| Iosif_Alexandra_1999 a întrebat:

Deci.sora mamei tatalui meu, adica bunica mea cred..nu stiu.a murit vineri..si a inmormantat.o azi,adica duminica. Bunica mea,adica sora ei, mi a spus sa nu ma spal pe corp si pe cap timp de 9 zile, ca mor.Este adevarat? Adica mi.e frica iar eu nu sm cum sa stau asa nespalata.laughing

Răspuns Câştigător
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Povesti babesti desigur. nu te mai lua dupa ce zice lumea aiurea in tramvai. fa ca un om destept de stiinta: cere dovezi, gandeste logic si testeaza ce zic oamenii. normal ca nu ai sa devii o nespalata acum. te vei spala si vei intelege ca traiesti intr-o lume in care oamenii sunt virusati si trebuie sa ai mare grija cu religia ca va incerca sa iti creeze multe alte probleme stupide in viata.

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Credinta nu sta in nespalat.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie nimic despre asta, poti sa te speli linistita.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu crede asa ceva, spală te ce sunt prostiile astea, trebuie să te speli din cap pină in picioare, deoarece sunt microbi, transpiri si puți.

| Fatamuntilor a răspuns:

Supertitii....eu inca nu am auzit asa ceva si am avut morti in familie!

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred ca este un obicei babesc, o superstitie.Intreaba un preot despre asta ca sa te lamuresti mai bine.
Oricum cred ca nu este adevarat.Trebuie sa te speli si spalatul nu are nicio legatura cu moartea bunicii tale. Apropo, condoleante!

| sublime89 a răspuns:

Nu, te-a pacalit. Nu ti se va intampla nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Astea sunt superstitii de trei parale!
Spala-te linistita si nu te lua dupa oameni vechi cu conceptii vechi ca tu nu apartii de generatia/lumea lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da taci si spala te, ca nu pățești nimic laughing)

Nimeni nu stie când vom muri si din ce cauza laughing

S ar putea sa mori de rușine, daca aude careva ca nu te ai mai spăla de 9 zile si mai si mirosi laughing

Deci, stai calma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de reguli ale BOR, ci de superstitii si tot felul de "traditii" locale ce difera extraordinar de mult de la o comuna la alta.De multe ori femeile credincioase se învaţă una pe alta (în mod greşit), în loc să se ducă la preot să-l întrebe, după cuvântul Mântuitorului: "Duceţi-vă şi arătaţi-vă preoţilor" (Luca 17; 14) şi astfel ia naştere falsa tradiţie. Bunicile stiu mai multa teologie decat preotii?!
"babisme", concepţii care au doar aparent legătură cu credinţa, practici inventate şi "teologie băbească"