| anonim_4396 a întrebat:

De obicei femeile opteaza pentru egalitate. Ele spun ca au aceleasi drepturi ca si barbatul. Eu sunt de acord cu ele. Acum o intrebare pentru femeile crestine. Oare Biblia nu va ia anumite drepturi? Ce parere aveti despre urmatoarele:

"Atata timp cat femeile vor privi Biblia ca pe cartea drepturilor lor, ele vor fi sclavele barbatilor" – Robert G. Ingersoll

"Iti voi inzecii durerile nasterii; in durere vei da nastere la copii. Sotul tau va fi dorinta ta si el va domni asupra ta" (Genesis 3:16)

"Nevestelor supuneti-va barbatilor vostrii, ca si Domnului…Asadar, la fel cum bisericile apartin lui Hristos, asa femeile sa apartina barbatilor lor intru totul." (Eph. 5:22-24)

Sunteti de acord cu Robert G. Ingersoll? Cum interpretati si comentati citatele biblice? Ce este mai important pentru voi orgoliul sau spusele Domnului? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca ai citit cu atentie Efeseni 5:22-24, trebuia sa remarci ca femeia trebuie sa-si recunoasca sotul ca si cap al familiei sa-l onoreze, si sa-i fie supusa ca si cum este Cristos lui Dumnezeu,. Dumnezeul Atotputernic al carui nume este Iehova, a creat barbatul si femeia pentru a se completa in cadrul casatoriei(Geneza 2! 8)Fiind capul familiei, sotul trebuie sa se ingrijasca de sotie si de copiidin punct de vedere materialsi sa-i invete despre Dumnezeu. El trebuie sa-si iubeasca sotia si sa manifeste spirit de sacrificiu in casnicie. Sotul si sotia trebuie sa arate iubire si respect unul fata de celalalt. Intrucat amandoi sunt imperfecti, este esential ca ei sa invete sa se ierte reciproc pentru afi fericiti. Citeste Efeseni 4:31, 32; Ef 5:22-25,33; 1Petru 3:7.Este important ca un barbat si o femeie sa fie casatoriti legal, deoarece un astfel de mediu confera siguranta pentru cuplu dar si pentru copii.Pentru a avea o familie fericita trebuie sa asculte de Dumnezeu si sa respecte legile sale.

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Insfarsit raspunsul pe care il cautam! Merci funda.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Multumesc pentru aprecierea ta, si lui Dumnezeu care ne poarta de grija cu iubire si ne invata ce ne este de folos (Isaia 48:17-19).

51 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ca marea majoritate faci o greseala fundamentala, femeia nu este egala ci complementara barbatului. Nu este nici mai tare sau mai slaba, ele sunt asa cum au fost facute, adica complementare barbatului.
In textul privind suposenia, nu se refera la munci ci la faptul ca in religia crestina barbatul este preotul casei. Nasterea in chinuri este o pedeapsa pentru pacatul primar care a fost al Evei.

| ania a răspuns:

Da cred că așa a proiectat Dumnezeu lucrurile ca reponsabilitatea deciziei finale într-o familie să aparțină soțului.Cunosc multe familii în care soțul a abdicat în favoarea soției în ce privește deciziile importante și care recunosc că sunt și avantaje dar că per ansamblu e o povară.La fel cum într- firmă chiar dacă toți sunt cetățeni egali ai țării cineva tot ia decizia finală, în familie e natural ca soțul să aibă responsabilitatea ultimă.Tot acolo Biblia spune că și soțul trebuie să-și iubescă soția cum a iubit Hristos biserica, adică cu sacificiu de sine pâna la a -ți dărui propria viață. Dacă te căsătorești cu cineva care ai încredere că vrea să te iubescă astfel ai încredere și că va lua decizii finale bune, în avantajul amândurora.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu imi place deloc discriminarea femeilor din Biblie.Pentru mine e un motiv de indoiala de crestinism asta.TREBUIE EGALITATE intre barbati si femei.Nimeni nu e mai superior decat alt om.Asa e corect si asa zice logica umana, nu?

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Asta am zis si eu de aceia eram curios de opinia femeilor big grin

| Jardelin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Nimeni nu e mai superior decat alt om."

Tigrule, am observat la tine o anumita saracie intelectuala, lucru firesc pentru ca nu putem fi toti genii, insa niste pretentii minimale de scriere corecta trebuie sa avem fiecare dintre noi, inclusiv tu.

