| CristiB93 a întrebat:

Dumnezeu are umor?

74 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

"Cel ce şade în ceruri rade" Psalmii 2:4

| EmaS a răspuns:

De cei ce isi fac planuri pentru ziua de maine, ei nu stiu ca nu este a lor.

NOname
| NOname a răspuns:

Tu ce zici? Nu te-ai întrebat niciodată de ce Trivia/Amuzante s-a mutat la Religie?

- http://youtu.be/zC0OP3E8aiU
- http://youtu.be/Ipea--Nze9A
- http://youtu.be/ZEGQ42RFfhg

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Deci sa inteleg ca DUmnezeu are umor, nu-i asa? laughing

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Dacă te referi la cel biblic şi dacă acesta există, da, cam are umor (predominant negru).

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Si dupa parerea ta, care ar fi umorul DUmnezeului biblic, ce parte din biblie creaza umor?

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Peste 90% e de râs şi de plâns. Nici n-aş şti de unde să încep.
- http://youtu.be/QZ8hefESt7c

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Da si eu as rade, daca Dumnezeu ar fi ceea ce incearca sa prezinte tataie acela.

| CristiB93 explică (pentru CristiB93):

TU esti atee si ai suflet, nu noi zicem ci voi ziceti ca nu aveti suflet, toti oamenii au suflet, CUm sa nu moara de foame cel de langa tine daca tu nu-i dai un leu?, el asteapta ca tu sa-i dai, dar tu nu faci asta ci dai vina pe Dumnezeu ca nu il ajuta, cum ai vrea sa il ajute daca nu prin tine?

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Din moment ce isi bate joc de Dumnezeu, este un nimeni, un gunoi pentru mine.

| robby212 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu judeca! Domnul cel Tare si Puternic este singurul care poate judeca! Noi suntem pacatosi, nu ne judecam intre noi! Daca este crestin adevarat, respecta regulile caci mai mare pacat faci!
"este un nimeni, un gunoi pentru mine."
Recunosc, e un lucru foarte grav, dar nu tu judeci, nici eu, nici celialti pacatosi.Doar Domnul si Dumnezeul nostru! Atat!

| CristiB93 explică (pentru robby212):

Ai dreptate, dar cine nu greseste, tu nu ai judecat niciodata?

| robby212 a răspuns (pentru CristiB93):

Poate am gresit.Suntem pacatosi ca toti ceilalti. Judecand, suntem chiar mai pacatosi.Domnul judeca! Nu spun ca nu am gresit fiindca am gresit inaintea Dumnezeului si recunosc.Doamne iarta-ne...

| CristiB93 explică:

Si tu de care parte te aflii?

| CristiB93 explică:

Si cum vrei sa ti se Demonstreze ca Dumnezeu exista de exemplu?

| CristiB93 explică:

Ok, dar spune-mi modul exact in care vrei sa ti se arate tie Dumnezeu?

| CristiB93 explică:

Tu astepti sa se manifeste prin cuvinte, sa-ti vorbesca?

| RAY a răspuns:

Din moment ce oamenii lau creat desigur ca are umor

Este Dumnezeu atotvăzător şi atotştiitor? Da
Iov 42:2
Ştiu că poţi să faci orice şi că nu este nici un gând care să nu ajungă pentru Tine faptă.

Psalmii 43:23
Oare, Dumnezeu n-ar fi cercetat acestea? Că El ştie ascunzişurile inimii.

Psalmii 138:8
De mă voi sui în cer, Tu acolo eşti. De mă voi coborî în iad, de faţă eşti.

Solomon 15:3
Ochii Domnului sunt pretutindeni, veghind asupra celor buni şi asupra celor răi.

Ieremia 16:17
Pentru că ochii Mei sunt asupra tuturor căilor lor, care nu sunt ascunse de la faţa Mea, şi nedreptatea lor nu se ascunde privirilor Mele.

Ieremia 23:24
Poate oare omul să se ascundă în loc tainic, unde să nu-l văd Eu, zice Domnul? Au nu umplu Eu cerul şi pământul, zice Domnul?

