Întrebare recomandată | ZambetulNebuniei a întrebat:

Hey!
Astept raspunsuri si de la crestini adevarati! (Care nu au prea raspuns la prima mea intrebare, fapt care m-a intristat, din moment ce ei sustin construirea de biserici si manastiri...)
Am si eu o intrebare:
De ce avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului?
http://www.ziare.com/......ui-1232705
Avem 18.000 de biserici in Romania. Nu sunt suficiente?
Totusi, chiar si cu reducerea de la 100 la 80 de milioane de euro (fara finisaje, care vor mai fi cateva sute de milioane) ar fi putut salva cateva mii sau chiar zeci de mii de vieti.
http://www.realitatea.net/......22033.html
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/6950nIc.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
- http://i.imgur.com/xyO98vN.png
- http://i.imgur.com/I9z1a5c.png
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png
Avem de invatat:
- http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png
- http://i.imgur.com/ATAqbGg.png
Sunt eu ilogic sau ceva nu se leaga?
P.S. Am folosit niste informatii "imprumutate" dintr-o intrebare a lui NOname.

36 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai uitat : Este o întrebare repetată pe TPU în mod obsesiv într-o formă sau alta. Postarea este trunchiată, incompletă, şi după cum ştim : orice adevăr spus pe jumătate este o minciună. Ai aici o lămurire pe care din grabă sau din alt motiv nu ai văzut-o :
" Patriarhia Romana informeaza ca o mare parte dintre banii primit de la stat pentru ridicarea Catedralei Neamului s-au intors la stat sub diverse forme si ca, prin anumite decizii luate, costurile ridicarii constructiei au fost reduse cu 20%.

Astfel, in perioada ianuarie 2010 - ianuarie 2013 sumele platite de Patriarhia Romana catre bugetul de stat pentru plata impozitelor si contributiilor la asigurarile sociale pentru salarii, TVA si altele, taxe ce s-au dus catre Stat in urma lucrarilor de la santierul Catedralei, au fost in valoare de aproximativ 35 de milioane de lei, se arata intr-un comunicat al Patriarhiei Romane citat de Adevarul. "
Citat din răspunsul lui Arthur, adică al meu.
Deci în concluzie : a primit 15 milioane şi a returnat 35 milioane.

| AnghelB a răspuns:

Eu cred ca este vorba doar despre invidie.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru AnghelB):

Deocamdata invidie simt doar in vorbele tale. Invidie si ciuda ca exista atei...
La un moment dat, cand proiectul construirii acestei catedrale era pe rol, a avut loc un mitting in Bucuresti. Oameni care protestau impotriva construirii. Ghici ce? Majoritatea erau crestini, ci nu atei.
Demn de admirat acei crestini care isi pastreaza credinta in suflet si se roaga in tacere.
Exista oameni credinciosi, dar care au un dram de inteligenta si au inteles ca Biserica este doar o institutie si ca orice institutie este corupta! Tot respectul pentru ei.
Tu fa ce vrei cu banii tai, dar tine minte, nu iti vei cumpara un loc in Rai!
Ma intreb, daca Iisus ar cobori pe pamant...ar dori sa locuiasca acolo?
Si imi raspund: nu, ar locui in suburbii!

| AnghelB a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Dumnezeu locuieste in sufletele oamenilor nu in temple de beton, dar daca constructia unui megamonument enerveaza ateii, ideea incepe sa-mi placa.
rolling on the floor

NOname
| NOname a răspuns:

Câtă nesimţire! În loc să-şi amintească măcar în treacăt de ceea ce propovăduiesc şi că oamenii simpli din jur mor de foame, ei ameninţă şi se declară indignaţi...în opulenţa lor, când de fapt ei înşişi sunt cea mai mare jignire la adresa societăţii, moralităţii, bunului simţ şi a Dumnezeului lor.

http://stirileprotv.ro/......tilor.html

Zău că nu-mi vine să cred că astfel de oameni chiar există. Nesimţirea, aroganţa şi ipocrizia lor sunt peste puterea mea de înţelegere.

