Întrebare recomandată | ZambetulNebuniei a întrebat:

Hey!
Am si eu o intrebare:
De ce avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului?

http://www.ziare.com/......ui-1232705

Avem 18.000 de biserici in Romania, nu sunt suficente?
Totusi, chiar si cu reducerea (de la 100) 80 de milioane de euro ar fi putut salva cateva mii sau chiar zeci de mii de vieti.

Sunt eu ilogic sau ceva nu e se leaga?

49 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului?
Ar fi fost mai corect, Catedrala Prăbușirii Neamului!
De ce avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului?=
= Nu era necesară și Mizeria aia!

| Arthur a răspuns:

Propune un sondaj de opinie!

| Arthur a răspuns:

Este o întrebare repetată pe TPU în mod obsesiv într-o formă sau alta. Postarea este trunchiată, incompletă, ş după cum ştim : orice adevăr spus pe jumătate este o minciună. Ai aici o lămurire pe care din grabă sau din alt motiv nu ai văzut-o :
" Patriarhia Romana informeaza ca o mare parte dintre banii primit de la stat pentru ridicarea Catedralei Neamului s-au intors la stat sub diverse forme si ca, prin anumite decizii luate, costurile ridicarii constructiei au fost reduse cu 20%.

Astfel, in perioada ianuarie 2010 - ianuarie 2013 sumele platite de Patriarhia Romana catre bugetul de stat pentru plata impozitelor si contributiilor la asigurarile sociale pentru salarii, TVA si altele, taxe ce s-au dus catre Stat in urma lucrarilor de la santierul Catedralei, au fost in valoare de aproximativ 35 de milioane de lei, se arata intr-un comunicat al Patriarhiei Romane citat de Adevarul. "
Concluzionând : BOR a primit de la stat 15 milioane şi a returnat sub diverse forme 35 milioane.
În loc să se ascundă domnii atei, comunişti, satanişti sau de oricare altă orientare care au problemă cu Biserica şi Dumnezeu în spatele " interesului naţional ", la fel ca şi politicienii, nu mai corect ar spune : sunt ateu şi am următoarea problemă sau nelămurire?
Eu aş sugera altă întrebare : raportat la cei 27 milioane euro pe kilometru, negociaţi la autostrada Bechtel, sau la cei 1, 5 miliarde euro cheltuiţi pentru 54 kilometri autostradă cam câte catedrale, Biserici, spitale, operaţii costisitoare, şcoli etc. s-ar putea realiza? Pentru fiecare kilometru de autostradă.
Dar revenind la problema ta, nu dispera! Se spune că nu există Biserică fără un restaurant alături sau vizavi. Noi românii cred că depăşim cu mult statistica la acest gen de construcţii aşa că mă întreb : la cele 18.000 de Biserici câte birturi le revin ( fără relevantul : pe cap de locuitor )?

| ZambetulNebuniei explică (pentru Arthur):

Multumesc, pentru raspuns!
Eu sunt crestin, dar eu cred in Dumnezeu, nu in pupat icoane sau in dat bani preotilor. (fiecare cu propria orientare)
Nu stiu unde stai tu, dar eu stiu cateva biserici (mai mult de cateva) si iti garantez ca nu au birturi, baruri, tavern prin apropiere.

Parca preotii trebuiau sa duca o viata modesta, nu una imbelsugata. O sa ma intrebi de unde stiu eu ca ei duc o viata imbelsugata. E foarte simplu, eu cunosc preoti.
Sa iti mai zic o chestier, un preot cu BMW era sa ma loveasca pe o trecere de pietoni langa o biserica. (garantez ca era preot)

O sa postez despre autostrazi, la o alta categorie. (probabil in weedend)

Ti se pare normal, ca in plina criza sa se construiasca o catedrala foarte costisitoare?
Nu poti nega, ca nu costa mult.
Ti se pare normal ca niste oameni care trebuie sa traieasca in sihastrie si modestie (nu am avut alt cuvant pe moment) sa aiba haine cusute cu fir de aur?

Traim intr-o tara bolnava, in care mafia conduce, indifferent ca iti place sau un, asa e.
Sa iti mai zic o chestier stiai ca (virgule) conducatorul biserici are un salariu foarte apropiat de cel al presedintelui?