Faptele Apostolilor 1:24
Şi, rugându-se, au zis: Tu, Doamne, Care cunoşti inimile tuturor, arată pe care din aceştia doi l-ai ales,...
Sunt lucruri pe care D-zeu nu le vede şi nu le ştie
Geneza 3:8-9
8. Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în răcoarea serii, s-au ascuns Adam şi femeia lui de faţa Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9. Şi a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam şi i-a zis: "Adame, unde eşti?"

Geneza 4:14
...De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide"

Geneza 4:16
Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.

Geneza 11:5
Atunci S-a pogorât Domnul să vadă cetatea şi turnul pe care-l zideau fiii oamenilor.

Geneza 18:9
Şi l-au întrebat Oamenii aceia: -Unde este Sarra, femeia ta?" Iar el, răspunzând, a zis: "Iată, în cort!"

Geneza 18:17
Domnul însă a zis: "Tăinui-voi Eu oare de Avraam, sluga Mea, ceea ce voiesc să fac?

Geneza 18:20-21
20. Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei şi a Gomorei e mare şi păcatul lor cumplit de greu.
21. Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat aşa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să ştiu".

Geneza 22:12
Iar îngerul a zis: "Să nu-ţi ridici mâna asupra copilului, nici să-i faci vreun rău, căci acum cunosc că te temi de Dumnezeu şi pentru mine n-ai cruţat nici pe singurul fiu al tău".

Geneza 32:27
Şi l-a întrebat Acela: "Care îţi este numele?" Şi el a zis: "Iacov!"

Numerii 22:9
Atunci a venit Dumnezeu la Valaam şi a zis: "Cine sunt oamenii aceia de la tine?"

Deuteronomul 8:2
Să-ţi aduci aminte de toată calea pe care te-a povăţuit Domnul Dumnezeul tău prin pustie de acum patruzeci de ani, ca să te smerească, ca să te încerce şi ca să afle ce este în inima ta şi de ai să păzeşti sau nu poruncile Lui.

Deuteronomul 13:3
Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.

II Cronicile 32:31
Când trimişii regelui Babilonului au venit la el să-l întrebe pentru semnul care se săvârşise în ţară, atunci l-a părăsit Dumnezeu, ca să-l încerce şi să cunoască tot ce avea el în inima lui,

Iov 1:7, 2:2
Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".

Osea 8:4
Ei şi-au ales rege fără voinţa Mea, şi-au pus căpetenii fără ca Eu să fi ştiut. Din aurul şi din argintul lor şi-au făcut idoli, ca ei să se prăbuşească.

Iona 1:3, 10
Şi s-a sculat Iona să fugă la Tarsis, departe de Domnul. Şi s-a coborât la Iope, unde a găsit o corabie, care mergea la Tarsis, şi, plătind preţul călătoriei, s-a coborât în ea ca să meargă la Tarsis împreună cu toţi cei de acolo, el fugind din faţa Domnului.

Şi toţi oamenii s-au temut cu frică mare şi i-au zis lui: "Pentru ce ai săvârşit una ca aceasta?" Căci ei ştiau că el fuge din faţa lui Dumnezeu, fiindcă el le spusese. ★18 Suntem toţi urmaşii lui Adam şi Eva? Da
Geneza 3:20
Şi a pus Adam femeii sale numele Eva, adică viaţă, pentru că ea era să fie mama tuturor celor vii. Nu
Evrei 7:3
Fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii, ci, asemănat fiind Fiului lui Dumnezeu, el rămâne preot pururea.

| Mădă0611 a răspuns:

Normal, n-ai vazut mai jos ca a imbolnavit-o pe una ca sa nu plece in excursie si sa nu moara unu de dor, sau ca l-a facut pe altul sa isi piarda telefonul cel scump si iubit pentru ca persoana cu lăvu sa il gaseasca si sa se bucure? Oare o fi avut si incarcatorul atasat la telefon, in autobuz thinking
Nu vezi cum crestinii isi consuma resursele sa aduca dovezi impotriva ateilor, dumnezeu notand care cat de obsedat, ăăăă iubitor fata de el e in timp ce altii mor de foame?
Nu vezi ca cei care vor sa traiasca mor si cei care vor sa moara traiesc?

