| TutacBogdan a întrebat:

DOMNUL ISUS te iubeste! Tu trebuie sa crezi si sa te pocaiesti de pacatele tale si sa traiesti cum vrea EL!
Esti tu gata sa IL iubesti?

44 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și de ce aș face ce mi-ar spune un străin a cărui existență mă lasă rece?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De ce sa traiesc dupa cum vrea el?
Cel mai tare ma deranjeaza sa mi se impuna chestii.

| Dumnezău a răspuns:

Uhm,aici nu e loc de propaganda crestina, Bogdanele. Daca voiai sa faci reclama la mantuire si alte detalii SF ale crestinismului, te duceai bine mersi la bisericuta.Si,apropo,iubirea,cu atat mai mult cea fictiva a lui Hristos nu exista.Nu iubesc.Traiesc cum vreau eu, nu o chestie ce a fost suficient de idioata, incat sa se rastigneasca pentru presupusa noastra salvare.Asta in caz ca a existat.Nu iubesc nimic, cu atat mai putin chestii ce nu exista.

| aliceinchains a răspuns:

Incearca sa-i faci reclama lu' dzău in alta parte.

| PreaSfintitu a răspuns:

Il iubesc, in gura!

| Toluk19 a răspuns:

Mie mila de voi ateii!
Voi chiar sal vedeti pe Dumnezeu totusi veti pierde si credinta asta! Pentru ca aveti inima impietrita!

| Andrei7520152 a răspuns:

Aoleu, e grav :O poate o sa te simti mai bine pe http://www.crestinortodox.ro/forum/

| Archdaemon a răspuns:

Eu nu sunt gata sa iubesc un personaj imaginar si traiesc cum vreau EU

| MariaO a răspuns:

Suntem satui pana peste urchi de prozelitismul pe care il tot serviti. Tara arde si baba se piaptana, cam asta se intampla. Oamenii de prin Vrancea cu ce i-or fi gresit, nu "au trait cu vrea el " (nota bene: scris cu intentie cu e si nu E)?

Răspuns utilizator avertizat
| MariaO a răspuns (pentru TutacBogdan):

Evident, nici nu ma asteptam sa dai un raspuns concret. Dumnezeu spune sa nu facem pacate, dupa care tot el le iarta...si din asta cine castiga? Preotul! Ca deh, nici casa nu ti-o sfinteste cu asa zisa aghiazma (apa in care daca ai putin ghinion mai trage si un scuipat) fara 30 de lei. In fine... As vrea sa te intreb ce religie ai, desigur, poti sa nu raspunzi. happy

Răspuns utilizator avertizat
| MariaO a răspuns (pentru TutacBogdan):

Nu, multumesc, nu sunt interesata de a trai in neprihanire, ascultare si cu atat mai mutin in pocainta. Imi asum faptele mle si nu am nevoie de iertarea niciunui personaj imaginar inventat de oameni pentru a nu se simti atat de singuri.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaO a răspuns (pentru TutacBogdan):

Da, traiesc intr-un mare pacat si stii ce? As avea asa o satisfactie sa intru cu tancul peste toate bisericile si sa va dau fost la cartea de basme numita "biblie" sub nas.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da,trebuie, pentru mine e un fair-trade, sa las pacatul si sa traiesc pentru Creatorul meu, nici nu mai stau sa ma gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt gata. Nu mi-am luat inca salariul, ca sa-l pot plati pe preot.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

Si cum fac asta?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

Vad ca ai postat la sfarsit o mare amenintare. Cum adica? Daca nu aleg calea lui Dumnezeu, voi avea parte de suferinte grele din partea lui? Trebuie sa-l iubesc cu forta? Mie imi suna a santaj. Tie cum iti suna?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

Nu te-am acuzat. Am acuzat citatul postat de tine, cel luat din Romani 2:5. De ce sa fiu pedepsit daca nu urmez calea lui Dumnezeu? Doar n-am facut rau nimanui.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

Trebuie sa-mi explici ca unui copil. Nu inteleg exemplele date de tine. Daca intelegeam cele scrise in Biblie, nu-ti mai ceream ajutorul. Explica-mi te rog de ce sunt amenintat daca nu cred in Dumnezeu, dar explica-mi sa inteleg si eu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

De ce imi tot arati videoclipuri din care nu inteleg nimic? Tu nu stii sa explici? Cum adica ma fac vinovat, daca n-am facut rau nimanui? Eu nu vreau sa mostenesc vreo imparatie, vreau sa am liniste.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru TutacBogdan):

Pai poate ca in viata asta nu ai stiu ca exista. Daca nu l-ai vrut in viata asta scurta de max. ~100 de ani, atunci de ce nu te lasa sa iti schimbi drumul cand este vorba de o eternitate?
Sa inteleg ca asta este dreptatea, eu nu cred in Dumnezeu o viata amarata de cativa ani, iar apoi voi fi torturat o eternitate, clar Dumnezeu este dreptate, de iubire nu mai vorbesc.
Noroc ca gandirea voastra nu are nici o influienta asupra realitatii, ca dupa voi chiar acum miliarde de oameni, sufera si vor suferii pentru o eternitate in iad. Sunteti mai rai decat Hitler, Stalin, Mao etc., deoarece astia te chiuniau putin, dar apoi te eliberau prin moarte de suferinta, pe cand la voi nu mai este scapare, ca esti deja mort si vesnic. Nu stiu cum o sa poti sa stai in rai, gandindu-te ca miliarde de oameni sufera, ar trebui sa plangi o eternitate, dar bine inteles Dumnezeu te va face fericit, iar durerea noastra, celor necredinciosi nu te va afecta.
Sa ai o eternitate frumoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