Da, a tot fost postata intrebarea asta, dar e o intrebare care isi are rostul. Nu mi se pare normal sa fim un popor care moare de foame si sa ne apucam sa construim catedrale.

Fiecare are propria viziune asupra vieti.

| NOname a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Nu mă pot abţine să nu-ţi spun că sunt mândră de tine.
La cei 16 ani (dacă am înţeles corect) dai dovade clare că nickname-ul tău te reprezintă şi mai eşti şi inteligent pe deasupra. Felicitări. Îmi place cum gândeşti.

| Arthur a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Amesteci Biserica cu slujitorii ei care sunt şi ei oameni. Aduci în discuţie pe cei care fac o afacere din acest statut, pe cei nedemni de haina preoţească dar nu pomeneşti nimic despre miile de preoţi care şi-au dat viaţă pentru patrie, pentru popor şi pentru adevăr.
Nu am nici o problemă dacă eşti martor, dar pentru o discuţie echilibrată, aduc aminte de preoţii masacraţi în Ardeal alături de enoriaşi, de preoţii morţi pe câmpurile de luptă ale multor războaie pe care am fost nevoiţi să le purtăm, de miile de preoţi morţi în regimul comunist la Canal, în Deltă şi în alte locuri de tristă amintire.
Se vede că nu ai înţeles mai nimic din ce am postat dar asta e!
Acel " mic " exemplu era la o valoare de 1000 de ori mai mare pentru un rezultat insignifiant, spre deosebire de Catedrală.Din suma plătită se putea construi cam câte o catedrală la fiecare 2, 5 km de autostradă Bechtel. Şi acest exemplu nu este singular ( legat de uriaşa risipă a banului public ) fapt pe care nimeni nu îl vede sau nu îl bagă în seamă, dar când se realizează ceva emblematic pentru această ţară iese scandal, din fericire din partea unei mici minorităţi care vrea neapărat să se bage în seamă.
Cât despre respect aş avea ceva în plus pentru cei care au demnitatea şi curajul să arate adevărata cauză a traiului mizerabil al majorităţii românilor şi anume : lumea politică şi nu falsele probleme care sunt promovate pentru abaterea atenţiei de realitatea de zi cu zi.

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

He he he, si ce si-au zis popii, daca statul e prost si populatia idioata de ce sa nu profitam si noi, daca "baietii destepti" fura de ce nu si noi, daca Becthel, daca devalizarea bancilor romanesti, daca industria la fiare vechi, daca agricultura pe butuci, daca, daca, daca. Si daca biserica nu se apuca si ea de potlogarii ca si ceilalti de "daca" si isi vedea de ale ei, asa cum o facea in Romania antebelica, ma inclinam in fata ei chiar daca sunt ateu. Ori noi reprezentanti credintei se aseamana oarecum cu "baietii destepti" si afacerile sunt mai aproape de sufletul lor decat credinta, o masca sub care isi deruleaza interesele, care nu are nimic comun cu morala, legea si credinciosi pe care ii pastoreste.

| Arthur a răspuns (pentru Hombre):

Cu părere de rău nici tu nu ai înţeles sau te prefaci că nu înţelegi : între cheltuielile legate de realizarea efectivă a celor 54 km de asfalt şi banii încasaţi ( 1, 5 miliarde euro ) este o diferenţă enormă : şi aici putem vorbi de bani furaţi sau în alţi termeni : însuşiţi în mod foarte suspect.
O mică paranteză spre exemplificare :
" Un kilometru de autostrada costa 27 milioane de euro in Romania si doar 2, 2 milioane de euro in Bulgaria, a declarat, luni, premierul bulgar, Boiko Borisov.

Seful guvernului bulgar a dat startul construirii unui tronson de autostrada, intre orasele Stara Zagora si Nova Zagora (sudul tarii), si, cu aceasta ocazie, a prezentat ziaristilor cateva date despre costul unui kilometru de autostrada in diverse tari din Uniunea Europeana.
In Austria si Grecia pretul este de 10 milioane de euro, in Ungaria - 11 milioane, in Germania si Cehia - 19 milioane, in Romania - 27 milioane de euro, in timp ce in Bulgaria doar 2, 2 milioane de euro. "
Revenind la problema noastră te-aş invita să calculezi cât se fură la construcţia Catedralei ( după spusele domniei tale ) şi cam cu cât ar putea fi construită mai ieftin de atât ( nu am pus în discuţie aici necesitatea ci efectiv preţul de cost ).
Cât despre corupţia din unele lăcaşuri de cult sunt de acord că este o realitate, dar acest lucru nu are nici o legătură ba chiar este opusul moralei creştine şi ale oricărei alte religii. Musulmanii în funcţie de statul respectiv au legi foarte dure legate de această meteahnă şi se termină cu amputarea unor membre ca pedeapsă.
Oare cam cum ar mai gesticula clasa politică cu terminalele incomplete?