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Deci tu dai vina pe Dumnezeu ca altii mor de foame, dar eu te intreb, ai miscat macar un deget sa-i ajuti pe cei care mor de foame?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eu nu fac pe milostiva si pe iubitoarea de aproape, daca vreau ajut, daca nu, nu, daca as avea bani multi, as ajuta, daca as fi dumnezeu, as ajuta, povestea cu liberul arbitru e ca cea cu Iov, pentru inchis guri si minti.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Pai daca tu nu faci pe milostiva, chiar si un leu daca ai da, ar ajunge pentru o paine, atunci cum vrei sa nu existe muritori de foame cand toti oamenii gandesc ca tine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai eu sunt atee, nu, n-am suflet, parca, sau cel putin asa ziceti, atei sunt putini, crestini sunt multi, au suflet, sunt buni si iubitori, si totusi, exista atatia saraci. Ce v-au indoctrina popii, gasiti scuze pentru orice, numai dumnezeu nu e de vina. :)) :-j
http://i.imgur.com/gxNeb.jpg si cate mai au oamenii lui dumnezeu, nu doar popii.

| Liviu a răspuns:

Nu, dumnezeu e ateu laughing

| Exilee a răspuns:

Nu stiu si nu as vea sa aflu :d

| CristiB93 explică (pentru Exilee):

De ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Confort psihic, cu cat stii mai putine, cu atat e mai mare thinking

| Exilee a răspuns:

''Pentru ca cele nedemonstrate si doar crezute, se numesc Minciuni!''. AICI TE INCADREZI TU laughing))

Eu ma incadrez de partea adevarurilor demonstrate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia il descrie pe Creator ca fiind "fericitul Dumnezeu" ( 1 Timotei 1:11) iar despre oameni spune ca au fost creati "dupa imaginea" lui Dumnezeu (Geneza 1:28). Asa se explica ca oamenii de toate rasele au simtul umorului. Desigur ca Dumnezeu are umor. Multe dintre calitatile sale le putem observa din ceea ce a creat. Ghidusiile unei pisici sau joaca hazlie a unui catalus oare nu sunt dovezi ca Creatorul lor are un simt al umorului minunat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde vrei sa stim noi asta? Noi nu il vedem pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Si eu daca as fi acolo sus as rade de cat de proasta-i lumea... Si cat de prost a ajuns! Doara pentru aia "am fost facuti", pentru distractia eterna a cuiva plictisit...

| CristiB93 explică (pentru BlackSulphur):

Crezi ca am fost facuti pentru distractie?

| unprietenaproape a răspuns:

Ce face dumnezeu cand cand se plictiseste?
isi bate joc de noi

| Flavius2106 a răspuns:

Da, clar ca are. Conform Bibliei.

| Flavius2106 a răspuns:

Ce sa zic... Crezi ca dumnezeu rade de fintele pe care le-a creat? happy

| traiescdeciexist a răspuns:

Are avand in vedere cate porcari vad prin biblie laughing

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Ce porcarii? ''Porcariile'' de care vorbesti tu prezinta una dintre cele mai frumoase opere, precum Cantarea Cantarilor ( care intrece si cantarea lui Orfeu).

''Doreste cineva istorie? Sa citeasca pe Moise, Cartile Regilor, Cronicile si Faptele Apostolilor. DOreste cineva cea mai inalta filozofie? Sa citeasca Evanghelia sau Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul. Doreste cineva principii pedagogice clasice, sa citeasca cartile de Intelepciune si Proverbele din Vechiul Testament. Dreste cineva poezie? Sa citeasca Psaltirea si parabolele Mantuitorului. DOreste cineva oratorie? Sa citeasca cuvantarile profetilor, ale apostolilor si ale Mantuitorului. Doreste cineva biografii? Sa citeasca Evangheliile Mantuitorului si Faptele Apostolilor. Tot ce este mai bun in cartile lumii, aflam in Sfanta Scriptura.'' ( Pr Ilarion Felea, Duhul Adevarului).

| traiescdeciexist a răspuns (pentru Exilee):

Amice,calm! Tot ce este scris in aceste carti sunt numai porcari, povesti de adormit copii. Asta e parerea mea! a ta...nu ma intereseaza!

| CristiB93 explică (pentru traiescdeciexist):

Eu nu vad biblia ca ceva din care sa rad.

| traiescdeciexist a răspuns (pentru CristiB93):

Parerea ta.

| CristiB93 explică (pentru traiescdeciexist):

Spune-mi ceva din biblie sa ma faca sa rad in hohote!

