| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca Iisus e zeul iudeu?

59 răspunsuri:
| ania a răspuns:

" La inceput era Cuvantul( Iisus) si Cuvantul ( Iisus ) era cu Dumnezeu ( Tatal) Si Cuvanrul ( Iisus) era ( El insusi) Dumnezeu.El ( Iisus) era la inceput cu Dumnezeu.Toate lucrurile au fost facute prin El si nimic di ceea ce a fost facut n-a fost facut fara El.(Ioan 1-1, 2,3)
Si stim ca Cuvantul se refera la Iisus din versetul 14:"Si Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi plin de har si de adevar."

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus e numit metaforic Cuvantul iar in versetul 14 metafora e explicata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca si alea sunt metafore....atunci ce zici de ce scrie aici: https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/JHN.1.1-14.VDC

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si, apropo, afirma, ca e zeul Iudeu, caci zice:
Isus i-a răspuns:
– De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filip? Cel ce M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Reiese asta, LOL.
Uite ca sa nu zici ca te mint:
"La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu....si Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Metafora ca zici tu, dar dialogul purtat era unul serios.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se refera la Jesus mai, ca numele lui Jesus adevarat e "Cuvantul lui Dumnezeu" Apoc. 19:13.
Si ca sa te lamuresc nitel, prin Isus, adica prin Cuvantul lui Dumnezeu s-a creat tot ce exista.

Tocmai asta vrea sa zica autorul, ca cuvantul lui Dumnezeu e una, fiinta lui e alta (caci poti exista si sa nu ai cuvant), dar cuvantul si fiinta sa fie una asa cum tu esti una cu cuvantul tau.
Cuvantul se naste pe parcurs.
Animalele de pilda nu au cuvant in ele, deci nu au un "fiu" cum ai tu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu prin ce metoda a ajuns Cuvantul lui Dumnezeu in pantecele Mariei, dar stiu ca daca Dumnezeu ar exista ar fi una cu Universul si nu separat de El, daca separat ar fi doar sa isi multiplice natura intr-o fiinta asemanatoare cu a omului.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este, reiese din o gramada de pasaje.
Ca tu vrei sa zici la toate ca sunt metafore, e problema ta, nu a mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai normal ca este, ca doar sufletul tau e mai mare decat cuvantul tau, dar asta nu inseamna ca cuvantul tau nu face parte din sufletul tau sau nu se identifica cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E amuzant, ca e ca si cum ai spune Cuvantul tau nu esti tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un purtator de cuvant nu se declara fiul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar Isus nu si-a delegat cuvantul, cand a spus:
"Cuvintele pe care vi le spun nu le spun de la Mine, ci Tatăl, Care locuieşte în Mine, Îşi face lucrările Lui."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai intai sa imi explici ce vrea sa insemene prin "fiul lui Dumnezeu", ca daca ar fi ca tine asa si eu sunt fiul lui Dumnezeu, ca m-am nascut prin Cuvantul Lui.
Adica cel face pe el fiu iar pe mine strain.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zeul Iudeu e Jesus pentru mine.
Deci tu poti sa zici ca e vorba de zeul iudeu, iar eu de amandoi sau doar Jesus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu poate sa zica ca e chiar Dumnezeu, ca fara Jesus tot Dumnezeu ramane cel de pe urma.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am zis, asta e ce crezi tu, dar nu ai dovezi sa declari ca a foat doar un sinplu profet.
Mohamed nu s-a declarat fiul lui Dumnezeu si nu a facut minunile pe care le-a facut Jesus.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

S-a declarat dar tu zici metafora, desi ala e un dialog real cu ucenicii.
As putea insinua dupa mintea ta ca Jesus s-a folosit de metafore ca sa ii zica lui Filip ca El e Dumnezeu, dar nu insinuez pentru ca nu am de ce.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar a zis mai, metafora ce esti, a zis-o destul de clar cand i-a dat replica lui Filip si cea cu a-L arata pe Tatal, i-a zis-o, nu in metafora, ca, deschid citat: "Isus i-a răspuns:
-De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filip? Cel ce M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl. Cum de spui: „Arată-ni-L pe Tatăl!"?! "

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu imi recomanda experti ca pot fi eu chiar unul sau tu, asta daca ne punem mintea la contributie.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e dumnezeu Iisus, Iisus s-a rugat la Tatăl lui, a strigat la el pe cruce

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai spunem ce te-a invatat expertul ala al tau aici, daca exista unul aici, ca nu vad decat ca zici ca e metafora, desi dialogul merge cursiv-rational, Filip il intreaba sa il arate pe Tatal, iar Isus zice ca deja l-a vazut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu am zis ca Dumnezeu e Isus, adica nu cu gandul ca fara Isus nu ar mai exista Tatal, am zis ca Isus e Cuvantul(gandurile tatalui) si ca El(Isus) in esenta e una cu Tatal, pentru ca e din El.
Daca l-ai elimina pe Isus din ecuatie ar ramane numai sufletul Tatalui, nu si intelepciunea Tatalui, care se manifesta prin Cuvantul Sau si care e Isus.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta chestiune este încă o enigma pentru teologi creștini, era încă de la începutul creștinismului, faza e ca importanta lui iahve numai are importanta, trebuie sa crezi in Iisus exclusiv, degeaba crezi in iahve

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Faptul ca cred nu inseamna ca sunt irational, ci doar ca cred (nu sunt convins).
Tu crezi ca exista univers infinit?
Atunci cu cat de rational esti tu fata de mine?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca zici ca probabil exista aia nu inseamna logica, nici macar de clasa 1.
La fel si eu zic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu rup niciun context, tu ai rupt cu metafora ta.