"Superior" nu are grade de comparatie, prin urmare "mai superior" din exprimarea ta, este incorect scris!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin halal crestin esti. Avea dreptate un user cand zicea ca tu esti firesc, plin de resentimente..crestin doar cu gura. daca am facut o greseala nu inseamna ca sunt sarac intelectual..sa iti fie rusine.Crestini habotnici si fatarnici am tot vazut, unul esti chiar tu.

| Jardelin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Alan, eu zic ca ti-am vorbit destul de politicos, ba mai mult ti-am aratat o greseala de scriere si daca esti un om intelept retii acesta precizare si nu mai repeti greseala in viitor. Saracie intelectuala nu inseamna neaparat prost, as zice ca mai degraba incapacitatea de a depasi anumite nivele de analiza. Asta a fost impresia mea citind din cind in cind postarile tale. Si eu sint sarac intelectual stai linistit! Si eu sint incapabil sa depasesc anumite bariere intelectuale!

Am vorbit de saracia intelectuala a ta si a mea. Dar hai sa vorbim un pic de buna ta crestere. La atentionarea mea prieteneasca privind greseala ta de scriere tu ai ales sa fii mitocan si mai jignit in ultimul hal! Sa-ti fie rusine tie in primul rind! Asta este pina la urma valoarea ta reala Tigrule, n-ai ce-i face! Din pacate esti si sarac intelectual si sarac spiritual!

"(...), dojeneste pe cel intelept si el te va iubi." Pilde 9:9

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Jardelin):

Si tu ti-ai dat arama pe fata.Mai lucreaza putin la resentimente vezi ca nu fac bine nimanui.Nu de putine ori s-au plans oamenii de tine ca esti cam dur si plin de resentimente.Si nu te-am jignit ti-am spus doar niste insusiri ale tale..Decat sa spui indirect unui om pentru o greseala gramaticala ca e prost, chiar si indirect uite-te si lucreaza la caracterul tau.Si vezi ca mai se scrie cu cratima.Pe mine nu ma intereseaza greselile gramaticale, nu asta conteaza ci caracterul, iar eu nucma dau mare crestin ca si tine.Salve.O zi buna sa ai.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Duelul Gigantilor big grin Ma intreb care-i mai rau.

| Jardelin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ca am resentimente mi-a mai zis EmaS, uite acum mi-am adus aminte! Cred ca e singura persoana care a folosit cuvintul acesta la adresa mea. Iar eu i-am raspuns ca da, fata de ea am (inca) niste resemtimente, dar sint niste motive personale care ma privesc pe mine si pe ea. Fata de alti useri nu am resentimente. M-am mai certat cu unii sau cu altii dar nu am prin ranchiuna "a la long" pe nimeni! Ca dovada a fost si faptul ca pe la Craciun i-am scos pe toti de la Ignore. Pe moment m-am mai suparat dar apoi mi-a trecut. Oamenii sint asa cum sint, fiecare cu bagajul propriu de calitati, buna crestere si inteligenta, si nu am sa ma apuc eu acuma sa incerc sa-i schimb!

Spre deosebire de tine si de altii, eu sint interesat de corectitudinea scrierii atunci cind scriu sau citesc un mesaj. In ceea ce ma priveste, ține de o anumita pretenție pe care o am la mine. In ceea ce-i priveste pe altii, modul cum ei scriu imi indica intr-o oarecare masura gradul de cultura, slefuirea lor intelectuala si/sau gradul de eruditie. Unde mai vad greseli, intervin, dar fara sa ma erijez intr-un jandarm "gramatical" aici pe TPU pentru ca totusi nu asta e rolul meu aici. Si apoi la cite greseli se fac, cine sta se le contabilizeze si sa le corecteze pe toate!

De data asta ai fost tu cel la care am facut observatia gramaticala, sorry! Straduieste-te sa scrii cit mai corect intotdeauna, pentru ca sa nu gresesti si sa-ti faci o imagine proasta atunci cind vei fi intr-o situatie oficiala si va trebui sa demonstrezi ca esti educat!

P.S. Care e treaba cu cratima, ca nu am inteles? Unde am gresit?

| Alcyon a răspuns:

Si acum ce-s femeile? Inainte macar aveau putina decenta. Acum s-au tranformat in obiecte sexuale pentru barbati.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Cam asa e. De aceia am spus ce am spus despre femei inainte.

| suffarstar a răspuns:

Nu există egalitate între barbat și femeie. Fiecare sex dispune de armele sale cu care încearcă să-l domine pe celălalt : bărbatul cu pumnul,femeia cu p***a. În trecut,când puteai să dai in femeie ca in cal,bărbatul era zeu in casă. Acum,că există legi și bărbatul s-a ma domolit, balanța s-a inclinat în sens opus. Cât despre creștinism, ce să zic, nici să dai in femeie, dar nici s-o lași să ți se suie in cap. Adică s-o controlezi dar fără par.

| Jardelin a răspuns:

Hai sa fim seriosi, prietene! Chiar crede cineva ca crestinismul oprima femeile si le considera inferioare barbatului? Uita-te si tu in lumea crestina de astazi, ti se pare ca femeile sint oprimate?

