NOname
| NOname a întrebat:

O întrebare interesantă de la Matthew Thompson, adresată persoanelor religioase/credincioşilor, la care mi-ar plăcea să aud nişte răspunsuri: "Sunt ateu. Ce crezi că mi se va întâmpla când voi muri şi cum de o ştii?".

33 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

"Ce trebuie să știi mâine:
1.Dă click pe http://goo.gl/Wn2iU4 pentru a descărca declarația pe proprie răspundere pentru ziua votului, printează mai multe exemplare și ia-le cu tine în secția de vot!
2.Verifică aici secțiile de votare: http://goo.gl/Mu64sl (din țară) și http://goo.gl/fYdSP4 (din diaspora).

Pentru că votul tău nu e o lozincă, pentru că votul tău contează!"

https://www.facebook.com/......287313725/

Mâine toţi la vot la prima oră! (cu excepţia pontiştilor/comuniştilor, cărora sunteţi liberi să le ascundeţi buletinul; oricum nu le pasă de dreptul lor la vot)

| ania a răspuns:

Eu personal cred că Biblia e cartea Creatorului universului deoarece pe vremea când eram agnostică l-am provocat pe creator dacă există să ma convingă și să-mi spună ce nu e bine în viața mea.Mi-a spus că unul dintre idolii mei e relativismul( printre alții ca inteligența, cultura, propria mândrie), faptul că nu sunt convinsă că Biblia e Cuvântul Lui.Mi-a spus să cer ca mintea mintea mea să fie curățită cu sângele lui Hristos de idolii mei. După ce m-am rugat așa și mi-am cerut iertare pentru idolul relativismului, nu m-am mai îndoit niciodată de veridicitatea Bibliei.Așa că acum cred ce spune Biblia că vor fi în rai, adică vor percepe continuu prezența Creatorului cei care au scris numele lor în cartea vieții, pentru că și-au dăruit viața lor Creatorului. Nu va duce pe nimeni în prezența Lui cu forța.Cine îi spune direct sau indirect -am decis că nu exiști sau nu mă interesează dacă exiști sau nu, iși va culege după moarte roadele propriilor alegeri.

| NOname explică (pentru ania):

Aha, deci tu le ştii pe toate, pentru că ţi-a vorbit
Dumnezeu. : ))
Cum anume ţi-a vorbit?
De unde ştii că a fost "Creatorul Universului" şi că a fost fix dumnezeul biblic?
Se dă acces la internet şi la psihiatrie?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Mi-a spus că..."

Ne poti detalia mai exact cum ti-a spus, cum arata persoana, entitatea sau ce a fost aia de ti-a vorbit, sau pur si simplu era doar o voce, in ce imprejurari, mai era cineva cu tine, etc?

| Alcyon a răspuns:

Cred ca cel mai mult conteaza cine esti tu, ca persoana. Religia, ateismul, sunt chestiuni ce tin de optiunea personala a fiecaruia. Religia n-ar trebui sa fie o conditie obligatorie, a acceptarii in "rai".

| suffarstar a răspuns:

Imagineaza-ti o casa. Daca o distrugi, ce se va intampla cu aerul, spatiul care este in casa? Va deveni una cu hiperspatiul care il inconjoara. Eu asa vad treburile.

| Zenicide a răspuns (pentru suffarstar):

Spatiul care este in casa e deja una cu hiperspatiul care il inconjoara.

| suffarstar a răspuns (pentru Zenicide):

Totul este spirit, considerat forme subtile de energie. Cand mori, esenta paraseste forma.

| NOname explică (pentru suffarstar):

...şi o ştii de unde? O ştii?

