| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Dumnezeu e un ucigas in serie de copii. E manjit cu sange. (conform bibliei a dat potopul si a ucis copiii nevinovati din acea perioada).
zeul plin de iubire, dumnezeu, e un ucigas in serie de copii. E manjit cu sange. Cand a dat potopul a ucis milioane de oameni inclusiv copiii nevinovati ce existau in acel moment. + oamenii in general sunt copiii lui dumnezeu (tot conform bibliei). Deci si-a ucis in serie proprii lui copii.
Despre asta ce aveti de spus?
(da, sunt ateu)

30 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu Dumnezeu apasa pedala de acceleratie atunci cand o persoana neinovata este lovitape trecerea de pietoni...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru milan9):

Nu. El este vinovat ca nu face nimic sa opreasca masina. "pentru ca ii pasa si este iubitor "

| Clorox a răspuns (pentru UnBroken2016):

De ce sa opreasca masina pentru ala sau aia? Intr-o zi tot o sa moara! LOL laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Multi religiosi spun " El ne iubeste, el ne apara", altii spun " liber arbitru". Pai care din 2? Poate se hotarasc secolul asta.

| Clorox a răspuns (pentru UnBroken2016):

Eu cred ca, sa fii crestin nu inseamna neaparat sa fii si bun! Daca mor, mor!
Toti murim, Crestinii, Ateii, Satanistii, Etc.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

ASta stie si o maimuta. Nu vreau sa par nesimtit dar majoritatea religiosiilor sunt oameni rai si plini de ura. Fie Romania sau Italia sau alte tari. Abia asteapta o sansa sa isi arate adevarata moaca. La fel cum si un ateu nu e mereu un om inteligent. Sunt buruieni peste tot

| Clorox a răspuns (pentru UnBroken2016):

Toti suntem la fel! Eu doar nu-i suport pe aia care mananca **** si injura, si dupa iti dau ignore! N-au tupeu nenorocitii!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Am intalnit unul de recent laughing. Pana sa ii spun ceva mi-a dat ignore.

| milan9 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Opresti efectul actionand asupra cauzelor. Inainte de a opri masina ar trebui sa opreasca altceva, si anume pacatele! sad Ori daca iti ia cineva LIBERTATEA chiar iresponsabila si destrabalata cum e ea, nu cred ca ti-ar conveni...

| sublime89 a răspuns:

Da, e manjit cu sange, dar primitivii nu sunt deranjati de asa ceva. Nu uita ca acei fanatici religiosi care au pus bazele religiilor traiau intr-o epoca in care slujeau imparati si regi absolutisti patati de sange, ca altfel nu se putea. Deci crimele nu-i deranjau asa cum ne deranjeaza pe noi azi. Nu stiau ei pe vremea aceea ce sunt alea drepturi ale omului. Oricine era executat din orice fleac, cum bine stim.

| Clorox a răspuns:

Daca tu ai fi un milionar si ai construi un centru de plasament, si dupa ce l-ai terminat, tu cumperi mancare, tu intretii totul, tu faci tot! Sa-ti dea dupa oamenii de acolo cu sutul in fund si sa te injure, ai mai fi multumit ca ai construit ceva pentru niste persoane care nici nu te respecta?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Ce scuza buna sa compari un om cu Dumnezeu. Parca barbosul e totul despre dragoste si chestii de genul deci nu ar trebui sa se comporte ca un om care ar avea orgoliul ranit.

| Clorox a răspuns (pentru UnBroken2016):

A fost un exemplu!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Clorox):

Nu as fi multumit dar nu i-as ucide in masa cum a facut dumnezeu. asta e faza.

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu stiu ce sa zic, poate ai dreptate! Dar cateodata nu poti sa iei tu deciziile sau noi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte adevarat ca in lumea antedeluviana au pierit tineri si batrani, bogati si saraci, si este posibil sa fi fost si copii...
La o citire superficiala a Bibliei, am fi tentati sa acuzam pe Dumnezeu pentru aceasta situatie, dar, nu trebuie sa uitam ca starea morala a societatii de atunci, era strigatoare la Cer...Fiecare decizie si fiecare actiune a oamenilor, avea ca motivatie de a face raul, iar timp de 120 de ani, au fost avertizati, insa au respins avertizarea, nu au luat seama la avertismente, iar dupa ce s-a constat ca nu se mai putea face nimic in acest sens, Dumnezeu a actionat ca atare.
Daca adaptam situatia din timpul lui Noe, la timpurile de azi, constatam cu siguranta ca exista aceeasi sfidare a oamenilor fata de avertismentele biblice.
Iisus revine pe nori, oamenii, desi se declara crestini, resping cu buna stiinta avertismentele in sensul acesta.Fiecare om trebuie sa decida pentru viata lui... Timpul nu ne asteapta, iar clipa când trebuie sa decidem, poate trece pe langa fiecare dintre.
In ambele cazuri, oamenii sunt la fel de indiferenti, sfideaza pe fata pe Cel care vrea sa-i salveze.
In concluzie, lumea asa zisa crestina, se afla intr-o letargie spirituala...Este cazul sa ne trezim din aceasta stare letargica, iar viata spirituala a fiecaruia dintre noi, sa se reinvioreze.Sunt multe de spus, si este posibil sa nu fi dat raspunsul asteptat, dar consider ca este timpul ca fiecare sa ne trezim la realitate, pentru ca multi dintre noi avem constiinta tocita...Da, avem constiinta tocita, pentru ca am sfidat pe fata pe Dumnezeu. Daca ne mai numim si crestini, si persistam in aceeasi stare de indiferenta, lucrurile se complica.

