| IrinaCornelia a întrebat:

E posibil ca Dumnezeu sa implineasca o dorinta arzatoare?

Răspuns Câştigător
| ADN30 a răspuns:

Biblia spune ca DA in 1 Ioan 5:14, 15.
Singura conditie este ca dorinta noastra sa fie in armonie cu vointa lui Dumnezeu, nu in armonie cu vreo vointa egoista a noastra.

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dacă vrei să ai parte de sex e suficient să ieși în oraș, nu e nevoie să te rogi.

| William a răspuns:

Da, mie mi s-au indeplinit multe dorinte desi nu m-am rugat pentru asta.

| Inferno a răspuns:

Probabilitatea ca acest lucru sa se intample este egala cu probabilitatea ca zeii asteci sa-ti indeplineasca dorinta.

| danay72 a răspuns:

Daca e in armonie cu vointa sa.

| Musique a răspuns:

Dacă tu nu faci nimic pentru a-ți îndeplini și singur dorința, atunci de ce te aștepți de la dumnezeu să facă ceva?

| sublime89 a răspuns:

El n-o prea poate implini, dar asta nu inseamna ca nu poate deveni realitate.

| Lizzu a răspuns:

Mi-am dorit ceva timp de aproape 3 ani si s-a intamplat intr-un final. Pentru o zi. Dar s-a intamplat.
Nu mi-am mai dorit in viata mea ceva cu atat zel.
M-am gandit si eu atunci pe ce sau pe a cui seama sa pun asta.
Nu am gasit raspuns.

Dar nu dzeu e raspunsul, ci orice altceva.
Daca cineva care isi doreste arzator o casa, un adapost, cineva care-si doreste parinti, iar dorinta nu se implineste niciodata atunci ce sa credem?
-- ca acel dzeu nu are chef sa i-o indeplineasca?

Spune-i conjunctura, caile vietii sau circumstante. Dar nu o numi dzeu.

| IrinaCornelia explică (pentru Lizzu):

Cu alte cuvinte afirmi ca nu exista Dumnezeu straight face Ai grija de sufletul tau nu esti pe drumul cel bun deloc! La un moment dat ceva tot o sa se intample si o sa te faca sa-ti schimbi convingerile. Asta daca esti norocoasa pentru ca Dumnezeu la cat de mult ne iubeste ne iarta si ne accepta si in ultimul ceas. Daca nu... va fi de rau pentru tine.

| Lizzu a răspuns (pentru IrinaCornelia):

Ok happy

| Radu284 a răspuns:

In religia crestina, dumnezeu stie deja ce vrei si iti va da, daca ai nevoie de acel lucru.

Daca nu esti crestina, si/sau nu te intereseaza daca incalci principii crestine, exista si alte modalitati de a obtine ce vrei, atata timp cat stii sa faci asta, si cat timp dorinta este realizabila. Bineinteles, nu functioneaza tot timpul, dar la mine a functionat de multe ori.

| CinevaNou a răspuns:

Dumnezeu sau duhul din lampa?

| Moisie a răspuns:

Evident ca DA!
Si anume Dumnezeul din tine insuti!
Dar si asta te ajuta numai atat cat te poti ajuta tu singura!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca cererea ta in rugaciune prin intermediul lui Isus, este in conformitate cu vointa lui. 1Ioan 5:14.

| Lizzu a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Zici ca suntem la notar laughing tongue
Daca nu avem actele necesare nu luam ce avem nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vizioneaza mai intai filmul The Secret ca sa intelegi cum functioneaza.

| Delmoniko a răspuns:

Sa nu te rogi pentru incendii. E interzis de lege happy

| Veromi321 a răspuns:

Daca Dumnezeu va crede si va cerceta ca iti este de folos da ti-o va indeplini, daca nu, nu.

| Mămăligă59 a răspuns:

Cuvantul cheie e credinta.
dar depinde si ce dorinta e.