| godless1859 a întrebat:

De fiecare data cand sunt arătate nenorocirile pe care le-a adus si inca le mai aduce biserica, de fiecare dată când sunt expuse fără prea mare greutate dezastrele sociale şi intelectuale generate de anumite practici şi idei conţinute de religii, credincioşii găsesc ca scuză faptul că religia lor are şi efecte pozitive.Intrebarea mea este ce efecte pozitive aduce religia crestina?

Răspuns Câştigător
| AnaMariaJRock a răspuns:

Eu nu cred in religie(am ales asta deoarece religiile la un moment dat in istorie au avut de-a face si cu politica si cu mai multe trasnai care au adus schimbarea Bibliei de exemplu ) big grin Eu pur si simplu cred in Dumnezeu, credinta mea are la baza iubirea fata de natura si cei apropiati,

Multi dintre crestini sunt inspaimantati de ideea aceasta a iadului atat de mult incat uita sa-si traiasca viata asa cum ar trebui. Atata timp cat nu esti speriat de aceasta idee, crestinismul te invata sa fii bun, iubitor, bland si asa mai departe.

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Vezi, daca le zici ca pentru a crede in spiridusi trebuie sa suferi de labilitate psihica, se supara, dar ca sa-si laude spiridusul, secta, etc, recunosc singuri.

Citez esentialul din postul de mai sus, al unui pocait:

"Ce a insemnat pentru mine convertirea la Hristos? In primul rand viata. Momentul m-a gasit in pragul sinuciderii, pe fondul unei depresii profunde."

Lasand la o parte tragicul situatiei in care se afla, exact astia sunt cei mai predispusi sa inghita povestile astea.

| Alcyon a răspuns:

S-a demonstrat ca rugaciunea are efecte pozitive. Orice chestie impinsa la extreme insa, duce la dezechilibru psihic. Si ateismul poate deveni la fel de nociv ca si fanatismul religios. Totul tine de noi, si de modul cum alegem sa interpretam lucrurile. Daca nu stii cand sa te opresti, e o problema.

| martzian a răspuns:

Se face confuzie intre biserica si cladiri sau organizatii care au fost denumite generic asa, fara a fi. Termenul folosit in Biblie pentru a descrie Biserica nu descrie nici cladiri si nici organizatii religioase ci de oameni uniti de principii si un mod de viata comun, oameni care au ales sa isi puna viata in slujba lui Hristos. Oricine face grozaviile la care te referi, fie si in numele lui Hristos, NU este biserica. Nu mi-e rusine de ceva ce nu a fost facut de biserica si nici nu ma asociez cu oamenii aia.

Biserica adevarata (intelegem prin ea, din nou, totalitatea celor ce sunt ucenici ai lui Hristos) nu scuza ororile facute de oameni care s-au strans sub numele une i organizatii pe care au numit-o biserica. Ea le condamna.

Si eu pot spune ca sunt Batman. Dar intre a spune si a fi este diferenta mare. Esti crestin si membru al bisericii doar daca respecti principiile Mantuitorului nu daca esti scris in registrele unui cult, fie el si crestin!

"Intrebarea mea este ce efecte pozitive aduce religia crestina?" - Intrebarea este buna. Daca prin religie intelegi un set de norme si de legi, nu prea multe. Daca pe de alta parte intelegi si decizi ca viata ta sa fie traita in temere si ascultare de Dumnezeu, rezultatul va fi greu de inteles si de combatut de oricine.

Iti dau exemplul meu. Ce a insemnat pentru mine convertirea la Hristos? In primul rand viata. Momentul m-a gasit in pragul sinuciderii, pe fondul unei depresii profunde. O viata plina de sens si directie, speranta, dragoste de semeni, inteligenta emotionala. Apoi, eliberarea de dependente. Un caracter frumos, recunoscut de catre cei din jur. O familie frumoasa. Lista poate continua. Sau iti pot da exemple de marturii si mai cutremuratoare ale unor vieti transformate dupa ce specialistii le-au stampilat ca irecuperabile.

Vrei sa stii ce efecte pozitive poate aduce Hristos in viata ta? Incearca...winking

| sabin89 a răspuns (pentru martzian):

"Ce a insemnat pentru mine convertirea la Hristos?... Un caracter frumos, recunoscut de catre cei din jur."
Oamenii se referă uneori la caracterul frumos al cuiva (altcineva decât ei înșiși). N-am auzit pe nimeni până acum să spună despre el personal că ar avea un caracter frumos, chiar dacă în realitate are acest caracter. Probabil se evită asta din teama de a nu cădea sub incidența zicalei cu "lauda de sine...". Pot fi și alte motive, nu știu, cert este că evită să spună.

| martzian a răspuns (pentru sabin89):

Sabin89, am curajul sa fac asta doar pentru ca nu imi arog nici un merit pentru cele intamplate. Fara falsa modestie, tot ceea ce s-a intamplat bun este datorat divinitatii. Si am facut referire la mine doar pentru asa ca s-a intamplat iar omul a intrebat. NU este o lauda ci o marturie.

In cazul meu TOTI cunoscutii pot confirma schimbarea, pentru ca a fost una spectaculoasa. Nu se transforma de la sine un looser intr-un om echilibrat, functional. Si, mai ales, nu peste noapte.

| Dorugar a răspuns:

Efecte pozitive?
De cand prostia generalizata are efecte pozitive? Si cand zic asta nu ma refer la putinii sarlatanii care traiesc pe seama prostilor, ci ma refer la masele de prosti care se lasa belite de catre acei sarltani care ii mint in numele Domnului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Goleste-ti mintea de prostii ca e plina,mergi la izvorul vietii si umpleti firea cu viata adevarata,cauta izvoarele curate, limpezi, reci si bune, lumina trupului tau sa fie lumina nu bezna si atunci vei incepe sa vezi deadevaratelea si o sa fii uimit ba chiar o sa cazi pe spate de ce o vezi, si o sa-ti spui in mintea ta; o sa vezi tu ce.

| MrNob0dy a răspuns:

Ce efecte pozitive aduc asupra omenirii aduc oamenii de stiinta? pe care tu ii ridici in slavi citeste asta http://ro.wikipedia.org/wiki/Unitatea_731 si ar mai fi o multime de exemple