| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Exista vreo persoana aici care este ateu pe bune. adica din parinti. Sa nu fie dus niciodata la biserica sa nu fie botezat, sa nu faca nunta religioasa, etc...
Sau toti sunt crestini fara de credinta si atat?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Simplul fapt că cineva te-a băgat într-un bazin cu apă când erai mult, mult prea mic pentru a decide pentru tine nu te face 'creştin fără credinţă'. Eşti ateu atâta timp cât eşti sigur de inexistenţă oricărei divinităţi.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru Paulla):

Mersi de raspuns. Eu sunt total impotriva preotilor care tot baga saracii copii in apa cu totul. E de ajuns doar sa-i torni putina apa in cap, nu sa incerci sa i ineci. Daca ati vazut sau intamplat cateva cazuri in tara in care preotii au omorat saraci copii nevinovati prin inundarea plamanilor cu apa.

Marea majoritate a preotilor sunt niste dobitoci care cred ca acei copii nu au ce sa pateasca doarece primesc botezul lui Dumnezeu. Ei nu stiu ca Dumnezeu nu intervine sub nicio forma indiferent ce s-ar intampla. Fiecare isi face destinul singur. Daca hitler ar fi putut omora 2miliarde de oameni de pe planeta, Dumnezeu nu i-ar fi facut absolut niimc.

| Paulla a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Cu plăcere.
Ai mare dreptate. Am auzit şi eu de multe cazuri de genul.
Multe studii au arătat că cu cât o persoană este mai credincioasă, cu atât are un iq mai mic(e un general, nimeni n-a spus că nu există excepţii). Deci la ce să te aştepţi de la preoţi?
România este o ţară 99% religioasă. Te mai miră faptul că suntem pe ultimul loc din Europa la capitolul inteligenţă? Motivele sunt clare. Lipsa de educaţie şi îndoctrinarea.

Răspuns utilizator avertizat
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru Paulla):

Dar de unde stii tu ma rog, ca daca esti credincios ai iq -ul mic? poti sa argumentezi te rog? mai documenteaza-te,cu privire l inteligenta,si ai sa constati ca nu suntem deloc pe ultimul loc in europa la inteligenta. citeste,documenteaza-te,caci ai foarte multe de invatat, dupa cum se vede, si nu mai posta baliverne pe aici.

| Paulla a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

De unde ştiu? Tu eşti oarbă sau ce? Am spus clar că din studii. Dacă căutai pe google le găseai şi tu.
Nu te mai simţi aşa de jignită, n-am spus că religia te face prost. Am spus că în general cu cât oamenii sunt mai religioşi cu atât sunt mai proşti. ÎN GENERAL, înţelegi?
Poftim şi sursa, dacă nu mă crezi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Religiosity_and_intelligence (vezi punctul 1.1).
http://www.antena3.ro/......07398.html
Trebuie să-ţi dau şi un link ca să-ţi demonstrez că ţara e 99% religioasă, sau consideri că eşti în stare să cauţi măcar atât singură? Cum am mai spus, suntem cei mai proşti din Europa. Cele mai importante motive sunt îndoctrinarea şi lipsa de educaţie. În plus, oamenii deştepţi în general pleacă în ţări mai avansate.
onlymeSofy, nu te mai băga în discuţii care te depăşesc, e penibil.

Răspuns utilizator avertizat
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru Paulla):

Vezi ca te contrazici singura :`n-am spus că religia te face prost. Am spus că în general cu cât oamenii sunt mai religioşi cu atât sunt mai proşti. `.laughing Hei,pe la scoala nu prea te duci,se vede! Penibila esti tu deoarece crezi tot ce se spune peste tot,stiri,net, etc incearca totusi sa gandesti nu sa te iei dupa tot ce spun toti incultii, gandeste nu imi arata mie ce spun altii. Daca aia de la antena 3 sunt prosti si spun o baliverna trebuie sa mi-o spui si tu mie? sau aici pe TPU? Adica daca altii mananca un c-a-c-a-t trebuie sa-l mananci si tu? SE pare ca da.Stai linistita ca nu trebuie sa-mi cauti tu niste prostii,nici nu ma obosesc sa ma uit pe link-ul ala nefolositor pentru mine dar folositor pentru tine. uita-te tu,caci constat ca te inspira astfel de materiale,te fac sa nu-ti mai folosesti mintea aia in colturi. Daca avem iq-ul asa de mic cum spui tu, atunci de ce multi dr,avocatii,inginerii,informaticieni,economisti si etc etc romani,sunt cautati de companii,spitale etc din europa,din alte tari?(exact cum ai spus si tu)pentru ca au iq ul mic? nu cred. asa si astia care pleaca in alte tari,astia destepti, nu sunt tot romani? Observ ca am facut risipa de cuvinte si de timp scriindu-i unei frustrate care nu e capabila sa gandeasca si singura.La ceea ce ai scris tu mai sus, orice comentariu al meu este de prisos.Eu,daca as fi in locul tau m-as simti lezata. P.S. sa stii ca nu reusesti sa ma enervezi pentru ca fac parte din categoria celor care nu se uita in gura tuturorlaughing

