| DomineRex a întrebat:

Dumnezeu a creat oameni homosexuali, iar apoi le spune ca daca vor mai fi homosexuali ii va trimite in "fundul iadului". Avand in vedere ca homosexualitatea este ceva genetic, de ce este considerata un pacat, doar Dumnezeu i-a creat astfel.
Sunt si animale homosexuale: http://imfree.ro/blog/animale-gay/

NU SUNT HOMOSEXUAL in caz ca vor fi intrebari...

130 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a creat pe oameni normali, dar oamenii au schimbat intrebuintarea fireasca si au pacatuit.De aceea a nimicit Dumnezeu Sodoma si Gomora.

| DomineRex explică (pentru EmaS):

Banuiesc ca si animalele au facut la fel. Au inceput sa se ia dupa oameni nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Ema e femeie buna din pacate e sub efectul unui drog, pentru ea orice conservatie e de fapt o ispita de la satana vb serios, asculta asta Codu’ Penal – Senzational

| EmaS a răspuns (pentru DomineRex):

Din pacate unii oameni au ajuns mai rau decat animalele.Esti de acord cu mine?>

| DomineRex explică (pentru EmaS):

Sunt de acord cu tine, oamenii sunt mai rai in multe privinte decat animalele.

| EmaS a răspuns (pentru DomineRex):

Din pacate, asa este.Vezi ca multe mame isi abandoneaza copiii, insa o catea are grija si isi apara puii!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este extraordinar sa fi sub efectul Duhului Sfant.Incearca si tu.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Tu compari animalele cu oamenii? Adica daca stau sa ma gandesc bine chiar ai dreptate... Dumnezeu a dat omului minte ca sa gandeasca,spre deosebire de animale dar avand in vedere oamenii astia care sunt pe invers, chiar pot spune ca nu e nici o diferenta intre om si animal, au aceleasi instincte.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi imaginez, cum de mai bagat in seamna?

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Pai normal ca eu compar oamenii cu animalele, doar am fost si noi animale(unii inca mai suntem), in vremurile de mult apuse.Am aratat exemplul cu animalele ca sa vedeti ca homosexualitatea nu este o alegere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asa mult ma iubesti o data ti-am cerut sfatul si mai uitat asa crestina esti tu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sfat dragul meu?

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Pai aici este marea problema pe care voi nu vreti sa o vedeti. Din moment ce omul respectiv nu il cunoaste si nu il accepta pe Dumnezeu in viata sa, nici Dumnezeu nu intervine si atunci il ia in primire celalalt dumnezeu. Caci asta face diavolul cu oamenii care nu au viata predata in Mana lui Isus Hristos isi bate joc de ei. Caci n-ai sa vezi tu om care sa fi cunoscut cu adevarat pe Creator si sa aiba o alta orientare sexuala! NICIODATA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cum stiu daca o fata ma place cat de cat sa stiu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte simplu,o sa iti dai seama din privirile ei, dupa zambetul pe care ti-l afiseaza, dupa tonul vocii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Fata e pocaita ema

| PreaSfintitu a răspuns (pentru Esperança):

Cunosc gay care sunt crestini ortodoxi si se duc mereu la biserica si se roaga, asa ca lasa-ne cu prostiile alea.

| EmaS a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Degeaba merg la biserica daca nu asculta de poruncile lui Dumnezeu.Mersul la biserica nu te face crestin. Daca stai in garaj nu esti masina.

| Esperança a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Am zis crestini adevarati! Nu e de-ajuns sa crezi in Dumnezeu caci si dracii cred... si se infioara! Tocmai de aia am pus"sa fi cunoscut cu adevarat pe Creator" ca m-am gandit ca o sa sara unu ca tine cu gura dar vad ca tot degeaba.Omul pana nu-i fudul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Iubirea ta imi arde inima din mine si imi lumineaza ochii spre dragostea din tine

| PreaSfintitu a răspuns (pentru Esperança):

Ma lasi ma cu prostii din astea cu " sa fi cunoscut cu adevarat pe Creator" tu nu-ti cunosti nici parintii si prietenii daramite un zeu inexistent. Ce trebuie sa faca omul ca sa fie crestin? Omul se roaga, se duce la biserica, crede in Dumnezeu ce mai vrei?