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Bineinteles ca nu stiu. Asta crede spiritualismul. Ca sa ajung sa experimentezi ceea ce cred,se crede ca trebuie sa faci cativa pasi, printre care si deschiderea anumitor chackre. Daca voi ajunge la concluzia ca asa ceva nu exista, bineinteles ca voi renunta si la spiritualitate. Nu am nevoie sa ma mint singur. Vreau sa incerc insa, toate posibilitatiile. Cand una se dovedeste falsa, o elimin. Am spus in primul comentariu ca asta e parerea mea.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Ai sa faci numai pasi pe langa prejudecand. Omul e ignorant, subiectiv si superficial, el poate interpreta si intelege gresit. Vezi cate superstitii, teorii si forme de credinte sunt in mintea oamenilor. Daca crezi in spiritualitate si vrei sa experimentezi, foarte probabil sa ajungi la concluzia ca ea este o realitate si sa te minti singur(autosugestionandu-te, desi nu o sa-ti dai seama).

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Si atunci cum putem afla adevarul? Daca mentalul poate fi manipulat sa creada sau sa-si inchipuie orice (desi nu e chiar asa simplu), cum putem distinge ce este real? Nu prin perceptie, care este tot un efect al mintii, ca si imaginatia?

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Tot prin perceptie, diferenta este ca spiritualitatea este o "perceptie" individuala care nu este confirmata(concret) de perceptia altor persoane si de rezultate(obiective, evidente sau amanuntit analitice, realistic, de mai multe puncte de vedere). "Spiritualitatea" presupune o perceptie individuala obscura(neclara), fara suport si fara rezultate realiste. Ea nu-ti ofera nici-un fel de garantie, ea este analizata doar subiectiv(in functie de cunostintele, calitatile, caracterul si perspectiva persoanei).
Noi in functie de dovezi, rezultate si ideiile altor persoane ne corectam si evoluam. Percerptia individuala("spiritualitatea") nu este infirmata, confirmata si nici corectata de nimeni, subiectivismul decide. De asta nu pot da nici macar doi bani pe credintele oamenilor(ei, oamenii, mi-au spulberat increderea in gandirea lor).

| Jardelin a răspuns:

Eu i-as fi raspuns asa: "Omule, cum o sa te judece Dumnezeu dupa ce mori, nu stie nimeni cu exactitate! Insa, conform credintei mele, tu care nu ai crezut in Dumnezeu si nu ai facut faptele care rezulta din credinta, cred ca va trebui sa dai socoteala lui Dumnezeu atunci cind dupa moarte, vei sta in fata Lui la Judecata".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Si ce fapte rezulta din credinta si nu pot fi facute de cei care nu au aceeasi credinta ca a ta?

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Pot fi facute aceste fapte, dar nu sint!

Sa mearga la biserica. Mai vrei? Este doar unul din faptele credintei pe care ateii nu le fac.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Si cu ce ma ajuta mersul la biserica daca acolo incep sa judec oamenii? Sau daca ii judec tot timpul.

| NOname explică (pentru Jardelin):

Nu ai răspuns la partea cea mai importantă: "cum de o ştii?".

Porneşti de la o premisă fără vreun fundamnet real, cum că există Dumnezeu(l tău) şi judecata acestuia. Cum de o ştii? Cu ce o poţi demonstra?
Nu cumva este doar dorinţa/fantezia ta?
Obiectiv nu ai cum să ştii astfel de lucruri.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Si de unde sti ca exista un ''dumnezeu'' care sa judece dupa moarte? Din Biblie? Biblia este adevarata doar pentru ca asa scrie in ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Corectlaughing

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga, educa-ti mintea! Detaseaza-te de ce este in jurul tau si preocupa-te doar de propia persoana. Nu, nu e vorba de egoism, ci de preocupare in sensul desavirsirii. Se vor petrece niste transformari interesante cu tine. Cu cit te vei imbunatati mai mult, cu atit vei fi mai linistita, si vei iubi mai mult oamenii (nu lumea), chiar si pe cei pe care ii judecai odinioara.

Nimic nu e intimplator! Dragostea, linistea si impacarea din sufletul tau nu vor fi de la tine, sa stii!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e egoism, e egocentrism, unul din ingredientele credintei in zei, nu, multumesc, sunt foarte linistita asa, atat de linistita ca nu simt nevoia sa merg la biserica, sa ma autobarfesc unui popa pentru confort psihic si sa judec oameni pentru a ma simti bine ca altii sunt mai rai decat mine.
Era exemplu cu judecata, bag mana in foc ca din 100 de oameni, 90 judeca o persoana care intra in biserica si nu e imbracata "de duminica", sa nu mai spun de cei care merg pe acolo pentru a afla ce mai misca in casele/curtile altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, iti vei raspunde singur la intrebare daca chiar te intereseaza.

