| EmaS a întrebat:

De unde vin gandurile, dorintele si actiunile noastre? Fie ele bune sau rele.

Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

Ganduri.ganduri.stii cat de multe ganduri are un om intr-o zii?
Si unele ganduri, ne sunt date de Dumnezu.Altele insa...
Se zice ca daca un gand e de la Satana, el poate fii verificat sa zic asa.
Sa zicem ca iti vine in gand sa mergi in club.
Si tu zici: ba nu voi merge!
Si apoi te gandesti...da, dar ma voi distra...
Dar apoi zici: nu voi merge!
Apoi...dar vine si Maria...si Marineta.
Dar NU voi merge!
Dar e asa frumos in club.
Nu voi merge!
Bautura, mancare...
Nu voi merge!
Da dar daca nu merg acum saptamana viitoare nu mai am timp

Nu voi merge!

Da o sa ma mai delectez si eu.
Nu voi merge!
Dupa aia, a 7 oara, gandul dispare.
Daca se intampla asa, inseamna ca gandul e de la Satana.
Dorintele pot fi si ele insuflate.
Iar actiunile sunt consecintele gandurilor.Mai intai gandesti ceva inainte de a o face.

33 răspunsuri:
| EmaS explică:

Chelstone
Daca o sa fii atent, ai sa vezi ca intotdeauna cand ai de facut alegeri iti vin in minte ganduri bune, apoi vin si ganduri rele.Este o lupta continua, iar tu alegi.Si atunci dorintele tale se transforma in actiuni.Gandurile bune,indemnurile bune vin de la Dumnezeu, iar cele rele vin de la cel rau, sau din firea pamanteasca.

| EmaS explică:

SIDragos
Asa scrie in Biblie, si eu cred ca intr-adevar este o lupta intre bine si rau.Depinde de cine asculti.Eu am ales sa ascult de Dumnezeu.Omul este diferit de animal,tocmai pentru ca are ratiune.(pana la urma zic, a dar trebuie sa intru ca sa ii spun lui SIDragos despre dragostea lui Dumnezeu, si intru pe TPU.)

| EmaS explică:

Chelstone
Nu poti sa spui ca, inainte de a decide sa faci un lucru nu alegi sa il faci.De exemplu vine cineva si iti solicita ajutorul.Iti vine imediat gandul sa spui :-Da,cu placere, te ajut. Apoi,vine alt gand:-Da,de ce sa-l ajut aceasta necesita sa ii pun la dispozitie timpul meu, ma costa banii mei, energia mea.Nu este mai simplu sa nu il ajut? Mai bine ma scuz si ii spun ca nu pot.Tot timpul avem de facut alegeri.Depinde de ce gand asculti.

| EmaS explică:

SIDragos
Indiferent cu ce scop scrii,intr-o zi te vei intalni cu aceste randuri, fie pentru rasplata, fie pentru pedeapsa.Nu voi scrie niciodata ce ai scris tu la username.

| EmaS explică:

Chelstone
Biblia scrie daca poti sa faci un bine si nu l-ai facut, ai savarsit un pacat.

| Angel0 a răspuns:

Depinde care demon este la comanda in momentul respectiv.Eu ii spun Egou.Dar tot un fel de demon este.Baieti buni in general.

| chelstone a răspuns:

Daca gandurile si faptele noastre ne sunt controlate de doi marsupiali ceresti care se lupta pe terenul altora pentru suprematie, atunci, noi ca indivizi ce mai putem face?

| chelstone a răspuns:

''Gandurile bune,indemnurile bune vin de la Dumnezeu, iar cele rele vin de la cel rau, sau din firea pamanteasca.''
Asta este o prostie, cel putin in capul meu nu se duce o astfel de lupta. Faptul ca exista lucruri bune si lucruri rele asta nu inseamna ca ele vin de la satan sau dumnezeu, iar pe de alta parte nu vad dupa ce standard cataloghezi lucrurile bune si rele.