| Paulla a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Nu mă contrazic singură. Mai citeşte de vreo 200 de ori, poate înţelegi că nu e acelaşi lucru.
Stai calmă, mă duc pe la şcoală. Încearcă să nu mai repeţi cuvintele într-o singură propoziţie, sună aiurea.
Nu cred tot ce se spune, nu sunt vreo îndoctrinată proastă, dar studiile alea sunt corecte. Multe lurcuri o dovedesc.
A nu crede tot e una şi a nu crede nimic e alta. Se învârte cumva Soarele în jurul Pământului? Căci daca nu crezi ce spun toţi 'inculţii', nu prea ai de unde să ştii.
Tu chiar nu ştii ce e ăla 'general'? Mai devreme îmi spui că două afirmaţii diferite semnifică acelaşi lucru, iar acum îmi judeci o afirmaţie greşit. Mintea ta îndoctrinată e de vină. Faptul că România stă cel mai prost la capitolul iq din Europa înseamnă că majoritatea românilor stau prost la capitolul ăsta, nu toţi. De ce sunt căutaţi medicii în străinatate? Pentru cultura ta generală, orice medic priceput(indiferent de naţionalitate) este căutat. Nu-ţi fa iluzii cum că românii ar sta cel mai bine la capitolul ăsta.
Gândesc pentru mine, din proprie experienţă sunt sigură de studiile alea.
Din răspunsul tău se vede că deja te-am enervat. Ador oamenii care-mi permit să-i enervez aşa uşor. Ştii de ce dau dovadă? De prostie. Faptul că te-ai deranjat să-mi spui că nu te enervez, ai adăgat emoticonul acela care în cazuri de genul denotă frustrare şi faptul că în jumătate din răspunsul tău încerci să mă jigneşti confirmă asta. Hai, neagă din nou. Eşti amuzantă când încerci să negi chestiile dovedite ştiinţific, bănuiesc că eşti la fel de amuzantă când încerci să negi o simplă afirmaţie.
Până să-mi dai un răspuns, încearcă să faci diferenţa între afirmaţia 'sunt nişte idioţi' şi 'în general sunt nişte idioţi'(simţi ironia? Am făcut parantează special ca tu să-ţi baţi capul cu ea, iar apoi să-mi spui că nu te deranjezi să-ţi baţi capul cu ea). Poate reuşeşti să nu mai pari aşa de penibilă.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru Paulla):

Of of of ce te face sa crezi ca voi citi acesta polologhie? cum am spus mai devreme :oeice comentariu este lipsit de prisos.

| Paulla a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Ştiu că l-ai citit dar nu-mi poţi răspunde, îţi lipseşte simţul penibilului.

36 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Ateii ofticosi si negrii in cerul gurii iar la un raspuns cu bun simt trec la Inchizitia ateista

Vezi sa nu citesti prin casa cu glas tare.La cit mint astia o sa inghete apa, poate ai acvariu cu pesti si ii gasesti congelati. Poti sa il dezgheti cu feonul de aer cald, dar la bietii pesti le faci Parastas de 6 saptamini
Nu te lua dupa Paulla ca minte

| lifeForJesus a răspuns (pentru Urzi23):

Urzi baga-i in perfuzi!
Respect man! happy

| Paulla a răspuns (pentru Urzi23):

Tu chiar repeţi acelaşi răspuns la fiecare întrebare? Nu poţi să vii cu ceva la fel de stupid ca toate răspunsurile tale, dar nou?
Un sfat, renunţă la 'urzi a răspuns cu înţelepciune'. Sau dacă ţii neapărat, spune 'urzi a venit cu un răspuns nefolositor şi stupid, ca de obicei'.
'Nu te lua dupa Paulla ca minte ' Unde mint duduie? Tot ce am spus eu e adevărat, bazat pe studii. Până şi pe wikipedia găseşti informaţii despre studiul respectiv.
'In 2008, intelligence researcher Helmuth Nyborg examined whether IQ relates to denomination and income, using representative data from the National Longitudinal Study of Youth, which includes intelligence tests on a representative selection of white American youth, where they have also replied to questions about religious belief. His results, published in the scientific journal Intelligence demonstrated that on average, Atheists scored 1.95 IQ points higher than Agnostics, 3.82 points higher than Liberal persuasions, and 5.89 IQ points higher than Dogmatic persuasions. "I'm not saying that believing in God makes you dumber. My hypothesis is that people with a low intelligence are more easily drawn toward religions, which give answers that are certain, while people with a high intelligence are more skeptical," says the professor.'
Dar bănuiesc că nu le ai cu engleza, deci probabil vei trânti un alt răspuns idiot. Sau poate vei spune că e o altă minciună. Oricum ar fi, nu mă aştept la un răspuns bun de ceva din partea ta.

| ramona30 a răspuns:

Eu am ales sa nu-mi botez deloc copii. Si nunta a fost fara cuninie religioasa. Cred ca sunt tot mai multi ce vor avea curajul sa faca asta.

| AnghelB a răspuns (pentru ramona30):

Ca sa poti intra in orice biserica trebuiesti exorcizata.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

O sa existe in generatia urmatoare.
Eu daca o sa am vre-odata copil nu o sa il botez si o sa il las sa aleaga singur ce vrea cand o sa fie destul de matur sa ia decizii singur.

| AnghelB a răspuns:

Majoritatea ateilor au parinti atei.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Din păcate, societatea nu te lasă să alegi şi să îţi formezi propriile păreri, ci practic îţi induce anumite concepte fără voia ta. Doar pentru că în copilărie am fost botezaţi şi învăţaţi să credem în Dumnezeu nu înseamnă că acum, la maturitate, nu putem lua alte decizii.

| Parker a răspuns:

Fetita, daca tu te tragi din maimute e problema ta.Personal, sunt urmasul lui Adam si al Evei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca sunt atei cati vrei si satanisti sunt toate sectele vorbesc serios. Sincer nu am nimic cu ei dar ar trebui totusi sa fie civilizati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paulla? daca iei prinul a, iti ramane iq-ul.si romanul curvar asa zice; p-a-ula nu stie carte.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era nevoie să dovedeşti cât de imatur eşti. Ştiam deja, tristan.
Românul curvar...hm, ai dreptate! Ce ironie, ai şi tu dreptate odată, românul curvar...