Exista nenumarate persoane ce au fost in moarte clinica peste tot in aceasta lume, si toti au vazut cate ceva si s-au intors. Atata timp cat esti in moarte clinica, nu poti spune ca si-au imaginat, creierul nu-ti mai functioneaza in acel moment aproape deloc. Ba mai mult, sunt persoane ce au fost "moarte" pentru zile intregi si au revenit la viata.

Toate aceste persoane ce s-au intors au spus ce s-a intamplat. Din tot ce am citit eu (si am citit destule articole de genul), acesti oameni ori s-au dus in rai, ori s-au dus in iad, ori in purgatoriu.

Cea mai dura sentinta ar fi sa ajungi in purgatoriu din ce au relatat aceste persoane. Aici ajung persoanele care se sinucid. Este un loc in care este complet bezna. De exemplu, vei intalni si atei care au astfel de experienta si multi ori au vazut raiul/iadul si s-au intors la credinta, ori au vazut intuneric si ei acum zic cu si mai multa voce ca nu exista nimic dupa ce mori. Ei se inseala, pentru ca de fapt nu constientizeaza ca au vazut purgatoriul.

Sunt mii, poate chiar zeci de mii de oameni ce au murit si au revenit la viata si absolut toti spun aceleasi lucruri.

Toate aceste persoane spun de exemplu ca, comunicarea o faci numai prin gand. Toti descriu ce se intampla cand mori, ce se intampla cand te nasti, cum te nasti, cum de fapt tu iti alegi familia si multe alte detalii de genul.

Este imposibil sa nu crezi in asta atata timp cat oameni din religii diferite si din multe colturi ale lumii relateaza aceleasi lucruri despre viata de dupa.

Documenteaza-te singur si vei afla mai multe. O zi frumoasa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trecand peste partea in care experientele respective pot sa fie explicate, o sa ma opresc la o chestie "interesanta".

"au vazut intuneric si ei acum zic cu si mai multa voce ca nu exista nimic dupa ce mori. Ei se inseala, pentru ca de fapt nu constientizeaza ca au vazut purgatoriul."... deci indiferent de rezultatul lor, ei de fapt gresesc. Interesant. E clar ca discutiile cu persoanele ca tine care fac asemenea afirmatii sunt inutile.

"Toate aceste persoane ce s-au intors au spus ce s-a intamplat"... doar ca aici apare o problema. TOATE persoanele care s-au intors au avut experiente legate de religiile lor. Nu o sa auzi de un hindus care a avut experiente crestine la fel cum nu o sa auzi de un crestin care sa fi avut experiente hinduse.

Da-mi un singur exemplu de persoana din alta religie care nu a avut contact DELOC cu crestinismul si care a avut experiente legate de acea religie si legate de acel zeu.

Nu o sa poti pentru ca nu exista.

"oameni din religii diferite si din multe colturi ale lumii relateaza aceleasi lucruri despre viata de dupa"... GRESIT. Ei NU relateaza aceleasi lucruri ci lucruri DIFERITE in functie de religiile lor. Nici crestinii nu relateaza aceleasi lucruri cand vine vorba de religia lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa ma contrazic cu tine, dar e cam imposibil sa nu ai tangente cu crestinismul sau sa nu fi auzit de el. Si da, sunt nenumarate persoane care spun experienta lor, din diferite religii, si toate se aseamana. Multi L-au vazut pe Iisus si au avut tot felul de experiente de genul desi ei poate sunt musulmani, hindusi sau alte religii. Daca te intereseaza iti pot da un link in privat si poti citi singura. Vei fi surprinsa de ce vei citi happy

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"Multi L-au vazut pe Iisus" - Te referi la contemporani de-ai lui(asta daca el a existat), da?! Sau poate te referi la "nenea ala" din tablourile crestine? El e doar o plasmuire. Asta au vazut, o persoana imaginara?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"e cam imposibil"... nu e imposibil si cu atat mai putin a fost in trecut.