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| olgun a răspuns:

Ultimul care va intra în Paradis va fi un om care merge o dată, se împiedică o dată şi este ars de foc o singură dată. Când va ajunge dincolo de el, se va întoarce şi va spune: «Binecuvântat fie El, Cel care m-a salvat de tine şi mi-a dat ceea ce El nu a dat nimănui în vremurile de dinainte sau de acum». Apoi un copac va fi adus pentru el. Iar el va spune: «O, Domnul meu! Adu-mă mai aproape de copac ca să mă pot adăposti la umbra lui şi să beau din apă [râului]». Allah Atotputernicul şi Gloriosul va spune: «O, fiu al lui Adam! Dacă îţi voi dărui acestea, Îmi vei cere altceva». El va spune: «Nu, Domnul meu». El a promis că nu va mai cere altceva. Domnul lui îl va ierta, pentru că El vede că omul nu are răbdare. Astfel, îl va apropia de copac. Apoi, acesta se va adăposti la umbra sa şi va bea din apă. După aceea, un copac mai frumos decât primul va fi adus în faţa sa. El va spune: «O, Allah! Adu-mă mai aproape de acest copac ca să pot să beau din apa lui [râului] şi să mă adăpostesc la umbra sa. Nu îţi voi mai cere nimic altceva». Allah va spune: «O, fiu al lui Adam! Nu Mi-ai promis că nu Îmi vei cere altceva?». El va răspunde: «Probabil nu Îţi voi mai cere nimic, dacă mă vei aduce mai aproape de el». Şi a promis că nu va mai cere altceva. Domnul lui îl va ierta, pentru că ştie că nu îşi va ţine cuvântul. Oricum, El îl va aduce mai aproape de copac. Bărbatul se va adăposti la umbra sa şi va bea din apa [râului]. Apoi, un copac mai frumos decât primii doi va fi adus la poarta Paradisului. El va spune: «O, Allah! Te rog, du-mă mai aproape de acest copac pentru a mă bucura de umbra lui şi a bea din apa [râului]. Nu Îţi voi mai cere nimic». Domnul lui îl va ierta pentru că nu a rezistat în faţa tentaţiei. Aşa că El îl va apropia de copac. Când îl va aduce aproape de el, acesta va auzi vocile locuitorilor Paradisului. El va spune: «O, Allah! Primeşte-mă şi pe mine». Allah va spune: «O, fiu al lui Adam! Ce va pune capăt cerinţelor tale de la Mine? Te va mulţumi dacă îţi voi da (întreaga) lume şi încă una pe deasupra, la fel ca ea?». Bărbatul va răspunde: «Râzi de mine, deşi Tu eşti Stăpânul Lumilor?»".
Relatând acest hadis, Ibn Mas‘ud a râs şi a întrebat (ascultătorii): „De ce nu mă întrebaţi de ce râd?". Ei au spus: „De ce râzi?". El a răspuns: „În acelaşi fel şi Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a râs (când a spus acest hadis ), iar companionii l-au întrebat: «De ce râzi, o, Profet al lui Allah?». El a răspuns: «Din pricina râsului Stăpânului Lumilor când doritorul Paradisului a spus: ´Râzi de mine, deşi Tu eşti Stăpânul Lumilor?´. Atunci Allah va spune: «Nu râd de tine, dar pot să fac tot ceea ce doresc»".
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Muslim.

| CristiB93 explică (pentru olgun):

Multumesc,dar nu am intrebat despre Allah ci despre Dumnezeu.

| olgun a răspuns (pentru CristiB93):

Puteam sa spun in limba engleza God, dar noi astia ''paganii'' avem respect atunci cand incercam sa citam. daca citam din Versiunea regelui atunci spuneam God, daca citam din Tanack spuneam Eloh sau Elohim, daca citam din Cartile sectantilor cu traducerile lor, dupa poftele lor atunci spuneam Dumnezeu, ori Dumnezei.dar a fost un citat pur autentic arab si am avut bunul simt sa spun Allah in limba de origine. Issus cred ca nu spunea Tatalui in limba romana Dumnezeu si nici Tata.el spunea Eli parca ..intr-o alta limba, si nici nu cred ca era blond cu ochii albastrii, nu roman ori nici altceva ..era ca unul nascut in palestina.

