| shhhs a întrebat:

Dumnezeu spune in Biblie ca e pacat ca doi oameni sa fie homosexuali, dar totusi exista si in natura, animale cu astfel de inclinatii(mai ales la lilieci) deci dumnezeu a facut animalele alea, atunci de ce-s ele "gay"?
Ca asa a vrut Dumnezeu? happy
Hope you can answer this!

23 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Scoate religia din ecuatie, ca incepe sa puta a oua stricate.Eu sunt reticent cu privinta la homosexuali(da, am intalnit cativa), insa nu din motive religioase. Dumnezeu nu exista. Vreo 9-10% din reprezentantii fiecarei specii de mamifere(la alte animale nu m-am extins, desi cred ca e prezenta si acolo) au orientare homosexuala.Nu asa au vrut tot felul de zei iudaici inventati de idioti.Interesant e ca,cel putin pentru mine, homosexualii tot "pica", pentru ca ei se nasc cu asa ceva, niste cromozomi se dau peste cap si creeaza o anomalie sexuala, cat timp ei sunt inca in stare embrionara.Lucru ce rezulta,negru pe alb, in o forma, mai putin agravanta, ce-i drept, de handicap mental.Creierul si centrii lor ce regleaza activitatea sexuala sunt degenerati, in mai mica sau mai mare masura.

| danay72 a răspuns:

Scopul pentru care au fost creati barbatul si femeia a fost ca pe langa placerea de a fi unul cu altul era si faptul de a face copii si a se inmulti, ceea ce homosexuali nu pot pentru ca e contra a ceea ce au fost creati.Cat despre animale, eu nu am gasit asa ceva despre lilieci. Daca ai ceva informatii chiar sunt curioasa sa le vad.multumesc.

| 4b a răspuns:

Ce bunica'mea de explicatii sa-ti dau la saracii lilieci, cand om cu toate la mansarda percepe aceasta fapta ca fiind ceva normal?! nu condamn pe nimeni, dar e o porcarie homosexualitatea asta; si pentru cultura generala a celor care sustin ca cica cu astfel de atractii te nasti, mai studiati fratilor genetica si bagati la cap ca e o problema psihica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Comportamentul homosexual este relativ frecvent la mamifere și la păsări[necesită citare]. Acest comportament pare să facă parte din structura de socializare și dominanță socială. De asemenea este un comportament mai frecvent la animalele cu inteligență mai dezvoltată, precum cimpanzeul bonobo, câinele etc.
De multă vreme s-a observat comportamentul homosexual ocazional la numeroase specii de primate, dar oamenii de știință sunt rezervați în cuantificarea importanței acestui fapt pentru sexualitatea umană.
La ovine, un studiu din martie 2004 făcut de Dr. Charles E. Roselli et. al. (Oregon Health and Science University) indică faptul că homosexualitatea la berbeci (găsită în 8% din populație) este asociată cu o regiune cerebrală numită "ovine Sexually Dimorphic Nucleus" (oSDN) și care este mai dezvoltată decât la berbecii heterosexuali
S-au facut o groaza de studii sa se descopere cauza homosexualitatii si din niciun studiu nu a reiesit ca ar fi vreo boala psihica.
Intr-un studiu facut in Vest (nu mai stiu exact in ce tara), s-a ajuns la concluzia ca barbatii homosexuali au hipotalamusul (formatiune neuroendocrina care "stabileste" indentitatea sexuala - hetero, homo) de aceeasi marime ca si hipotalamusul femeii. Deci, prin chestia asta, se demonstreaza ca nu este niciun fel de boala psihica/psihologica, ci pur si simplu o malformatie. Desigur, homosexualitatea poate aparea si din alte motive: educatie primita. Tot dintr-un studiu, a relevat faptul ca baietii care cresc fara tata si fara o prezenta masculina in familie, ajung de foarte multe ori homosexuali. Nu stiu sa-ti spun exact daca schimbarea asta in educatie are efecte si asupra hipotalamusului mai sus mentionat.
Deci nu este o afectiune psihica!

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vorbit cumva cu un specialist in domeniu de stii aceste lucruri?! uite ca eu am vorbit, si e o problema psihicawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

O afectiune..nu putem sa ii zicem asa.e doar o malformatie...Am zis ca hipotalamusul in acel caz unui baiat este de marimea unuia al unei fete. Daca am zice ca ar fi afectiune am putea zice ca toate felete prezinta aceasta afectiune..nu trebuie sa vorbesti cu cineva in domeniu ca sa te documentezi despre cercetari facute si alte informatii din astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In1991, neurobiologul Simon Le Vay a descoperit ca un mic grup de neuroni din hipotalamusul creierului barbatilor homosexuali este doar a treia parte dintr-o jumatate din marimea celui intalnit la barbatii heterosexuali si aproape de aceeasi marime cu cel al femeilor heterosexuale. Intrucat atat barbatii homosexuali cat si femeile heterosexuale sunt atrasi de barbati, s-a ajuns la concluzia ca marimea nucleului hipotalamic este legata de orientarea sexuala. (Hipotalamusul regleaza temperatura corpului, somnul, foamea, ritmul cardiac si alte activitati autonome, incluzand-o pe cea sexuala). Totusi, intrebarea care se pune este daca marimea redusa a nucleului este cauza sau consecinta homosexualitatii. In 1992, psihologul J.M.Bailey si psihiatrul R.C. Pillard au adus alte dovezi care sprijina idea ca factorii genetici sunt semnificativi in formarea orientarii sexuale. Alte cercetari au sprijinit, dar nu au stabilit definitiv justetea teoriei ca genele ar juca un rol in preferintele sexuale. Oricum, toti specialistii insista sa se ia in considerare si factorii sociali si psihologici. Asa cum a aratat John F. Harvey, faptul ca aproape jumatate din gemeni nu au orientarea sexuala a celuilat intareste idea ca dezvoltarea psiho-sexuala depinde intr-o oarecare masura de mediul in care creste copilul.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tot ce zboara se mananca; daca nu te interesezi tu personal, daca nu cercetezi, ci te informezi de pe google, ce-o mai spus nu stiu ce ''om'' de stiinta, n-ai de unde sa afli adevarulwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