P.S. http://www.tpu.ro/......ista-doua/

NOname
| NOname a răspuns:

"Catedrala Mântuirii Neamului a ieşit prima din criză.

De obicei, nu mă dau în vânt după reportajele făcute de media internaţionale prin tomberoanele de gunoi ale României. Mi se par superficiale, câteodată chiar rău-intenţionate.

Jurnaliştilor de la Deutsche Welle le dau, însă, dreptate. Punctul lor de vedere este absolut rezonabil. Biserica autohtonă, ca instituţie, îşi pierde din forţă şi credibilitate, pe măsura multiplicării, la infint, a bisericii ca pseudolăcaş al sfinţeniei, ori ca explozie trufaşă, pe verticală. Oricâtă dumnezeire s-ar fi strâns în trupul chircit de boală şi muncă al enoriaşului îngenuncheat de societate şi altar, nu justifică în vreun fel faptul că un guvern alocă sute de milioane de euro pentru construirea unei catedrale megalomanice şi a unei puzderii de biserici şi bisericuţe, în paralel cu închiderea a sute de spitale şi şcoli pe motiv de reformă şi lipsă a banilor.

Alocarea unor astfel de sume nu poate fi justificată nici măcar ca investiţie. Dintre miile de biserici construite după Revoluţie - potrivit DW, în medie, cam una la două zile - multe n-au făcut decât să rezolve problema locurilor de muncă pentru numeroasele promoţii de teologi. O biserică nouă, o parohie nouă, o casă parohială nouă, pe banii comunităţii, sunt primite mereu cu pioşenie, cu cruci largi şi cu mătănii bătute în sunet sacadat de toacă. Ce primesc credincioşii la schimb? Morală creştină, prea puţin; consecinţele vreunui apel la întrajutorare, făcut de sfinţii părinţi, la vreo slujbă de seară sau de dimineaţă, în caz că vreun enoriaş a păţit un necaz - cine ştie cum; o vizită a unui preot, din sufletul lui, la casa vreunui bolnav, plătitor la cutia milei - da de unde?; o programare a vreunei întâlniri între reprezentanţii Bisericii şi cei ai statului, în contextul căreia, primii să susţină cauza "fiilor" ajunşi la capătul puterilor - nici vorbă; vreo chitanţă pentru lumânări, acatiste, pomelnice, maslu, sfeştanii ori botezuri de sărbători - Doamne apără şi păzeşte. Păi să fim mulţumiţi dacă ne-auzim numele morţilor în vreo citanie de acatist, dacă nu contribuim cum se cuvine şi cu frica lui Dumnezeu, la patrafirul popii.

În schimb, reprezentanţii statului sunt cinstiţi, cum se cuvine, pentru susţinere şi credinţa lor nestrămutată în valorile Bisericii.
De exemplu, duminică, premierul Emil Boc, cu tot neamul lui, au primit de la Mitropolitul IPS Andrei, diplome şi distincţii, după cum urmează: premierului i-a fost acordată "Crucea Transilvană", pentru "ataşamentul faţă de Biserica Ortodoxă şi sprijinul acordat Mitropoliei Clujului". Preotului paroh din Răchiţele, Teodor Boc (fratele premierului) - "Crucea Arhiepiscopală". Diplome de "aleasă cinstire" au fost acordate şi unor locuitori sau fii ai satului printre care primarului comunei Mărgău, Sorin Suciu, Mihaelei Boc, nepoata premierului, şi lui Ioan Boc, fratele premierului, în semn de mulţumire pentru sprijinul acordat lucrărilor de restaurare a bisericii din Răchiţele.

Acuma ce să spun… La câte au făcut Boc şi familia sa pentru Biserică, ar merita să fie pictaţi, cu toţii, pe peretele naosului de la cel puţin trei biserici.
Ca să-l bată pe Becali, că e numai în două..."

http://www.gandul.info/......za-8550596

NOname
| NOname a răspuns:

"Dezlantuirea trufiei BOR.

