| IPF a întrebat:

Hristos a inviat! Acum cateva ore am iesit de la ultima zi de evangleziare care a fost sustinuta de Biserica Penticostala(am mers si sunt orthodox). Mi-am dat aseama ca aceasta este religia care mi se potriveste. Doresc sa devin penticostal dar nu stiu cum. Ma poate indurma cine? Doresc sa stiu cum sa devin penticostal si la ce ma supun in mare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du te acolo la adunare și spune conducătorului ca vrei sa faci botez. Și eu sunt de la penticostali și te sfătuiesc sa iei aceasta decizie, nu îți va părea rău! Iar acolo viata e foarte frumoasa. Avem mai multe "restricții" ptc asta cere Biblia, practicile noastre sunt luate din Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii din exterior nu înțeleg, dar ești mult mai fericit sa ai "restricții" (cum le numesc ceilalti) dar sa fii apropiat de Dumnezeu, sa știi ca El e Salvatorul tău, ca e cu tine oriunde și oricând, ca te ajuta oricât de mare ar fi necazul tău, sa știi ca te ajuta sa mergi în rai... E minunat!

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Adevărat c-a înviat!
Mergeti la o biserica penticostala și botezați-va acolo.

| goodspeed55555 a răspuns:

Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
* Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.

* Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
* Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
* Nu da cu bâta în viespele sectare.
* Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: "Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?" La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: "Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi"

"Vor merge în iad cu Biblia în mână!"

| iurii75 a răspuns (pentru goodspeed55555):

"* Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună." - ținând cont că ortodocșii sunt cri care se ucid reciproc in Ucraina ( si mai înainte in Georgia, Transnistria...), cum crezi, cine a strâmbat înțelesul poruncii "sa nu ucizi" și " să vă iubiți unii pe alții"?

| goodspeed55555 a răspuns (pentru iurii75):

Că sa știi și tu ce se întâmplă în Ucraina e mana evreilor și americanilor. Toate războaiele și în Uganda când sau măcelărit acolo mână americanilor

| goodspeed55555 a răspuns (pentru iurii75):

Multe popoare sunt înrobite de evrei, americanii, falsa față numita NATO. Romania înrobită Bulgaria Etc. Tări arabe Afganistan, Siria, etc. Tări africane Uganda, Zambia, Zimbabwe etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Adevărat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Ce mana evreilor? Dar evrei sa lupta și se omoară în Ucraina? Sau ortodocșii?

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi santeti niste tâmpiți care televizor va prostește că zburați pe Marte și descoperiți noi civilizații la miliarde de ani lumina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Omule, mai bine ai tăcea, sincer. Te apuci sa trâmbițezi ca sunteți religia "cea dreapta" și ca voi sunteți ăia mântuiți, dar pe toti/ aproape toți care te contrazic ii jignești. E a doua oară când îți spun, știi ce scrie în Biblie cand faci pe un om prost? Tu ma faci tâmpită. Pai e normal asa? Tocmai tu, prin faptele tale, demonstrezi ce caracter ai și la fel ortodocșii. Cum puteți sa spuneți mereu ca sunteți cei mai buni când faptele va dau de gol? Un copil ADEVĂRAT al lui Dumnezeu e sfant si nu are un asemenea limbaj!
Nu ii voi baga pe toți în aceeași oala, exista și excepții, dar devin tot mai rare...

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că nu înțelegeți nimic sunt razboaie și înrobiri de populații din cauza unor parveniți și o țineți într-una cu Biblia după biblie sau mai scris multe voi rămâneți la stadiul de acum 2500 de ani

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Că sa ști și tu Biblia nu e completa au fost mai multe scrieri dar poporul evreu au spus că e completa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Asta nu e o scuza ca să jignești și sa ai asemenea limbaj. Poți vorbi frumos, cum ai făcut o acum. Și sa știi ca Biblia rămâne în conformitate și acum, e valabila. Ea e cuvântul vieții, adevărul, e veșnică, e o lumina pe cărarea noastră (astea sunt scrise în Biblie). Nu exista scuza pentru a face război. Dacă ar fi oameni credincioși, nu ar mai face o. Pocăiții (nu toți) refuzau sa omoare în război, iar ăștia o fac da bună voie. S ar putea sa nu se mai lupte dacă ar vrea, deci nu e o scuza asta. Prin rugăciune totul se rezolva, deci nu e vorba că sunt "inrobiri" și ce zici tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

E completă. E Cuvântul lui Dumnezeu. Cum ar putea fi incompleta?

