| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Exista Dumnezeu? Argumente pro si contra.

Răspuns Câştigător
| GizazCraist a răspuns:

Uite cum sta treaba prietene:
Unii oameni cred ceva in timp ce altii cred altceva. Nu e important daca exista sau nu Dumnezeu, important e daca TU crezi ca exista sau nu.
In religie exista 3 tipuri de oameni:
Credinciosii
Ateii
si
Idiotii, care se cearta in continuu pe aceasta tema iar tu i-ai starnit cu aceasta intrebare

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru GizazCraist):

Buna asta cu 3 tipuri de oameni laughing

77 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 cum a putut sa apara un creator din absolut nimic?
2cum a putut sa creeze miliarde de stele din absolut nimic?
3 cum putea sa apara daca nu exista spatiu unde sa apara e ilogic, daca muti un tv de pe un loc pe altu ai nevoie de spatiu, indiferent unde te afli ai nevoie de spatiu
4 paradoxul creatorului daca creatorul x la creat pe x reiese o infinitate de creatori care sau creat candva dar ajungem tot la inceput
5 materia si energia nu se pot crea cum lea creat?
6 istoria imi spune ca omul mereu a creat zeii din diferite motive de ce iahve ar fi mai deosebit?
7 daca exista de ce nu se arata?
8 de ce lasa raul sa exista, in toata istoria cei mai slabi au suferit mereu nici un zeu nu lea ajutat vreodata
9 de ce nu exista o singura dovada clara ca exista directa nu argumente care atac stiinta
10 din moment ce sunt mii de religi de unde stim care religie chiar i pe placul lui?

eu nu cred ca exista nici un fel de ccreator, divinitate, zeii etc nici deista, teista, panteista

| AvalohAlyn a răspuns (pentru RAY):

Citeste articolul de pe www.everystudent.ro,articolul:''Nu a existat niciodata nimic? SI te vei convinge cu existatul nimicului. Te rog mult citeste si te convinge, chestia cu nimicul e ilogica, teoria ateilor ma refer.Trebuie sa fi existat ceva ne-cauza care sa dea sirul la ceva cauzat.Trebuie sa fi existat ceva dintotdeauna, o putere superioara, inteligenta.Ganditi-va cum cum cum e sa nu fi existat niciodata nimic? E IMPOSIBIL! Ganditi-va.Ganditi LOGIC! Doamne ajuta! Cititi articolele care vi le-am dat, nu o sa regretati, sunt argumente si dovezi credibile, plauzibile! Doamne ajuta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asta e logic pentru crestinii care n-au auzit de fizica cuantica.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Din nimic nu apar zeii asa complexi ca zeul tau care sa creeze miliarde de stele, apropo poti demonstra din cea ce afirmi, nu absolut nimic 0%
demonstreaza tu ca exista dumnezeu si mai vb
iar ma ameniti cu iadul vesnic
faptul ca inca nu stim ce a fost inainte de big bang nu inseamna ca exista zeul tau
din nimic nu apar zeii poate o lumea cuantica mica care sa dezvoltat a asta cred e logic, totul evolueaza si acel univers a evoluat din aproape nimic, mai ales ca energia este zero in univers desi da cred, dar nu putea da nastere universul la zeii asa ceva e imposibil, in primul rand cum putea apararea ceva fara sa fi existat o evolutie pentru acea persoana

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu a facut minuni, ca si Isus Hristos(fiul Sau), Sfanta Maria. Dovada!