Biserica Ortodoxa Romana cerseste bani de la statul roman dupa ce si-a dat seama ca veniturile proprii - uriase! - si fondurile primite pana acum de la Guvern si Primaria Capitalei nu o sa-i ajunga pentru finalizarea mastodontului numit Catedrala Mantuirii Neamului.

Conform proiectului, cladirea trebuie sa depaseasca in inaltime Casa Poporului, a doua cea mai mare cladire din lume. Potrivit evidentelor, orgoliul sutanelor negre din fruntea BOR depaseste pana si aroganta sumerienilor cu al lor turn Babel.

Patriarhului BOR nu-i ajunge ca dezvolta in plina criza cea mai prospera afacere din cate a vazut Romania, cu venituri in 2010, de exemplu, de peste 100 de milioane de euro. Banii aia nu au ajuns nici macar pentru fundatia catedralei, pentru ca astazi Biserica si-a propus sa mulga si statul de niste cash, pe langa duiumul de privilegii si scutiri de la plata taxelor si impozitelor.

Sfiosi, sfintii parinti ortodocsi au lansat un apel catre Guvern, Primaria Bucurestiului si cine s-o mai gasi, sa contribuie serios cu bani pentru ridicarea Mantuirii Neamului.

Pana acum, BOR a primit de la Guvern peste 4 milioane de euro, iar de la Primaria lui Oprescu doua milioane de euro. Sume derizorii, daca e sa le raportam la ce urmeaza sa inghita faraonicul imobil din beton care va trona in mijlocul Capitalei.

Oficial, suma necesara finalizarii proiectului este de 100 de milioane de euro. Pana in prezent, constructia a ingropat 50 de milioane de euro, potrivit datelor oficiale. Aceleasi surse neaga ca suma finala ar depasi 100 de milioane, insa pana acum cu jumatate din acesti bani abia s-a pus fundatia mastodontului.

E important cat ne va costa pana la capat ambitia bigotilor Bisericii, pentru ca devine aproape cert ca noi vom plati pana la ultimul euro, fara sa ne intrebe nimeni daca suntem sau nu de acord. Pentru costul total al lucrarii, in presa s-au vehiculat sume de doua-trei ori mai mari. Valori credibile, din moment ce planurile arhitectilor vizionari ai Patriarhiei includ lucrari de finisaj de cea mai inalta calitate.

Daca in dimensiuni viitoarea Catedrala se intrece cu Casa Poporului si Turnul Babel, in luxul pe care il va afisa sfidator tinta finala este sigur Taj Mahal-ul din Agra.

Dupa ce cifrele astea seci, sa privim putin in jur. Ghinionul suprem al BOR a fost poate ca in ziua cand ea cersea bani de la stat, sora ei cipriota isi punea intreaga avere la dispozitia statului pentru a iesi din teribila criza care bantuie intregul continent. In ciuda exemplului din Cipru, in ciuda imaginilor sfasietoare cu taranii care isi arunca laptele pe camp pentru ca nimeni nu il mai cumpara.

Precum Ana din legenda Mesterului Manole, Bierica Ortodoxa Romana isi vede linistita de drum, de afaceri si constructie. Mai crede acum cineva ca e o intamplare faptul ca exact in cea mai saraca tara din UE Biserica poate sa adune averi fabuloase doar intr-un an, in plina recesiune mondiala? Inutil insa orice apel la ratiune si bun simt.

In tara unde pana si guvernatorul BNR crede ca solutia pentru agravarea crizei este "numai Dumnezeu", ce sperante sa ne mai punem in fetele bisericesti ghidate doar de un orgoliu nemasurat si o trufie nefireasca timpurilor pe care le traim cu totii."

http://www.ziare.com/social/biserica/dezlantuirea-trufiei-bor-1225457

NOname
| NOname a răspuns:

Câtă ipocrizie şi nesimţire! Mi-e rău!

"Preafericitul Părinte Daniel, la Bruxelles: Criza actuală - o şansă pentru a progresa în înţelepciune.

