| bleakk a întrebat:

Este adevarat faptul ca unii au ajuns sa fie atei (cel putin fata de crestinism) deoarece au ajuns la concluzia ca Biblia este un basm deoarece au citit despre dragoni si serpi vorbitori care le-a insuflat nesiguranta si neliniste?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu cred ca teama de dragoni este principala justificare a ateismului.

| danay72 a răspuns:

Biblia este o carte foarte profunda si nu oricine o intelege.

| Alcyon a răspuns:

Eu cred ca nu-i ok sa tragi concluzii, doar pe baza unei singure carti. Sunt atatea religii pe lumea asta. S-ar putea sa gasesti in alte religii, raspunsurile pe care crestinismul nu ti le ofera.

| Jardelin a răspuns:

Poti sa fii ateu fata de creștinism iar fata de islamism, nu?

| bleakk explică (pentru Jardelin):

Pai,spre exemplu,noi, crestinii, suntem atei fata de celelalte religii, mai exact, nu credem in zeul respectiv.

| Jardelin a răspuns (pentru bleakk):

Nu e asa. Eu dacă nu cred in Alahul islamiștilor nu înseamnă ca sint ateu pentru ei. Înseamnă ca sint pagin! E o diferența: pagin înseamnă ca crezi, dar crezi in cu totul altceva, deci ai o credința pagina dpdv lor de vedere, iar ateu înseamnă sa nu crezi in absolut nimic.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru bleakk):

Cu totii suntem atei, doar ca unii nu aleg un zeu cu care sa mearga mai departe

| Jardelin a răspuns:

Nesiguranța si neliniște nu cred ca le-a insuflat. happy De ce au ajuns atei? Eu cred ca din:

- lipsa de educație creștina in familie (dacă părinții nu au știut sa le insufle corect credința si respectul pentru ea, sint șanse mari ca mai târziu sa se îndepărteze de Dumnezeu)

- necunoaștere (ca in extrem de multe alte domenii lipsa cunoașterii duce la neintelegere. Cum se realizează cunoașterea? Prin voința si efort propriu. "Crede si nu cerceta" este o aberației, in Ortodoxie, din contra, se face îndemnul "crede si cercetează")

- comoditate (ca ateu nu ai nici o constringere si nici o obligație. A fi credincios, indiferent de cult, presupune o implicare personală, un efort personal, supunerea fata de anumite reguli/porunci, indeplinirea unor practici, etc.)

- rușine (multor persoane, in special tinere si foarte tinere, le este pur si simplu rusine sa se declare credincioase in cercul de prieteni, asa ca mai bine ascund lucrul acesta, iar ca sa fie asemenea celorlalți încep sa critice si sa ia la mișto credința. De aici pina la a deveni o persoana atee nu mai este decit un pas.)

- greselile bisericii (presa scoate in evidentă si toaca mărunt orice greșeala a preoților. Dacă stai cu ochii numai in televizor si pe site-urile antiortodoxe ai senzația ca toată biserica e formată numai popi lacomi, bogați, ticalosi si betivi! Actele social-filantropice făcute de biserica sau popii saraci care se zbat in nevoințe NU fac rating! Dar lumea retine si propaga numai ce este rău! Aversiunea fata de preoți si biserica care creste in om, scade credința acestuia in Dumnezeu.)

- mirajul Occidentului (dacă aia din vest trăiesc bine fără credința si biserici, înseamnă ca noi care trăim prost, din cauza asta trăim prost, ca avem credința si biserica! Este o interpretare total falsa pe care numai prostii o susțin! Bunăstarea occidentalilor s-a dezvoltat in multe zeci si chiar sute de ani, iar pina nu chiar de mult aveau credința, deci NU îmbrățisarea ateismului i-a îmbogățit! Apoi se uita istoria propriei noastre tari, care datorită poziției ei geografice, a fost "siluită" ( țara, nu istoria happy ) de toate neamurile care au trecut pe aici. O țara cu cit are mai putine războaie cu atit se dezvoltată mai bine si puternic, vezi SUA. Sa nu uitam comunismul care a stat la noi 45 de ani si care zdrobit elita intelectuala a acestei tari si aproape a dezumanizat acest popor.)