M-am informat de pe site-uri stiintifice ..verifica informatiile si descoperirile facute sa vezi ca nu mint..Informeazate de Simon Le Vay..na da pe wikipedia daca crezi ca te mint.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing frate, treaba asta tine de capatana...intelegi? adica cap-hipotalamus-psihic=problema psihicawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Bine sa stii ca asa e e totusi o problema.dar in fine..nu stiu de ce nu prea mi se pare frt potrivit..mai bine folosesti malformatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi daca o luom logic tot problema este dar unii s-ar putea sa inteleaga gresit.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Malformatia este o anomalie ce apare prin defect al embrionuluiwinking aci nu asta-i problema...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa raspund si la intrebarea asta.
Gen.19, 4,11 - barbatii Sodomei incearca sa violeze musafirii lui Lot

Lev.18, 22: "Sa nu te culci cu barbat ca si cu femeie; aceasta este spurcaciune" si Lev.20, 13: "De se va culca cineva cu barbat ca si cu femeie, amandoi au facut nelegiuire si sa se omoare, ca sangele lor asupra lor este".

Rom.1, 26,27: barbatii au renuntat la relatiile naturale cu femeile, "savarsind rusinea si luand in ei rasplata cuvenita ratacirii lor".

ICor 6, 9, 11: intre cei care nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu se numarara idolatrii, adulterii si sodomitii (arsenokoitai-se refera la homosexualitatea masculina).

ITim1, 8,11: legea este pusa pentru cei fara de lege si pacatosi, ca si pentru pornois, arsenokoitais si andrapodistais (desfranati, homosexuali si vanzatori de oameni).

Iuda 7: se refera la imoralitatea sexuala si pofta nefireasca (ekporneusasai...sakosheteras) a Sodomei si Gomorei. La aceasta am mai putea adauga Dt. 23, 17 care interzice prostitutia feminina si cea masculina in Israel IRegi 14, 24 si 22, 46 care include prostitutia masculina intre "spurcaciunile" savarsite in fata lui Dumnezeu.

Intr-adevar Dumnezeu nu tolereaza homosexualitatea.Dar depinde. Daca este o persoana care se manifesta cu acea malformatie de care vorbeam poate sa nu o ia in calcul ne fiind vina acesteia.dar daca o faca doar ca sa probeze ceva nou sau doar ca a crescut intr-un mediu neprielnic. dumnezeu ne pedepseste..Cat despre animale ele nu au constiinta..deci nu le putem pune in aceeasi oala.

| shhhs explică (pentru anonim_4396):

Tot in nu stiu ce carte religioasa scrie ca animalele sunt facute cu uns cop de Dumnezeu, atunci cu ce scop le-a facut Dumnezeu gay daca El considera ca acest lucru de pacatos? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru shhhs):

Frate Dumnezeu nu binecuvanteaza animalele ci oamenii..Animalele nu putem zice ca pacatuiec sa sunt nepacatoase acest lucru e doar la oameni. Oamenii sunt creatia suprema cu constinta..animalele nu conteaza nu intra in aceeasi oala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Animalele au asta in instinct. daca vrei neaparat sa aflii de ce sunt asa..INFORMEAZATE DE PE NET.DAR LA PRIMUL MEU RASPUNS DACA OBSERVI AM ZIS SI EU CEVA DESPRE LUCRUL ASTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum frate nu vreau sa par cersetor dar astept funda!

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingpoti sa astepti mult si bine

| shhhs explică (pentru 4b):

Nu are sens...cei homosexuali se pot comporta absolut normal in societate deci nu cred ca asta e o boala psihica...de ce ar fi?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Ai dreptate..asta daca e ateu. daca nu este merit clar funda!

| shhhs explică:

Eu ma refer din punct de vedere religios... Dumnezeu a facut oamenii si animalele...din punct de vedere religios aunci de ce a facut unele animale care nu am consiinta si nu pot lua astfel de ==decizii== daca e pacat?

| Djasters a răspuns:

Intreaga creatie este bazata pe sex,de la nivelul micro pina la nivelul macro. Aici nu ma refer la sexul animalic agresiv,ci la atractia celor doi poli opusi masculin si feminin.(yin si yang in filozofia orientala - sexul pur: divin ) La nivelul particulelor subatomice avem sarcina negativa si sarcina pozitiva, in regnul vegetal (la flori) avem stamina si pistilul,in regnul animalelor avem masculul si femela,la nivelul uman avem femeia si barbatul, iar la ultimul nivel il avem pe Tatal Ceresc (absolutul) si Mama Natura (Gaya - Universul - Manifestul ) Fiecare lucru este creat pentru a fi atras de opusul lui, aceasta este ordinea normala. Daca intr-adevar este vorba de o maltformatie la nivelul creierului, asa cum spun unii, atunci homosexualitatea nu este ceva de blamat, ci de acceptat si de inteles in limita bunului simt.