avut "dumnezeu-fiul" de lumea asta daca era si el complet?

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Man, tu ai demult timp o obsesie cu catedrala "mall" asa cum ii spui, problema este ca nu un om sau un grup mic de oameni si-o doreste, ci un grup ceva mai mare de citeva milioane, iar daca tie ti se pare inutila, mie si altora (milioane) nu ni se pare!

Ea este foarte utila si va avea o multime de efecte pozitive pentru acest popor si, cei carora le sta in git catedrala de fapt sint deranjati de acele efecte pozitive care vor fi dupa finalizarea ei. Ideea construirii acestei catedrale exista de aproape 100 de ani si abia astazi, in aceste vremuri, se trecut la construirea ei.

De aceea am spus-o de mai multe ori ca hoarda de atei este de fapt prostita, indoctrinata si manipulata impotriva catedralei dar de fapt scopul final este impiedicarea efectelor pozitive pe care le are constructia ei.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Man, ce fel de oameni cer construirea catedralei "mall"? laughing Aia care plangeau la tv ca Behehecali a intrat la parnaie, aia care spun ca e seceta ca "ie" multi atei, si... laughing partea amuzanta e ca ghici ce, tot in ei o sa dea catedrala "mall", asa cum au dat actiunile celor ca Behehecali dupa care plangeau, de asta eu nu imi bat capul cu catedrala, dar serviciile lu' domnu popa ar trebui sa fie gratuite, asa cum sunt ale tuturor bugetarilor, cu asta imi mai bat capul din cand in cand, mai ales cand vad atata lume prostita si ipocrita.

E alt subiect, dar ia zi, ce efecte pozitive pentru acest popor ar avea construirea acelui "mall"?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Să te speli cu ea pe cap şi când te doare ceva, să nu te duci la spital, ci la catedrală!

| iurii75 a răspuns:

Din iubire.

| Mădă0611 explică (pentru iurii75):

Adica? Fara copy-paste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu avea nevoie sa creeze ci a creat lumea din deplina Lui bunatate, asa cum si pe noi ne-a adus de la nefiinta sau inexistenta la fiintare. Toata creatia si noi, ca parte a ei, tindem prin har catre Creator, pentru a ne impartasi din bucuria si dragostea divina.
Poate ca nu e potrivita comparatia, insa atunci cand ai o mare bucurie, de obicei, nu te inchizi intr-o camera si te bucuri de unul singur, ci din bunatate iti chemi prietenii sa se bucure impreuna cu tine.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca nu intelegi ce inseamna complet. Tu nu esti complet, de asta iti chemi prietenii, sa nu mai spun ca e vorba de altceva aici, nu de vreun fel de altruism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti chemi prietenii din bunatate, nu din nevoie, vrei ca si ei sa se bucure impreuna cu tine.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Nu ca as fi eu un mare fan al catedralei (personal cred ca e construita ca sa arate BoR ca are un penis mare), dar tu crezi ca din cauza asta nu avem noi spitale?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Cred că multe nu avem din cauza asta şi din cauza altor 8.000 de biserici. Nu doar spitale.
Banii risipiţi, cu care se puteau face lucruri minunate, cu adevărat!

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

La ce va fi utila Catedrala Mantuirii Neamului si ce efecte pozitive ar putea avea investirea unei sume colosale intr-o cladire ce nu poate fi utilizata pe post de spital, scoala sau locuinta pentru cei sarmani?
Facand abstractie de cladire privita dintr-o perspectiva artistica, in acest sens proiectul suna destul de interesant, cel putin daca se vrea a fi o constructie impozanta asa cum este Notre Dame de exemplu sau Sagrada Familia. Crezi ca ne permitem sa investim in arta?

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Da, cu care SE PUTEAU face, nu "s-ar fi facut" happy

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Măcar 50% tot s-ar fi făcut, cu toate că şi un 5% ar fi mai bun decât nimicurile şi inutilităţile actuale.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Ok, partial de acord cu tine. Dar uite, eu de exemplu nu am nevoie de pensie (si nici nu ma intereseaza pensia de la statul roman). Deci, cred eu, ca ar fi mai bine daca banii pentru pensionari s-ar duce la dezvoltarea infrastructurii.
La fel si cu banii pentru cultura si arta. Esti de acord?