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Te contrazici,afirmi ca din nimic nu apar zeii, lumea de unde a aparut, din nimic? Afla ca Dumnezeu a creat-o si el face minuni, si prezenta diavolului pe pamant e omniprezenta, asa ca fii crestin...Cate cazuri de posedari de diavol sunt, deci odata ce exista fortele raului, este si Dumnezeu, care incearca sa le combata.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru victor987):

Tipule nu am nimic cu tine,nu am nevoie de stiinta ca sa inteleg daca exista sau nu Dumnezeu,minunile le arata pe toate,si nu am nevoie de mila ta, asa cum esti tu, ateist, a fost si in evul mediu, cruciadele...

| victor987 a răspuns (pentru Sergiu1996):

In Mos Craciun crezi?

| Sergiu1996 a răspuns (pentru victor987):

Te anunt inca odata, lasa aberatiile, daca esti ateist e treaba ta, dar sa stii ca esti pierdut in negura pacatelor...

| victor987 a răspuns (pentru Sergiu1996):

-))cum asa ce te face sa crezi ca eu fac mai multe pacate decat tine sau oricare alt om? raspunde la intrebare care crezi ca e diferenta intre cei 2?

| Mădă0611 a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Ce dovada?

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Inca nu stim cum a aparut universul, dar tu poti dovedi ca exista dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Si sfanta isis este dovada pentru zeus

| Mădă0611 a răspuns:

Ai uitat sa scrii "Fight!" laughing

Exista, in mintea credinciosilor. Daca esti atent la ce zice fiecare, o sa observi ca fiecare are alt dumnezeu, desi cica e acelasi. Asta pentru ca dumnezeu e un fel de alter ego al credinciosului.

| AvalohAlyn a răspuns:

As posta un articol mare dar nu-mi permite timpul si dizpozitia. Uite iti dau niste linkuri, daca vrei sa afli argumente pro si dovezi credibile, plauzibile intra pe acest site www.everystudent.ro si cauta articolele:''nu a existat niciodata nimic? sau ''Ceva'' si ''Cineva'' articolele 1 si 2.

Totodata mai vizioneaza articolele:
http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html

Mai vizioneaza tot de pe site-ul goquestions si intrebarile cu raspuns credibil despre Iisus Hristos si Dumnezeu.
Citeste, daca vrei, nu iti va parea rau si te vei convinge.

Numai bine
http://www.everystudent.ro/exista/

Numai bine!

| Lizzu a răspuns:

Va tot certati degeaba.
De ce?
Acceptati parerea tuturor. Chiar daca cred chiar daca nu.
Fiecare vine cu argumentele pe care le considera folositoare in credinta sa.
Dumnezeu, dupa parerea mea, exista in noi. In felul in care simtim despre el, in felul in care ne comportam cu ceilalti, in care iubim si oferim iubire celorlalti, atunci cand facem bine, oferim bine si sustinem pe cine are nevoie. Asa il valorificam la cote maxime pe Dumnezeu si Il aratam lumii prin ceea ce exista in sufletul nostru, sentimentele noastre fata de lume si viata.

Daca vrei si simti ca trebuie sa crezi, atunci crezi. Crezi in ce vrei, esti liber. Chiar daca ceilalti judeca sau nu. Tu crezi sau nu. Faci ce simti si ce-ti spune sufletul.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Toti oamenii stiu ca exista Dumnezeu.
În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
Romani 1:20
Putini vor sa se schimbe insa.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| AvalohAlyn a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Subscriu.Ai dreptate.

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

"Toti oamenii stiu ca exista Dumnezeu." http://4.bp.blogspot.com/......ildren.jpg

Ei nu stiu de el, nici de inexistenta lui.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ba da stiu. Omul are vointa proprie :-), daca oamenii aceia sunt saraci nu sunt saraci din cauza Lui Dumnezeu ci din cauza oamenilor ca nu sunt milosi, + rebuie sa muncesti sa ai manacare.

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu, nu stiu. Conceptul de divinitate este impregnat de catre parinti la varste fragede.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai asta spune Dumnezeu sa facem sa avem grija de copii sa creasca cu invatatura adecvata! doar nu vrei sa ajunga copii tai in iad nu? asa ca trebuie sa educi copilul de mic. Ce e greu de inteles ca trebuie sa ascultam de Dumnezeu?
„Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia pe care-i iubesc. Fii plin de ravna dar, si pocaieste-te!" (Apocalipsa 3:19)

| nesuferit a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Toti oamenii stiuau ca existau divinitati inainte de dumnezeu, si totusi sau deovedit a fi niste aberatii... cum probabil se va dovedi si cu dumnezu

