| Asan_Olgun_1980 a întrebat:

De ce Solomon da porunca ca fratele sau Adonia sa fie ucis, cand Dumnezeu a dat porunca clara, "sa nu ucizi"? De ce a avut atatea neveste, cand Dumnezeu condamna poligamia?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

1. Adonia, fratele lui Solomon, s-a făcut vinovat de uzurpare. Uzurparea este crimă compatibilă cu pedeapsa cu moartea, iar Solomon a acţionat ca suveran, dând justă pedeapsă potrivit legilor în vigoare.

Pedeapsa cu moartea nu este ucidere în sensul poruncii "să nu ucizi". Tot aşa cum fapta soldatului de a-şi ucide inamicul atunci când nu există altă cale de neutralizare a lui, în cadrul războiului just, nu este ucidere în sensul poruncii "să nu ucizi". De asemenea, nu este ucidere nici legitima apărare.

2. Dumnezeu permisese poligamia încă din vremea Deuteronomului.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nicaieri in Biblie nu condamna Dumnezeu poligamia. Detalii pe http://www.time.com/time/nation/article/0,8599,2027582,00.html

Citat: "So the fundamentalist Mormons who insist that polygamy is biblical are right, in a sense. If you're going to be a strict literalist, there's nothing wrong with polygamy."

| Asan_Olgun_1980 explică (pentru doctorandus):

Raspunde si la intrebarea ci Solomon si ati dau Funda!

| Asan_Olgun_1980 explică (pentru Asan_Olgun_1980):

Prima intrebare, de ce l-a ucis.

| doctorandus a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Stiu si eu? E doar o poveste din care se desprind niste invataturi, nu e musai sa fi fost asa. In cursul istoriei s-a intamplat de multe ori ce scria Nicolaus Olahus:

"Era cineva care sa nu stie cat de nesigura era pozitia voivozilor Valahiei? Caci voivozii valahi aveau obiceiul ca pe cei de os domnesc (de sange domnesc) sa-i omoare ca sa preia puterea. Fiii lor, legitimi si nelegitimi ii urmau la stapanire asa, in devalmasie. Caci asa de mare si nesfarsita era pofta lor de a stapani, incat neincetat cautau prin mijloace viclene, betii, inselaciuni si nemernicii sa ii lipseasca pe ceilalti de putere si sa se omoare intre ei. De aici au aparut nefastele razboaie intre frati, pentru a stapani.

Cel care iesea cel mai puternic din aceste lupte, era plin de banuieli ca ceilalti ravneau la stapanire, nu doar fata de dusmanii sai, ci chiar fata de propriile sale rude, incat ii omorau sau ii prindeau si puneau sa le taie nasul sau bratele."

| doctorandus a răspuns:

Intre ce spui dumneata si ce am spus eu sau prof. dr. Coogan nu e mare legatura. Din ideea ca Adam ar fi avut o singura nevasta nu rezulta sub nicio forma ca Dumnezeu ar fi condamnat vreodata poligamia. Cred ca stai prost cu logica.