| RockNotDead a întrebat:

Hey! am nevoie de ajutor! Invatatoarea mea de muzica este foarte credincioasa, si la lectii in loc sa ne invete muzica ea face religie. Odata am venit la scoala intr-un maiou cu o cruce intoarsa cee ce este crucea lui satana dupa cum spune profesoara la muzica, dar eu sunt ateista asa ca am imbracato pur si simplu ca imi placea. Cind m-a vazut profa a inceput sa ma dea de rusine la toata clasa si sa imi scada notele. La sfirsitul lectiei mi-a spus ca daca ma mai vede odata in acest maiou imi va suna parintii si le va spune ca sunt satanista. Va rog astept sfaturi.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fanatismul religios, abuz de putere, discriminarea religioasă... Discută cu părinţii şi directorul şcolii. Profesoara ar trebui sancţionată (preferabil şi schimbată - trimisă la biserică şi înlocuită cu alta, care chiar îşi face treabă).

| mODIN a răspuns:

Ce a facut ea este impotriva legii.Este interzisa discriminarea religioasa.Du-te la director si spune-i.

| sublime89 a răspuns:

Tragedia Romaniei. Nu ajunge ca avem prea multe ore de religie, dar mai facem religie si la alta discipline, pentru ca avem o gramada de profesori fanatici religiosi. Cum se mai pot numi "profesori" niste oameni care chiar ei au nevoie sa mai treaca inca o data prin scoala.

| ErrorFound a răspuns:

Da-o **** mea de proasta.
Uite ce sa-i spui: Crucea intoarsa reprezinta opusul crestinismului, nu neaparat satanismul. Sunt acele culte si trenduri opuse bisericii. Aici intra si anti-teismul crestin, si ateismul.

Explica-le si colegilor tai semnificatia, ca sa nu ramana prosti.
Profesoara poti s-o dai in judecata pe motivul nerespectarii egalitatii dintre elevi si a religiei acestora. Tu probabil esti tot crestin in acte, dar totusi. Iti exprimi opinia si afilierea si nu vad de ce profesoara ar trebui sa-ti interzica asta. Daca se simte rusinata de faptul ca religia ei este in decadere, e problema ei. Tu nu i-ai batjocorit-o. N-ai aratat cu degetul. N-ai spus nimic rau despre ea sau oricare dintre parerile ei, deci n-are scuza.

Tine capul sus si mergi inainte. Exprima-te liber.

| CinevaNou a răspuns:

Nu ma asteptam la mai mult din partea ta, singurul lucru pe care il stii e sa spui tampenii si sa-ti bagi capul inapoi in pamant.

| Kalla a răspuns:

Doamne ce fanatica de c@c@t...no comment.
Vorbeste cu directorul, cu parintii sau cu alti profesori.Chiar daca sunt crestina nu sunt de acord cu fanatismul sau cu indoctrinarea.Este viata ta, femeia asta nu ar trebui sa te judece.
Spune profesoarei de muzica sa nu se mai bage in trebui pe care nu o privesc si sa va invete muzica nu ideile ei despre o religie din care nu a inteles nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le tu parintilor ca se poarta asa cu tine. N-are ea treaba cu preferintele tale religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai imbracat un tricou cu crucea intoarsa asa pur si simplu pentru ca ti-a placut. rolling on the floor
Vrei sa si credem?

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e atat de incredibil? sau esti la fel de incuiat la minte ca si profesoara aia?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu porti culoarea verde deoarece esti sustinator al islamismului?
Sau porti doar pentru ca iti place? Curios...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaNou):

Daca eu imbrac un tricou verde pe care este desenat un ateu atârnat cu capul in jos, inseamna ca-mi place verdele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Daca este un tricou simplu fara alte simboluri se poate spune si asa.

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai gandit mult inainte sa scrii asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu intelegi, sa fii sanatos.
Cei ca tine merita ignorati.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Bine ca le ai tu suruburile.
De cat sunt, de 24?
Au filetul pe stanga?

| BogdanVasc a răspuns:

Exista director.