| ZambetulNebuniei explică (pentru Arthur):

Eu, am inteles ce ai vrut tu sa spui, insa tu nu ai inteles la ce ma refer eu.
Poate nu explic eu destul de bine, asa ca incerc sa zic direct:
Nu am nimic contra biserici, nu am nimic cu crestinii (eu cred in Dumnezeu), eu am ceva contra preotilor.
Majoritatea nu sunt decat niste hoti.
http://www.tpu.ro/......ista-doua/

Ti se pare normal, sa nu respecte ceea ce ei provaduisc?
Nu ma "aprindeam" asa rau daca era vorba doar de Catedrala (probabil ma "aprindeam" si la catedrala, dar poate nu asa rau), dar e nesimtire curata ce fac ei.

Am toata admiratia si tot respectul, pentru preoti care s-au sacrificat pentru credinta lor, dar sa fim sinceri nu prea mai exista asemenea preoti.

Pe vremea comunismului toata tara a avut de suferit, mai ales intelectuali (toti cei care mergeau la facultate, precum si preotii).

Citeste Fenomenul Pitesti si iti garantez ca o sa ramai marcat.
Nu uita, o tara intreaga a suferit asuprirea comunista.

Nu ma astept de la un politician sa fie cinstit, insa de la un preot am pretentii.
Sunt suficenti credinciosi care au aceeasi parere ca mine in legatura cu mafia din biserici.

Traim niste vremuri triste si sumbre!

Nu ma astept sa ai aceeasi parere cu mine (fiecare vede lucrurile in felul sau), dar te rog sa te gandesti putin la vremurile pe care le traim.
Ti se pare ca biserica (preotii, conducerea biserici etc.) mai respecta ceea ce provaduieste?
E si normal sa fiu revoltat.
http://stirileprotv.ro/......tilor.html

Daca mai demult preotii isi dadeau viata pentru credinta, acum isi dau credinta, pentru bani.

| ZambetulNebuniei explică (pentru NOname):

Multumesc, ma simt flatat!

| Arthur a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Corect ce spui, dar este o greşeală să generalizezi.

| ZambetulNebuniei explică (pentru Arthur):

Ai si tu dreptate, dar sunt prea putine exemple pozitive.
Ma enerveaza cand vad preoti care au "hainele" (nu stiu cum se numesc) preotesti cusute cu fir de aur si ei provaduiesc saracia si modestia...

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Am inteles prea bine, i-am bagat pe toti in aceiasi oala.

| Hombre a răspuns:

Pentru ca acesta constructie este un busines, va păpa bani atat popii cat si "baieti destepti", iar prosti doneaza. 80-100 de milioane de euro costa doar "la rosu" insa finisarile va costa mult mai mult se vorbeste de aprox, 400 de milioane de euro finalizata.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu aveam nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului...
Iar denumirea e jalnica: Mantuirii neamului. Va merge tot clerul mai marilor si toti popii popilor, sa tina slujbe si sa se roage acolo pentru noi, pentru toata tara si tot neamul stramosesc, acum si in vecii vecilor. laughing
Ma lasi?

| AnghelB a răspuns:

Ca sa faca ateii infarct.
Chiar o sa donez si eu ceva pentru constructia acestui monument.
Ateii se vor duce cu vorbele lor cu tot, dar catedrala va rămâne.

| LordBolton a răspuns (pentru AnghelB):

Doneza,se pare ca afacerea asta cu Catedrala Manturi Neamului chiar prinde...

p.s. catedrala se va darama o data si o dat, dar stinta tot va ramane...

| AnghelB a răspuns (pentru LordBolton):

Ce treaba au ateii cu stiinta?

| Hombre a răspuns (pentru AnghelB):

Asa sa faci crestinule, bravo, daca poti doneaza cat de mult caci Dumnezeu te va rasplati.