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Sa stii ca era un crestin in adevaratul sens al cuvantului, nu stiu exact numele daca te intereseaza am sa ti-l dau, care spunea ca si-a dat seama ca e homosexual dupa ce a vazut nu stiu ce tablou a lui Michelangelo, doar ca a refuzat sa intretine relatii sexuale datorita acestui fapt, ca e pacat si a ramas necasatorit.Acum vezi ca sunt si crestini care sunt homosexuali?

| Esperança a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Fapte nu vorbe. Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.Ce foloseste unui om sa spuna ca are credinta daca n-are fapte? Asa cum nu exista padure fara uscaciuni asa nu exista religie in care toti oamenii sa fie crestini adevarati!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este dragostea lui Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Hai ca m-ai facut sa si rad laughing Avand in vedere ca tu nu il cunosti pe Dumnezeu si nu cunosti nici Cuvantul Sau da poti spune ca e credincios in ochii tai. Dar cum ziceam si celuilalt credinta fara fapte este moarta in ea insasi!

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Uite iti recomand acest clip are vreo 10 minute, eu ti-l dau de la jumatate, dar il recomand sa il vezi pe tot, este al unui crestin foarte inteligent, care l-am urmarit de mai multe ori si in diferite dezbateri, daca stii engleza uita-te.
http://youtu.be/CIw6ngIqaD0?t=5m40s

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Nu eu am zis asta uita-te in clipul pe care ti l-am dat si vei vedea, un crestin a spus asta si unul foarte inteligent.Cunosc "cuvantul", numai ca are mult prea multe erori ca sa poata fi luat in serios.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru Esperança):

Ce fapte mai exact? Iti zic eu ca e un baiat ok si nu face rau nimanui, daca te referi la fapte bune, daca nu la asta te referi spune-mi tu ce trebuie sa faca un crestin adevarat

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi ca nu trebuie sa o faci daca crezi ca nu poti sate tii! Nu te joci cu Dumnezeu., inca nu ema e tot timp

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema sunt deja botezat ortodox si catolic

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziua de maine nu o promite Dumnezeu, nimanui.Au murit aici in vecini trei tineri minunati.O fata din familie de doctori,singura la parinti, un baiat a carui tata era sef de politie la Deva, iar o alta fata era top-model.http://www.adevarul.ro/......38255.html

Ii gasesti si pe facebook.

| DomineRex explică (pentru PreaSfintitu):

Ea spune ca daca l-ar fi primit pe Isus ca mantuitor personal atunci el ar fi trebui sa se schimbe cu totul, iar acest pacat sa dispara.Dar ea nu gandeste ca ceea ce spune nu are sens, deoarece te nasti homosexual nu e o alegere, inclinatiile raman, dar daca ar fi crestin adevarat nu ar face sex cu un alt barbat, atunci e pacat, iar de dragul lui Isus ramai virgin.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Trebuie sa se implineasca Scriptura unde zice ca vor veni multi invatatori falsi, dar noi nu trebuie sa ne lasam dusi de val si sa ascultam orice invatatura. Cuvantul lui Dumnezeu este Da si Amin! Este scris" "Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune." "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevasta sa şi se vor face un singur trup" (Gen. 1:27-28, 2:24)

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Cum siai petrecut revelionul?

| Esperança a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Faptele noastre bune sunt ca o carpa manjita inaintea lui Dumnezeu!
Un crestin adevarat face voia Lui Dumnezeu. Care este Voia lui? Voia Lui este sfintirea noastra. Ce inseamna asta? Inseamna sa respectam Cuvantul Sau si sa il punem in aplicare in viata noastra!
E o vorba" Spune-mi nu ce stii din Biblie, ci ce faci dupa Biblie ca sa iti spun cine esti"

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi pare rau pentru ei dar eu nu cred in dumnezeu pana nu comunica cu mine

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Vad ca incepi sa devii nesimtit, iar eu cand vad ca omul este asa ma indepartez! O seara buna! (ignora raspunsurile mele oricum n-au sens pentru tine regret enorm ca mi-am pierdut timpul aici si te-am bagat in seama. Ai face bine sa nu-mi mai dai replay MERSI!)

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El ne vorbeste chiar si prin evenimente nefericite.Ne arata cat de trecatori suntem si ca ziua de maine nu ne apartine.Toate sunt ca un semnal de alarma!

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Eu ti-am zis vreo contradictie cu scriptura? ti-am zis ca era un crestin adevarat Henri Nouwen, care si-a dat seama ca este homosexual cand a vazut un tablou al lui Rembrand cu niste barbati.Acum el nu a intretinut relatii sexuale de dragul lui Isus, pentru ca stia ca sexul este sacru, dar ceea ce vreau eu sa iti spun este ca homosexualitatea nu este o alegere, asa te nasti si nimic nu te mai poate schimba, doar te poti impotrivii acestei inclinatii. Uita-te la clipul acesta, vorbeste Ravi Zacharias un crestin adevarat(da stiu ce este un crestin adevarat, nu mai fa tu presupuneri despre mine daca nu ma cunosti) http://www.youtube.com/watch?v=CIw6ngIqaD0&feature=youtu.be&t=5m40s

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mie sa-mi vb direct

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Voi crestinii sunteti culmea, uite imi arati unde anume am fost nesimtit? daca imi arati eu promit ca am plecat de aici pentru totdeauna(oricum o am s-o fac, nu mai am timp pentru siteuri ca TPU^^).