Criza economică actuală cere statelor UE şi tuturor cetăţenilor europeni moderaţie şi vigilenţă în folosirea banilor şi cheamă Uniunea să progreseze în înţelepciune şi solidaritate, adică să răspundă noilor probleme, a spus, joi, PF Daniel, la sediul CE de la Bruxelles.
(...)
Întâistătătorul BOR a vorbit apoi despre prosperitate, pusă acum sub semnul întrebării.

"... Însă, ultimii ani au arătat că prosperitatea Europei a slăbit din cauza mai multor crize: criza economico-financiară, criza socială şi criza de credibilitate a instituţiilor. Oricum, când motivaţia prosperităţii materiale imediate slăbeşte, ea trebuie completată cu o motivaţie spirituală sau morală solidă, care să promoveze corectitudinea, echitatea, eradicarea corupţiei, a fraudei şi a evaziunii fiscale în societate", a spus PF Daniel.

Patriarhul BOR a vorbit şi despre criza actuală, care, în opinia sa, trebuie tratată cu înţelepciune şi solidaritate.

"Criza economică actuală cere statelor membre şi tuturor cetăţenilor europeni moderaţie şi vigilenţă în folosirea banilor şi cheamă Uniunea Europeană să progreseze în înţelepciune şi solidaritate...", a afirmat PF Daniel.
(...)
PF Daniel a vorbit apoi despre sprijinul Patriarhiei la iniţiativă cetăţenească europeană "Unul dintre noi", care urmăreşte ridicarea nivelului de protecţie juridică în Uniunea Europeană a demnităţii umane..."

http://www.mediafax.ro/......e-10913125

Câtă vrăjeală!

| ZambetulNebuniei explică (pentru NOname):

laughing)))))
Cum are omul asta curajus sa vorbeasca despre cumpatare si moderatie, cand el nu e nici cumpatat si nici moderat?
Sper ca nu l-a crezut nimeni!
Presupun ca nu l-a crezut nimeni. E putin cam greu sa crezi pe cineva care te "invata" sa faci, ce el nu face.

E socant! Ma cam sperie ca acest om are o mare influenta (ii manipuleaza) asupra "credinciosilor" din Romania.

| NOname a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Da, e un escroc cu o mare trecere la turmă (nu ştiu dacă încă pentru prea mult timp; de-aia o fi şi aşa de disperat - mulge vaca până la leşin).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Avem nevoie pentru eroii cazuti la datorie, catedrala patriarhala e mica pentru ca provine dintr-o catedrala mitropolitana; daca dai bani e ilogic, daca nu dai e perfect logic; mai e si zicala ca numai prostul moare de grija altuia, nu e nevoie sa te transformi in haiduc sau altcineva

| ZambetulNebuniei explică (pentru besleaganicolaecosmin):

laughing)
Ce eroi cazuti la datorie?
Daca esti inteligent nut e uiti in curtea veciunului, insa daca si tu te aflii in curtea lui (Romania e curtea la care ma refer) atunci te intereseaza sa fie totul frumos si aranjat, sa nu se cheltuiasca banii in plina criza pe prostii.
Nu te obosi sa imi dai exemple de autostrazi si alte tampenii. Sunt constient si de problema asta.
Daca provaduiesti smerenia, nu construi catedrale de milioane de euro.happy

| Dismally a răspuns:

Dumnezeu este prea mare sa incapa intr-o biserica normala, de aia se construeste una asa ca pentru el laughing

| Exilee a răspuns:

''De ce avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului?''
Nu stiu sincer. Eu as vrea sa existe in ROmania biserici simple, unde sa salasluiasca puterea Duhului Sfant, cu oameni care cerceteaza Biblia si fiecare Cuvant al Domnului, o biserica unde lumea nu vine pentru ca trebuie sa fie obligata sau mai stiu eu ce, ci pentru ca sa se bucure de slava Domnului Dumnezeu, a Maicii Preacurate maria, Sfintii si Ingerii Sai.
Niste biserici unde sa=ti gasesti linitea, unde preotii sa fie in stare sa creeze acea legatura parinte-fiu.
In ultima vreme, am fot la o biserica, dar nu mi-a placut modul in care l-am intalnit pe preot. Nu vreau sa-l critic/judec, ci-mi expun parerea. NU AM SIMTIT acea ''legatura'' precum odinioara.
As vrea sa existe biserici unde banul sa nu fi pus stapanire, oamenii sa nu barfeasca, sau sa rada sau sa poarte haine care sa trezeasca ganduri ale perversiunilor sexuale. Unde toti oamenii nu se inghesuiesc sau se iau la harta sau striga unul la altul. Dumnezeu nu are nevoie de-asemenea Biserici. Dar mai ales, as vrea ca lumea sa nu creada ca biserica X era mai buna decat biserica X' pentru ca apa sfintita era asezata mai la 2, 5 cm distanta bla-bla-bla. MI se pare a egoism, nu vreau sa par a judeca, dar mi-am spus exact ce doream, ce simteam de cuviinta.

PS: sunt crestin, dar nu inteleg ce vrei sa afirmi prin "adevarat". Daca te referi cumva c-as putea fi practicant... nu stiu(sa-ti raspund).

| ZambetulNebuniei explică (pentru Exilee):

Multumesc, pentru raspuns!

Ma refer la:
1.cei "crestini infocati" (fanatici) care isi dau sufletul incercand sa te converteasca.
2. crestini care merg la biserica si care cred cu tot sufletul in Dumnezeu

| Exilee a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

"cei "crestini infocati" (fanatici) care isi dau sufletul incercand sa te converteasca."

Nici vorba. Te rog frumos nu confunda crestinii ( practicanti/nepracticanti, credinciosi din cuget/ cu dragoste-n DUmnezeu si Creatiile Sale, care traiesc dupa dragostea Domnului) si un fanatic. Cerceteaza intai termenul ''fanatic''. Ce sa mai spun de musulmani? Ce sa mai zic de aceia care incearca sa-i converteasca pe altii la o religie ( FANATISM RELIGIOS) doar de dragul unui anumit zeu. Astia DA sunt FANATICI. In cazul Domnului Dumnezeu, acestea UASTE CU DESAVARSIRE FANATISMUL.

Totusi, DOmnul Iisus Hristos, in BIblie, pri versetul ca:'' nu oricine-Mi zice Doamne-Doamne va intra in Imparatia Cerurilor" facea referi INDEOSEBI LA FANATICI.
Atentie! Nu fa confuzie intr eun crestin care (,) refuza sa accepte teoriile stiintifice sau teoretic nu le intelege, daca el insusi are o ''relatie" cu Dumnezeu ( traind dupa voia, placul si dragostea Domnului). Nu trebuie sa-l etichetezi drept fanatic, deoarece vei fi considerat de altii un ipocrit pentru ca nu ai NICI CONDITII NECESARE, NICI CONDITII SUFICIENTE.
. Arunca o privire mai spre Orient, si vei evedea ca acolo intr-adevar exista fanatici.

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Totusi, DOmnul Iisus Hristos, in BIblie, pri versetul ca:'' nu oricine-Mi zice Doamne-Doamne va intra in Imparatia Cerurilor" facea referi INDEOSEBI LA FANATICI.--- Stii tu exact la cine se referea Dumnezeu? laughing)

Nu trebuie sa-l etichetezi drept fanatic, deoarece vei fi considerat de altii un ipocrit pentru ca nu ai NICI CONDITII NECESARE, NICI CONDITII SUFICIENTE.---- Hmm, dar tu ai conditii necesare si suficiente sa-i etichetezi pe musulmani? laughing

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Cazul de la Boston: o criminala a declarat ca nu conteaza daca-l va ucide pe fiul ei, ci in schimb a delcarat:"Slavit fie Allah!" Nu vezi fanatismul?

| Exilee a răspuns (pentru M25M):