NOname
| NOname a răspuns:

Ăştia tot cu mântuirea lor din banii publici! De când mântuirea e pe bani? (da, la popi dintotdeauna; nici nu te îngroapă fără să-i plăteşti, deşi iau salariile de la stat)
Mi-s sătulă de fanfaroni!
Ne căcăm în curte, dar avem biserici de milioane de euro poleite cu aur. Cretinitate!
Vrem şcoli şi spitale, nu catedrale de milioane de euro din banii noştri!

Numai de biserici avem nevoie - la cele peste 18.000 existente deja - pe timp de criză! Oameni nebuni!

P.S. http://www.tpu.ro/......aniei-are/

NOname
| NOname a răspuns:

Două cele mai cretine răspunsuri pe care mi-a fost dat să citesc în ultimul timp:

91sTEPtu1 a răspuns:

"Avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului, deoarece ca doamne fereste sa se darame o biserica si nu mai pot face slujba, pot face slujba la catedrala. Mai e inca un motiv: se pot face praznicele cele mai mari si imparatesti ca: Invierea Domnului, Inaltarea Domnului, Cincizecimea(Rusalii), Prohodul Domnului. Al doilea motiv in care avem nevoie de catedrala: daca cineva moare, iar omul vrea sa-i faca praznic, o poate face la praznicarul in care se va face la Catedrala Mantuirii Neamului. Motive: deoarece se poate ca casa omului sa fie departe sau preotul nu poate pentru ca are multa treaba. Si chiar avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului. Nu te lua dupa celelalte raspunsuri. Ei sunt pagani, nu crestini ca noi."

AnghelB a răspuns:

"Ca sa faca ateii infarct.
Chiar o sa donez si eu ceva pentru constructia acestui monument.
Ateii se vor duce cu vorbele lor cu tot, dar catedrala va rămâne."

Ţara arde şi babele se piaptănă.

Partea tristă e că nu sunt trolli. Ei (nu) gândesc în halul ăsta la modul serios.

| ZambetulNebuniei explică (pentru NOname):

Nu sunt trolli?
Eu am crezut ca ei glumesc cu raspunsurile lor.

| NOname a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Bine ar fi...
Eşti mult prea optimist.

| ZambetulNebuniei explică (pentru NOname):

Poate sunt eu prea optimist, dar nu cred ca sunt "seriosi". (probabil doar instiga la cearta)

Daca noi nu actionam, tara asta o sa devina plina de biserici, fara scoli sau spitale.

| ZambetulNebuniei explică (pentru NOname):

Mersi, pentru ajutor!
Nu stiu daca ai primit mesajele trimise de mine pe privat (mie nu imi apare ca le-am trimis).

| NOname a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Da, le-am primit. Cu plăcere. : )

| AnghelB a răspuns (pentru NOname):

Cainii latra ursul merge.
O fi bun si latratul la ceva.

| NOname a răspuns (pentru AnghelB):

Eşti de o nesimţire rară (s-ar explica uşor, dacă ai fi popă sau pui de popă).

| Hombre a răspuns (pentru AnghelB):

"Cainii latra ursul merge.
O fi bun si latratul la ceva."- zise lătrăul.

| AnghelB a răspuns (pentru Hombre):

Sa moara ateii de ciuda.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| hunterpainting a răspuns:

Au nevoie credinciosii.

| NOname a răspuns (pentru hunterpainting):

"Au nevoie credincioşii."

Nici ei nu au nevoie, căci credinţa nu înseamnă catedrale de sute de milioane de euro, iar de rugat, oricum se pot ruga oriunde (nu că s-ar pune problema - sunt peste 18.000 de biserici, aproape la fiecare colţ de stradă câte una).
Este doar orgoliul barbar al popilor, vanitatea lor incomensurabilă, care, ca-ţiganu', tot vor să se afirme, construind imensităţi inutile.