Daca nu se accepta femei pompier nu inseamna ca sint considerate inferioare. Daca femeile nu sint acceptate sa fie preot nu inseamna ca sint discriminate. Daca nu se accepta femei miner, de asemenea nu inseamna ca sint discriminate. Si exemplele ar putea continua.

Astazi in lumea crestina femeile sint tratate cu tot respectul care li se cuvine. E o dovada de civilizatie. Iar crestinismul este o religie civilizata. Femeile activeaza in foarte multe domenii, de la politica, la cercetare, medicina, invatamint, sport, arte, etc.

Domnul Ingersoll, dupa cum spune site-ul wikipedia, a trait in sec. XIX, un secol in care emanciparea femeilor era inca in fasa ca sa fiu totusi indulgent. America secolului XIX era una dominata de barbati pe toate planurile, dar in acelasi timp era o America cu o puternica efervescenta religioasa. Cred ca fost una din cele mai religioase perioade ca drept dovada ca in acest secol iau nastere o multime de secte, unele din ele activind si astazi.

In acest context religios al vietii Nord Americane, cu o viata sociala puternic masculinizata, era firesc sa apăra voci critice ca cea a domului Ingersoll, care sa lege Biblia de marginalizarea femeilor. In contextul acelor vremuri se poate intelege de ce se faceau astfel de afirmatii. In contextul secolului XXI, aceleasi informatii facute cu referire la lumea crestina sint deplasate si total depasite.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dumnezeu e bărbat.E normal să fie totul în favoarea lor.dar nu sunt de acord de asta. Femeile nu sunt şi nu trebuie să fie sclavele nimănui.Sunt fiinţe umane, care trăiesc şi simt, la fel ca voi.Asta e discriminare la adresa femeilor.Şi nu e orgoliu.E doar o părere.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Dumnezeu nu este barbat...Barbat si femeie suntem delimitati noi. Dumnezeu este o entitate..Este o greseala des intalnita.

| Jardelin a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Unde e discriminarea, draga? Hai sa o luam mai concret, tu acum aici in Romania, unde te simti discrimata ca femeie? In ce domeniu?

Te intreb ca mai uit si eu pe la stiri si nu va nici o manifestatie feminina de discriminare, nu vad nici o critica din parte UE la adresa Romaniei ca discrimineaza in vreun fel femeile, etc!

Deci unde este discriminarea?

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Apropo de "femeile simt" Am vazut! Sunteti reci. Marea majoritate. Nu-mi place sa generalizez dar asta am vazut.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai bine simtiti banul voi. Asa ati fost de la inceputurile lumii. Niste materialiste. De aceea stim care este cea mai veche meserie din lume. Asta va deffineste.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu o sa zic niciodata sa nu aveti drepturi egale.Le aveti. Bine. Sunt de acord.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai întrebat măcar de ce?

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

De ce ce? De ce sunteti asa cum sunteti? Pai asa sunteti voi. Ce sa ma mai intreb.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Jardelin):

Ai pierdut firul discuţiei.Mă refeream la discriminarea din Biblie.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

A fi o femeie puternică, matură şi responsabilă nu e totuna cu a fi rece.Presupun că ştii să faci diferenţa.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Matura inseamna dupa tine a fii dupa bani? Eu stiu ce inseamna "rece". Asta nu tine de maturitate. Maturitatea tine in modul in care gandesti. Maturitatea e atunci cand iti dai seama ce conteaza cu adevarat in viata. Maturitatea e atunci cand ai putea renunta cu usurinta la bani pentru ceva mai presus. Maturitatea de astea tine. Dar cuvantul "maturitate" este unul relativ. Mai ales in conceptia unei femei.

| suffarstar a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Dumnezeu e barbat? rolling on the floor Adica are organe genitale masculine? Unele religii il prezinta androgin, dar barbat?

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru suffarstar):

Teoretic,da.Nu ştiu dacă are organe. Însă se subînţelege din denumiri.Se spune că este tatăl lui Iisus. Tatăl nu are cum să fie decât bărbat.Şi este numit Atotputernic, etc.Deci se vorbeşte despre un "el". Dacă minte Biblia, mint şi eu.
P.S. Părerea ta e că ar fi bi?

