| RAY a întrebat:

Doar pentru deisti,panteisti, agnostici, atei.

Cei 4 autori anonimi ai evangheliei au inventat povestea lui Iisus sau care este autorul basmelor?

Ps Iisus nu a scris nimic,nu a facut nici o religie, secta, cult, vorbesc de omul Iisus care cine stie ce a spus el sau ce a facut el sau cine mai exact a fost el

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Păi știm puțin despre Iisus ca persoană. Dar fă o paralelă între mitul lui Iisus și un mit mioritic, Arsenie Boca:
Mitul s-a creat după ani de zile după moartea ambiilor.
În ambele cazuri miturile s-au deplasat și format oral până să fie așternute în scris. În ambele cazuri miturile include anumite adevăruri despre persoane.
Știm că Iisus a fost un evreu reformator religios și predicator apocaliptic. Suferea de grandomanie și mania persecuției (posibilitate de schizofrenie paranoidă), dar era extrem de carismatic cu toate asta n-a fost susținut de intelectuali din vârfurile evreiești ci doar de pleavă.
Discursul lui deși unul filosofic este unul destul de mediocru. În final grandomania i-a venit de hac, convingerea sa că e fătat de Yahweh ia adus moartea. Societatea ebraică s-a poziționat față de el în două rânduri:
Masele l-a luat ca mesiah când Iisus avea influență, dar s-au dezis de el când și-a ratat misiunea politico-militară pe care mesiah ar fi trebuit să și-o asume. Preoți l-au acuzat de blasfemie și tentativă de revoltă și a fost executat.
Cei care au fost în jurul său i-au dus ideeile mai departe, și au dus povestea vieți lui mai departe. Problema e că biografia indiviului propagadă prin "viu-grai" a fost un fel de telefonul fără fir, miturile deveneau tot mai mari și incredibile după standardele actuale, dar nu și pentru masele inculte. În cele din urmă mișcarea de reformă creată de Iisus și desprinsă de iudaism datorită de Saul din Tars a fost adoptată de grecii care au scris ulterior cele 4 evangheli, fiecare o altă versiuni a mitului.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Omul Isus se credea mai mult decat era si si-a facut o gasca de vamesi si hoti care au pus botul la aberatiile lui. Minunile sunt pure minciuni inventate si scrise mai apoi de urmasi pentru a sustine povestea bolnava a lui Isus, Fiul lui Dumnezeu pentru a intemeia gasti in toata lumea ca sa produca bani. Ai vazut ce se intampla cu oamenii la care prindea minciuna dar nu puneau banii la picioarele membrilor gruparii.

| Teffan a răspuns:

Omul Isus este o plasmuiala.
O inventie, un concept furat si apoi pervertit.

De ce se spune ca Isus invie dupa 3 zile prin primavara daca zeita sumeriana Isthar invie tot dupa 3 zile, si tot in primavara?
Isthar este simbolul revenirii primaverii si asta este alegoria.
Invie cand invie si natura iar "3" este un numar magic cu origini pagane.

Baldur tot dupa 3 zile a inviat si tot in primvara.

Odin a fost si el rastignit.

"Pastele" se traduce "Easter" in engleza.

Nu vede nimeni?
Isthar=Easter?

Tot ce este crestinism,este paganism intors cu susul in jos si pervertit.

Pt ca tot ce au facut crestinii a fost sa fure.

Si iti spun clar ca miturile lui Odin,baldur si Isthar sunt mult mai vechi decat mitul lui Isus.

Isus nu a existat.

Este propaganda crestina.

Romanii nu sunt crestini la origini,au fost doar crestinati cu forta.

Popoarele nu l-au acceptat de buna voie pe imaginarul Isus, ci silite prin torturi si violente.

Isus nu era familist, ci promova contrariul:Sa ne parasim familiile, sotiile, sotii, si sa il urmam pe el intr-o fantezie.Crestinopatii astia din Romania, care mai sunt si nationalisti, vezi doamne, crestin nationalist traditional, habar nu au despre ce vorbesc ai nu cunosc ca acesti 2 termeni:Nationalist si crestinism, sunt in totala contradictie.

Din cauza acestei fantome inventate, pe nume..Isus..s-au infaptuit cele mai odioase crime din istoria umanitatii.

Cruciade, inchizitia din europa, inchizitia din Goa, schismele, razboaiele protestanti-catolici care contin si cel mai devastator dintre toate:Razboiul de 30 de ani.

Represiuni ale sexualitatii,ale drepturilor omului, misoginism, violenta domestica si cate si mai cate.

Cel mai mare jeg a fost fantomaticul isus si cea mai neorocita religie este crestinismul.

Merita sa moara in sfarsit, si va murii in sfarsit, pentru ca flacara crestinismului e pe cale sa se stinga.

In cateva sute de ani, am credinta ca se va EVAPORA definitiv ciuma asta.

| SG1995 a răspuns (pentru Teffan):

Nu cred că Iisus în sine a fost un mit, ci evenimentele fantastice din jurul lui sunt mituri. Dacă citești Biblia pare că te confrunți cu un schizofrenic care era marcat de lipsa tatălui natural decât cu un zeu omnipotent fictiv. Problema e că imaginea creată de Paul si Ioan de Patmos asupra lui Iisus e una fictivă. Știi paralela aia dintre Iisus și Horus? Apare în secolul II când creștinismul se extinde în Egipt. După cu ne indică Biblia, preoți erau conștienți că Iisus delirează și nu e fiul biologic a lui Iosif. Conform legendelor Maria era fiica unui preot, tradițional crescută la Templu să fie căsătorită cu un alt preot, dar conform lui Cicero și Talmudului Iisus e fiul unui soldat roman numit Pantera care cel mai probabil a prădat Templu și a violat-o pe femeie (lucru comun la aceea vreme printre soldați romani). Într-o conversație cu Iisus când Iisus spune că preoți nu-s fii lu' Avraam (insultă pentru ei), ei spun cu subînțeles că ei nu sunt născuți ilegitim (spre deosebire de Iisus), de aici s-ar explica obsesia lui Iisus față de ideea că ar fi fiul lu' Yahweh și mania persecuției.