| Kramerwalt a întrebat:

Dupa voi care credeti ca este religia cea mai apropiata de cuvantul lui Dumnezeu? De exemplu crestin ortodoxi fac o inchinare la idoli sau nu? Domnul spune sa ne inchinam in Duh si adevar si nu in alte chipuri false facute de noi! De ce aprindem lumanari? Voi sunteti lumina lumii! Spune chiar Isus! Nu va faceti comori pe pamant a fost o alta pilda, dar de ce preotii au averii in timp ce multi oameni mor de foame(si nu neaparat ca nu vor sa munceasca si pentru ca sunt dati afara de la sevici si alte probleme)! Rugaciunea voastra sa fie Tatal Nostru, predica Isus oamenilor, spuand ca Dumnezeu stie de ce avem noi nevoie nu trebuie sa i-o cerem!

Răspuns Câştigător
| RockAddicted a răspuns:

Ortodocsi se inchina la icoane care sunt pictate pe lemn sau chiar cioplite. Biserica crestina a facut multe greseli de-a lungul anilor greselipe care nu le-au recunoscut in vazul lumii care nici acum nu le stim dar ne-au costat multe. De exemplu stiai ca biserica a dat timpul inapoi? stiu e ciudat dar e adevarat! gandeste-te la toate colindele de craciun in care se canta despre florii, sorcova, semanatul graului, despre rodirea pomilor...etc. aceste lucruri se facprimavara. daca citesti in carti ai sa vezi ca anul nou incepea de fapt undeva prin martie aprilie. de ce oare exista oameni care practica religia veche deoarece ei se bazeaza pe adevaratele biblii adevaratele lucruri pe care biserica nu le-a vrut nu i-a placut. stii ca inainte biserica era suprema totiascultau de biserica asa ca ea a facut ce a vrut din oameni ea nu a vrut ca oamenii sa stie adevarurile lumii pentru ca ei credeau ca doar preotii au dreptul sa stie. Nici o religie nu este corecta deoarece fiecare a schimbat cum a vrut ea lumea. tu gandeste-te la un lucru. chiar crezi ca daca te iei dupa preotul care iti spune ca prin facerea unor chestii esti aproape de dumnezeu...NU. dumnezeu este in sufletul tau tu vb cu el ca si cum vb cu un prieten si nu ai nevoie de un preot sa o faca pentru tine sau nu ai nevoie de biserica pentru al vedea pe dumnezeu pentru ca el este in sufletul tau sper ca te-am ajutat mai scriemi daca vrei sati mai zic despre lucruri de aste mai am atatea sati scriu dar am scris deja prea mult. deci daca vrei sati mai scriu scriemi

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Religia bună este aceea care este în conformitate cu Cuvântul lui Dumnezeu.
Sigur că din păcate, nu există o religie care să fie 100% în conformitate cu Scriptura însă citeşte Noul Testament şi frecventează mai multe biserici, din mai multe religii şi unde Îl simţi tu pe Dumnezeu, unde Îl cunoşti tu mai bine acolo să rămâi.
în special bisericile evanghelice, acestea nu au atâtea tradiţii şi obiceiuri păgâne!
Iar cât despre închinatul la icoană eu aş pune altfel întrebarea: Cine aveau nevoie înainte de statui, picturi s. a. m. d pentru a se închina? Nu cumva păgânii?
Scrie undeva că Moise sau Avraam aveau diferite obiectie prin care se închinau Creatorului?

Deci de unde este împrumutată această practică, oare de la apostoli?

De ce în VT Dumnezeu vorbeşte de atâtea ori şi spune oamenilor în mii de feluri să nu se închine la nici o înfăţişare, la nici un chip cioplit, la nici o lucrare omeaneasca, căci citez "Eu sunt Domnul Dumnezeu"?

Biblia este destul de clară în această privinţă şi spune:
Deuteronomul 5:8 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în ape sub pământ.

9 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;

Iar in Isaia40: 18 Cu cine voiţi să asemănaţi pe Dumnezeu? Şi cu ce asemănare Îl veţi asemăna?

19 Meşterul toarnă idolul, şi argintarul îl îmbracă cu aur şi-i toarnă lănţişoare de argint.
20 Iar cine este sărac alege ca dar un lemn care nu putrezeşte; îşi caută un meşter iscusit, ca să facă un idol care să nu se clatine.
25 „Cu cine Mă veţi asemăna, ca să fiu deopotrivă cu el? – zice Cel Sfânt.

F. Apostolilor 17: 29 Astfel, dar, fiindcă suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie să credem că Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu meşteşugirea şi iscusinţa omului.

I-auzi ce zice aici, mai trebuie explicate aceste versete ca să se înţeleagă? De ce Dumnezeu/Isus Hristos apare în icoane cu chipul unui om, Dumnezeu e fiinţă umană?

| Filip23 a răspuns:

Gata, ma trec la pocaiti... numai ca am o problema; la care? care detin adevarul adevarat?

| noreligion a răspuns:

Si care este cuvantul lui Dumnezeu? L-ai auzit tu vreodata pe Dumnezeu vorbind? sau iti vorbeste cand stai pe buda? Dumnezeu nu exista, iar asta implica faptul ca nu exista nici un cuvant al lui.Totul este in imaginatia ta, consulta un psihiatru!

| TimTime a răspuns (pentru noreligion):

Eu cred ca tu ar trebui sa te uiti in jur! Dumnezu exista! Cuvantul lui este Biblia citeste-o si vei vedea!happy

| drhotzu a răspuns:

Pai intrebarea ta este un pic dificila...
toti pretind ca religia lor este cea corecta.
toti pretind ca ei au cuvantul lui dumnezeu (indiferent ca este Dumnezeu, Allah, Krisna, Buddha etc.), intrebarea mea este: ce conteaza cine da mesajul sau ce nume ii dai? AI PRIMIT MESAJUL? de ce nu respectati principiul tuturor religiilor "iubesteti aproapele" indiferent cine este, si indiferent de ce crede? poate or sa imi raspunda si mie "credinciosii"?

| Kramerwalt explică (pentru drhotzu):

Intr-adevar, ai dreptate dar eu m-am referit mai mult la oamenii care raspandesc religia!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sunt 6500 de religii cum sa stii care e adevarata

Răspuns utilizator avertizat
| TimTime a răspuns:

Religia adevarate este accea in care te intalnesti personal cu Dumnezeu!happy
Si traiesti cu el in duh si-n adevar!happy