| Chasles a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ajuta!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Si, tu iti vei omora copiii in caz ca nu vor deveni cum ai dorit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cum sa fac asa ceva? este decizia presonala a fiecaruia ce vrea sa faca

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Pai aparai crimele facute de maniosul zeu.
nu e "fiecare sa faca asa cum vrea" ci e "fiecare sa faca asa cum vrea dar in limitele legii", ca nu suntem in jungla aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A distrus raul din acea vreme pentru ca se inmulteau si raul crestea a sa ca a dat potopul dar nu a distrus pamantul. Asa dar prin urmare lui Noe i-a dat o corabie si a luat cate 1 exemplar de animal de gen feminin si masculin ca sa se poata inmulti. Si pe Noe si familia s-a I-a salvat, deoarece aveau drept la pocainta! Asa sunt si in zilele acestea... Mancau si beau, se maritau si se insurau dar a venit potopul si i-a luat.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Si copiii ce vina aveau?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Nu putea sa ii faca sa devina mai destepti? chiar singura solutie era sa ii ucida?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Mda, aici e intrebare fara raspuns.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

E un zeu primitiv, la fel de primitiv ca oamenii ce au scris biblia in acele vremuri. din autori primitivi ies desigur personaje fictive primitive.

| Idris a răspuns:

Dumnezeu e iubitor, este cel mai milostiv, cel mai indurator. Ar-Rahman, Ar-Rahim. Insa trebuie sa faci ceva pentru a beneficia de mila Sa, de dragostea Sa etc. Daca faci stricaciune si esti nelegiuit pe pamant normal ca nu ai parte la acestea. Referitor la ceea ce s-a intamplat la potop sau in alte ocazii trebuie sa vezi intelepciunea din spatele lucrurilor. O pilda ar fi acea dintre Profetul Khidr si Profetul Musa(Moise). Atunci cand Profetul Khidr a gaurit o corabie pe mare, Moise l-a intrebat de ce le-a facut rau oamenilor sarmani, insa pe urma corabiei se afla un tiran ce confisca toate corabiile bune, iar cand a vazut-o pe aceasta defecta a lasat-o in continuare stapanului sau. Atunci cand intr-o cetate de nelegiuiti era un perete ce s-a sa cada, Profetul Khidr(AS) a refacut acel perete iar Moise(AS) a intrebat de ce le-a facut bine acelor nelegiuiti, iar el a spus ca in acel perete se afla comoara unor orfani ce erau inca mici de varsta iar daca peretele ar fi cazut comoara ar fi iesit la iveala si s-ar fi folosit de ea altii decat copii cei nevoiasi. Si oamenii nu sunt copii lui Dumnezeu ci sunt fii lui Adam. Allah nu are fii si nici fiice. Nici nevasta si nici mama si nici tata. Nici frate nici sora etc.

| Panzer1945 a răspuns:

Nu exista.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Panzer1945):

Ca personaj fictiv intr-o carte totusi exista.

| Chasles a răspuns:

Oameni buni, hai sa ne intelegem. Nu poti sa scoti paragrafe din Biblie din context; daca Biblia spune ca toti oamenii erau rai, si ca pacatul se mosteneste, atunci si pruncul are pacat; oricum, cum sunt parintii si societatea, asa e si copilul! Hai sa schimbam perspectiva: Dumnezeu le-a luat viata ca omenirea sa nu se duca de rapa, uite ce iubire a avut pentru noi, pentru ca altfel lumea era plina de pacat! Dumnezeu pacatuieste impotriva Sa? Cand incercati sa contraziceti Biblia, macar incercati cum trebuie, oricum n-o sa reusiti, sau poate reusiti sa contraziceti traducerea