| anonim_4396 a întrebat:

De ce regimul alimentar nu este post? Nu vrea raspunsuri lungi de pe net. Ceva destul de scurt. Dau funda happy.

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Regimul alimentar consta intr-o dieta recomandata de medic pentru anumite afectiuni sau boli sau pur si simplu este recomandat pentru a te hrani sanatos si pentru a intretine organismul intr-o stare buna.Se pot consuma carnuri, lactate, oua si diverse alimente, toate preparate cu cat mai putine grasimi. Postul implica retinerea de la orice produs ce provine de la animale.Adica gatitul cu untura si grasimi,mezeluri, carne, branza, lapte, iaurt si oua. Exceptie facand pestele care in anumite zile ale perioadei de post se poate consuma.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca postul implica si altceva nu numai regimul alimentar.O inima buna si curata, facerea binelui.

| Azµre a răspuns:

Că cică nu te abții de la bunătăți din propria voință

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca post inseamna abtinerea de la pacat, regimul alimentar inseamna doar evitarea anumitor alimente, nu si a faptelor rele.

| AvalohAlyn a răspuns:

Postul este de pacate si de bucate.Conteaza cel mai mult de pacate.Degeaba tii post de bucate daca nu tii si de pacate, adica sa te abtii de la pacate si sa te caiesti cu adevarat.Raspunsul corect este ca regimul alimentar tine doar de trup iar postul de suflet.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Preotul daca te pune sa postesti zici ca e nebun - pentru o dieta echilibrata-, dar doctorul e cel mai destept daca iti da regim pentru neinfranarea gastronomica. Postul ajuta sufletul dar regimul nu

Răspuns utilizator avertizat
| NakedTruth a răspuns:

Nu inteleg... Stii, ai putea fi mai explicita!

| tudorviorel a răspuns:

Posturile rinduite de biserica daca le respectam nu mai avem nevoie de regim alimentar.

| dogee92 a răspuns:

Regimul alimentar este un post!, o infranare de la unele alimente...
si da regimul alimentar nu ii postul care zice biblia happy

| NuAmContAici1523 a răspuns:

Regimul alimentar e cura de slabire.
Nu ai voie pe tpu.ro cu teme(sunt si eu a VI-a si am avut tema asta la religie...).

| mihai1989 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este tot un fel de post.
Este un exercitiu de vointa?
Atunci este post.

| contraatei a răspuns:

Deci voi incerca sa te fac sa intelegi de ce regimul nu este post, cat pot de succint. Postul si regimul merg mana in mana pana cand apar faptele bune, curatia sufletului si a cugetului, de aici incep diferentele. Postul fara fapte bune si fara infranarea gandului este un regim alimentar normal. Deci postul presupune mai multe lucruri decat un simplu regim.