Mândrie şi beton = Prostie şi biserici = România

| BlackSulphur a răspuns (pentru NOname):

Ecuatia mai pote fi scrisa astfel:
Prostie + (Ignoranta + Lipsa*(Autostrazi + Adaposturi + Scoli +... + Spitale) + Ipocrizie) = Romania
Da, din cauza finantarii cultelor religioase status pierde ATAT DE MULTI BANI. Deci sa nu ziceti ca ma iau de voi degeaba, oitelor.

| M25M a răspuns:

Majoritatea banilor nu se vor aloca construirii, cu totii stim ca va fi acelasi lucru ca si in cazul "autostrazilor"... Vor umple buzunarele unor baieti iar restul vor fi alocati construirii, cu toate ca la 18000 de biserici nu inteleg de ce mai trebuiesc construite altele.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu noi avem nevoie, ci capii bisericii, pentru fala proprie.Saracesc tara pentru ceva care aduce foloase catorva parveniti.Cati din neamul nostru sunt ortodocsi si cati au citit macar 10 pagini din biblie? Oricum, destui cat sa fie influentati de popi sa voteze un anumit partid...

| LordBolton a răspuns:

Catedrala Manturii Neamului (prost)happy, este o prostie deoarece avem mai multe biserici decat spitale...deci conculuzia se trage de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ne mântui, fiule.Tu chiar nu înțelegi? Nu lua în râs bisericile, e păcat.Te va bate Dumnezeu.
(trebuie tratat ca atare).
Să lăsăm gluma la o parte.Cine are nevoie de atâtea biserici? Nimeni.
În țara asta sunt mai mulți popi decât doctori, e normal?
Nu. Uite ce bine le stă http://jurnalspiritual.eu/wp-content/uploads/2013/04/florii.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

Este mai simplu sa nu faci nimic decat sa faci ceva.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Nu, n-avem nevoie de așa ceva dar mie îmi place că pot să spun "Catedrală de neam prost ". happy

| BigBadSheep a răspuns:

Nu ai TU nevoie, nici eu, niciunul din oamenii normali. Ca idee, Cristos a zis: "acolo unde sunt doi care se roagă, acolo sunt şi eu". Deci nu am avea nevoie de biserici până la urmă ca să fim în contact cu Dumnezeu.
Nu e nevoie de biserici măreţe, de catedrale...e nevoie de oameni cu har, de preoţi care să atragă şi să scoată din păcat oamenii, nu să păcătuiască uitând de spiritualitate şi de misiunea lor în faţa Domnului şi călcând ei înşeşi în păcat. Până la urmă, banul e ochiul dracului. Bisericile şi mai ales hidoşenia asta numită Catedrala Mântuirii Neamului sunt făcute de ei şi pentru ei şi "prietenii" lor, pentru a manipula masele de proşti care se închină cu o mână şi fură cu două, care-l au pe "Doamne-ajută!" pe buze dar în suflet zace hidoşenia celor mai urâte gânduri...
Nu sunt şcoli câte biserici sunt şi totuşi biserica nu (mai) face nici o şcoală, nu educă (nici spiritual nici educaţional).
Nu sunt spitale în România câte biserici sunt. Şi totuşi Biserica nu (mai) face asistenţă medicală către săraci.
Biserica nu mai e ceea ce era o dată, iar rolul ei s-a pierdut, mai ales prin grija celor care ar trebui să vegheze să nu se întâmple asta.

| taximetristul a răspuns:

BOR inseamna mafie, iar mafia inseamna spalare de bani.Noi nu avem nevoie, ei da!

| Jesus24 a răspuns:

Nu avem nevoie de atâtea biserici, nu avem nevoie de haine din aur pentru preoti, nu avem nevoie de carți si șceptre din aur pentru preoți!
De ce preferam sa credem in ceva inexistent, decat sa ne creem confortul prin fortele proprii?

| 91sTEPtu1 a răspuns:

Avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului, deoarece ca doamne fereste sa se darame o biserica si nu mai pot face slujba, pot face slujba la catedrala. Mai e inca un motiv: se pot face praznicele cele mai mari si imparatesti ca: Invierea Domnului, Inaltarea Domnului, Cincizecimea(Rusalii), Prohodul Domnului. Al doilea motiv in care avem nevoie de catedrala: daca cineva moare, iar omul vrea sa-i faca praznic, o poate face la praznicarul in care se va face la Catedrala Mantuirii Neamului. Motive: deoarece se poate ca casa omului sa fie departe sau preotul nu poate pentru ca are multa treaba. Si chiar avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului. Nu te lua dupa celelalte raspunsuri. Ei sunt pagani, nu crestini ca noi.