| DanM1990 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre a te pocaiti si a te converti? Matei 3:2 e tradus diferit in versiunile biblice (anumite versiuni folosesc termenul de pocainta - biblia ortodoxa si cornilescu, pe cand altele folosesc termenul de convertire - biblia catolica).

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

A te pocăi se referă la faptul de a te căi de păcate, dar a te converti presupune a te căi de păcat și sa nu îl mai faci.

| RAY a răspuns:

Iisus cand vb despre pocainta se referea la credinta nu la a te converti la secta care va aparea peste sute de anii, pocainta inseamna credinta

| fuzzer a răspuns:

In cazul pocaintei o persoana isi exprima regretul asupra faptelor pe care le-a comis, de regula fapte care nu sunt foarte bine acreditate din punct de vedere moral, insa pocainta nu are nimic de a face cu convertirea. Convertirea reprezinta schimbarea sau afilierea la o noua religie, diferita de cea initiala.
Cat timp religia la care esti convertit sau te vei converti reflecta intru totul normele inalte descrise in Biblie, atunci e logic ca te vei simti indemnat sa te -pocaiesti- adica sa-ti ceri scuze, sa spun asa, in fata lui Dumnezeu pentru modul de viata avut in trecut.
Vreau sa iti las un articol interesant despre religia adevarata si cum poate fi ea identificata.
https://www.jw.org/......adevarata/

In caz ca mai ai alte intrebari sau vrei sa discutam pe marginea articolului imi poti lasa un mesaj. Lectura placuta!

| milan9 a răspuns (pentru fuzzer):

Nu mai fa tu lobby pentru secta iehovista din moment ce acestia nici macar crestini nu sunt...
În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| fuzzer a răspuns (pentru milan9):

Explica-mi te rog domnule Milan, ce face Biserica de care spui tu cand patriarhul se plimba in X6?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Bine ca esti tu crestin ...ca de nu erai tu lumea asta se scufunda in intuneric...noroc de tine ca ne luminezi.

| milan9 a răspuns (pentru fuzzer):

Ce are a face un functionar la primarie cu constitutia? Ce are a face un militar cu Codul penal? Ce are a face un preot sau un ierarh cu Biserica? Devin fieacare demni misionari in profesia lor DOAR daca respecta institutia pe care o servesc...
Si nici macar daca patriarhul ar fi un sfant in viata, nici macar atunci deci el nu se confunda cu Biserica. Biserica, unica pe care a lasat-o Fiul lui Dumnezeu ESTE MULT MAI MULT... thinking

| fuzzer a răspuns (pentru milan9):

Insinuezi ca e un simplu functionar care nu are nimic de a face cu ceea ce inseamna spiritualitate si tot ce il intereseaza sunt lucrurile materiale?
Patriarhul Daniel (pe numele de mirean Dan Ilie Ciobotea; n. 22 iulie 1951, Dobrești, Bara, Timiș) este actualul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.(Sursa: wikipedia). Din cate inteleg eu de aici, aceasta persoana reprezinta Biserica Ortodoxa, nu? Intra total in contradictie cu Materi 6:22, 23. Cum se face ca nu il trage nimeni la raspundere? Ipocrizia religioasa si materialismul au distrus multor oameni credinta in Biserica. Ca tot spuneai de cale, nu trebuie sa ai studii superioare sa intelegi ca adeptii care se afla in fruntea acestei comunitati religioase nu duce nici pe departe catre Dumnezeu, deoarece chiar cei care pretind ca sunt slujitori ai lui Dumnezeu incalca intr-un mod rusinos normele biblice.

| milan9 a răspuns (pentru fuzzer):

Biserica nu incalca normele biblice. Nu acelasi lucru pot spune despre aberatiile stranii ale sectei tale iehoviste. sad Are masina straina, vrei sa spui? Da e vorba de un volkswagen, o duba mai bine zis. Dupa parerea ta masina in care merge petrairhul unei tari cu 22 milioane de crestini trebuie sa fie neaparat un harb de dacie 1310 (care sa nu-i poate oferi nici un minim de siguranta), sau, cel mult un logan...

| fuzzer a răspuns (pentru milan9):

Interesant ca ai adus in discutie ca un inalt demnitar ca patriarhul trebuie sa se simta in siguranta intr-o masina de 160.00 E. Ipocrizia asta religioasa e foarte comica, tot asa a zis si un mitropolit ca el trebuie sa se simta in siguranta in masina lui luxoasa, adica pentru ei siguranta tine de valoarea masinii nu de ajutorul divin, nu?
Nu vad ce norme incalca religia mea, de fapt le respecta de aceea se deosebeste atat de mult de alte religii in care cultul sfintilor si sfanta traditie sunt vazute ca elemente supreme puse inaintea Bibliei. Vezi cazul de coruptie a asa zisului inaltpreasfintit Teodosie, pentru acesti indivizi religia este o afacere iar enoriasii sunt orbiti. Incearca sa fii obiectiv si vei vedea mocirla in care se scufunda Biserica.

| milan9 a răspuns (pentru fuzzer):

Ti-am mai spus, nu este masina de 160 ci poate de 10-20. E vorba de un volkswagen argintiu, o duba pe care o foloseste in toate deplasarila. Eu nu stiu despre ce vorbesti tu... Si eu am mers in viata mea cu vreo limuzina scumpa dar asta nu inseamna ca aceassta a fost in proprietatea mea...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In cazul greselilor lui Teodosie al Constantei PARTEA VATAMATA este chiar BISERICA.
DAca e vinovat, a actionat in numele propriei libertati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia reala e cea Ortodoxa; varianta COARNElescu e falsificata, nu trebuie indicata ca model. Si lupii iehovisti au falsificat-o, ca sa corespunda smintelilor spre care-i rataceste aghiuta.
Papistasii folosesc termenul de consacrare, atunci cand vor sa converteasca pe cineva; si cel mai mare ambâţ al lor e sa consacre Russia Ortodoxa, fiindca asa le-ar fi poruncit aratarea diavoleasca de la Fatima.
Mare sminteala pe capul pseudo-papei apostat Francisc, care vrea sa converteasca cel mai numeros popor ortodox la erezia si minciuna papistasa!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Bineinteles ca exista. Convertirea e sa-ti schimbi religia sa treci la alta iar pocainta e pentru pacatele pe care le-ai facut te caiesti regreti suferi

| BogdanMx a răspuns:

Pocainta este parerea de rau pentru pacatul savarsit si lupta impotriva lui pentru a nu mai cadea iar convertirea este intoarcerea la Dumnezeu si primirea Acestuia in inima ta. Sigur la Dumnezeul Bisericii de 2000 de ani. Nu la hristosii mincinosi promovati de sectanti.