| lavinia148 a întrebat:

E bine sau rau daca mori in Saptamana Patimilor?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu are importanta cand mori, ci cum mori. Daca mori impacat cu Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

De ce ai alta religie decat una singura dumnezeu imi spune sa te ucid
Omorati pe cei care sunt de alte religii
Deuteronomy 13:7-12 ~
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n'arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
11Sa se faca asa, pentru ca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savîrseasca o fapta asa de nelegiuita în mijlocul tau.
Deuteronom 17:2-5~
2Se va gasi poate în mijlocul tau, într'una din cetatile pe cari ti le da Domnul, Dumnezeul tau, un barbat sau o femeie care sa faca ce este rau înaintea Domnului, Dumnezeului tau, si care sa calce legamîntul Lui;
3care sa mearga dupa alti dumnezei ca sa le slujeasca si sa se închine înaintea lor, dupa soare, luna sau toata ostirea cerurilor, asa cum eu n'am poruncit.
4De îndata ce vei lua cunostinta si vei afla lucrul acesta, sa faci cercetari amanuntite. Daca lucrul este adevarat, daca faptul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost savîrsita în Israel,
5atunci sa aduci la portile cetatii tale pe barbatul sau femeia care va fi vinovat de aceasta fapta rea, si sa ucizi cu pietre sau sa pedepsesti cu moartea pe barbatul acela sau pe femeia aceea.
Cei care lucreaza in ziua sabatului sa fie omorati.
Exod 31: 12-15~
12Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
13,, Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le:, Sa nu care cumva sa nu tineti sabatele Mele, caci acesta va fi între Mine si voi, si urmasii vostri, un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sînt Domnul, care va sfintesc.
14Sa tineti Sabatul, caci el va fi pentru voi ceva sfînt. Cine îl va calca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului sau.
15Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna, închinata Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Domnul Isus a luat blestemul asupra Lui si noi suntem mantuiti prin credinta in El. Nu mai suntem mantuiti prin Lege. Căci toţi cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru că este scris: „Blestemat este oricine nu stăruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă."

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Ema secta ta de penticostala nu e crestina e erectica stii asta e consideta o erezie adusa crestinismului nu o spun eu ci crestinii in fine isus spune eu am venit sa implinesc legile tatalui meu, faza cu blestemul e cu adam si eva si pe cei care i-a scos din iad dupa inviere

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Afla ca vorbesti de Cultul Penticostal si ca avem aceleasi drepturi, suntem cat se poate de legali la Ministerul Cultelor.Asa ca te rog sa iti revizuiesti cuvintele.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Acum numai traim dupa legi si predicile lui isus au expirat si ele? cap 6, 7 sunt frumoase dar raman necitite de multi desi e important pentru ca sunt singurele predici ale lui

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Cultul Penticostal este unul dintre cultele creștine protestante recunoscute oficial în România. Potrivit recensământului din 2002, cultul penticostal număra în România 324. 462 de membri,[1] fiind astfel, ca mărime, a patra biserică din România (după cea ortodoxă, romano-catolică și calvină) și a doua biserică protestantă (după cea calvină). Din punct de vedere etnic, credincioșii sunt în majoritate români (85, 2%), fiind urmați de țigani (rromi) cu 10, 6%, ucraineni cu 1. 9%, maghiari (unguri) cu 1. 8%, slovaci cu 0, 2%, germani cu 0, 2% și alte grupuri etnice (sârbi, evrei, lipoveni etc) cu 0, 1%.[2]

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

In fine scrie pe forum ortodoxia Romania

| costis a răspuns:

Cred ca nu e important cand mori, ce ceea ce ai facut in viata. Totusi, am auzit ca ar este un semn bun daca trecerea se face in saptamana luminata, sau dupa ce te impartasesti.

| MasterOfDisaster a răspuns:

laughing Mai conteaza? Tot mort esti!

| Kramerwalt a răspuns:

Nu vad de ce oamenii vad moartea ca pe ceva rau! Dar oricum poti sa mori oricand daca ai fost un om bun vei fii rasplatit iar daca nu tot in iad vei ajunge!

| Kramerwalt a răspuns:

Dar te opreste Dumnezeu sa nu-ti traiesti viata? Eu sunt genul de tip Rock'n roll ma culc si ma trezesc pe melodiile lui Bon Jovi si altii ma distrez cu prietenii mei, dar fac asta cu anumite limite, fara sa-l supar pe Dumnezeu! si hai sa te abordez altfel, daca nu exista si crezi nu ai prea multe de pierdut, dar daca exista si nu ai crezut ai pierdut totul! Esti de acord cu mine?

| Kramerwalt a răspuns:

Crezi ce vrei, asculta clubarelile tale si ce oi mai asculta tu! Eu nu am nimic cu muzica pe care o asculta oamenii!

| Kramerwalt a răspuns:

Dar te sfatuiesc totusi sa asculti macar o melodie de la Bon Jovi si dupa mai vorbim!

| Kramerwalt a răspuns:

Atunci scuze, nici eu nu ascult manele, dar din cate am inteles asta-i genul formatie dar ma rog nu vreau sa ne certam fiecare i-l vede pe Dumnezeu(sau nu)asa cum vrea el!

| 4b a răspuns:

laughing e bine ca lumea se scapa de tine, si e rau ca n-ai apucat sa traiesti clipawinking

| ZK a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, frate de cruce.

| CharlieHarper a răspuns:

Mai are importanță?

| MasterYoda a răspuns:

E bine! familia o sa gateasca o singura data si pentru paste, si pentru pomana

| lavinia148 explică:

PS : Nu vreau eu sa ma omor doar ca a murit o matusa de - a mea si unii oameni ziceau ca-i bine altii ca-i rau.

| UnBaiatPeNumesergiu a răspuns:

Este bine deoarece se zice ca in Saptamana Patimilor portile raiului sunt deschise!