Daca ar fi asa cum ai spus tu nu am fi decat niste executanti a unor ganduri care nici macar nu-ti apartin. Nu vad logica acestei batalii a lui dumnezeu cu dracu pe teritoriul altora.
Iar liberul arbitru, gandim cum vrem sau ca urmare a unor cunostite si experiente pe care le avem, cu astea cum ramane?!

| chelstone a răspuns:

Ema, exemplul tau nu are relevanta, faptul ca nu vreau sa ajut pe cineva nu constituie un pacat. In cazul tau nu alegi intre bine si rau, ci doar daca vrei sa faci bine sau nu. Faptul ca nu faci bine nu implica in mod implicit ca faci rau, poti fi neutru.
Cat despre alegeri, eu actionez conform setului meu de valori, fac ceea ce consider eu ca este bine, daca gresesc imi asum consecintele.

| chelstone a răspuns:

Ema, nu exista asa ceva, pe sistemul acesta daca nu ajuti sa treaca stada baba din new york inseamna ca savarsesti un pacat. Ce te impidica sa faci lucrul acesta, iti cheltui leafa pe o luna sau iti vinzi casa si pleci sa ajuti pe toti, doar doar nu pacatuiesti.

| chelstone a răspuns:

''Pe un umar sta ingerul nostru pazitor si pe celalalt "cel rau".''
laughing Tu te-ai uitat prea mult la desene animate.
Cat despre painile pe care le dai sau nu saracilor, eu o fac intotdeauna fara a ma gandi la vreo rasplata pentru fapta mea. Lucurile le faci pentru ca vrei sau nu. Inainte de a da cuiva o bucata de paine cuiva, cel putin la mine in cap nu se duce nicio lupta. Dau daca vreau sau nu dau pentru ca nu vreau sa dau, nu pentru ca ma gandesc ca de ce as da? sau sa-i dau sa nu-i dau?! Ori in astfel de situatii nu exista conflicte interioare.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Din creier. Sper.

| kabaleon a răspuns:

Exista ideea ca in interiorul omului sunt mai multe persoane, mai multe euri, mai multe defecte, mai multe egouri, care, pe rand, iau conducerea corpului uman. Asa apar gandurile contradictorii, dorinte nejustificate si actiuni inexplicabile. Gandul este legat de centrul intelectual al omului, dorinta de centrul emotional si actiunile de centrul motor. Se spune in Orient ca toate aceste apar atunci cand exista dezechilibre ale acestor centrii. Astfel, intelegem ca gandurile, dorintele si actiunile gresite sunt daunatoare omului. Omul isi poate atinge capacitatea maxima prin meditatie, situatie in care nu trebuie sa gandeasca, nu trebuie sa-si doreasca nimic si nu trebuie sa faca nimic. Pace!

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Driveme,
Sa zicem ca iti vine un gand sa intri pe TPU alaturi de satanisti.
Si tu zici : BA NU VOI INTRA!
Da, darr...e distractiv, sunt persoane cu intelect mai amplu
-> ba nu, sunt doar plasmuiri ai lui satan!
-> si totusi, atat de bine...
Pana la urma intri, deci care cum a zis?! laughing

Ema, femeie, tu nu vezi ca si animalele gandesc?! Crezi ca sta o entitate sa le dea ganduri?! Daca ar fi asa, atunci nu am mai muri decat de stop cardiac, nici o crima, nici un accident, nici un atac animalic...in plus, ateii ca mine si " paganii " ca evreii, musulmanii ar trebui sa fim la tata satan de multicel laughing

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Te rog, nu mi te adresa ca si " SIDragos", da momentan nu pot avea nickname-ul meu adevarat, anume Sataninside.

Te anunt ca eu doar ma distrez cu raspunsurile voastre fie superficiale, fie luate cu copy-paste din biblie.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ema, SIDragos = SatanInsideDragos smug

| papusikatha a răspuns:

Majoritatea oamenilor numai gandesc de mult cu inima... asa se explica si ceea ce se intampla in zilele noastre caci pe timpuri oamenii aveau cruci de lemn si inimi de aur, acum au cruci de aur si inimi de lemn. Daca continuam sa mergem pe o cale gresita, gandurile, dorintele si actiunile noastre pot veni si de la cel rau. e de ajuns un impuls ca sa faci un pas si apoi sa comiti o greseala, bine asta nu inseamna ca el este vinovat de tot ceea ce facem rau, caci undeva am citit o pilda foarte bine spusa. suna c-am asa: "Un om de rand credincios si cu frica de Dumnezeu, picta un tablou cu chipul lui Iisus, la un moment dat pe langa el trece un preot si il felicita pentru talentul lui, preotul pleaca mai deparate si omul continua sa picteze. cand s-a intors inapoi a vazut tabloul aruncat pe jos, neterminat si mazgalit, si l-a intrebat pe om: "Dar de ce ai facut asta?"
iar omul ii raspunse: "Pai asa mi-a dat Diavolul prin gand". Dupa cateva secunde Diavolul aparu si spuse: " Sa-mi cada coada, nici mie nu mi-a trecut asa ceva prin minte". Daca inima noastra e buna si Dumnezeu se afla in ea, atunci si intuitiile noastre sunt bune, e normal sa mai avem si ispite si ganduri negre caci orice om greseste si nimeni nu e fara de pacat! Nu stiu cat de mult am reusit sa iti raspund la intrebare dar pur si simplu asta mi-a venit prin minte. Pupuci si o seara minunata iti doresc draga Ema

| papusikatha a răspuns:

Si inca ceva, un om care nu traieste cu speranta, nu are nici dorinta, nici dragoste si nici ganduri bune.

| FollowTheLight a răspuns:

@FuckMeJesus Care intelect? Ai auzit tu de asa ceva?
Si asta e un site unde lumea isi da cu parerea da, si in nici un caz nu ma alatur eu tampeniilor tale si de-a lu Infernia sau cum ii mai zice si aleia. Punct.

| hummer24 a răspuns:

Eu nu cred ca, gandurile rele sau bune vin de la d_zeu sau de la satana, noi avem constiinta insuflata de duhul sfant si daca d_zeu sau sanata ne-ar baga anumite ganduri in cap nu-si mai avea rostul.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ce zici de creier?

| PetreConstanta a răspuns:

Din costient sau subconstient

| Hikari a răspuns:

Creierul controleaza totul. De acolo vin gandurile, dorintele si actiunile noastre.
Sper ca ti-am fost de folos si ca ai inteles!
Succes!happy

| florina200 a răspuns:

Tu le creezi cu mintea dar cele rele pot veni si de la satana

| Lorena08 a răspuns:

Din minte.Gandurile,dorintele si actiunile noastre sunt dictate de creierul nostru, practic de mintea noastra.Insa,e bine de stiut ca mintea noastra nu ne reprezinta.Noi,nu suntem mintea nostra.Din aceasta cauza este bine sa invatam sa gandim fara ajutorul mintii,care serveste doar la confirmarea lucrurilor deja cunoscute. Daca vrei sa te gandesti la ceva necunoscut, nu vei reusi, vei forma un raspuns din lucruri pe care deja le cunosti.Deci,dvs nu sunteti mintea dvs.Altfel spusa povestea, gandurile vin de fapt, din univers.Noi suntem intr-un circuit continuu cu universul. Exista o acea lege a atractiei care iti transmite gandurile in univers, de unde ele se intorc la tine.Astfel,daca vrei sa te tunzi si iti spui "nu vreau sa imi iasa o tunsoare urata", gandurile iti sunt transmite in univers ca " vreau sa imi iasa o tunsoare urata".Din aceasta cauza este bine sa fim optimisti, si sa incercam sa il evitam pe acest "NU".Ca de exemplu: tunsoarea mea este si va fi buna.E vorba doar despre energii.Atat.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiPavel a răspuns:

Din mintea noastra, din gandurile noastre, din instinctele noastre. happy

Din nevoile noastre, cauta pe google despre ierarhia nevoilor lui Maslow si ai sa vezi mai multe despre subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitati-va la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=B2ixzK4nzsQ&feature=related
apoi mai vorbim
Puteti incepe la min 5.30

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din subcomstientul nostru care la rindul lui, este controlat de forta divina.Lupta dintre bine si rau, a existat si va exista totdeauna, numai noi putem hotari de partea cui ne situam.Numai bine.