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Dumnezeul tau este crud, nemilos si egocentric. De ce as face ce zice el?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Altfel vei pierii? :-)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Fap Ap 17:30

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru nesuferit):

Http://www.tencommandments.org/Genesis1.html
Exista un singur Dumnezeu (Isus Hristos) nu mai multi.

| victor987 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Pai daca exista un singur Dz cum de exista mai multe religii si ce te face pe tine sa zici ca prietenul tau imaginar e cel mai tare? nu crezi ca mult prea multe razboaie au fost duse in numele divinitatii si multa lume a suferit degeaba? nu ar fi mai bine pentru umanitate sa se trezeasca si sa si foloseasca ratiunea si bunul simt

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru victor987):

Exista un singur Dumnezeu si acela e Isus Hristos. Mie mi-a raspuns la rugaciune asa cum spune in Sfinta Scriptura.
Nu e vina mea daca lumea se ia dupa prosti care formeaza religii si le urmeaza, tu vei da socoteala in fata Lui Dumnezeu de tine nu de altul.
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Faptele Ap 17:30

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Poate sa porunceasca ce vrea, el tot crud, nemilos si egocentric ramane.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asta nu e problema mea ci a ta. Dumnezeu sa te binecuvinteze :-).

| victor987 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ba da e problema ta pentru ca tu promovezi si reprezinti un astfel de dictator crud si nemilos care transforma unii oameni in sclavi/oi si le face mult rau

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru victor987):

Stii ce spune Dumnezeu despre slujitorul lenes? ca va fi aruncat in iazul de foc unde va fi scrnsnit de dinti? cine promoveaza pe Dumnezeu crud? Dumnezeu nu e cum vrei tu, oricine stie ca Dumnezeu e Drept si trebuie sa pedepseasca pacatul, sau nu stii? trebuie sa iti zic eu? caci Creatorul omului e DRAGOSTE? si a trimis pe Singrul Sau Fiu sa moara pentru ca noi sa avem viata vesnica? tu iL refuzi astfel vei suporta consecintele DACA faci asta.
Eu nu vreau sa fiu sclavul lu satan mai bine sunt sclavul Lui Dumnezeu, tu alegi sclavul cui vrei sa fii.

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Amenintarea cu moartea? Asa raspandesti tu aceasta asa-zisa religie a iubirii?

| victor987 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eu vreau sa fiu sclavul meu! U oricum esti in iad se vede dupa cum poti sa pui problema ca esti pierdut atat emotional cat si psihic, Daca u poti sa zici ca cineva e bun cand te pedepseste pentru propriile ganduri sau te arunca in iad pe vecie iar pe altii in rai, asta daca nu crezi sau faci ce zice el in biblia scrisa de OM, inseamna ca ai nevoie de un control psihologic profund

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru victor987):

Tu te arunci singur in iad daca refuzi darul Lui Isus Hristos.
Nu DUMNEZEU. Intelegi? TU.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu, doar iti raspund la intrebari, si raspund adevarul. Dumnezeu e Dragoste intoarce-te la El sau vei pierii. Zic asta cu tot sufletul meu, pentru ca Dumnezeu nu vrea ca nimeni sa piara ci sa aiba viata vesnica, dar acum tu alegi ce faci.

| victor987 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cat tupeu de borfas nesimti bai cocalare mucea care esti du te in fata oglinzii si da ti 2 palme poate iti revii! iadul e creat in special de astfel de specimene ca tine

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru victor987):

„Vorbeşte acestea şi îndeamnă şi mustră cu toată autoritatea. Nimeni să nu te dispreţuiască" (Tit 2:15 ). Dumnezeu imi spune asta :-). Deci e cazul sa te intorci la El. Dumnezeu sa te binecuvinteze.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

