| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat ca Duminica sa impodobim bradul si sa decorm casa mai alesa seara pe la ora 17-18!? Vreau o lamurire!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 18:22 esti ok.
sa nu impodobesti intre 16:09 - 18:20 insa

| sierra1 a răspuns:

Cine a zis că ar fi păcat?

impodobești când ai timp și chef

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Da nu se pune ca faci treaba Duminica!?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fleoșc! de unde ai scos-o?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Da Dumnezeu nu a instituit ca odihna ziua a 7 adica Duminca!?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi mami, atunci de ce scrii pe net duminica? hait?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt, e Sâmbătă. Majoritatea creștinilor sărbătoresc Duminică pentru că e ziua învierii Lui Hristos.

| Mayhem666 a răspuns:

Cine a mai nascocit si prostia asta?

| Lukasssz a răspuns:

Nu.

| fllu07 a răspuns:

E păcat să-l împodobesti. Deoarece Crăciunul nu este o sărbătoare Biblică. Isus Cristos nu s-a născut iarna, deci sărbătoarea nu are temei Biblic. Mai mult, religia falsă, cu toate obiceiurile ei va fi distrusă, iar cei care fac parte din ea, vor primi o parte din plăgile ei. Apocalipsa 18:4.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru fllu07):

E adevărat că Iisus Hristos nu S-a născut iarna, ci undeva vara, deoarece păstorii stăteau afară cu animalele (Luca 2, 8), ci nu înauntru.
Totuși, Biserica timpurie a fixat data celebrării Nașterii pe 25 decembrie pentru a înlocui sărbătoarea păgână Solis Invictus, foarte populară pe vremea aia în Imperiul Roman. În plus, e irelevant dacă Hristos S-a născut pe 25 iunie sau 25 decembrie, e important că S-a născut, iar Biserica a fixat o zi precisă în calendar pentru a sărbători asta.

| fllu07 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Păi da. Solis Invictus era o sărbătoare idolatră. Adică i se aducea închinare unui idol, unui dușman al lui Dumnezeu.
Cum te-ai simți tu dacă prietenii tăi, ti-ar face o petrecere ție, de ziua de nastere a celui mai mare si crud dușman al tău, sarbatoare la care l-ar invita si pe el? Pentru tine ar avea importanță? Te-ai bucura?

Răspuns utilizator avertizat