| Valentinaaleș a întrebat:

Hei! Am o întrebare și aș vrea și sfaturi. ce pot face în cazul în care doresc să îmi schimb religia (menționez că am 18 ani), dar părinții încă nu mă lasă și mă constrâng. Într-un fel mă amenință că mă scot din casă și comportamentul lor față de mine când vine vorba de acest subiect este unul destul de urât. (simt o oarecare frică față de ei și știu că nu e bine)
Încerc să fiu calmă și să îi înțeleg și pe ei, dar nu pot la nesfârșit să continui să permit ca ei să-mi constrângă libertatea de a alege.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iti cauti de lucru, te muti și alegi ce religie vrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce religie ai, și cu ce vrei să o schimbi?

| anonimg a răspuns:

"De altfel, toţi cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus vor fi prigoniţi." (2Timotei.3:12)
De cine sunt ei prigoniți? De agenții umani ai diavolului. Asta este natura umană, păcătoasă a lumii acesteia. Așa sunt majoritatea oamenilor care se laudă că ei trăiesc în vremuri de libertate, și că ei oferă libertate.
Versetul următor spune:
"Dar oamenii răi şi înşelători vor merge din rău în mai rău, vor amăgi pe alţii şi se vor amăgi şi pe ei înşişi."
Toți oamenii care nu ascultă de Dumnezeu sau ascultă parțial, se amăgesc pe ei înșiși.
Tu poți încheia legământ cu Dumnezeu și pe ascuns. Părinții or fi ei răspunzători pentru tine până la 18 ani ca sunt obligați de lege. Dar legea nu le mai spune și că sunt obligați să-ți respecte înclinațiile religioase. Ba încă legea îi încurajează pe părinți să respecte înclinațiile imorale ale copiilor lor; dar cele religioase sunt date uitării.

Tu încheie legământul cu Dumnezeu. Iar urmările lasă-le pe seama Lui. Respectă-ți părinții și nu-ți pierde răbdarea. Nu uita că ei sunt luați în stăpânire de spiritele rele, și dorința vrăjmașului este să te facă să-ți pierzi răbdarea.
A merge prin credință înseamnă a nu vedea sfârșitul de la început. Nu te certa cu părinții tăi. Nu te îngrijora dacă te vor da afară din casă. Prinde-te de Dumnezeu; lipește-te de El și vei găsi astfel fericirea. El îți spune să nu te temi și să nu te îngrijorezi. Și tata m-a dat afară din casă din pricina credinței mele, spunând că l-am făcut de rușine. Și am plecat de acasă. El se uita liniștit la televizor, iar eu treceam cu bagajul prin fața lui. Dar am acceptat lucrul acesta cu bucurie. Era un privilegiu pentru mine să sufăr pentru Domnul și Mântuitorul meu. Dumnezeu S-a îngrijit de mine.
În lupta dintre bine și rău nu există cale de mijloc: oamenii ori sunt cu Dumnezeu, ori sunt împotriva Lui.
Viața aceasta nu este altceva decât un test, unde fiecare își alege destinul: ori în Împărăția lui Dumnezeu, ori în moartea veșnică. Cei care vor avea parte de moartea veșnică sunt acei oameni care ei nu s-ar fi născut niciodată dacă păcatul nu ar fi apărut în lume. Pentru că însăși existența lor dovedește existența păcatului.
Alege mai bine moartea decât despărțirea de Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt mandru de tine cu Adevărat da cu Adevărat și îți spun din toată inima mea și tot sufletul meu că mă bucur cu Adevărat și mai făcut fericit cu Adevărat da cu Adevărat când am citit în scrisul tău că nu l-ai părăsit pe Dumnezeu și că ai ales să ieși cu bagajul in stradă numai că sa rămâi alaturi de Dumnezeu asta ia demonstrat lui Dumnezeu într-adevăr cine ești cu Adevărat Bravo fratele meu sunt mândru de tine ai ales drumul care mulți nu-l aleg și alege să-și vândă sufletul și inima Pentru faimă...iar tu că sa rămâi cu Adevărat lângă Dumnezeu și în inima ta și sufletul tău ai ieșit pe ușă cu bagajul din casă nu mai sa rămâi cu Dumnezeucrying(crying(crying(crying( Pentru mine ești un exemplu real și Adevărat. Dumnezeu din ochi și primirea lui sa nu te scape am sa rog astăzi pentru tine după ce ies de la muncă oricum mă duc la tatăl meu și am să-i spun sa aibă grijă de tine Sâte oclotesca și din ochii lui sa nu ieși crying(

| minrest a răspuns:

Sigur ca ai dreptul sa practici orice religie vrei, parintii vor accepta dupa un timp, chiar daca acum par ca nu vor accepta niciodata. Faptul ca vrei sa renunti la ortodoxie, nu are ce rau sa iti faca. Totusi, esti pe cale sa faci o greseala foarte grava, si nu pot sa tac, perntru ca pe mine Dumnezeu m-a salvat de pericolul in care tu esti chiar acum, si consider ca am datoria sa ii avertizez pe toti cei care se afla in situatia noastra. Pocaitii, la care vrei sa te botezi, nu sunt cum iti par acum, cand i-ai descoperit si totul ti se pare minunat. Mie mi-a luat 20 de ani ca sa ma eliberez psihic complet de ideologia lor; metodele de manipulare pe care le folosesc pocaitii sunt prea dure, prea eficace ca omul sa le scape usor. Multi nu mai merg la biserica, altii stau in biserica dezamagiti, dar cult survivers care au reusit sa se elibereze complet sunt putini. Eu iti propun sa observi intai cu detatasare biserica, fara sa investesti deocamdata emotional prea mult (ca deja ai investit destul), si cred ca iti vei da seama ca nu e vorba de o religie, poate gresita, cum e cea in care ai fost crescuta, ci de o ideologie tiranica si fanatizanta. Mult succes iti urez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să-ți schimbi religia poți să-ți schimbi orice din viațâ corpul nasul ochii toate părțile din corp tău îți aparține poți să-ți schimbi digniitat poți să-ți negi propria existență poți face orice cu viața este dată de Dumnezeu liberului arbitru până și fațâ de el însuși.

Dar dacă în inima omului nu zace într-adevăr cu Adevărat da cu Adevărat Dumnezeu in inima sa in sufletul său în fapta sa atunici în orice te-ai băgat și ai schimba va fi in zadarnic...

Dumnezeu este unul singur și singurul Adevăr cu Adevărat și într-adevăr cu Adevărat.

Nu religia face diferența între oamenii Adevărată cu Adevărat.Și ce zace in inima omului într-adevăr cu Adevărat și ce zace în sufletul omului cu Adevărat.Amin.

"Părinți" tăi din păcate au dat greș că părinți față de Dumnezeu și față de tine.

Respectați părinți iubești părinți cu Adevărat nu-ți necăji părinți nu-ți umili părinți nu-ți bat jocori părinți nu-ți amăgi dezamăgi părinți iartâi cu tot cugetul tău iartâi cu toată inima ta iartâi cu tot sufletul tău iartâi și iartâi pe toți care ți-au greșit ștind și ne ștind.Amin.

| KovacsB a răspuns:

Ar fi interesant de auzit si versiunea parintilor.

| T0Teu a răspuns:

Nu e vorba numai de religie. Tu insati trebuie sa te schimbi, apoi religia. Ai citit Biblia? Incerci sa implinesti ce scrie in ea? Te rogi lui Dumnezeu? (nu ma refer la rugaciuni invatate pe de rost sau citite dintr o carticica). Cam astia ar fi primii pasi inainte de schimbarea religiei. Parintii nu te pot stapani o vesnicie, mai ales cand vine vorba de suflet. Sa ajungi in iad din cauza lor, spre exemplu? Nu cred ca s ar merita, nu?

| Pocait01 a răspuns:

Dacă vrei să stai în casa lor atunci joci după regulile lor.
În comunitatea creștinilor adevărați dacă le spui că vrei să te închini lui Hristos dar vei fi dată afară din casă atunci fie vei fi primită la cineva fie vei fi ajutată să poți sta undeva până te angajezi și-ți poți plăti chiria. Asta pentru că nu primești ajutor de la ei ci de la însuși Hristos, Celui care vrei să te închini.

Acum...

Depinde de ce alegere vorbești. Știu că la musulmani dacă cineva trădează religia(apostazie) riscă să fie ucis, deci poate-ți vor binele.
De la caz la caz necesită diferiți specialiști deci trebuie să fii mai specifică.

Dacă constrângerea asta constă în participarea pentru două ore pe săptămână la biserica creștină atunci mă miră că nu-ți respecți părinții măcar petntru atât. Presupunând că au fost părinți care te-au protejat, hrănit și te-au susținut măcar în educația oferită de stat.

Dacă este ceva ce poți să faci pentru ei atunci fă-o.
Dacă religia este distructivă atunci caută ajutor specializat.

| doctorandus a răspuns (pentru Pocait01):

Credinta se practica intre partneri care consimt. Ea nu mai consimte.

| doctorandus a răspuns (pentru Pocait01):

Tu cum te-ai simti daca cineva te obliga sa te rogi lui Shiva? Ai striga in gura mare ca e ilegal si ca e persecutie. Asa se intampla cand silesti un om sa se roage la un zeu in care nu crede. Sau sa faca parte dintr-o biserica in care nu crede.

Parintii ei nu practica regula de aur, ci o religie a urii.

| Pocait01 a răspuns (pentru doctorandus):

Poți să o faci și fără credință dacă riști să fii omorât, depinde de contextul pe care nu-l cunosc în cazul fetei.