| Inferno a întrebat:

Atunci cand vine vorba de restul animalelor,exceptand omul,nu putem vorbi despre pacat,pentru ca daca am vorbi despre pacat ar insemna ca si acestea pacatuiesc sau nu si drept urmare trebuie sa ajungau undeva,rai respectiv iad, lucru ce este contrar crestinismului.
Si cum nu putem vorbi despre pacat, animalele nu pot fi corupte de acesta, ele exista si se comporta in conformitate cu natura lor.
Conform crestinismului natura acestora este data de catre divinitate.
Intrebarea este: De ce poruncile divinitatii sunt in discordanta cu comportamentul altor animale? De ce Dumnezeu a creat natura contrar modului in care doreste sa ne comportam?

14 răspunsuri:
| Inferno explică:

Crestinismul spune: Sexul fara casatorie= curvie.
Si ma uit la leopard, acea faptura fara ratiune ce se comporta asa cum a fost ~programata~ de catre Dumnezeu si-l vad cum preacurveste, nu casatorie, nu biserica, direct sex. Si ma intreb: De ce eu daca nu si el?
Si tot crestinismul ne spune ca sexul cu alte animale este pacat, si ma uit la rinocer si-l vad cum comite acest pacat cu elefantul si ma intreb: De ce eu daca nu si el?
Si mai vad cum canibalismul, crima, furtul si alte n lucruri sunt considerate pacate, si ma uit in lumea animala si vad cum anumiti hipopotami disperati mananca alti hipopotami, cum un crocodil ucide alt crocodil si cum un cimpanzeu fura de la alt cimpanzeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Omul are suflet, vointa, limbaj, iar animalul numai instinct

| Moisie a răspuns:

Unde ai vazut tu crestin sa ajunga in Rai, daca Dumnezeu Creatorul nu are o asemenea oferta pentru nimeni?
Crezi ca e bine si suficient pentru inteligenta ta doar sa asculti cu gura cascata minciunile pe care le debiteaza preotii?
Arata-mi macar un singur verset in care Dumnezeu sau Isus sa vorbeasce de Rai?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Moisie):

Vezi cum vorbesti, daca nu stii ce inseamna acest cuvant; Ba da creatorul are aceasta oferta pentru cei care cu umilinta se lasa invatati de El, devin supusii sai pamantesti si au promisiunea sigura prin jertfa de rascumparare platita de Isus. Daca doresti citeste : Ioan 3:16; Ioan 17 :3,

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

2 În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.
4 Ştiţi unde Mă duc şi ştiţi şi calea într-acolo."

| Moisie a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Hallo! De cand un cioflingar ca Ioan este egalul lui Dumnezeu, si apoi vezi in religia pe care Dumnezeu a dat-o oamenilor prin Moise, vezi ca Dumnezeu nu promite poporului sau nici un Rai si niciunde nici macar in Biblia originala si nici in interpretarea ei in modul corect, ci le promite tuturor doar SHEOLUL, adica casa mortilor in care sufletele mortilor salasluiesc ca niste umbre. Asa ca e cazul sa intelegi ca aceia care au FURAT Biblia sunt aceia care o interpreteaza in mod mincinos!

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Domnul Isus spune ca se duce sa ne pregateasca un loc ca sa fim impreuna cu El.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stii si nici nu realizezi ce vorbesti. Ioan nu a spus ca este egal cu Dumnezeu, Isus de asemenea nu a spus ca este egal cu Dumnezeu, dar pentru ca nu ai citit atent versetele biblice sa vezi ce-ti transmit, nu ai nici un sens in dialog, dar daca Dumnezeu i-a spus omului ca doar daca nu v-a asculta de el v-a ajunge in locuinta mortilor, ca doar cand l-a creat pe Adam, nu i-a spus ca de aceea l-a facut ca sa-l omoare, ci l-a creat sa traiasca vesnic pe pamant, sa-i fie supus si sa-l recunoasca pe Iehova ca suveran de drept al universului si ca intregul pamant sa fie un paradis sau rai.

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Desigur, Fiul lui Dumnezeu nu se confunda cu Tatal, dar fiind si singurul numit FIU (al Tatalui), este detaliat prezentat a fi de NATURA DIVINA. El este Creator si nu creatie;

Câteva din versetele care definesc NATURA DIVINĂ a Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput toate animalele erau pasnice. De la venirea Diavolului lucrurile s-au schimbat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci te rog, inteleptule, spune-mi, carnivorele mancau floricele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu stiu. Am spus ce am auzit de la unu si de la altul. Si oricum ca o completare. Ca animalele vaneaza alte animale este un lucru complet normal. Circuitul vietii. Alta minune lasata de la Dumnezeu lasand la o parte ce am spus inainte.

| sublime89 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Da, asa cum si dinozaurii pe vremea lui adam si eva nu erau decat erbivori, ca sa poata trai in perfecta armonie toti in gradina edenului laughing

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci e diavolul sau Dumnezeu cel care care a schimbat caracterul "pasnic" initial al animalelor? Sau Dumnezeu a schimbat caracterul animalelor datorita implicarii diavolului? Nu e si asta o forma de "evolutie"?