"si toate se aseamana"... ti-am zis mai sus ca nu seamana.

"Multi L-au vazut pe Iisus"... pentru ca acei "multi" au fost crestini. Multi au vazut si zeii sau semizeii din alte religii. Consideri ca si acele experiente sunt valide?

Ti-am cerut sa-mi dai exemplu de persoane care nu au avut contact deloc cu crestinismul si care au avut experiente legate de acea religie.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Eu cred ca nu se poate "sti" (mental/intelectual) insa cred ca exista posibilitatea sa "ramai" dupa moarte, cu lucrurile pe care le-ai tinut "strans", sau lucrurile de care te-ai atasat excesiv in timpul vietii. Daca te-ai "atasat" de dragoste, compasiune, iertare, intelepciune, energie, viata, peren, liniste, etc. in timpul vietii, cu rodul acestora ramai si "dincolo". Insa daca te-ai "atasat" (constient sau inconstient) de mandrie, judecata, invidie, furie, frica, indoiala, aroganta, trufie, lacomie, egotism, orgoliu, clevetire, etc. atunci cu rodul lor te vei alege si dupa moarte. In ce anume ar consta un asemena rod, n-as stii sa spun, dar la nivel fundamental cred ca sunt doar doi poli, Yin si yang, pozitiv - negativ, dragoste sau absenta ei, lumina sau absenta ei, etc. orice astfel de dualism, in esenta e acelasi dualism, dupa moarte, in afara dualismului, s-ar putea ca nondualismul sa preia "partea preponderenta" a dualismului si sa perpetueze mai departe rezultatul. Deci faptul ca esti ateu n-ar trebui sa conteze, ceea ce ar trebui sa conteze este sa cultivi lumina (Partea pozitiva a dualismului) si nu absenta ei. Vorba aia: "Dumnezeu ar prefera un ateu rezonabil decat un crestin arogant si clevititor.", insa ceea ce tind sa cred cu tarie e ca dupa moarte (sau chiar mai devreme, daca ne loveste Alzheimerul), ultimul lucru care va conta este numarul de dezbateri existentialiste castigate si dimensiunea intelectului cladit sau sistemul de credinte si cel filozofic. Dar asta sunt doar eu, n-am nicio dovada.

| Alphawolf a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Chiar crezi ca alegi de ce anume sa te atasezi(din cele enumerate de tine)? Eu nu prea sunt sigur de asta, dimpotriva.

| PhaseMorphXR a răspuns (pentru Alphawolf):

Da, chiar cred... insa tine de o serioasa si indelungata munca de auto-observare, constientizare si introspectie, ajungerea intr-un asemenea stadiu, in care alegerea sa fie constienta si clara. Evident ca nu e usor sa iesi din conditionare si sa fi 100% constient, din moment in moment.

| Alphawolf a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Totul tine de modul de-a gandi si de caracter. Ele(cele enumerate de tine) vor fi interpretate si intelese in functie de modul de a gandi si de caracter. Caracterul si modul de-a gandi obtinut in cei "7 ani de acasa", plus "cicatricele"(trairi, indoctrinare, etc) te vor urmari pe veci, in functie de ele te atasezi si iti construiesti mai departe viata. Nu te poti atasa mai mai mult decat iti dicteaza caracterul, nici construi mai mult decat poti gandi. Conteaza foarte mult exteriorul, influentele. Persoana este conceputa, initiata si "formata" de altele, de exterior. Nu-i prea vad meritul, nu prea vad unde alege. Este interactiune, iar eu cred ca doar ideile noi pot modifica, dau directii. Este un subiect prea complex...

| PhaseMorphXR a răspuns (pentru Alphawolf):

Desigur, desigur. Dar e posibil ca individul sa poata si alege, prin constientizare, modul in care reactioneaza la exterior, ma gandesc eu.