| mnopqr a întrebat:

E adevarat ca pacatele se iau pana la al noualea neam? Daca da, unde scrie despre acest subiect in Biblie?

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Teoretic da, practic aș băga mâna în foc că nu.
Oricum dacă ar fi așa am făcut o decizie bună când am zis că nu vreau copii, sigur ar fi trăit în chinuri pentru păcatele mele!

| Dumnezău a răspuns:

Cretinism mai mare ca acesta nu cred ca exista in toate religiile practicate pe planeta asta.Sa zicem ca o femeie e o curva mai penala decat prevede legea,si intretine relatii sexuale cu un satanist gen,betiv,drogat,rupt cu ganja,violator,schizofrenic, toate alea, si tranteste curva un plod.Sa zicem ca plodul acela decide sa devina un fel de Iisus v2.0,sa faca doar lucruri bune, sa ajute lumea prin existenta sa.Va fi pedepsit de autoritatea divina duplicitara si schizoida numita popular si Dumnezeu,din prisma pacatelor ce le-au facut cei ce l-au conceput? Aici e o greseala teribila,a tuturor partilor implicate,si de aceea e bine sa privesti mereu situatia doar din prisma individului X,sa nu ii adaugi in ecuatie si pe X',X'',sau X'''.Nu poti distruge un individ ce promoveaza bunatatea, din cauza ca descendenta sa nu e tocmai laudabila.''Ce naste din pisica mananca soareci'' e valabila cateodata, dar nu mereu.La fel se foloseste si scuza pentru infractori, cum ca provin din familii monoparentale/au avut un mediu familial nesanatos in copilarie.Chestiile astea pot fi declarate doar de un ipocrit.Da,Biblia afirma idiotenia asta, de unde rezulta ca (,) Sfanta voastra carticica are in versetele ei indemn la lipsa de mila, propagata tocmai din invataturile ei.Pentru ca un verset e o invatatura,la fel cum si Biblia ca intreg,tot o invatatura este.Una din invataturile principale ale Biblie este mila,ceea ce se bate cap in cap cu aceasta ''prevedere'',rezulta ca Biblia este o carte contradictorie,si nu trebuie respectata,fiind asemenea unui om care se minte singur(si treaba cu, neamurile nu e singulara, se gasesc vreo 350 de astfel de elemente contradictorii in Biblie).E ridicol,absurd, si e total lipsit de judecata si elocventa sa acuzi ''primul neam'' de pacatele ''neamului alfa'', respectiv al parintilor sai.Nu e impartial, ci dictatorial.Cum zice si Sepultura,DICTATORSHIT! Asta scrie in Vechiul Testament Tora, carte de invatatura crestina, intru iubirea de Dumnezeu.Incredeti-va doar in fortele si cunoasterea proprie, si in nimic altceva.

| mnopqr explică (pentru Dumnezău):

Raspunsul tau este partial plauzibil si oarecum impotriva crestinismului! Observ ca explicatiile tale corespund cu cele ale unei persoane care nu ar crede in Dumnezeu si nu ar avea o religie, ci doar s-ar increde in "fortele si cunoasterea proprie, si in nimic altceva". Adica esti ateu?

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu ai dreptate, din doi parinti cu un interior extrem de gaunos, nu are cum sa iasa un copil cu interior bun, ca despre asta e vorba, despre interior, nu exterior. Plodul ala de care zici tu, nu va putea decat cu eforturi chinuitoare sa isi reabiliteze fiinta...si sa promoveze bunatatea...cu mare greutate, pentru ca sunt slabe sansele sa aiba suficienta energie pentru asa ceva. Ca de fapt la asta se refera citatul, la interiorul fiintei.
Ce naste din pisica, fix soareci mananca si nimic altceva, nu e vorba de ipocrizie, pana la urma si daca privesti psihologic evenimentele, ce poate sa invete un copil de la o prostituata si un schizofrenic, altceva decat sa fie la fel ca ei? Infractorii, de asemenea, sunt oameni proveniti din familii dezorganizate, fara repere morale, aia ce sa invete? De la cine sa invete? Daca parintii nu au repere morale, apoi nici copiii nu vor avea, iar o persoana care se protitueaza si fura, sigur nu are asa ceva.

| sandra2012 a răspuns:

Da, asa se spune ca pacatele se mostenesc din generatie in generatie. Dar nu stiu exact pana la a cata generatie. Citeste Biblia.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Pana la al patrulea, nu stiu exact unde anume scrie in Biblie, dar stiu sigur ca scrie.

| misterioaѕa a răspuns:

Da e adevarat.
Cauta aici http://www.bibliaortodoxa.ro

| alecx4music a răspuns:

Parerea mea: este vorba despre cum te comporti si ce caracter ai.
Nimeni (pe lumea asta) nu o sa te judece pentru pacatele altora, indiferent cat de grave ar fi; nimeni nu tine contabilitatea pacatelor si cate generatii mai au de ispasit pedepsele pentru aceste pacate).
Orice lucru dus la exagerare, oricat de bun sau de frumos este el (chiar si religia) iti va dauna.

| mrman a răspuns:

De ce sa fiu judecat pentru ce a facut stra stra bunicu vedeti-va de treaba

| Ade97 a răspuns:

Da e adevarat,