| Vernusio a întrebat:

De ce va sfarsi Dumnezeu lumea?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din pricina pacatului.

| danay72 a răspuns:

Pentru a realiza scopul sau initial, acela de a transforma pământul intr-un paradis si oamenii ascultatori sa traiasca pentru totdeauna pe el. Azi lumea nu e condusa de Dumnezeu, ci de Satan care a contestat suveranitatea lui Dumnezeu. Prin curățarea pământului de oameni neascultatori și de Satan, se va reveni la scopul inițial. Proverbe2:21,22,Isaia65:20-25.,1Ioan5:19,Apocalipsa 20:1-3,Psalmi 37:9-11,29.

| danay72 a răspuns:

Satan exista, adepți ai lui exista, iar haosul și cruzimea, răutatea arata clar ca el e conducătorul lumii. Dacă Dumnezeu conducea lumea, nu ar fi existat atat de mult suferință. Partea buna e ca nu pentru mult timp va continua aceasta situație. Dumnezeu va pune capăt în curând.

| J0B0MAT a răspuns:

Păi vorba aia, eu te-am făcut eu te omor.

| Mieeez666 a răspuns:

Ca asa vrea muschiu lui.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

O lume trecuta si nerecunoscătoare fata de suveranitatea si dreptul lui Dumnezeu de-a guverna peste pamant, a fost distrusă de potop si o alta lume i-a luat locul dar odata cu distrugerea acelei lumi, pacatul si moartea nu au fost eradicată. Dumnezeu a pedepsit aceea lume din vremea lui Noe, intr-o zi de judecată in care a nimicit oameni si animale printr-un potop de apă. Urmasii lui Noe au continuat sa fie sub pacatul adamic, si li s-au nascut fii si fice, si dupa un timp Satan a continuat sa se ocupe de ei, si DINOU oamenii au devenit violenți, cruzi, ne iubitori de bine, încântați iubitori de bani, de placeri, mai mult decat de Dumnezeu. Uite ce se întâmplă azi in jurul nostru, ura violenta, iubire de bani, teroare, si multe altele.Are Dumnezeu motiv sa distrugă o lume lipsita de pietate? O lume care nu are consideratie pentru semeni nici pentru Dumnezeu este impotriva Suveranului de drept al universului.Controversa apărută in Eden.Doar Dumnezeu va rezolva aceasta Controversa distrugănd impotrivitorii adică pe Satan si oamenii lipsiți de pietate va restabili guvernarea Sa peste pamant isi va sfinti numele dezonorat de Satan va transforma pământul in paradis unde vor locuii oameni drepți, care vor supravietuii marelui necaz la fel cum Noe si familia sa au ascultat de Dumnezeu si au supravietuit.Atunci dupa,, necazul cel mare " care este iminentm o mare multime de oamenii nu vor gusta moartea. Poate vrei sa te numeri si tu printre ei!? (Sa vedem de ce ai nevoie pentru a te numara printre cei ce fac vointa lui Dumnezeu si vor trai. Daca doresti te rog sa citestiGeneza 6:1-10; Romani 10:10-16; Isaia 65; Matei 24 : 21-; Apocalipsa 21:3, 4.

| RzV28 a răspuns:

Pentru ca la fel cum se spune ca Dumnezeu a creat lumea la fel o va si sfarsi cand vrea el. Dar sunt foarte multe mituri, legende si discutii pe subiectul asta si e greu ca cineva sa stie tot adevarul. Important e ca sfarsitul nu va veni cand vor zice astia la Tv sau prin alte surse de genul, cand va fi sa vina va veni si nimeni nu va sti dinainte. Si eu unul cred ca sfarsitul nu va veni de la Dumnezeu si din cauza oamenilor de pe planeta, se incearca prea multe experimente, clima a luat-o razna si usor vor aparea tot mai multe evenimente meteorologice care iau vieti omenesti pana nu va mai ramane nimic.

Răspuns utilizator avertizat