| Anonim0078965 a întrebat:

Hei Tpu.Aceasta intrebare este adresata persoanelor religioase,crestine convinse.Ce se intampla cu un ateu care moare negand existenta lui Dumnezeu,dar care pe pamant a fost o persoana buna,nu a facut rau, a ajutat pe toata lumea si a luptat pentru protejarea celor neajutorati?

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Avem ocazia sa revedem iar modul tamp in care "moralitatea" crestina altereaza concepte ca dreptatea si iubirea.

Asta-i motivul pentru care ne trebuie ora de religie in scoli. Ca sa fim buni.

EPIC FAIL 9232421311241241241...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"motivul pentru care ne trebuie ora de religie in scoli"... da cu conditia sa chiar fie de religie.

| costis a răspuns:

Cum a ajutat pe toata lumea? Cei mai multi nu avem resurse sa dam un ajutor semnificativ nici unui om lovit. Sunt atatia care nu mai au nici somaj, nici casa; cum le dai tu servici sau case?

| danut a răspuns:

Nimeni nu stie ce se va intampla cu acel om, DOAR Dumnezeu poate hotara in dreptul sau. Fiecare se va prezenta la Judecata si va fi judecat dupa faptele si gandurile sale iar Legea dupa care va fi judecat este Legea Morala.

| ania a răspuns:

Nu cred că există cineva care să nu fi făcut nici un rău- să nu fi spus măcar o minciună, măcar odată să nu se fi uitat la o femeie și să o poftească în imima lui ( cum definit Iisus păcatul sexual) sau invers, să nu fi fost măcar odată nerespectuos cu părinții etc...

| Fatamuntilor a răspuns:

Ca si credicios NU m-am gandit niciodata cand fac milositivire ca as avea un loc asigurat pe un norisor cu harpa in mana cand trec in nefiinta.
Fac bine si atat, pentru ca asa simt. PUNCT!
Si asa cred ca se intampla si in cazul ateilor!

| R0R0 a răspuns:

Ajunge in Iad (asa cred)
Primul lucru pe care trebuie sa il faci pentru a te mantui (a ajunge in Rai) este sa crezi in Dumnezeu

| WhiteLife a răspuns:

Atata timp cat nu esti mantuit nu poti ajunge in cer. Mantuirea nu se poate obtine prin fapte, ci prin credinta si pocainta. Altfel, ar fi depins de noi si Domnul Isus ar fi murit degeaba pentru noi.

| drutzix a răspuns (pentru WhiteLife):

Deci o javra de om care face doar rele dar se pocaieste ajunge in rai dar unul care nu a facut nimic rau dar nu crede ajunge in iad? Daca asta e dreptate eu sunt papa. (Nu sunt papa).

| WhiteLife a răspuns (pentru drutzix):

Nu a zis nimeni ca e dreptatea oamenilor, e dreptatea lui Dumnezeu si cine se poate pune cu El, Cel care a facut cerurile si pamantul? Ai putea sa aplici asta si la oamenii inchisi. Presupunand ca nu regreta ceea ce au facut, de ce ies din inchisoare? Au facut rele, stau 2-3 ani inchisi si dupa, hocus-pocus, totul revine la normal.

| drutzix a răspuns (pentru WhiteLife):

Adica zeul tau e un tiran care face ce vrea, foarte frumos.

| WhiteLife a răspuns (pentru drutzix):

Bineinteles ca Dumnezeu face ce vrea, dar nu e un tiran. E doar drept. E drept si iubitor. Ne iubeste asa de mult incat L-a trimis pe Domnul Isus sa moara pentru noi. Si L-a lasat sa fie chinuit pentru ca ne iubeste. A fost tiran cu El? Nu, a fost drept. L-a lasat pe Domnul Isus sa sufere pe nedrept pentru noi.

| Inferno a răspuns (pentru WhiteLife):

" E doar drept. E drept si iubitor."

Poate maria voastra a droit sa spuna ca Dumnezeu este drept si iubitor in "sensul divin" al termenilor, care dupa toate probabilitatile nu are nicio legatura ce "sensul uman".

Vorbind insa in sensul muritor al termenilor:
Nu este nimic drept sau iubitor in a tortura o eternitate, fara niciun motiv, un om nevinovat.

"...e dreptatea lui Dumnezeu si cine se poate pune cu El, Cel care a facut cerurile si pamantul?"
O fi dreptatea lui Dumnezeu, dar limba romana e a romanilor.
Iar in limba romana acceptia termenului "tiran" concorda totalmente cu comportamentul divinitatii crestina.
Prin urmare am tot dreptul sa atasez acest cuvant lui Dumnezeu. Asa cum am dreptul sa atasez si alti termini. Termeni ca: "absurd", "primitive","sadic", "misogin", "obtuz", "vulgar" si nu in ultimul rand "pezevenchi".

