| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce poti fi sigur ca Biblia este de la Dumnezeu?

24 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

În cazul tău, pentru ca ti-a repetat organizația afirmația pana ti-a inculcat-o.

| sublime89 a răspuns:

Doar daca ai credinta oarba poti fi sigur de asa ceva.

| CinevaNou a răspuns:

Pentru ca asa zice biblia, dăăăă.

| PorumbRodica1965 explică:

Totusi ma gandesc, cat de adevarat este ceea ce consemneaza apostolul sub inspiratie divina, in 2Corinteni 4:3, 4,5!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia voastra sau cealalta?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Intrebarea ta a sunat asa :

De ce pot fi sigur ca teorema lui Pitagora este a lui Pitagora?

| abcabcabc a răspuns:

Pentru ca atunci cand o citesti cu inima nu cu cerebelul simti cum te cuprinde iubirea. Pnetru ca ea te invata despre iubire.

| drutzix a răspuns (pentru abcabcabc):

Cum citesti ceva cu inima? laughing Eu stiam ca inima este pentru pompat sange in corp si nu pentru citit.

| Sean a răspuns (pentru abcabcabc):

Deci clar, cum poti citi cu inima? Ii ceva numit creier, este cel mai important organ din corpul uman, deci cum poti citi o carte cu inima? Adica sa citesti pe langa poate vorbesti in metafore, orice carte pe care o citesti o citesti cu "cerebelul", pentru ca al fel nici nu ai putea sa o citesti.

Cat despre raspuns, Biblia este singurul lucru care isi confirma spusele, este singura "dovada" a existentei Dumnezeului Biblic, deci ce vrei mai mult? As putea zica ca si Stapanul Inelelor ii adevarata, el isi atesta realitatea in carte, poti sa imi demonstrezi ca nu ii?
Citeste Biblia, citeste fiecare pasaj si comparal cu realitatea, comparal cu stiinta si o sa iti da-i palme singura, vei vedea cat de stupida ii, numai la geneza iti vine sa musti din carte cand vezi cate prostii pe cm patrat, pamantul inainte de soare(says no scietist ever).

| abcabcabc a răspuns (pentru drutzix):

Sincer imi este imposibil sa explic unui animal rational cum se poate citi cu inima. O sa incerc sa-i explic cainelui meu, o sa am mai mult noroc

| abcabcabc a răspuns (pentru Sean):

Https://www.youtube.com/watch?v=_27trGpe-bM
Altceva nu mai am de comentat, doar va rog sa va uitati la acest filmulet, va rog frumos.

| drutzix a răspuns (pentru abcabcabc):

Esti mai prost ca noaptea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Daca-mi spui "stiintific" (tu est ateu deci nu afirmi ceva intrucat asa crezi, ci pe baze stiintifice) de ce NOAPTEA este PROASTA, te felicit, daca nu te consider "noapte". Ei!, imi spui ceva?

| PorumbRodica1965 explică (pentru drutzix):

Putine lucruri stii de,, inima figurativa."

| PorumbRodica1965 explică (pentru abcabcabc):

Da, vorbesc ei, dar nu ajung nicaieri. Sigur este important sa stii, incotro te indrepti ". dar potrivit scopului lui Dumnezeu, consemnat in Biblie. Multi oameni cred ce vor ei ca este bine, dar binele este cel pe care Dumnezeu ne invata sa-l urmam (Isaia 48:17-20 ).

| PorumbRodica1965 explică (pentru abcabcabc):

Ei, acu` nu vin eu cu morala, insa Dumnezeu este cel ce ne invata si sa iubim, si sa cunoastem adevarul, si sa ne suportam unii pe altii. Insa (Isaia 48: :12, - nu se schimba ) Ioan 3:16 (spune ca a iubit lumea adica oameni pentru care si-a trimis Fiul, probabil ca a vazut de bine sa-i lase si pe,, porci " sa le fie de hrana, dar nu sa-i compare cu oamenii ).NU?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pe internet se putea sa puna cineva sa ii explic stiintific expresia laughing.
Vezi tu, noi, oamenii suntem animale diurne iar noaptea reprezinta un pericol, deoarece nu ne descurcam prea bine in intuneric. Este lesne de inteles motivul pentru care intunericul a deprins o conotatie negativa in aproape toate culturile. De exemplu expresia A-i intuneca mintea (a-si pierde capacitatea de a rationa). Intunericul este lipsa luminii (iar lumina este folosita cu sens pozitiv). Personificarea fenomenului numit noapte a fost incarcat de oameni cu tot felul de calitati negative (urata, proasta etc.)
Deci personificarea noptii este proasta pentru ca este intunecata.
Asta nu inseamna ca fenomenul este prost ci doar arata mentalitatea oamenilor.
M-ai inteles?

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Sa stii ca incep sa-mi schimb impresia despre tine. Tu ai numai idei fixe, pe care nu prea ai avut ocazia sa ti le judeci. Da, explicatia ta este logica.Acum,ca sa ma convingi ca nu greses,te rog sa-mi spui:nu de ce esti ateu, ci de ce afirmi ca este imposibila existenta unei divinitati (indiferent de originea ei, felul in care se manifesta, etc.) Astept, cu speranta ca vei fii la fel de perspicace.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot afirma ca existenta unei divinitati este imposibila deoarece nu am toate datele necesare pentru a face o astfel de afirmatie aroganta. Este foarte posibil ca universul sa aiba un creator, dar pentru mine acest lucru nu are importanta deoarece nu vreau sa stiu cine sau ce a creat universul ci vreau raspuns la intrebarea cum a facut asta (si nu consider ca 'prin magie' e un raspuns bun).
Aici vorbim de o divinitate oculta (nu in sensul rau) nu de un zeu ce apartine unei religii organizate.
Chiar sunt curios, ce parere ai/avut despre mine?

| abcabcabc a răspuns (pentru drutzix):

Sub ce pretext istetimea voastra happy?

| drutzix a răspuns (pentru abcabcabc):

Sincer imi este imposibil sa ii explic unui individ care crede ca omul a fost facut din noroi si femeia dintr-o coasta de ce credinta lui e tampita. O sa ii spun cainelui meu deoarece cred ca va intelege mai mult.

| abcabcabc a răspuns (pentru drutzix):

Desteptule chiar si un ateu cu jumatate de neuron adormit ar spune ca suntem facuti din "noroi".
Daca ai studia utina chimie ai afla ca nou suntem facuti din aminoacizi, acestia sunt facuti din atomi care se gasesc in noroi.

| drutzix a răspuns (pentru abcabcabc):

Asta inseamna ca suntem facuti din atomi, nu din noroi. Atomi se afla si intr-o balega, asta inseamna ca esti facut din balegar?
Iar credinta ta spune ca YHWH a luat pamant, a modelat omul si i-a dat viata. Deci avem o conexiune directa dintre noroi si om.
Daca am urma logic ipoteza ta desteapta ar rezulta ceva de genu:
Masa mea e facuta din lemn, putem gasi lemn in scaune rezulta ca masa mea e facuta din scaune. E logic?