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Maine de dimineata ai biserica

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,este botez.O sa fie frumos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Esti prea nervos man

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Nu sunt culmea voi sunteti culmea ca peste tot veniti cu afirmatii de genul.vai crestinii raman virgini de dragul lui Isus.pai chiar El a lasat lucrul asta dar sa fie facut cu un singur barbat sau o singura femeie.Nu sa te culci cu unu si cu altu cand ai tu chef ca vrei sa vezi cum e! Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat pe cineva care ma iubeste si ma respecta.Care nu a fost si nu e curvar! Iar cat despre homosexualii tai las-o balta. Vad ca esti tare credul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te pregatesti?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am pregatit.

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Ei bine eu nu vad nimic rau in asta, sa ramana cineva virgin datorita principilor lui, daca tie ti se pare anormal si o ei ca o jignire asta este problema ta.Eu sincer il admir pe acel om Henri Nouwen ca in ciuda faptului ca s-a nascut homosexual, a resit sa se pastreze "curat" din punct de vedere crestin si nu a pacatuit.Acum de ce spui ca te-am jignit prin acest lucru? eu admir intodeauna oamenii care sunt dispusi sa faca sacrificii datoria credintei si principiilor de viata, daca tie ti se pare o rusine acest lucru, nu mai am nimic de spus...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca ai fi in tm as merge sa te vad de curiozitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Esti

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Nu mi se pare anormal sa ramai virgin,mi se pare anormal sa vii sa zici ca te-ai nascut gay si chiar daca ar fi asa,daca esti asa mare crestin precum se afirma domnul acela, stii ca la Dumnezeu toate lucrurile au rezolvare si El te poate ajuta sa scapi de aceste instincte, ganduri etc. E chiar foarte bine daca poti ramane virgin o viata intreaga, insa cum zice si Cuvantul lui Dumnezeu in 1 Corinteni- 2 Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
3 Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ; şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat. Apostolul Pavel zice: 7 Eu aş vrea ca toţi oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.
8 Celor neînsuraţi şi văduvelor le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine.
9 Dar, dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească; pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.
10 Celor căsătoriţi le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.
Iar omul acela s-o fi pastrat curat trupeste dar cu gandul o fi el oare tot curat? Cuvantul zice ca oricine se uita la o femeie si o pofteste in inima lui a si preacurvit cu ea, deci el cand se uita la un barbat si il pofteste cum se numeste?

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru Esperança):

Ma bucur ca am lamurit o treaba, esti o ipocrita, acum poti sa imi dai ignor, oricum ma lasa de acest "sport" TPU, viata reala ma cheama.

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Daca si Henri Nouwen a fost un ipocrit dupa mintea ta, ca nu a reusit sa se "vindece", tu esti cea mai ignoranta si nesimtita persoana pe care am vazut-o.
http://www.youtube.com/watch?v=SFWfYpd0F18

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Nu ma intereseaza parerea ta despre mine. Ti-am zis cum stau lucrurile! Oricum n-am pretentii de la tine stai linistitwinking

| Urzi23 a răspuns:

Hai bre sa fim seriosi pina prin 99 erau considerati bolnavi psihic, acum sunt cei mai normali oameni dupa ce au facut sarbe si manifestatii ca toti d,,,,, Acum ai venit tu sa ii scoti bazma curata "genetic" Daca te osteneai sa citesti gaseai ca in america sunt vindecati cu psihologii.In mama china ii vindeca 100% cu socuri electrice cica din 10 sedinte toti vor sa aiba familii si sa intre in rindul lumii rolling on the floor Dumnezeu nu a creat homosexualii parca Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi "
Apoi :
Da fuga tu la homosexuali si pune-i sa se inmulteasca o sa vezi ca o fac dar pervertind pe altii.
Apoi :
Eu zic sa nu fii ipocrit

Ps
Rog ofticosii sa mai dea un stupid de ajutor

| DomineRex explică (pentru Urzi23):

Pai daca mai multa lume ar fi homosexuala macar nu am avea probeleme cu suprapopularea terei.Deci sa ii spun cuiva sa faca copii nu ar fi un sfat bun.Bun, sa vedem, tu zici ca homosexualii ar trebui chinuiti pana renunta la aceasta inclinatie, ma o fi si asta o metoda dar e crestineasca?
Ai spus ca in America te "vindeci" cu psihologi, cate cazuri din 100 de oameni sa spunem se "vineca" de aceasta "boala" cu ajutorul psihologilor.

