| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

E corect ca un copil mic sa fie botezat fara sa aiba capacitatea de a rationa ca o persoana matura? nu e mai corect sa fie botezat la 18 ani la cererea lui?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu e corect, pentru ca asa n-ar mai supravietui crestinismul nici 50 de ani laughing

38 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:
- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

- I Corinteni 10, 2: "Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."

- I Corinteni 12, 13: "Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat."

- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat TOT POPORUL, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."

- Fapte 13, 24: "După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la TOT POPORUL lui Israel."

- Fapte 2, 41: "Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete." De ce trebuie unii să presupună că între cei trei mii de oameni prin care s-a întemeiat la început Biserica, nu se aflau şi copiii acestora? Cum puteau rămâne tocmai ei în afara Bisericii, rupţi parcă şi de părinţii lor? De unde barbaria şi păgânitatea unui astfel de mod de gândire?

- Faptele Apostolilor 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea ŞI CASA EI, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi". Expresia "ea şi casa ei" este în mod indubitabil o dovadă a faptului că nici acest citat şi nici alte zeci de citate referitore la botez, nu au exclus botezul copiilor. Botezul copiilor este făcut în acord cu Evanghelia Mântuitorului Hristos, începând cu primele comunităţi creştine, şi continuând cu întreaga istorie de 2000 de ani a Bisericii!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

I-auzi danay ce zice milan

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu ma intereseaza ce zice.In Biblie nu e nici un exemplu de copil nou nascut care sa fie botezat.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

Zice bine danay vad.

| milan9 a răspuns:

De ce nu faci apel la logica pentru a depasi falsele silogisme, capcanele pe care le intind in general sectele? sad
In Biblie nu e NICI UN EXEMPLU de interdictie la adresa copiilor, insa, pentru mintile destupate se spune repetate randuri ca a fost botezata intreaga "casa" a unei persoane, lucru care nu exclude pe nimeni dintre toti acei membri ai familiei...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat inca de la INCEPUTUL EXISTENTEI EI această posibilitate a HARULUI inclusiv la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| eternitate15 a răspuns:

Nu,nu e corect si Dumnezeu nici nu cere asta."Daca marturisesti deci cu gura TA pe Isus ca Domn si daca crezi in inima TA ca Dumnezeu l a inviat din morti..."(Romani 10:9) Acest verset arata clar faptul ca tu trebuie sa fii in depline facultati mintale cand iei aceasta hotarare, ori un bebelus nu e in stare "sa creada" si "sa vorbeasca" Deci, botezul il iei atunci cand tu DORESTI asta si cand MARTURISESTI cu propia gura."Cine CREDE si se boteaza va fi mantuit."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

BOTEZUL nu se confundă nici cu MÂNTUIREA şi nici cu MĂRTURISIREA CREDINŢEI. Sunt trei lucruri diferite!

Botezul este o primire a harului venit prin Jertfa Mântuitorului, o confirmare a acestei Jertfe. Refuzul acestui HAR ca dar este echivalent cu refuzarea realităţii că Jertfa a avut loc, şi că harul oricum este "disponibil".

Mântuitorul a cerut acceptul nostru scris pentru a se jertfi? Nu! Ştia că este necesar pentru toţi!
Noi ar trebui să primim acceptul scris al pruncului pentru a ca acesta să primească harul? Nu, pentru că ştim că îi este mecesar!

MĂRTURISIREA CREDINŢEI e o datorie permanentă ce durează ÎNTREAGA VIAŢĂ, nu e doar un gest, o ablaţiune prin care ţi-ai terminat datoriile. MĂRTURISIREA CREDINŢEI e datoria permanentă a vieţii în scopul mântuirii, pentru care lucrezi o viaţă întreagă…