| anonim_4396 a întrebat:

De ce regimul alimentar nu este un post?
Dau FUNDA?

Răspuns Câştigător
| HaHaGirl a răspuns:

Pentru ca in regimul alimentar poti manca lactate sau carne specific regimului, pentru ca regim nu este acelasi lucru cu dieta, poti manca branza cu putine grasimi in schimb in post nu poti manca lactate sau carne, n-am tinut niciodata post si nu cred ca asa ii arati lui Dumnezeu ca-l iubessti.

| SteffiBaa a răspuns (pentru HaHaGirl):

Multumesc!

| HaHaGirl a răspuns (pentru SteffiBaa):

Cpl,dar ai inteles ceva? laughing

| SteffiBaa a răspuns (pentru HaHaGirl):

Da! Dc, nu? o.O

| HaHaGirl a răspuns (pentru SteffiBaa):

Pentru ca nu stiam exact cat de bine m-am exprimat si de aia, dar e bine ca ai inteles.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru HaHaGirl):

Sa ti post inseamna sa te abtii de la pacate si sa te curatesti(te rogi etc).
Postul din ziua de azi e o bazaconie multi oameni cred ca e doar un regim alimentar si atat si din nefericire asa il trateaza.

| HaHaGirl a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Da,probabil asa e cum zici tu palmierule,dar nu ma intereseaza si nu cred ca asa ii arati lui Dzeu ca-l iubesti,cred ca daca te rogi si mai treci odata pe luna si pe la Biserica e ok,uneori imi pare rau nu fac lucurile astea,desi Dzeu a fost foarte bun cu mine si cu cei dragi si mi-a dat de toate oricand,insa daca nu faci,nu cred ca inseamna ca nu-ti pasa sau ce stiu eu ce,asa ca eu consider ca acest post este o chestie din vechi stramosi,iar oamenii au adoptat-o si au adaptat-o erei noaste,nu cred in acest post,daca mergi pe la bunici sau undeva in Moldova vezi toate ''domnisoarele'' pe la Biserica, rugandu-se si tinand post, iar apoi ies afara si stau si barfesc ca tatele, cred ca faptele bune si faptul ca crezi in El, arata ca crezi si ca-l iubesti cu adevarat.Si mai e o faza ca n-ai voie sa faci sex in post, se zice ca ''vai e cel mai mare pacat'' ar fi trebuit sa fiu moarta cred ca de cate ori am incalcat chestia asta, e o tampenie, sper sa dispara cat mai repede pentru ca eu calatoresc foooarte mult si nicaieri in lumea asta in afara de Israel si Romania nu am auzit de acest post, in concluzie n-am sa tin niciodata asa ceva!

21 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Aşa se întâmplă când se merge pe tradiţie şi nu pe Scriptură! Oamenii sunt duşi în eroare şi au impresia că postul înseamnă a nu mânca lactate, iar dacă ţii regim alimentar practic tot post înseamnă că ţii! Ce trist sad

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Ce intreaba omul si ce raspunzi tu! Ca de obicei razpunzi aiurea si nu te simti bine daca nu sari putin la beregata ortodocsilor si nu spui ceva nasoale de ei!

Intrebarea era: "De ce regimul alimentar nu este un post?" Ce rost avea sa raspunzi asa cum ai raspuns tu? Eu cred ca se putea da un raspuns corect si pertinent si din perspectiva protestanta asa cum a facut danay72 putin mai sus. De ce a trebuit sa spui prostiile pe care le-ai spus? Mai stiu eu pe cineva, o sectanta de pe aici, care se crede "calatoare spre cer" si care este obsedata de Ortodoxie asa cum esti si tu. Oare nu sinteti una si aceeasi persoana?

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Şi am zis ceva greşit? Dar eu nu înţeleg care este problema ta, din moment ce NU ţi-am răspuns ŢIE?
Răspund cui vreau şi cum vreau!
De răspunsurile mele, leagă-te atunci când răspund la întrebările tale, dacă oi mai răspunde!
La revedere!

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Pai normal ca ai raspuns gresit! E ca si cum cineva te intreaba cit e ora, iar tu ii spui ca afara ploua si ca de vina e Traditia!

| danay72 a răspuns:

Pentru ca postul inseamna mai mult decat mancare, presupune si un mod de viata placut lui Dumnezeu.Isaia58:5-7

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru danay72):

De ce sa ii placa lui dumnezeu? trebuie sa imi placa mie

| darrio2007 a răspuns:

In post nu ai voie sa mananci anumite lucruri.Sau chiar nimic. Oricum, nu consider postul o metoda de a slabi.La regim mananci totusi anumite lucruri dar rationat, calculat.

| Mădă0611 a răspuns:

Postul inseamna infranare, deci si de la pacate.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Preotul e nebun daca iti spune sa manaci cumpatat si sa tii post, dar doctorul e destept daca iti da regim pentru ca nu ai ascultat de preot si ai mancat mult si nu ai tinut cont decat ca trebuie sa mananci cat ai si cand ai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punctul meu de vedere tot un fel de post este, lasand la o parte regulile bisericesti care au sau nu legatura cu Biblia.
Postul adevarat este sa te abtii de la ce iti este cel mai greu sa renunti.
Cred ca as putea sa tin post bisericesc 2 luni daca vreau, fara cel mai mic efort.Acela nu este post.
Daca ma pui sa renunt la cafea sau la computer o saptamana s-ar putea sa nu reusesc.
Scopul postului este fortificarea vointei in primul rand si abia dupa aceea purificare fizica.

Răspuns utilizator avertizat
| steve91 a răspuns:

Postul presupune si o stare de pocainta adecvata, nu doar abtinerea de la anumite placeri trupesti. Propriu-zis, postul si regimul alimentar sunt esential diferite prin sensul lor: unul are ratiuni duhovnicesti (te conduce la o stare de jertfa fata de Dumnezeu), iar celalalt are ratiuni trupesti / lumesti (te conduce la o stare mai buna de sanatate, la un aspect fizic mai placut etc.). Trebuie totusi subliniat ca postul este sanatos si pentru trup, nu doar pentru suflet - toata invatatura Bisericii confera si sanatate trupeasca celui ce o urmeaza.

| Therraex a răspuns:

Postul nu inseamna numai sa nu mai mancam carne si ingrediente ce provin de la animale. Dumnezeu nu ne-a creat sa ucidem, asta e a treia ideea a postului. A doua idee este ca postul e facut sa ne curete sufleteste si trupeste... si asta duce la ideea primara, care idee? Adica in post nu trebuie numai sa nu mananci carne si produse ce provin de la animale, asta e doar o mica parte din post. Postul inseamna sa postesti si cu fapta si cu vorba si cu gandul. Sa faci o curatenie generala in mintea si sufletul tau. Altfel nu este post! Degeaba ti tu post cu nemancatul carnii si a produselor animalice daca nu stii sa tii post si cu fapta, gandul si vorba. Este un moment cand trebuie sa te gandesti doar la Dumnezeu si la ce ai facut pentru sufletul tau. Pentru cei ce nu stiu ce inseamna postul si il tin doar cu lucrurile materiale nu si cu cele spirituale! Postul, rugaciunea si auto-controlul sunt in stransa legatura!
Luca (capitolul 2):
37. Si ea era vaduva, in varsta de optzeci si patru de ani, si nu se departa de templu, slujind noaptea si ziua in post si in rugaciuni.
Marcu (capitolul 7):
6. Isus le-a raspuns: "Fatarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, dupa cum este scris: "Norodul acesta Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
7. Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."

| SteffiBaa a răspuns:

Multumesc,tuturor pentru raspunsuri!