„Vorbeşte acestea şi îndeamnă şi mustră cu toată autoritatea. Nimeni să nu te dispreţuiască" (Tit 2:15 ). Asta ma indeamna Dumnezeu sa fac, sa spun lumii ca El e iubire sa se intoarca la El altfel vor pierii, asta e valabi si pentru mine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Dar pe acolo e desert, de ce nu le da dumnezeul tau apa si pamant bun de muncit?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeul meu e si Dumnezeul tau, si nu da apa pentru ca asa a creat El zona fara apa. Oriunde poti munci. Fa niste cercetari te rog inainte sa imi pui intrebarea asta, dar iti voi raspunde
http://wiki.answers.com/Q/What_do_African_people_do_for_a_living
Peste tot in lume e loc de munca :)

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Dumnezeul tau e doar al tau, e prea personal ca sa fie al altcuiva. De ce a creat asa acea zona?
Cred ca stai foarte prost cu economia. Unde vezi tu "peste tot in lume e loc de munca"?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt daca cauti. Si e si Dumnezeul tau si al tuturor, El te a Creat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

laughing Oamenii l-au creat, si fiecare il personalizeaza in functie de nevoi.
Omule, care parte din "nu este apa, pamantul e uscat, nu avem ce sa muncim, nu avem bani sa ne hranim" n-o intelegi? Banuiesc ca te gandesti la animale, sa creasca animale, ca ele nu au nevoie de apa oh go on

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Mie mi-a raspuns rugaciunii cum a spus si in Sfinta Scriptura, cere si ti se va da.
De aceea vă spun că orice lucru veţi cere, când vă rugaţi, să credeţi că l-aţi şi primit, şi-l veţi avea.
Marcu 11:24

Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor.

Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.

În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;

fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.

1:18-21 Romani

El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor,
ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Pentru asta ne a creat Dumnezeu sa iL cunoastem

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

laughing
Nu ai primit tot ce ai cerut, spui doar despre ce ai primit, ca sa vinzi produsul mai bine, despre dorintele ne indeplinite ti s-a spus ca dumnezeu stie ce e bine pentru tine si probabil ce iti doreai ti-ar fi facut rau. laughing Un mare circ cu multi circari. Totusi, fiind atotputernic nu poate pune niste apa in zonele unde nu este, desi oamenii se roaga, asta pentru ca singurul ajutor esti tu, doar ca "ie" grele de inteles.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu personal nu am cerut totul pentru ca El e totul. Cat esti pe pamant vei suferi dar in Cer nu va mai fi suferinta.

| nesuferit a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Dumnezeu exista intr-un singur loc, in imaginatia ta

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru nesuferit):

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.

| nesuferit a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu dumnezeu iti raspunde la rugaciuni... Se numeste robabilitate. Fie ca te rogi la dumnezeu sau nu, unele lucruri ti se vor intampla... sau nu.
Povestile astea cu dumnezeu mi se par foarte puerile si mi-e greu sa cred ca un om cu capu pe umeri, si niste studii decente poate crede in asa ceva

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru nesuferit):

Prietene, eu daca iti zic ca Dumnezeu hoar mi a raspun rugaciunii de ce sa te mint ce castig? iti vand ceva? Nu, te avertizez de Adevarul curat, Dumnezeu exista si de aceea iti spum si ie si tuturor sa se pocaiasca pana nu e prea tarziu. Nu e inventie, Dumnezeu a pus in instinct tuturor ca El exista, uite te in jurul tau, nu big bangul te a creat, nu ai evoluat in nic un caz, Dumnezeu ne a creat si acum vrea sa ne salveze de o vesnicie in chin. Tu alegi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru nesuferit):

Povestile alea cu near death expirience sunt adevarate, Dumnezeu da sansa oamenilor sa se pocaiaca ai face foarte bine de te ai intoarce la Dumnezeu pentru ca te iubeste (ne iubeste). NUmai Lui ii pasa de sufletul tau cu adevarat

| nesuferit a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ai tu mai mult noroc ca mine care nu cred in dumnezeu? aveti voi crestinii ceva in plus fata de adeptii altor culte?
Eu vad doar oamani simplii, cu fantezii ciudate

| OanaVlad a răspuns:

