| AndreeaW123 a întrebat:

Hi happy
Lucifer a fost îngerul care a fost izgonit din Rai pentru ca nu a vrut sa se închine oamenilor, corect? El este stăpânul Iadului acum? Cine e Satan? Cum a apărut Satan? E adevărat ca s-a format din ura lui Lucifer? Daca Lucifer l-a creat...satanistii i se închină lui Satan sau lui Lucifer? E adevart ca Lucifer domneste in Iad,iar Satan colinda Pământul? Cine e mai puternic dintre Lucifer si Satan? Si Satan a fost un înger sau ce a fost El ( revenind la întrebarea " Cum a apărut Satan?" ). Satan arata ca un monstru ("dragon"),iar Lucifer este cea mai frumoasa creatie a lui Dumnezeu?
Vreau un răspuns la fiecare întrebare in parte, in ordine daca se poate.Nu vreau răspunsuri din partea ateilor sau din partea celor care cred ca Lucifer este aceeasi entitate cu Satan (NU este) ...Va rog mult sa mă ajutati sa inteleg cine a fost si este Satan...
Dau funda.Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Lucifer a fost izgonit pentru că voia să fie asemenea lui Dumenzeu. Lui Dzeu nu i-a convenit asta și l-a alungat. Lucifer și Satana sunt unul și același personaj. Lucifer i se zicea când era înger bun, iar mai apoi Satana, înger rău. În Biblie scrie că stăpânul acestei lumi e Satana. Și vedem clar acest lucru: războaie, foamete, crime, violuri. Oamenilor li s-a indus ideea de teroare prin Satana. Dacă nu ascultă de Dumnezeu vor ajunge în iad unde vor arde veșnic. Mijloc de manipulare și nimic mai mult. Cum poate un Dumnezeu atotputernic să lase să se întâmple asta? Pentru a atrage pe oameni la sine, Satana i-a și chip de înger. De exemplu: dacă un pedofil vrea un copil, mai întâi îi oferă bomboane, o pizza, până îl duce acasă și își arată adevărata identitate. Așa și cu Satana. Oricum toate sunt doar teorii. Până nu vom muri, nu vom ști cu adevărat ce e dincolo. Pace!

| AndreeaW123 explică (pentru Elvina):

Hm..Sunt unul si acelasi? Eu am citit ca sunt 2 entitati diferite si n-am mai inteles nimic...

| Elvina a răspuns (pentru AndreeaW123):

Unde ai citit că e sunt două personaje diferite? Când era înger bun în Rai îl chema Lucifer, când a devenit înger rău i s-a zis Satana. E același.

| Kalla a răspuns:

Lucifer era un inger.Lucifer inseamna aducator de lumina pentru ca toti ingerii au nume marete si frumoase Domnului.Numele lui a devenit satana pentru ca satana inseamna inamic in evraica.El este inamicul vietii.Nu mai are nici un drept la numele lucifer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa intelegi adevarul: Satan=lucifer! Citeste Biblia si vei afla asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer era inger al luminii.prin mandrie s-a exclus din cer devenind satan,impreuna cu o treime din ingerii cerului.el este tatal minciunii,sarpele cel vechi,cel de pe comoara, si oricum il numeste poporul roman in basme, povesti, zicatori, si folclor.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Iti explic scurt ca sa intelegi

Dumnezeu a creat ingerii pentru a-l ajuta sa creeze lumea. Intr-o zi a chemat ingerii si le-a spus sa puna cate o particica din el in om. Si Dumnezeu a pus o particica. Uite ca s-a creat omul happy. Dumnezeu a zis ca e fiul Lui si ca ingerii (144 la numar) trebuie sa aiba grija de om. 72 dintre ei nu au vrut (in frunte cu Satan si Lucifer). Satan e ala cel mai rau si Lucifer e frati-su happy

Sper ca ai inteles si ca te-am ajutat!

| Gabi1359 a răspuns:

Of...
Nu vreau sa iti explic tot felul de scarboseni crestine (cretine) si uite adevarul:http://bucurialuisatan.com/satan/.