Nu m-am refrit la toti musulmanii, si la altii. Dar orioum, exista numerosi musulmani. EU am tras concluziile din anumite surse de informatii, inclusiv Mass-media.

| ZambetulNebuniei explică (pentru Exilee):

Multumesc, pentru descriere, insa stiam si eu diferenta intre un bun crestin si un fanatic!
Am pus 2 categorii de crestini, special, pentru a nu se face confuzie.
Sa fim sinceri, cel putin pe TPU sunt cateva exemple de "fanatici" (poate nu sunt fanatici in realitate, dar cam asta dau impresia).
Nu am avut intentia de a jigni pe nimeni si imi cer scuze, daca am facut-o!

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

Nu sustin ca o parte din musulmani nu sunt fanatici, ar fi eronat. Doar evidentiam un lucru...

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Exilee):

Ce exemplu de fanatism se mai cere când se vede de la o poştă comportamentul tău! Ori ești doar fățarnic? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa raspund unei intrebari luate de pe un site ateist si postata de multe multe ori pe TPU cu aceeasi vesnica lista langa ea de spitale inchise, si scoli si etc, contra biserici construite popi cu masini vile etc.subiectul e simplu, e perimat, invechit si ridicol.incearca sa gandesti si sa pui intrebari la care nu poti afla raspunsul sa te putem ajuta.pot si eu sa te intreb un lucru? de ce parintii tai sau bunicii, ori alta ruda de tara, au cate o hardughie de casa, si totusi stau intr-o bucatarie mai mica alaturi, in casa intrand doar rareori?

| ZambetulNebuniei explică (pentru anonim_4396):

Nu ma cunosti si ma indoiesac ca (virgula) cunosti situatia familiei mele.
Nu sunt ateu, asa cum tot reped, insa eu nu sunt indoctrinat de niste hoti si mafioti. Nu stiu cati preoti cunosti tu, dar eu cunosc suficenti.
Nu sunt contra crestinismului, sunt contra mafiei create de "baieti destepti".
E un subiect vechi care se tot repeta, deoarece e o problema.
E ridicol sa iti faci griji ca niste hoti care provaduiesc milostenia si saracia construiesc o catedrala in loc sa ii ajute pe cei care au nevoie?

Hai ca iti raspund si la intrebare:
Toate rudele mele, locuiesc in tot spatiul pe care il detin si se folosesc de tot spatiul.
La noi nu exista chestia de a avea si de a nu folosi.

Ar trebui sa te gandesti, daca un pusti de 16 ani e capabil sa observe coruptia din Romnaia care a acaparat inclusiv biserica, inseamna ca avem o problema.
O sa postez si pe ate teme, dar momentan sa ne ocupam de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem nevoie!

| Mikhtarian a răspuns:

Nu avem nevoie.
Eu crestin,si Doamne iarta-ma,nu sunt de acord.
De ce? Mi se pare absurd,crestinismul este sa oferi altuia care nu are,nu sa iei de la toti si sa faci ceva mare si poleit in aur, ce rezolvi? te vede Dumnezeu mai bine?
Oh, caci. avem biserici simple si frumoase in Romania, iar cu acesti bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului s-ar putea ajuta tara, caci suntem cazuti de tot.
Doamne iarta-ne.

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

Este un plan al illuminatilor.

| Al99 a răspuns:

Ateii au memoria scurta?
http://www.tpu.ro/......ica-cat-a/
Intrebare recomanadata celor cu memoria scurta. =))

| ZambetulNebuniei explică (pentru Al99):

Daca te referi la mine, nu sunt ateu.happy

Daca ai spirit de obervatie: intrebarea asta e mai bine structurata si e mai completa.

| An0oNim0uS a răspuns:

Pai ca sa se umple de bani in ziua de azi in Romania biserica romana si nu mai tine de credinta, tine ca sa se umple ei de bani, la fel cum e si cu moastele aduc din luna-n luna moaste-n tara ca sa vina turisti sa le pupe si sa bage bani la oamenii aceia