- snobism (sau mai pe întelesul nostru, se iau unul după altul, ca asa e trendul si nu da bine sa ai opinii pro-biserica sau pro-credința)

Ar mai fi si alte cauze, dar nu le mai spun ca nu mai am timp si chef sa dezvolt subiectul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Taie acel "necunoasterea" de acolo laughing. voi pe langa religie nu mai stiti absolut nimic. intra la politic legistaltie sau stiinga si filosofie sa vezi daca e vreun religios pe acolo, voi stati cu religia si atat, sa invatati ceva, ioc.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fa afirmații categorice Endoryus ca s-ar putea sa pierzi. Eu unul mai intru si la alte categorii nu numai la Religie. Mai intru pe la Dragoste si Sex! laughing Lăsînd gluma la o parte sa știi ca m-am mai uitat si pe categoriile amintite de tine. La Legislatie mi se pare ca am postat si o întrebare. Oricum, nu e relevantă activitatea religioșilor de aici ca sa iti faci o impresie despre toți religioși din lume sau din țara asta. Dacă ar fi sa-ti dau dreptate, însă parțial, o fac gândindu-ma la religioși protestanți (sectanții, in caz ca nu știi la cine ma refer). Am o activitate care ma pune destul de des in contact cu ei. S-ar putea sa se supere pe mine unii protestanți care citesc aceste rinduri, dar eu încă nu am întîlnit prin zona mea un neoprotestant cultivat nici măcar din cei cu studii superioare! Si am intrat in contact cu sute dintre ei inclusiv am discutat cu pastori. Dezamagire totala! Cultura submediocra, nimic care sa ma convingă ca omul din fata mea este un om titrat, cultivat, cu adevărat un om deosebit. Nu spun ca sint oameni rai, in general sint oameni de treaba, dar in afara de Biblie, adunări, si religie nu stiu mai nimic. La mine la ortodocși, situația este cu totul alta! Mai demult am lucrat cca 4 ani in mediu academic. Am întîlnit persoane cu credința in Dumnezeu care ma copleșeau cu spiritualitatea si cultura lor. Cei 4 ani cit am activat in acest domeniu au fost pentru mine un fel de școala de bon ton si de exercitiu intelectual. Am avut colegi (includ aici si unii profesori bătrâni de care ma despărțeau doua generații) deosebiți de la care am avut ce auzi si învața.

"Necunosterea" pe care am menționat-o nu se referă neaparat la necunoașterea Bibliei. Unii dintre voi ați mai citit din ea. Se referă in primul rind la lipsa unei experiențe personale cu Dumnezeu. Dumnezeu exista, Endoryus, si cind un credincios simte prezenta si mingiierea lui Dumnezeu nimic nu-l mai desparte de El. Cu alte cuvinte dacă cineva are o trăire divina prin credința nu va mai putea fi vreodată ateu. In al doilea rind se referă la necunoașterea si neînțelegerea tainelor credinței. Noi ortodocșii avem 7 taine principale care ne ajuta sa ne mintuim. Ortodocșii superficiali nu prea înțeleg aceste taine si le ignora. Spre exemplu, fără pocăință prin taina spovedaniei si curățirea păcatelor prin împărtășanie e cam greu sa fii un credincios autentic care tinde spre desavirsire. Fără înțelegerea tainei căsătoriei prin lumina credinței multe cupluri trăiesc in concubinaj ani in șir, uneori fac avorturi, si nu au curajul sa facă nici măcar un copil! Ehee, cite sint de spus despre "necunoaștere"! Crede si cercetează, cercetează si crede, aste sint îndemnurile pentru fiecare om ca sa-si sporească credința!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ajunge ateu doar din cauza Bibliei, ar trebui sa fii mai incuiat ca unii fanatici.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Voi astea care spuneti ca nu credeti de ce o mai cercetati? ce va deranjeaza pe voi ce mananc eu? pe mine nu ma intereseaza ce mancati voi, asa ca nu imi puteti spune sa mananc carne cand eu vreau sa mananc ciocolata, Sincer

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Da. Mai ales pe TPU. Asta e parerea lor, nu trebuie sa te intereseze.