| Urzi23 a răspuns (pentru DomineRex):

DomineRex explică (pentru Urzi23):
"Bun, sa vedem, tu zici ca homosexualii ar trebui chinuiti pana renunta la aceasta inclinatie, ma o fi si asta o metoda dar e crestineasca? "

Urzi23 in dialog :

Alooo eu nu am spus asa ceva,incearca sa citesti ce am scris.
Apoi :
Daca pentru tine este un chin asta este treaba ta,eu doar am indicat o metoda de tratament cu efect garantat.
Apoi :
Daca este dupa mintea ta,cei care se duc la fizioterapie cu un picior beteag.or fi homosexuali in tratament benevol, poate propui sa inchida centrele. deoarece metoda nu este crestineasca.
Apoi :
Daca metoda merge la aia betegi, ce au ma homosexualii le tuseste?

| DomineRex explică (pentru Urzi23):

Faci comparatii care nu isi au locul in acest context, ce legatura are un picior beteag cu o orientare sexuala.Am auzit un caz in care o fetita era in clasa I si era indragostita de invataorea de romana, oare nu din cauza ca asa asa s-a nascut? sau probabil o fi vazut prea multe filme porno si a invatat rele.

| Urzi23 a răspuns (pentru DomineRex):

Hai bre sa fim seriosi, nu veni cu chestii subrede,parca ar fi coliba de paie a purcelului puturos, care o pune jos lupul.
Adu si tu niste argumente mai solide, cu vorbe goale nu spui nimic,,,,
Cu stima,,,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Dreptate ai!

| Urzi23 a răspuns:

Vad la avatarul tau un dinozaur mititel.
Apoi :
Un argument foarte interesant tine de istoria civilizatiilor: spunea cineva "cum ditai coincidenta ca chiar si cele mai vechi produse culturale (de genul picturi in pesteri) dateaza doar de cateva mii de ani?" Daca oamenii au aparut doar acum 40.000 ani, la mult timp dupa disparitia dinozaurilor, cum se explica balaurii si dragonii, prezenti in folclorul tuturor popoarelor de pe intinsul Pamantului, banlauri la tigani rolling on the floor
Apoi :
Da, chiar, cum stiau oamenii acu 2000 de ani sau 5000 de ani (chinezii) despre dragoni (denumirea veche a dinozaurilor)? De acord, noi gasim azi fosile si facem reconstituiri, dar anticii ce cunostinte aveau?
Ps
Dinozaurii au disparut de 65 mil de ani

| DomineRex explică (pentru Urzi23):

Acum nu vad ce legatura are cu intrebarea... Nu este o teroie exacta cand au aparut oamenii, unii spun acum 50.000 de ani alti acum 250.000 de ani deci am sa merg la ~100.000 de ani.Omul nu a fost din todeauna cum il stii tu, am evoluat printr-un proces lent, iar acum 40.000 ani oamenii nu aveau capacitatile mentale ca a celor din prezent.Cat despre balauri si dragoni, imaginatia noasta este foarte bogata, am inventat si alte creaturi mult mai ciudate decat acestea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Deci omul a aparut din aer? omul a aparut acum 7 milioane de ani a evoluat si acum o suta de mii de ani o specie a dat nastere la 2 speci cimpanzei si homos sapines, noi suntem maimute, mamifere

| Urzi23 a răspuns (pentru DomineRex):

Aloooo vezi ca eu intrebam de lighioana din avatar, daca era chestie de imaginatie nu desenau oamenii dragoni scuze dinozauri pe pietroaie, acum 5000 de ani, era si u T rex desenat

| DomineRex explică (pentru anonim_4396):

Cand zic om, ma refer in adevaratul sens al cuvantului, om care sa gandeasca, sa isi faca haine... si alte mizerii ce doar oamenii le fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Ce muzica clasica asculti?

| DomineRex explică (pentru anonim_4396):

Omle tu si Ema ati umplut aceasta dicutie cu baliverne ce nu au legatura cu acest subiect, data viitoare vorbiti in privat.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cand vine vorba despre : satanisti, atei, rockeri, homosexulali, bisexuali etc crestinii uita de iubirea pentru aproapele tau.

| Raniia a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi creat homosexuali tu si eu si toata omenire mai eram acum?

| DomineRex explică (pentru Raniia):

Bine aici este o contradictie, mai ales ca tu ei creatia din geneza la propiu si nu la figurat, dar faptul ca sunt oameni care se nasc homosexuali este dovedit si sunt foarte multe marturii ale homosexualilor pe care le poti auzii.Eu ti-am zis ca sunt si animale homosexuale, alea ce motiv au sa fie homosexuale? Se nasc oameni homosexuali si asta este o realitate, fie ca iti place fie ca nu, dar trebuie sa ii accepti si sa nu ii omori cu pietre asa cum spune vechiul testament.

