| AvalohAlyn a întrebat:

Exista scoli biblice pentru crestinii obisnuiti?
Gratuite sau cu plata?
Stie cineva mai multe despre scolile biblice? Am auzit la cineva ca urmeaza o scoala biblica.
Acolo se studiaza intens Biblia nu? Exista scoli biblice?
Daca da, puteti da ceva link?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fiecare secta crestina are interesul sa-ti impuna propriul mod de interpretare si gandire.

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei. sad sad

| VelaJohnny a răspuns:

La Martorii lui Iehova exista astfel de scoli, una face parte din programul de intruniri si restul scolilor sunt precum facultatile, adica nu poti avea acces la ele decat daca te inscrii, si in Romania doar in Bucuresti se afla, nu mai stiu, din sursele mele numai o scoala de un fel gasesti. De exemplu Scoala pentru Evanghelizatori, Scoala pentru supraveghetori intineranti. Nu stiu in rest de alte scoli, pocaitii au si ei un program de studiere a Bibliei, cam ciudat si nu se poate numi scoala, si la inceput e gratis, dupa trebuie sa platesti pentru „meditarea" primita de la pastori. Eu am niste prieteni martori care acum is in Bucuresti la Scoala pentru Evanghelizatori.

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Dar studii biblice intr-un mod si cadru organizat pentru simplii crestini exista?

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu studiez cu ei prietene. Cred ca ti-am explicat in mesaj ce si cum, se pun la dispozitia ta gratuit pentru asta.

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Ma referam ca la scoala, intr-o cladire cu banci si scaune si profesori, specialisti in Biblie..sa iti predea invataturile Bibliei, lectiile de studiu, interpretarile corecte etc.
Intr-un cadru organizat nu neaparat acasa.
Sau sa existe ceva pliante, carti care sa iti fie trimie prin posta, de studiu biblic.
Am gasit doar la Sola Scriptura.
Oare e bun?
Sa vad cum e acesta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.ywam.ro/
Nu e gratuit, in sensul ca trebuie sa-ti platesti scolarizarea, in schimb e foarte interesant, la sfarsitul perioadei de studiu se organizeaza misiuni interne si externe, pe termen lung sau scurt. Citeste site-ul si i-a legatura cu o filiala, unde te afli mai exact?