Daca nu ar exista nimic n uar existawinking

| Calininio a răspuns:

N-ai argumente pro valide, si argumentul contra e ca el nu e necesar in acest univers. Adica, toate fenomenele fizice care au dus la aparitia omului sunt perfect explicabile fara Dumnezeu. Mie-mi ajunge.

| mariukka a răspuns:

Dupa parerea mea exista eu una cred

| IulianDornianu61 a răspuns:

Hai sa-ti zic una tare :
Examen la *****:
- Ce **** are Marea Britanie?
Liniste. O voce din spate:
- Dar ne-ati spus sa invatam capitale de tari, nu de *****!

| Adde29 a răspuns:

Buna!
Cu siguranta exista un Dumnezeu!
Adica gandeste-te cine a creat lumea?! Trebuie sa o fi invantat-o cineva nu? E clar ca exista cineva, mai puternic ca noi oamenii. Acum eu nu stiu daca sunt adevarate lucrurile despre el (cum arata, sau ca nimeni nu l-a vazut niciodata, sau mai stiu eu ce), adica nu putem sti (nu putem nici macar sti daca ii se spune Dumnezeu, adica numele asta l-am inventat noi oamenii ). Nu putem sti anumite lucruri despre el, dar e clar ca exista cineva care a creat lumea
Sper ca te-am ajutat happywinking!

| consilierultau001 a răspuns:

Clar ca exista, altfel cum crezi ca au aparut toate, nu imi spune ca prin evolutionism, adica de ce azi nu mai evolueaza si daca vrei mai multe raspunde cu id tau si vb in particular cat vrei tu

| HueyFreeman a răspuns (pentru consilierultau001):

" adica de ce azi nu mai evolueaza " Ai 2, ia loc.

| AnNaa67 a răspuns:

Tu vrei să ştii ce credem noi; Vrei sfaturi pentru ce să crezi sau vrei să afli care e adevărat?

Dumnezeu există!

Şi subliniez asta prinbig grinacă aş scrie motivele ar dura mai mult decât aş trăi!

| Metals25 a răspuns:

Normal.

| victor987 a răspuns:

Exista si asta cred ca stim fiecare dintre noi chit ca suntem atei sau credinciosi, EL exista in egala masura precum exista si Mos Craciun...

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Pai Dumnezeu e tatal lui Isus Hristos, Cel care a predicat evanghelia si a facut nenumarate minuni.

| Antonio23 a răspuns:

Am citit o carte foarte interesanta de astronomie in care este explicat fonomenul care este cunoscut sub numele de supernova
Cand se intampla asta este imprastiata o mare cantitate de materie si energie... Din care iau viata planete stele etc

S-a descoperit ca si elementele (materia) din care este alcatuit corpul uman ia nastere din aceste fenomene.

Prin asta deducem ca am fost creati printr-un fenomen destul de logic si explicabil... Tot de aici deducem ca este posibil sa mai existe viata si pe alte planete... nu neaparat in galaxia nostra

| DaDiSk a răspuns:

Nu exista argumente. doar pretexte.

| Scumpik_Marya_1982 a răspuns:

Normal

| ilies2001 a răspuns:

PRO

| DariusM17 a răspuns:

Dumnezeu este un subiect foarte abstract si raspunsul la intrebarea ta este foarte simplu. Imagineazati ca in mana dreapta tin un glob complet transparent facut din sticla. Acum te intreb, globul e gol sau e plin? Raspunsul este ca nu stim, nu stim daca globul e plin sau vidat.
In sensul acesta nu stim daca un dumnezeu biblic exista.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru DariusM17):

Hmm rafinat...In mod normal s-ar spune ca-i gol cand de fapt ori are aer in el ori e vidat cum ai spus tu.Cam asta ar fi si cu Dumnezeu intr-adevar

| Mariusdorinuu a răspuns:

Cu toate că cred și în teoria ștințifică, eu știu că există Dumnezeu.