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Ai perfecta dreptate! Dumnezeu a facut parte barbateasca si parte femeiasca si a spus:cresteti inmultiti-va si umpleti pamantul!

| Raniia a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ne-a pus in fata binele si rau, dar se pare Ema ca multa lume accepta raul si nu binele.Nici o logica umana nu poate contesta dreptatea lui Dumnezeu.Fi binecuvintata!

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Din pacate oamenii aleg raul.Fii binecuvantata si tu de Domnul!

| Raniia a răspuns (pentru DomineRex):

Dumnezeu este viata,de la El se nasc izvoarele vietii,. Cuvintul lui Dumnezeu spune:,, Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea siblestemul. Alege viata ca sa traiesti tu si saminta ta''

| sandra2012 a răspuns:

Dar nu Dumnezeu i-a creat asa. Oamenii nu sunt niste roboti care raspund la comenzile lui Dumnezeu. El ne-a lasat ratiunea prin care fiecare om gandeste ce e bine sau nu pentru el. Desi Dumnezeu ne cunoaste mai bine ca oricine, El nu ne poate obliga sa Ii acceptam iubirea si legea.

| MortemAeternum a răspuns:

Am studiat si eu problema aceasta si marea majoritate a studiilor spun ca te nasti homosexual, nu este o preferinta sau un moft al unei persoane, doar in cateva cazuri, dar marea majoritate a homosexualilor asa s-au nascut si nu ar trebui sa ii judecam, iar cei care o fac ar trebui sa le fie rusine, pentru ca nu stiu prin ce chinuri psihologice trec acei oameni zi de zi, iar voi doar le faceti viata mai amara, doar prin simplul fapt ca nu sunt ca voi.

| DrunkenRat a răspuns:

Este o chestie genetica cu care se poate lupta. Gandeste-te ca si bulimia este un pacat (risipa de mancare) si se mosteneste genetic, dar se poate combate. Iar astea au fost create in mod indirect, Adam si Eva nu erau homosexuali(imposibillaughing) si nici bulimici.

| barbattttt a răspuns:

Pentru oameni anormalul a devenit normal... Dumnezeu a facut parte barbateasca si parte femeiasca dar pacatul este atat de adanc incat a-ti ajuns sa crese-ti ca homesexualitatea este ceva normal.
Sper ca Dumnezeu sa va deschida ochi!

| barbattttt a răspuns:

Ai cercetat tu? Va sfatuiesc sa nu credeti tot ce cititi; dupa parerea mea cred ca toate acestea sunt ca si cu „Hainele cele noi ale imparatului".

| barbattttt a răspuns:

Nu, cu Biblia nu este acelasi lucru; eu studiez din biblie si simt Duhul Lui Dumnezeu.

| barbattttt a răspuns:

Omoară toți bărbații și femeile, tinerii și bătrânii, pruncii și animalele

1Regi 15:3. Mergi acum şi bate pe Amalec şi pe Ierim şi nimiceşte toate ale lui. Să nu iei pentru tine nimic de la ei, ci nimiceşte şi dă blestemului toate câte are. Să nu-i cruţi, ci să dai morţii de la bărbat până la femeie, de la tânăr până la pruncul de sân, de la bou până la oaie, de la cămilă până la asin".
Dumnezeu a facut toate acestea pentru ca acel popor era inclinat numai la rau; Asa se va intampla si la sfarsit Dumnezeu va separa pe poporul sau de cei care nu vor sa faca voia Lui, El vrea ca toata lumea sa fie mantuita dar nu ii obliga este alegerera lor.

| barbattttt a răspuns:

Pe oameni nu faptele ii mantuieste ci credinta in Isus Hristos. Si da, oameni sunt onclinati la rau nimeni nu poate face binele, nimeni...

| DomineRex explică:

M-am plictist sa tot repet, daca mergi la biserica inclinatiile homosexuale raman, il dau exemplu pe Henri Nouwen de 1 milion de ori daca e nevoie.A fost un om crestin catolic, intelectaul, care si-a dat seama ca este homosexual cand a vazut o pictura a lui Rembrand, a intrat intr-o depresie datorita acestui lucru, dar nu s-a "vindecat" niciodata, inclinatiile au ramas, dar nu a intretiunt relatii sexuale cu un alt barbat, deoarece stia ca sexul este ceva sacru dat de Dumnezeu pentru omenire si a vrut sa ramana "curat" de dragul lui Dumnezeu.Tu chiar crezi ca daca mergi la biserica si tii post, te rogi si mai faci nu stiu cate practici te vindeci? te nasti asa nu te poti schimba, iar daca tie nu iti plac astfel de persoane nu cred ca ai dreptul sa le judeci.