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru WhiteLife):

" Ne iubeste asa de mult incat L-a trimis pe Domnul Isus sa moara pentru noi"

Aceasta fraza ai auzit-o de mii de ori incat ai memorat-o pe nemestecate.
Cu totii suntem fiii lui Dumnezeu.
Iisus in cazul in care a existat, a fost si el unul dintre noi.
Dumnezeul biblic a fost de toate mai putin drept si iubitor.
De divin nu avea mai nimic.
Se enerva repede,tinea manie,era gelos,ravnea la pamanturile verilor lui Iacob,ucidea fara mila copii, femei si batrani etc.Se vede ca nu ai citit Vechiul Testament.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Un ateu bun cand moare, in primul rand nu mai respira si nu-si mai bate capul cu ce gandesc credinciosii.

| AliGab a răspuns:

Dumnezeu stie. Insa intrebarea mea este, de ce isi face atatea griji unde ajunge ateul respectiv daca nu crede in existenta lui Dumnezeu? Sau de ce ar vrea sa stea langa Dumnezeu daca nu crede in El?

| VelaJohnny a răspuns:

Vezi nu asculta de toti „crestinii" ca nu e chiar asa cum sustin toti, ca Dumnezeu ii uraste pe cei care nu il cunosc si doar pe cei care citesc Biblia ii iubeste.
Faptele 24:15 spun „Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi."
Deci nu doar cei care asculta de Dumnezeu vor avea parte de inviere, ci si cei care sunt „nedrepti". Ca sa intelegi ce inseamna nedrept in contextul acesta, sunt persoanele care si-au trait viata fara sa tina cont de Dumnezeu din motivul ca NU L-AU CUNOSCUT. Romani 2:12 confirma „De exemplu, toţi cei ce au păcătuit fără lege vor pieri fără lege, dar toţi cei ce au păcătuit sub lege vor fi judecaţi după lege". E simplu de inteles, nu ai stiut legea, nu esti judecat conform ei pentru ca nu ai fost constient ca gresesti fata de Dumnezeul. Dar daca ai stiu cum priveste Dumnezeu lucrurile si faci impotriva lui, atunci sti si tu.
Bun stiu ca nu are treaba cu ce intrebai tu mai sus ce am scris eu mai sus, dar uite ce se intampla cu toti oamenii la moarte, indiferent ca esti ateu sau crestin. Eclesiastul 9:5, 6, 10: „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.(...)Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Crestinii nu ar trebui sa se teama de morti intrucat ei is inconstienti, creierul isi inceteaza activitatea la moarte, la fel si organele de simt. Si apoi invatatura cu iadul e o interpretare eronata a cuvantului „Șeol".
Geneza 4:7 spune ca „Dacă faci binele, nu vei fi oare înălţat?" Prin urmare, un ateu daca e o persoana buna e vazuta cu ochi buni de Dumnezeu, si nu ii va da o astfel de rasplata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va merge in rai, pentru simplu fapt ca neascultator fiind a facut totusi voia tatalui ceresc in comparatie cu un crestin care nu face ceia ce trebuie.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam la un astfel de raspuns de la tine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

De ce ma nemantuitule? talharul a crezut in ultima clipa si a castigat imparatia lui Dumnezeu.La cum ai pus tu problema, e vorba de pilda celor doi fii ai vierului, unul ascultator si unul neascultator.citeste-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii mitocan spalat rau pe creier si foarte indoctrinat sa crezi ca citind biblia si mergand la biserica dar esti un pedofil, poti merge in rai dar daca esti ateu si faci bine in general mergi in iad.

| Mașka98 a răspuns:

Numai Dumnezeu stie ce a fost cu adevarat in inima unei astfel de persoane. La invierea care va avea loc in viitor pe pamant, el va decide pe cine sa invie... si pe cine nu...

| Stormtrooper a răspuns:

Va ajunge in Rai.

| Anonima69Sexylove a răspuns:

Eu crezand foarte mult in Dumnezeu, citind Biblia de 13 ori... Nu, nu am religue dar cred in dumnezeu foarte mult. Nu am citit Biblia ortodoxa pentru. ca are greseli de traducere.
Sa punem problema in alt fel. Degeaba cred eu in Dumnezeu daca omor 3 oameni, nu? Asa e si in cazul de fata. Degeaba esti bun daca nu crezi in El.
Oricum. vezi ca suntem in ultima epoca deci..as zice sa crezi, sa citesti Biblia si sa te rogi la El.
Sper ca te-am ajutat.

| drutzix a răspuns (pentru Anonima69Sexylove):

In cazul asta nici daca ar exista nu m-as ruga la el. Refuz sa ma aplec in fata tiranilor.

| ss373 a răspuns (pentru Anonima69Sexylove):

Cata logica se ascunde in spatele poreclei tale. Adica esti un prost daca faci numai bine in lume dar nu crezi in el... dupa spusele tale, il doare undeva pe dumnezeu daca tu esti bun dar nu crezi in el. Cred ca dumnezeu asta sufera de neatentie si nebagare in seama, de vrea el asta. Si stii unde am mai vazut acest lucru? La fetele de liceu.

| Anonima69Sexylove a răspuns (pentru ss373):

Nu la asta m-am referit.
Atata timp cat nu crezi in El, iubirea, pacea si intelepciunea Lui fata de tine se duce. Pana la urma sa zic ca D~zeu nu exista ( ceea ce nu e adevarat) cine crezi ca ar fi putut crea primul om. Crezi ca s~au facut numai asa?
Si in legatura cu numele. Suntem doua fete pe acest cont.