| Behindyou a răspuns:

Cateodata ninge de Paste, si de Craciun e soare. Probabil ca da.

| Petrust a răspuns:

Nu se mentioneaza in Biblie.

| mandy789654 a răspuns:

Cred ca da, de fiecare daca cand te vede!

| CristiB93 explică (pentru mandy789654):

De ce mai bine nu iti ti comentariul de tot rahatul si sa ti-l bagi in fund, deoarece de acolo l-ai scos, e singura parte care gandeste din tine laughing

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Chryystyyann, ţi se pare că te porţi creştineşte? Întreb şi eu...

| mandy789654 a răspuns (pentru CristiB93):

Imi place sa cred ca sunt o persoana mai speciala, nu multi gandesc cu fundul, stii... Cum nu multi stiu sa vorbeasca corect

| CristiB93 explică (pentru mandy789654):

Daa sigur ca iti place, dar asta nu inseamna ca asa si esti, din moment ce nu sti sa raspunzi frumos la o intrebare numai speciala nu esti.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Din pacate nu ma port, fac multe greseli si ma port urat, dar cel putin eu recunosc spre deosebire de voi care va credeti perfecti.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Cu ce îţi poţi susţine afirmaţia?

Cine "voi" şi cum anume ai ajuns la concluzia că se cred perfecţi? I-ai intervievat pe toţi?

Mai bifează-ţi în jurnalul greşelilor una.
Iar vorbeşti fără să gândeşti.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

La voi la atei ma refer, aroganti si mandrii, credeti ca stiti totul, ca noi crestini suntem inapoiati si indoctrinati si etc etc

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Înainte să te adresezi cuiva cu "voi, ateii", asigură-te măcar că stai de vorbă cu un ateu. În rest, generalizări absurde şi concluzii şi mai absurde...
Cum spuneam, încearcă să şi gândeşti, înainte să faci nişte afirmaţii.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Pai ce trebuie sa ma asigur daca stiu ca tu esti ateu, ce era de gandit?

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

E bine că ştii despre mine mai multe decât ştiu eu.

Nu te doare?

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Stiu doar ca esti ateu/atee, atat!

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Ok, dragă. Atunci să înţeleg că în viziunea ta (şi a lui Ţuţea) m-am născut degeaba şi sunt bolnavă?

http://www.tpu.ro/......edinciosi/

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://www.tpu.ro/......-adevarul/

Şi cineva mai vorbea de aroganţă...
Vezi cât eşti de ipocrit?

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Nu ai gandirea ortodoxa,deci nu e dreapta, poate am fost prea dur cand am zis blonava, imi pare rau, stiu ca nu ai cum sa accepti asa ceva chiar daca ar fi adevarat, nimeni nu ar accepta, fac multe greseli si imi pare rau, recunosc asta, tot ce pot face este sa imi cer iertare de la tine cu toate cate ti-am gresit, nu te cunosc, stiu doar ca esti atee si acum am aflat ca esti femeie de fapt, sper sa nu te superi pe mine.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Cum vine asta, îţi ceri scuze şi mă jigneşti simultan?

Nu ştiu ce e pentru tine o gândire dreaptă, dar dacă e ca a ta, mă foarte bucur că nu o am.

Ţi-aş accepta scuzele, chryystyyann, dacă mi-ai promite că nu vei mai insulta oamenii pe care nu-i cunoşti şi nu vei mai generaliza aiurea. Iar dacă vei continua în acelaşi ritm, scuzele tale nu valorează mare lucru. Lasă faptele să vorbească.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Bine,iti promit, dar te rog sa imi accepti scuzele.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Ok, chryystyyann, scuzele sunt acceptate.
Numai ai grijă să nu te pricopseşti în arhiva păcatelor cu o minciună (nu ştiu cum tu, dar eu nu promit ceva de ce nu sunt absolut sigură; poate nu e un principiu creştin, dar mi se pare drept).

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Eu imi tin promisiunile, stiu ca nu ma crezi acum, nici nu trebuie, o sa te convingi de acum inainte happy

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Aşa să fie. Baftă, Chryystyyann.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Multumesc kiss si tie la fel, bye bye.

Întrebări similare