De ce n-as avea liniste fara DOMNUL? De ce trebuie sa traiesc dupa poruncile lui? Pana sa iti pun aceste intrebari, eram destul de linistit. Dar vazand ce explicatii imi dai, m-a cuprins frica, intrebandu-ma de ce as avea nevoie de un zeu care ma ameninta tot timpul. Asta inseamna iubire cu forta, si santaj ordinar. Daca iubesc pe cineva o fac din inima mea, curat si fara constragere din partea celui iubit. Iubirea cu forta se numeste viol. Stiai?
Daca eu nu-l bag in seama pe Dumnezeu, el de ce ma ameninta in loc sa ma lase in pace? Asa faci si tu cu cei care nu te iubesc? Ii pedepsesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

Ma omule ai fost in rai? fara suparare ce zici de un consult la doctor

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru TutacBogdan):

Bun si de ce nu ma lasa Dumnezeu sa il aleg dupa ce am murit? Uite acum eu nu am nici un motiv sa cred in Dumnezeul biblic, deoarece nu mi-a dat nici o dovada REALA ca ar exista un Dumnezeu si ca acel Dumnezeu este cel care si-a trimis fiul sa moara pentru noi. Nu pot sa am incredere intr-o carte antica.
Atunci Dumnezeu care este dreptate si iubire, de ce face o asemenea nedreptate pedpsindu-ma pentru o eternitate, ca nu am crezut in el o viata amarata de 100 de ani.
Adica ma pedepsete pentru o fapta de-a mea de infinit ori mai mult. E ca si cum tu mi-ai gresii cu ceva, iar eu am sa te torturez o eternitate(presupunand ca as putea).
Asta nu e dreptate, este sadmism la cel mai inalt nivel posibil. Nici macar Hitler, Stalin, Mao, Pol Pot, Ivan cel groaznic, nu merita sa fie pedepsiti pentru o eternitate. Hai sa zicem prin absurd un miliard de ani, dar nu o eternitate, ca asta imi arata clar ca Dumnezeu este RAU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TutacBogdan):

Cum sunt lasat in pace, daca sunt pus sa aleg?
Nu esti in stare sa explici. Se vede ca nu intelegi Biblia. De ce te dai mare pe site, daca nu stii ce vorbesti? Tot timpul mi-ai aruncat in fata tot felul de citate din Biblie. Asta inseamna ca nu esti in stare sa dai explicatiile de rigoare. Mi-am pierdut timpul cu tine. Dumnezeul tau se va supara pe tine, si iti va rezerva un loc pentru vecie in iad. Asta meriti, fiindca nu intelegi ce vrea Dumnezeu, pacatosule!

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru TutacBogdan):

Am citit biblia prietene, de obicei toti veniti cu aceleasi texte invatate la biserica si pe diferite siteuri. Doar stiu foarte bine cum predica pastorul cand mergeam la biserica si citeam biblia.
Sa fim seriosi, eu nu refuz sa cred in Dumnezeu datorita mandriei mele, stiu foarte bine ca sunt doar un gunoi, dar un gunoi care are nevoie de o dovada.
Daca unuia ca Pevel i s-a aratat Dumnezeu, care tortura crestinii si nici macar nu incerca sa il gaseasca pe Dumnezeu, atunci de ce nu mi se arata si mie? Daca eu mor si totul este adevarat, vina este a lui Dumnezeu, ca nu a facut tot posiblul sa ma salveze, la fel cum a facut si cu cei din antichitate.
Dar acum bine inteles ca nimic nu este adevarat, este pur si simplu o carte buna, poetica, chiar merita citita nu te contrazic.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru TutacBogdan):

Dar nici nu am zis ca vreau sa mi se arate, vreau sa mi se argumenteze de ce Dumnezeu nu este rau, cand eu ma uit in biblie si pot deduce ca El este imoral si chiar nu este drept.
Acum poti convinge pe cineva care crede deja in Dumnezeu sa creada in Isus, dar cand vorbesti cu un ateu, ai nevoie de mai mult de cat niste texte biblice pentru al convinge. Pune mana pe carte, invata niste argumente de necontestat, iar apoi mai vorbim. Citeste carti ateiste mai intai, sa poti intelege mintea ateului, iar apoi carti crestine ca sa poti gasi raspunsul la intrebarile ridicate de atei in acele carti.
Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru TutacBogdan):

Hai ca nu am chef sa scriu de 1000 de ori acelasi lucru, citeste ce am scris aici.
http://www.TPU.ro/......aca-nu-va/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sai iubeasca pe cei 30 de milioane de copii din africa care mor de foame, da m-a iubit de aia din nastere purtam pacatul morti, tu chiar nu gandesti asa putin?

Răspuns utilizator avertizat