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

La tine si caramida e o "ea". Deci inseamna ca e femeie? laughing Si Rusia e MAMA.E mama cea "sfanta". Inseamna ca Rusia e femeie? Ce conceptii doamne laughing Tata aici nu se refera la barbat ci la creator..Asa este asociat cu tatal a tot ce exista. Daca tu iei ca propriu fiecare cuvant...Ti-am spus mai devreme ceva legat de asta...Se pare ca nu m-ai inteles...Te sfatuiesc sa recitesti raspunsul.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Însuşi cuvântul Creator nu te convinge că e vorba de un "El"?

| suffarstar a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Părerea mea este că Biblia este tradusă și interpretată excrecabil, și asta în mod intenționat. În original, Creatorii sunt Elohimii, care sunt adrogini și sunt 7 la număr. Este scris "Elohim" care este la plural,din cauza asta am pocit cuvântul ca să se subînțeleagă. Mai departe, se folosește structura Yhwh (pronunțat Iahve) care nu este un zeu, este un nume sacru care înseamnă, printre altele, cele 4 elemente. Nu se referă la un zeu ci la existența absolută."Eu sunt cel ce sunt " -este evident că Dumnezeu este în tot ceea există. Că e un bărbat, sunt aberații inimaginabile inventate sau subînțelese eronat în mod intenționat de liderii Bisericii Creștine fără pic habar de spiritualitate.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mai spui "În numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfânt"? Nici acum nu e un "El"?

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

laughing Tu nu ai priceput de loc exemplele cu "mama" si "caramida". Este asa greu de inteles? Nu stiu cum sa fac sa fie pe intelesul tau. Ma straduiesc. Faza este ca majoritatea cuvintelor au un gen masculin si feminin. Mai e si ala neutru dar se poate delimita si el daca e singular sau plurar. Acum sa trecem peste chestia cu gramatica. Asa ne e limba..Generic limba noastra, asa de greu de inteles, foloseste genul "masculin" pentru generalizare, dar nu numai a noastra si altele. Daca mai vrei un argument este ca atunci cand spui la masculin se refera la samanta. Unii considera ca samanta este mai importanta decat pamantul. Dar asa nu ai cum sa gasesti o forma satisfacatoare. Daca ii ziceai "creatore" se plangea altcineva. Asta nu intelegi. Din punct de vedere logic in privinta spiritualitatii si a divinitatii este complet IRELEVANTA folosirea unui anumit gen... Sper ca te-am facut sa intelegi. Altfel renunt. Mai simplu nu stiu cum sa iti zic.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Hristos a fost barbat, da. El e fiu.Dar la Dumnezeu ti-am explicat cum e faza. Mai mult de atat nu pot. Daca nu pricepi prefer sa o las asa.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Daca o luam dupa capul tau asa ar trebui sa facem si caramizile si pe Rusia femei. Ar trebui sa faci si planeta noastra ca e femeie..si pe Jupiter il facem baietel...etc...Asa sunt limbile. Toate cuvintele au genuri. Cat de greu poate fii sa intelegi asta? Zici femeie sau barbat daca este o fiinta.

FIÍNȚĂ, ființe, s. f. 1. Tot ceea ce are viață (și se mișcă); viețuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existență; viață.

Dumnezeu e altceva. Nu este o fiinta. Divinitatea nu inseamna fiinta.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pina la urma care a fost mai rău? laughing Tigrul din Atlantic sau Jardel?

Ai observat ca si-a editat mesajul in care ma făcea albie de porci? L-a mai îndulcit puțin, dar tot plin de insulte este! După ce i-am spus ca "superior" nu are grade de comparație si ca ma jignește ca un mitocan, a postat o întrebare in care "da de pămînt" cu Biserica Ortodoxa si cu cei care aparțin de aceasta confesiune! Dacă ai sti cum ma distrează pe mine băiatul asta! laughing

Ce-o mai ardea el cu intrebari despre credința, link-uri către site-ul everystudent.ro, cărți, convorbiri cu Dumnezeu, despre New Age-ul lui pește născocit la un pahar de vin de niște șmecheri americani, deci ce profund era tigrul asta din Atlantic de te gindeai ca mai are un pic si ajunge un fel de guru neprihanit care trăiește cu spiritul in sfere înalte inaccesibile muritorilor de rind!

