| Ematei a întrebat:

Există Dumnezeu? Ceva argumente pro sau contra.
Mulțumesc.
Zi faină tuturor!

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Irinel15123532 iar folosesti argumente deiste pentru creatorul tau teist, adu ceva argumente cum ca exista un creator bun teist, activ, care se implica activ asta inseamna teism

| RAY a răspuns:

Toate argumentele care exista sunt pro un creator deist, panteist, teisti se folosesc de aceste argumente pentru zeul lor teist, eu vreau sa vad actiunea unui creator activ, teist intr-un creator de asta cred majoritatea din lumea asta, deci de ce exista cutremure, dezastre naturale, suferinta, boli, copii care se nasc cu handicap sau mor apoi unde e acest creator teist, activ?

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 mereu se confirma afirmatia dumnezeu este raspunsul la toate si punct, noaptea minti, daca tu nu ai habar de evolutie, de gravitatie, incredibil cat de primitiv gandesti cica inca nu stii de ce exista anotimpuri, un copil de 7 ani stie asta,ignoranta asta ce face din oameni, sa nu cumva sa cunosti, sa citesti ca e pacat si ajungi in iadul vesnic, oare de ce un creator ne-a lasat curiozitatea, ratiunea, indoiala doar ca sa ne trimita in iad?

https://www.youtube.com/playlist?list=PLOcfzUX6j1Gm2grLBes252BNbzGKHUfKa

| Steregoi a răspuns:

Argument pro: materia e imaterie condensata. Dumnezeu este imaterie sau duh. A nu se confunda cu antimateria care e tot materie dar cu sarcina electrica opusa materiei si cu aceeasi masa ca materia. Antimateria are durata de existenta mult mai scurta decat materia.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Hotarestete omule e duh sau imaterie, de trinitate ai auzit?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Https://dexonline.ro/definitie/imaterial

IMATERIÁL, -Ă, imateriali, -e, adj. spiritual;

Trinitatea este gresit inteleasa. Dumnezeu si Duhul Sfant nu au inceput. Hristos are inceput si a fost facut de Dumnezeu prin Hristos insusi. Un fetus este dezvoltat prin el insusi in burta mamei. Cordonul ombilical contribuie la dezvoltarea fatului prin el insusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Dar de ce religia asta n-a aparut din antichitate : ex acum 10.000 ani? In Europa de est a aparut de abia acum 1000 de ani.
De ce Bastinasii Americani n-au auzit de Dumnezeu, pana la venirea Europeniilor. De ce o buna parte din asiatici Nu se inchina lui Dumnezeu? exemplu Japonia.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca s-au indepartat de Dumnezeu. Parintii lor si ei au fost prea rebeli si de aceea Dumnezeu nu a mai comunicat cu ei. Dumnezeu e dintotdeauna.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cine esti tu sectanctule sa spui asta?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Care dumnezeu omule daca iudaismul nici macar nu exista, vezi ca scrii tampeni, iahve zeul razboinic furat de la canaiti asa zisul EL -ELOHIM inventat de canaiti apoi copiat de evrei, acest zeul este un zeu tribial razboinic, biblia a fost scrisa abia acum 2600 de ani, evrei nu erau monoteisti si politeisti abia mult mai tarziu sau convertit la iahve

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu a vorbit si cu canaanitii insa numai Avraam L-a ascultat.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Unde scrie ma in biblie asa ceva?

| Nilsson a răspuns:

Sunt convins ca exista, sunt nenumarate dovezi in favoare existentei lui Dumnezeu:

Dovada #1
Biblia este o marturie puternica. Scrisa de-a lungul a sute de ani mesajul este unul unitar si arata planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru oameni.
In ea gasim profetii implinite, o acuratete istorica a evenimentelor, descriere de finete a personajelor care sunt prezentate realist cu tot cu defecte, o simbolistica profunda a ritualurilor din Vechiul Testament.
Plus ca are puterea de a ii schimba pe oameni cum nu a reusit nicio carte si niciun scriitor pana acum.

Dovada #2
Complexitatea biologica, informatia codata din ADN, design-ul inteligent si legile Universului care ii permit sa existe asa cum este arata ca exista un Creator.

Dovada #3
Nevoia naturala a oamenilor de a crede intr-o forta superioara este intalnita in civilizatiile de pe tot Globul, oricat de izolate ar fi.

Dovada #4
Experientele din cazurile de moarte clinica ce sunt in mare parte asemanatoare in descriere.

Dovada #5
Existenta viselor premonitive

Dovada #6
Omul este singura fiinta care face raul si provoaca altora suferinta din placere. E o dovada indirecta, aceasta arata ca exista niste forte malefice si prin deductie ne dam seama ca exista si niste forte opuse ale binelui.

