| al3xutzu a întrebat:

Exista posedari de diavol in alte religii? Sau doar la crestini?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Absolut in toate religiile lumii exista binele si raul.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Ce intreaba el si despre ce vorbesti tu?
Intre posedare si rau exista o mare diferenta.

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Chiar? Si care ar fi aceea diferenta?!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru EmaS):

Intrebarea e daca exista in alte religii posedari de diavol! Rau si bine exista oriunde nu numa in relgii ci si in plan stiintific care sunt descrise in nenumerate feluri!

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Posedariile nu exista. Oamenii care sunt "posedati" au o problema mentala sau se prefac pentru a-i speria pe pe oameni.
Raul exista peste tot.

| FucktheSystem a răspuns:

Există nebuni peste tot, stai calm.

| MMihai a răspuns:

Nu cunosc alte religii așa bine, dar la creștini exista posedari de diavol!

| OOOLEOOO a răspuns:

Alte religii sunt considerate deja ''posedate''.din pacate...

| alexandra2859 a răspuns:

Nu nu exista si in alte religi.
ca sa vezi cine sunt nebuni.

| danay72 a răspuns:

Peste tot exista, unele mai vizibile ca altele. 1Ioan5:19,Matei7:21-23

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru ca e autosugestie si daca nu stii de diavol, n-ai cum sa fii posedat.

| WhatheWow a răspuns:

Nu cred ca exista religie care sa aiba atitea "unelte de atras prostimea " precum Crestnismul; oameni posedati, care ori joaca teatru ori sint bolnavi mintal, sfinti, moaste sfinte, icoane facatoare de minuni, blesteme, relicve sfinte, zic ei ca-s de pe vremea lui Isus dar sint doar falsuri, minuni pe care doar ei le vad si nu in ultimul rind trucuri bine gindite pe care le folosesc atunci cind prostimea intra in transa.

| 2k a răspuns:

Mai exista si prin triburile izolate din lume care nu prea au contact cu civilizatia. In general ramura catolica a crestinismului promoveaza ideea posedarilor si exorcizarilor si prostii de genul.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru 2k):

Asta ai invatat tu de la scoala si din filme. Ia du-te de fa cateva ture la Moliftele Sfantului Vasile si uita-te numai o clipa la multimea adunata acolo! Ori de celebrul caz de la Tanacu n-ai auzit? Daca te duci intr-o biserica catolica si-i spui unui preot ca ai vedenii, ca vorbesti in alte limbi si experimentezi tot felul de lucruri ciudate, vei fi trimis mai intai la psiholog. Nu te baga nimeni in seama pana nu esti "analizat". Au comisii care vegheaza asupra fiecarui caz in parte, sunt extrem de organizati. La ortodocsi nu se sta pe ganduri, se actioneaza direct. Te leaga de scaun si incep sa-ti citeasca din carte. Ai impresia ca ideea posedarilor este la mai mare cautare de partea catolicilor deoarece la nivel global catolicismul este vazut ca o adevarata forta religioasa. Tocmai de aceea regizorii si alte persoane cu foarte multa imaginatie aleg pentru creatiile lor Biserica Catolica.