Pina la urma săracul Tigru din Atlantic s-a dovedit a fi o biata mâță jigărită orgolioasa si plină de ciudă de aici de pe la noi, nu din Atlantic, care numai căutător de Dumnezeu nu se cheamă! laughing laughing laughing

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Sincer Jardel a parut mai rau. Oricum amandoi sunteti de treaba. A trebui sa va impacati big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma? la noi la ortodocsi, femeia si barbatul, adica sotia lui si sotul ei, au roluri diferite dar, egale ca importanta, deci sant complementari.sant un singur trup care va sa zica.barbatul ESTE cap femeii sale, daaar femeia este SLAVA sotului sau.barbatul este puterea,care apara,ajuta,pazeste,si ingrijeste familia. FEMEIA este mangaierea,care iubeste,odihneste,mangaie si alina,bolile, sotul obosit, copii bolnavi, loviti, ori care sufera.deci daca aplici in viata personala ce e scris in biblie si ce te invata la biserica,vei avea o nevasta, o sotie, fara de care nu vei putea trai, asa cum si ea te va avea pe tine, amandoi mantuindu-va unul pe celalalt.parerea lui vrajeala ala? e parerea lui, dar el cate sotii a avut si cati copii? adica merita atentie parerea lui si este el un exemplu demn de urmat fiindca iaca eu am familie si o casatorie de 25 de ani sant ortodox si nu am stiut pana acuma ce spune el dar nici nu m-am gandit la prostiile altora si mutumesc Domnului, santem bine sanatosi, ceia ce va dorim si voua?

| TanteMarianne a răspuns:

Eu zic ca barbatii au fost nesimtiti cu femeile pana acum, de exemplu unele triburi din antichitate (si din timpul nostru din 2015) dau jertfa lui dumnezeu sau zeului lor femei, nu barbati! nu ma intelege gresit, dar pana acum barbatii si-au batut joc de femei.
ar cam trebui sa fie totusi o anume egalitate, nu doar pe hartie ci si in fapte.

| anonim_4396 explică (pentru TanteMarianne):

Ododododod...Iarasi pisicutaaa! Cum sa nu fiu mai de acord cu tine? Esti atat de adorabila puppy dog eyes Lasa-ma sa te alint si sa te rasfat! puppy dog eyes

| TanteMarianne a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok...
happy

| anonim_4396 explică (pentru TanteMarianne):

Yeey merci.

| TanteMarianne a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| Vanqu1sh a răspuns:

Nici una nici alta, suntem superiori. Istoria, buna rea cum este isi spune cuvantul si o sa o faca mereu.

| anonim_4396 explică (pentru Vanqu1sh):

Sunt curios sa vad cate o sa sara pe tine acum, cu vorba laughing Dar stai linistit le dai niste euro si o sa sara pe tine in celalalt mod laughing Hai ca sunt rau...Dar asa sunt marea majoritate. Pe mine ma deranjeaza cum femeile, majoritatea pun atata accent pe material si le doare in fund de alte lucruri ceva mai importante. Asa le consider. Dar totusi merita aceleasi drepturi.Cate fac ele...Dar si noi facem. Am generalizat sunt constient ca nu toti suntem la fel. Dar asta se intampla, daca tragi o privire in lume, asta e impresia.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta se stie de cand lumea si pamantul. Pot sa sara cu ce vor ele, cateodata realitatea doare dar trebuie sa o acceptam laughing.

| 1DeadMemories a răspuns:

Sunteti niste misogini rolling on the floor)) mesaj de la o atee, pe crestine le-ati speriat.

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

Eu nu sunt. Astept raspuns de la fete crestine care sa explice anumite lucruri. Pentru asta pastrez si funda. Eu le apreciez si le respect foarte mult. Dar pe cele care merita.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Era doar pentru destinderea atmosferei mesajul meu.
V-ati incins mai mult pe subiectul mnezeo barbat si conflictul dintre Jardelin si Tigrul verde, decat pe subiectul in sine.
Consider o persoana fanatica pe cel/cea care face mot a mot ce scrie in biblie.
Chiar si contrele astea textuale sunt o demonstratie ca nu se poate ierta un rau facut. Intotdeauna exista un crestin(nu-mi argumentati ca si ateii fac asa, stiu ca s destui wannabe aici) care sa se ia in clont cu vreun parlit de aici pe diverse motive nesemnificative.

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

Mie sincer imi placea cearta dintre tigrul din atlantic si jardel! Era derby. Un fel de El Clasico. Cat despre chestia cu genul divinitatii mie mi se pare destul de logic pentru cine vrea sa inteleaga.winking Merci pentru incercarea ta de a destinge atmosfera. Apreciez.