| DeeaDizz a întrebat:

Hey! Voi credeti ca daca oamenii fac rau pedeapsa nu se rasfrange asupra lor ci a copiilor, nepotilor si generatiilor viitoare? Discutam asta cu parintii mei si mi-au dat ca exemplu niste vecini la care au muncit niste oameni pe care i-au alungat fara sa-i plateasca, iar acestia i-au blestemat sa nu aiba parte de liniste si fericire. Iar apoi acei vecini au facut o fata cu probleme la picior care nu putea sa mearga si din pacate a murit, odihneasca-se in pace si un baiat care acum a divortat din cauza conflictelor cu sotia sa. Insa eu cred ca in astfel de cazuri poate fi vorba si de subconstient, care a fost afectat de acele blesteme, dar si de deciziile si faptele acelor copii. Si mi-au mai zis ca Dumnezeu nu ii pedepseste pe cei care gresesc, ci pe urmasii lor pana la a 7-lea neam, insa mi se pare total aiurea. Sa pedepsesti niste persoane nevinovate desi inaintasii lor au facut rau suna a lasitate iar Dumnezeu nu poate fi las.

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

1. Blestemele functioneaza doar daca cel asupra caruia sunt aruncate crede in ele. In sensul ca, daca patesti ceva ai impresia ca e din cauza "blestemului" si apoi te apuca frica si mergi din greseala in greseala.
Restu-s doar coincidente prin care unii incearca sa dea credibilitate absurdului.
In ce priveste pe Dumnezeu...el nu pedepseste pe cineva, pentru ca nu exista, dar chestia asta cu pedepsele da bine in poveste, pe langa promisiuni cu viata vesnica si alte aberatii, niste amenintari sunt bine venite pentru a prosti mai usor credulii.

| RainmakerX a răspuns:

Eu unul sunt de parere ca aceste "blesteme" nu au efect decat daca cel care il face crede cu tarie ca se va intampla si mai ales daca respectivul este indreptatit sa ceara razbunare, adica nu ti se intampla nimic daca esti "blestemat" de un copilas intrucat l-ai impins un pic si i-a picat inghetata din mana... Sper ca intelegi unde bat...
Eu unul cred intr-o teorie a "compensatiei" (oarecum karma) Primesti bine pentru bine si rau pentru rau... Daca esti blestemat si daca ti se intampla ceva rau atunci e clar, vina blestemului. O sa traiesti cu frica si o sa te imbolnavesti...

| Mayar a răspuns:

Da,pana la al 7-lea neam. Omul nu are dreptul de a-l judeca pe Dumnezeu! Acest fapt exista cu un rost, care parese are nevoie de o inteligenta superioara omului pentru a fi inteleasa. Dumnezeu nu pedepseste, ci diavolul face rau. Oamenii care nu au parte de ocrotirea lui Dumnezeu, ghici a cui "ocrotire" mai ramane disponibila?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Blestemele asa functioneaza,cum singura ti-ai dat seama,afectand subconstientul.
Hindusii spun ca exista o karma personala, una familiara, una colectiva, alta planetara, etc.
Familia unde te nasti nu este aleasa la intamplare.

| Scarbo a răspuns:

Poti lua ca exemplu cazul Evei si al lui Adam, au gresit acum naiba stie cat timp, si din cauza lor trebuie sa suferim cu totii, inclusiv tu, asa ca mai gandeste-te daca e ceva logic in religia asta, totul e o aiureala, asa cum ai spus si tu, esti pe drumul bun laughing.

| angelcore a răspuns:

In primul rand, daca Dumnezeu nu e las, de ce lasa persoanele bune la nevoie? Oricum nu o sa discutam despre Dumnezeu ci despre tampenia aia de blestem. Nu exista, si nici nu se rasfrange pana la al 7-lea neam. Este o chesti psihologica, pe care, in majoritate, ai nimerit-o. X-ulescu l-a blestemat pe Y-ulescu, acesta se gandeste, daca e slab mintal, incotinuuu la blestemul lui x si deci, ajunge sa creada, in subconstient, ca nimic nu ii va mai iesi bine, chiar daca la suprfata poate sa nu se vada. Blestematul, spune familiei, aceasta, slaba de inger (mintal) face aceleasi greseli ca "blestematul". Si o sa iti mai spun ceva total diferit de ceea ce am vorbit pana acum. eu cred in karma, daca te interesezi pe net o sa vezi ce e.

| DeeaDizz explică (pentru angelcore):

Cand am scris ca Dumnezeu nu poate fi las m-am referit modurile contradictorii prin care il prezinta Biblia si Biserica, ba perfect, iubitor si iertator, ba dur si razbunator. Si da, si eu cred in karma si in puterea subconstientului si pana la urma asta inseamna Dumnezeu, energia pozitiva din Univers, nu este o entitate ci o stare, acea stare de echilibru.