| thegatekeeper a întrebat:

Cum ati defini un mizantrop?
As dori o explicatie personala, nu o definitie propriu-zisa, ci sa scrieti la ce fel de persoana va ganditi, ce insusiri are si asa mai departe. Stiu ce inseamna a fi mizantrop, insa vreau sa citesc si definitiile/ parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| Maria123 a răspuns:

Cineva neinteles, cineva care se izoleaza in lumea lui departe de societate sau care mai degraba nu are de ales datorita conditiei lui decat sa priveasca din umbra viata celorlalti si care nu prea intelege motivul pentru care acestia sunt fericiti deoarece fericirea pentru el are o cu totul alta definitie. Cineva introvertit, captiv in propriile ganduri si in cautarea sensului lucrurilor.

Gândului
de Alexandru Macedonski

Eu am stat ș-am cugetat
Și mijlocul l-am aflat
Viața mea s-o fericesc
E să nu mă mai gândesc.

Gândul m-a îmbătrânit,
Gândul m-a nenorocit...
Fără gând de mă nășteam,
Nu plângeam, nu sufeream.

De-am gândi, sau n-am gândi,
Rău-n veci va izbândi,
Și cu gând și fără gând,
Ne vom duce toți pe rând.

Tot o soartă vom avea,
În zadar fugim de ea,
Căci de suntem pe pământ,
Ne-am născut pentru mormânt.

Gând mișel, grozav blestem,
Eu de azi nu te mai chem,
Numai rele mi-ai urzit
Și în veci m-ai amăgit.

Voi o clipă să trăiesc,
Nicidecum să nu gândesc
Să mă uit la stele sus
Fără lui să-i fiu supus.

Să trăiesc fără să știu
De sunt mort sau de sunt viu,
Și prin lume, călător
Să mă duc nepăsător.

Să mă-mbăt de dulci lumini,
De mirosul de pe crini,
De-al izvorului murmur
Și de-al cerului azur.

Și atuncea mizantrop,
Gând nemernic să te-ngrop,
Să te-ngrop în mine-adânc
Și să beau și să mănânc.

Piatră rece, orb și crud,
Nici un plânset să n-aud
Sub al cerurilor cort
Pentru orice patimi mort.

Și când ceasul va sosi
Dintre oameni a dosi,
Să mă duc fără să știu
De-am fost mort sau de-am fost viu.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Maria123):

Ai cam confundat termenul introvertit cu cel mizantrop thinking in aceasta postare, le-ai cam incurcat cam rau.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Definitia mea: Unul care iubeste cainii mai mult decat pe oameni. Si, din pacate, de astia sunt cam multi. Dar, cred ca putem privi cu optimism viitorul. Acum, ca miscarea homosexuala castiga tot mai mult teren, va fi asigurata si iubirea fata de semenu'. Si inca ce iubire! Una pasionala. Numai, doamne fereste! sa nu se inceapa alta miscare: zoofilia, ca ne intoarcem iar la caini. Sa speram ca nu.

| dragos9234 a răspuns:

O persoana care nu intelege oamenii, nu ii place, prefera singuratatea.

| Exilee a răspuns:

Anxieteticul si mizantropul se aseamana in multe privinte.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Exilee):

Poate insa este o diferenta destul de mare intre un anxietetic si un mizantrop.
In cazul amandurora efectul, ce sta la baza problemei acestora, reprezinta izolarea de lume (de multime in general).
Aici, in privinta mizantropului, cauzele pot fii diverse :
a) revolta sa pe societate;
b) timiditatea, frica, neincrederea, ura etc., provocate de un resentiment, ce aminteste de o amintire neplacuta, ori mai multe;
c) caracterul pers. in cauza este de asa natura, distant;
S.a.m.d.
Aici, in cazul mizantropului, este vorba (atentie!) nu de o boala psihica ci de o alegere mai degraba.Pers. in cauza a avut de unde alege si deci a ales pentru ea ceea ce i s-a parut mai convenabil, in cazul acesteia, stim deja, a fost alegerea sa -mutarea, pe tabla de sah, a piesei ce a determinat, deci, caracterul `nepatruns` al acestuia.

Pe cand o pers. ce sufera de anxietate (ce cuprinde o serie intreaga de probleme), mai exact de socio-fobie, este cu mult mai expusa `neplacerilor` de orice fel, dat fiind si faptul ca in cazul acesteia, a anxieteticului, nu a fost vorba de nici-o alegere ci de o boala mentala, totusi...tratabila, (atentie! nu de o dizabilitate intelectuala, caci este o dif. importanta intre acestea doua ce evidentiata natura problemei in sine) ce afecteaza, in mare parte, atat gandurile, comportarea cat si abilitatea sociala a pers. in cauza.
Din ce obs. exista mai multe tipuri de tulburari de anxietate.
Acestea fiind:
~Fobia sociala;
~Fobii specifice;
~Tulburare de panica;
~Tulburarea obsesiv-compulsiva;
~Tulburare de stres post-traumatic.
Anxietatea poate afecta atat pe plan fizic cat si psihic.
De cele mai multe ori pers. in cauza manifesta o stare (ingrijoratoare) de neliniste, paranoia severa (ganduri cronice), frica fara sens etc. ce reprezinta, in viata de zi cu zi a pers. in cauza, un element (ridicat) de stres, astfel, ingreunandui activitatile ce ajuta la dezvoltarea sa pe plan social/personal.
In acest delicat caz efectele (nocive) reprezinta cauza impedimentului ce consta in incapacitatea/dificultatea de adaptare a subiectului in cauza.
Partea cea mai rea o constituie aceea ca majoritatea pers. indicate, ce sufera de anxietate, nici macar nu sunt constienti de cauza problemelor ridicate a acestora.Este o boala tratabila, bine...dar aici vine intrebarea: cum sa tratezi ceva daca nici nu esti constient de problema, in sine, indicata pentru tratament (acesta poate depinde de la caz la caz)? sa nu mai mentionez de natura problemei si cum facem sa o descoperim la timp.

-Numai bine.

| AngelHugz a răspuns:

Un om mizantrop este o persoana nesociabila, neprietenoasa, ursuza. Este o persoană cu caracter sumbru, care preferă singurătatea, evitând contactul cu societatea.