Dovada #7
Constiinta si discernamantul arata ca exista un reper moral mai presus de oameni.
Multi simt ca un lucru este rau fara sa le fi spus nimeni inainte si fara sa isi dea seama de ce este rau acel lucru neputand sa gaseasca argumente dar stiind ca nu e bine ceea ce fac.

| Octavian199 a răspuns:

Cica este 3 in unu.

| Octavian199 a răspuns:

Irinel15123532, daca Dumnezeu e duh, atunci sfantul duh ce e? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Astia se folosesc de argumente deiste pentru creatorul lor teist penibil

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este duh, nu putem intelege pe deplin asta din cauza mintii noastre limitate, dar El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent, nu cred ca este necesar de trup pentru acestea, biblia spune ca si noi cand vom muri vom pleca de aici cu dragostea. Noi oamenii punem accentul pe trup, dar biblia nu spune ca suntem trup cu suflet, ci ca suntem suflet cu trup, accentul este pe suflet, fara suflet trupul este nefolositor, cu tot cu creier si inima, nimeni nu stie ce face inima sa bata, totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare loare are o alta aroma, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatia asta o poti verifica.
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argument pro : orice lucru trebuie sa aiba un creator.
Argument Contra : Atunci cine dracu e creatorul lui Dumnezeu big grin
Daca ar exista, de ce ar mai fi suferinta pe Pamant? De ce ar lasa sa moara copii nou-nascuti de foame?
Iar tot ce tine de religie /biserica/biblii (ca fiecare are una: coran etc) Toate astea au fost scrise dupa sute de ani de la presupusele evenimente happy
Deci de unde stim ca au transcris exact presupusele evenimentele,sau au scris dupa fascinatia lor,sau la ordinul Imparatiilor? tongueentru a creea o religie, ca o unealta de a controla masele de populatie?, in a subordona taranimea?
Biserica nu era numai o entitate unde se rugau ci un loc de cercetari stiintifice, politica.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Acel creator nu cere un creator?

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu are inceput. Daca omul nu ar fi avut inceput am fi vazut la tot pasul numai oase de om. Si daca omul nu are inceput fiind o specie calatoare prin univers? Daca ar fi fost o specie calatoare prin univers atunci omul ar fi stiut de mult cum sa calatoreasca prin univers. Deci omul ca specie are inceput. Ar mai fi ipoteza ca omul este o specie de om lasata pe Pamant de alti oameni din univers adica Pamantul a fost ales ca o inchisoare pentru niste oameni rai lasati fara tehnologie adica niste copii rai care au fost lasati pe Pamant si care s-au inmultit si au trebuit sa descopere din nou tehnologia de la zero. Daca aceasta ipoteza ar fi fosta adevarata atunci am fi vazut nave spatiale de oameni care ar fi urmarit activitatea acelor copii si ale urmasilor lor. Deci specia umana are inceput.

Pentru ca nici pe Dumnezeu nu-L ajuta nimeni. Nu exista alt dumnezeu la fel de puternic sau mai puternic care sa-L ajute pe Dumnezeu.

Pentru ca majoritatea care aleg sa cunoasca si raul sa vada cum arata un copil bolnav. Sa vada cum mor copii nevinovati. Si Dumnezeu sufera desi este nevinovat. Asadar Dumnezeu din iubire si respect pentru alegerea majoritatii arata majoritatii cum sufera oameni si copii nevinovati si animale sarmane. Sarmanii sunt o oglindire a suferintei Lui Dumnezeu cu deosebirea ca Dumnezeu nu poate muri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Specie calatoare prin univers laughing. Prea mult Star Treek.
Daca suntem doar o specie, ce am evoluat dintr-o alta specie care a evoluat dintr-o alta sepcia tot asa pana ajungem (cu milarde de ani in urma) cand am evoluat de organisme simple/bacterii. Care la randul lor s-au format din diferite particule chimice. Este dovedit ca viata poate aparea din substantele chimice emanate cosurile vulcanice din oceane.
Sa nu uitam ca vorbim de miliarde de ani, pana s-au format primele organisme.
Evolutia nu se produce in cati, zeci sau sute de ani, Ci mii, Milioane.
Primatele exista de 35 de milioane de ani, dar de abia acum 7 milioane de ani, stramosii notrii au inceput sa se diferentieze de maimute.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

O chestie care a aparut din alta chestie care a aparut din alta chestie care a aparut din alta chestie care a aparut din alta chestie care a aparut din alta chestie care a aparut din alta chestie... care a aparut din alta chestie si tot asa la infinit in trecut. Cum ti se pare?

Ceva mare care a aparut din ceva mai mic care a aparut din ceva si mai mic care a aparut din ceva si mai mic... care a aparut din ceva si mai mic si tot asa pana ajungem sa putem spune ca materia a aparut din imaterie adica materia e imaterie condensata. Prin imaterie inteleg ceva atat de mic sub nivelul constantei Planck dar nu zero adica nu nimic. Dumnezeu este duh sau imaterial.

Vorbeam de ipoteza ca omul ca specie calatoare in univers, specie care nu are inceput adica omul e dintotdeauna si care nu a aparut din nimic altceva adica omul a aparut din alt om si din nimic altceva adica omul ca specie fara inceput.

| AG777 a răspuns:

Studiaza organismul uman intr-un cat mai precis detaliu (nu zic sa fie perfect) sau universul, sistemul nostru solar de ex, modul cum se manifesta si atunci o sa afli raspunsul

| UnderPressure a răspuns:

Pe tine te poate convinge TPU ca exista sau nu exista Dumnezeu?
WTF! Chiar nu stiu cum vine treaba asta. laughing