| doctorul5 a răspuns:

Hermafroditii au fost creati asa de Dumnezeu, si de cele mai multe ori nu se poate face nimic.Multi homosexuali se nasc peste noapte ca ateii pe TPU, deoarece asa este la moda.
P.S.Cred ca topicul a fost infectat de virusul "ray si emma".rolling on the floor

| AnghelB a răspuns:

laughing Mi-a placut faza cu "fundul iadului". Poate ca asta este si explicatia.

| costis a răspuns:

Dumnezeu nu a creat oamenii homosexuali. Dorinta necontrolata de placeri duce la perversiuni. Asa, ai ajungi sa justifici si zoofilia sau pedofilia. Lupta ta impotriva crestinismului te face sa justifici astfel toate murdariile sau crimele oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costis):

Pers alea se nasc asa omule

| DomineRex explică (pentru costis):

Haide omule, ti-am aratat clar ca sunt animale homosexuale, intra pe acel site, oare si animalele acelea lupta impotriva crestinismului? Sa le electrocutam si pe alea ca sa isi schimbe orientarile sexuale? sau poate ar trebui duse si ele la un psiholog ca tot mamiferu.

| costis a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu cum se nasc oamenii? Eu cred ca se nasc cu instincte, cu placeri, dar si cu o anumita putere de a se impotrivi. Insa daca dorinta de placere naste doar oameni murdari, dorinta de posesiuni, bani si putere naste adevarati monstri. Mao Tze Dun sau imparatul roman Adrian erau oameni normali. Dorinta de autoritate l-a facut pe ultimul sa tortureze copii (vezi Vietile Sfintelor Sofia, Elpis, Pistis si Agapis), sau sa isi prajeasca propriul si devotatul general (vezi Viata Sf Evstatie Plachida).

| anonim_4396 a răspuns (pentru costis):

Gay sunt in orice specie de pe planeta, homosexulaitatea nu-i ceva anormal e ceva normal in natura

| DomineRex explică (pentru costis):

Pai am auzit marturii ale unor homosexuali, iar ei spuneau ca inca de la o varsta frageda, ei nu au simtit nici o atractie pentru sexul opus, adica ei s-au indragostit prima oara de pesroane de acelasi sex, oare a cui o fi vina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Frate sti ca homosexulitatea e impotriva naturi, n-am nimic cu ei dar de aia exista femeia sasi bagi p in ea ce porc sunt acum, am cunoscut baieti fetite uni erau posedati de prostie alti nu stiau ce vreau sa suga

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi super, dar stii care ar fi conditia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da stiu sa ma pocaiesc,

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce zici? Esti hotarat sa faci pasul? Vezi ca nu trebuie sa o faci daca crezi ca nu poti sate tii! Nu te joci cu Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ema mi s-a propus si am refuzat fi fara griji nu ma botez din interese desi mi s-a propus

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa te pocaiesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

De ce nu te pocaiesti tu

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

In fiecare zi incerc sa ma pocaiesc tot mai mult sa vin cu o inima curata inaintea lui Dumnezeu

| seagate a răspuns:

Homosexualitatea este efectul secundar al ateismului.

| DomineRex explică (pentru seagate):

Nu este adevarat, sunt crestini care se nasc homosexuali citeste ce am scris mai sus despre Henri Nouwen si o sa vezi...

| seagate a răspuns:

Esti gay, am inteles.Nu spun la nimeni.

| Omulrational a răspuns:

Orice om este liber sa faca ce vrea atata timp cat nu supara pe nimeni.Recunosc,si eu am o antipatie fata de homosexuali, dar prefer sa o tin pentru mine, nu e treaba mea sa ma bag in curtea vecinului.

| anyia a răspuns:

Traim in Romanica, dom'le! Te astepti ca oamenii astia sa accepte homosexualitatea? Acum au uitat ca Dumnezeu ii invata sa-si iubeasca aproapelewinking

Si Urzi23, dragule, iti mananca ei mancarea? Care-i, de fapt, oful tau? De ce nu te gandesti ca te-ai fi putut si tu naste cu alte orientari sexuale? Cine-i oare ipocritul aici?!

| NewWorldOrder a răspuns:

Ooo nu Ema, Sodoma si Gomora nu au fost distruse din cauza homosexualitatii, ci din cauza zgirceniei. Aceasta este parerea mai multor arheologi si oameni de stiinta.
Eu sunt crestin ortodox, sunt impotriva descriminarii, dar si impotriva paradelor gay. Si da SUNT HOMOSEXUAL.Nu ma pot schimba, am incercat.

| NewWorldOrder a răspuns:

Daca nu am mai plins si nu m-am rugat la Dumnezeu sa ma schimbe, dar na, nu m-am schimbat, sau la biserica nu am fost, sau de marturisit nu m-am marturisit. Stiti ce voi crestinii fanatici, ascultatima pe mine, credinta oarba este la fel de periculoasa ca necredinta.De ce judecati voi pe cei ce nu sunt ca voi, deodata in iad, ii condamnati. Oare in Biblie nu e scris "Nu judeca si nu vei fi judecat "? Poate Dumnezeu nu ma vindecat deoarece nu a avut ce vindeca. Sunt sigur ca Dumnezeu iarta si ii primeste pe toti la el. El e cel Multmilostiv si Preaiubitor.In loc sa judecati ati face bine sa-i ajutati pe cei ce au nevoie, ca de judecat se gaseste cine sa ne judece.

| Dani38 a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Sunt de acord cu tine in ce priveste dragostea lui Dumnezeu, cat si cu faptul ca a judeca pe altul este un pacat, dar cu ce nu sunt de acord: "Daca nu am mai plins si nu m-am rugat la Dumnezeu sa ma schimbe, dar na, nu m-am schimbat"?!? "Poate Dumnezeu nu ma vindecat deoarece nu a avut ce vindeca "?!? Aici gresesti! L-ai rugat pe Dumnezeu sa te schimbe, dar tu ce ai facut in timpul acesta? E asa de simplu sa stam fara sa facem nimic si sa-i cerem lui Dumnezeu sa faca toata treaba. Dumnezeu nu te schimba, El te ajuta sa te schimbi! Eu nu te judec absolut de loc, din potriva incerc sa ma pun in situatzia ta si sincer cred ca e absolot infiorator ce t-i se intampla. In biblie scrie "Impotrivitzi-va diavolului si el va fugi de la voi". Asta este o promisiune data de Isus. De ce nu incerci? Deasemenea in biblie scrie sa ne infranam poftele, sau " daca ochiul tau te face sa cazi in pacat, scoate-l, caci mai bine piere un singur madular decat tot trupul".
Cel mai bun lucru care-l pot face crestinii de pe acest site este sa se roage pentru acesti oameni, care nu cred ca sunt mai pacatosi decat ei sau decat mine.
Crestinilor "aducetzi-va aminte" cand fariseii au adus inintea lui Isus o curva, care fusese prinsa in curvie si l-au intrebat ce trebuie facut cu acesta femeie pacatoasa pentru ca, dupa legea lui Moise ea trebuia omorata cu pietre. Isus a fost de acord cu ei, dar de asemenea, le-a spus " Acela dintre voi care nu are nici un pacat sa arunce primul cu piatra!". Oare aici nu facem, tocmai sa aruncam cu pietre in acesti oameni care, exact ca si noi sunt copii iubitzi ai lui Dumnezeu, dar care s-au cam ratacit de la calea Lui? Oare nu ne-a poruncit El sa ne iubim dusmanii? Oare nu ne-a poruncit El sa ne iubim aproapele mai mult ca pe noi insine? Asta facem noi? asajisii crestini! Daca continuam cu atitudinea asta, avem toate sansele sa ne intalnim cu ei in "fundul iadului". (asta nu inseamna ca sunt de acord cu pacatul curviei sau ca-l incurajez)
haideti sa fim mai crestini, nu numai cu numele ci si cu fapta!

Răspuns utilizator avertizat
| briana a răspuns:

Uite care e treaba eu nu cred in religie cred doar in DN-ZEU multe din lucrurile scrise in biblie sunt false omul a adaugat multe idei considerate de el multe nu sunt pur divine in biblie.

| DeeaOcHiSoRyCaPrUi a răspuns:

Nu te nasti homosexual ci devii homosexual pentru ca asa vrei tu. Si de unde sti tu ce spune Dumnezeu la Judecata de Apoi?! Nimeni nu stie!

| Dani38 a răspuns:

Animalele, spre deosebire de majoritatea oamenilor, nu au ratiune si nu deosebesc binele de rau, traiesc ghidate de instincte, instincte ce le asigura supravietuirea. Nu putem sa spunem ca homosexualitatea este ceva normal, pe baza catorva exemple de animale homosexuale, care de fapt traiesc in virtutea unor instincte, carora nu se pot impotrivi. Astfel de instincte exista si la noi oamenii, dar cu o mare diferenta: RATIUNEA si puterea de a discerne intre bine si rau si de a ne impotrivii acestuia din urma.
Majoritatea animalelor isi miros, ling si mananca fecalele. Daca, Doamne ferste, ar aparea si intre oameni astfel de manifestari, le-am putea cataloga ca si normale in baza exemplului animal?

| DomineRex explică (pentru Dani38):

Ba m-am saturat de astfel de comparatii, nu aveti decat sa ii omorati cu pietre data viitoare cand ii mai vedeti, pe mine nu ma afecteaza.Iti spun ca te nasti cu astfel de inclinatii, iar tu ai optiunea de a ramane "pur" sau de ati urma instinctele.Eu nu am am nimic cu ei, ca doar si ei sunt oameni si au nevoi, daca voi nu le permiteti sa traiasca este problema voastra.Si de ce ar fi imoral, ca asa scrie in biblie? atat timp cat nu vin sa iti dea in cap sa iti manance mancarea nu ar trebui sa ii urasti

| PreaSfintitu a răspuns (pentru DomineRex):

Nu te mai chinui ma sa le explici, ca n-ai cu cine

| Dani38 a răspuns (pentru DomineRex):

Tu ai citit, macar, raspunsul meu, sau esti suparat pe lume? Pe cine am acuzat eu? Pe cine am vrut sa omor cu pietre? Tu ai afirmat ca homosexulitatea este normala in baza exemplelor tale, puerile, de animale homosexuale. Tu te-ai saturat de astfel de comparatzii? Care comparatzii? TU AI COMPARAT OAMENII CU ANIMALELE. Eu pur si simplu te-am contrazis cu argumente.
Nu inteleg de ce mai pui intrebari daca nu acceptzi raspunsurile? Si citeste bine raspunsurile si apoi comenteaza, Eu nu am pus pe nimeni la zid si nici nu am judecat pe nimeni pentru ca nici nu sunt in masura sa judec si nici nu ma consider cu nimic mai presus decat nimeni, asa ca, te rog, nu ma acuza pe nedrept!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipocrizie crestina

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Porunca lui Dumnezeu domnule ateu: "Creşteţi şi vă înmulţiţi "
cat de ipocri t sa fii sa zici ca noi suntem ipocRiti. srcie negru pe alb. homosexualitatea nu e normala.e pervertirae comportamentului sexual normal.

| DomineRex explică (pentru Allrc24):

Ma nu intelegi ca unii oameni se nasca asa? voi spuneti ca este pacat, dar daca unii oameni s-au nascut asa ce vrei sa faci, sa ii omori? am facut niste comentarii referiotare la un crestin intelectual care a descoperit ca este homosexual citeste si o sa vezi parerea mea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Am pus eu intrebarea? am scris ca dupa mine un barbat e normal sa fie cu o femeie ca asa vrea natura sa ne inmultim specia sa ne transmitem genele, daca acel barbat este atras de un barbat nu trebuie sal ardem pe rug cum este ceva normal la voi crestini sa omorati oamenii nevinovati

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Iar cu ipocrizia da sunt ai ceva impotriva mea? mai facut deja satana de ce nu as fi ipocrit?

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand a omorat ma biserica ortodoxa pe cineva? ce tot bagi vrajeli pe aici? zi-mi un singur caz.ATAT! UNUL SINGUR. Ascult:...
daca este atras de alt barbat are o deviatie de la normal.
(Dumnezeu: "Creşteţi şi vă înmulţiţi ")
trebuie vindecat, in orice caz nu omorat. "Are conducetele infundate" sa zic asa.se rezolva cu post,rugaciune, spovedanie, milostenie.

| Allrc24 a răspuns (pentru DomineRex):

(Dumnezeu: "Creşteţi şi vă înmulţiţi ")
trebuie vindecat, in orice caz nu omorat. "Are conducetele infundate" sa zic asa.se rezolva cu post,rugaciune, spovedanie, milostenie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Allrc24 tu citesti macar raspunsul? ai scris in 2 secunde dupa ce am trimis mesajul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Data nasterii: 30 Nov -0001? ai 11 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

De unde esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toti homosexualii vor ajunge in fundul iadului, asta n-ar fi nici pe departe o pedeapsa pentru ei, ci o blagoslovenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doua persoane se iubesc indiferent de ce sex sunt sa se iubeasca, e viata lor, DomineRex ai o facultate man isi pierzi timpul cu copii de 11 ani care habar nu au de viata crescuti de parinti si inebuniti de cs, daca le spui sa aduca dovezi te jignesc