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citește și tu mai multe cărți de 2000 de ai să găsești tot Cuvântul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu a luat pauza 2000 de ani de când e scrisă Biblia

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Că sa știi și tu poporul evreu după ce l-au răstignit pe Isus Hristos tot nu cred in el ști cu a murit Maica Domnului nu de moarte naturală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Biblia s-a încheiat cu Apocalipsa lui Ioan, nu mai adăugăm nimic și nu scoatem nimic.

| iurii75 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Chiar dacă am admite ca este "mîna americanilor", cei ce se ucid reciproc sunt ortodocși.
Poți să-ți imaginezi cum apostolii Petru și Pavel se ucid reciproc la îndemnul fariseilor?

| iurii75 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Afirmând că Biblia nu este completă si au mai fost scrise cărți care ar face parte din cuvântul lui Dumnezeu, tu contrazici chiar pozitia oficiala a religiei din care faci parte. Cam straniu, nu?
Mai grav, afirmând aceasta, îl contrazici si pe Dumnezeu, care este autorul Bibliei.
Isus a lăsat un exemplu, de fiecare dată când era întrebat ceva, el răspundea din scriptură ( acea parte care era la acel moment). La fel si apostolul Pavel argumenta cu scripturile.
2timotei 3:16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună.
Deci, scrie " pe deplin competent" și " complet pregătit".
1 corinteni 4:6 Şi acestea, fraţilor, le-am zis ca despre mine şi despre Apollo, dar ele sunt pentru voi, ca să învăţaţi din pilda noastră, să nu treceţi peste ce e scris,
Îndemn e clar - nu treceți peste ce este scris in scriptură. De asemenea avertizarea din apocalipsa de a nu scoate sau adăuga ceva.
Ca concluzie, cum crezi, e înțelept de a proceda asemenea fariseilor cărora Isus le-a spus că su dat la o parte cuvântul lui Dumnezeu de dragul tradițiilor omenești?

| IPF explică (pentru iurii75):

Totusi nu inteleg cu ce incalc cuvantul Domnului cat timp doresc sa ma apropi mai mult de el. Orthodoxii au prea multa libertate, ceea ce strica iar eu in religia penticostala ma regasesc. Tot pe acest subiect, eu am pus o intrebare legata de schimbarea religiei, nu am cerut pareri despre decizia mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IPF):

Continua cu ceea ce vrei sa faci, te îndemn, nu i asculta pe ceilalți. Majoritatea vor sa aibă mai mulți adepți la cultul/ religia lor. Eu îmi doresc sincer din toată inima ca tu sa Îl cunoști pe Dumnezeu asa cum e El și sa fii mântuit. Poți merge la orice cult (deși, te sfătuiesc sa mergi la penticostali), mântuit poți fi dacă împlinești Biblia și Îl accept ca Domn și Mântuitor pe Domnul Isus în viața ta. După cum am spus, mergi la conducătorul adunării unde ai fost și vorbești cu el după slujba și ii spui ca vrei sa închei un legământ cu Domnul Isus în apa botezului, el sigur va accepta. Va trebui sa faci câteva cursuri de catehizare (în care te pregătești pentru botez, ti se explica din Biblie despre botez, lucruri de genul ăsta) și după vei face botezul și vei fi membru în acea adunare.

| VaIentino2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alo,domnu va credeti deja mantuit? Mai si claxonati dupa ce ca nu stiti nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VaIentino2020):

Pai sunt o persoana mantuita.

"Eu sunt Ușa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va întra și va ieși și va găsi pășune." (Ioan 10:9)

"Adevărat, adevărat vă spun că, dacă păzește cineva cuvântul Meu, în veac nu va vedea moartea." (Ioan 8:51)

"Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu." (Efeseni 2:8)

"Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit." (Romani 10:9)

Deci, da, sunt mantuita.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

""mergi la conducătorul adunării unde ai fost și vorbești cu el după slujba și ii spui ca
vrei sa închei un legământ cu Domnul Isus în apa botezului, el sigur va accepta. ""
Rãspuns: cum mãi ființã sã se boteze, dacã el nu știe nici diferența dintre termenii "religie"/" cult"? Și de unde știi tu așa sigur, cã e ok acea bisericã?
De fapt.,. ai dreptate, nu e nevoie neapãrat de trãire Creștinã, ca sã devii membru intr-un cult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Dacă el acolo vrea sa se biteze, o sa-i zic sa vina la biserica mea? Trebuie trăire biblica dacă vrei sa ajungi în rai, restul sunt povesti.
Și stai calm, acele lucruri le va învăța pe parcurs. Dacă îl iei tare de la început, ce mai înțelege? Nu e treaba ta dacă el vrea sa se boteze sau nu.

| goodspeed55555 a răspuns:

„Noi, cei din urmă, Îi slujim lui Hristos zi și noapte, împărtășiți și albiți prin Sângele euharistic. Prigoniți din bi­serici și mănăstiri, noi ne împărtășim, purtăm pe umeri toată Sfânta Biserică Ortodoxă, suntem în comuniune cu tot cerul și cu toți sfinții ce ne ajută. Suntem chiar cei despre care este scris că venim din necazul cel mare.ˮ

„ [...] În cerul astronomic și în vă­mile de sus ale văzduhului, e azi război de rachete, de sateliți, comete, meteoriți, semnale radio teleghidate etc. Nu vedeți că de sus va veni moartea atomică, elec­tronică, BACTERIOLOGICĂ (s.n.) etc? Voi, balaurii, ați înșelat toată lumea, dacă v-ați lăsat aruncați pe pământ cu demoni și cu atei. [...] Satan înșeală au­zul și vederea cu explozii, foc fals și investigații meteorologice etc., dar în realitate tot bolnavi și muritori pe Ter­ra, zăcețiˮ