NOname
| NOname a întrebat:

Https://www.facebook.com/....../video.php
Păreri?

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu sunt pentru libertatea spirituala. Deci si hindusul e liber sa fie ce vrea. Iar problema vietii lui nu o rezolv eu ca sunt prea mic.

Insa pot sa iti spun un lucru despre care am citit in viata unui staret de la Optina. In manastire era si un turc convertit la ortodoxism. Ca monah nu se diferentia de ceilalti, un monah obisnuit; se stia ca musulmanii care isi parasesc religia sunt omorati si credeau ca a scapat cu fuga.
Cand a murit si i s-a spalat trupul, au vazut ca era tot numai cicatrice vechi.
Eu cred ca in orice religie ai fi poti sa distingi binele de rau, sa te impotrivesti raului, sau sa o parasesti daca esti constrans la fapta rea.

| CristiB93 a răspuns:

Este clar ca nu trebuie sa luam ce scrie in biblie ca adevarat pentru restul lumii.
Ce este scris in biblie, nu are legatura cu restul lumii ci doar cu poporul lui israel si partea aceea de lume. Ce nu inteleg eu, de ce lumea de aici, a preluat aceasta religie ca fiind cea corecta. Si-au parasit vechile religii si au preluat-o pe aceasta.
Daca ma gandesc bine stramosii nostri daci, aveau o religie chiar mai frumoasa decat a noastra de azi.
Ei nu se temeau de moarte, ci radeau. Acum te infioara gandul ca mori si ajungi sa arzi in iad. Traiesti cu frica asta...

| anonimg a răspuns:

Mi-e teama ca autorul videoclipului n-a reusit sa-L cunoasca pe Dumnezeu. Daca el L-a vazut pe Dumnezeu prin ochii vrajmasului, cu ce este de vina Biblia si toti aceia care cred in ea?

Probabil ca autorul videoclipului n-a auzit niciodata de zicala -"Nu tot ce zboara se mananca". De aceea, el nu stie ca nu toti cei care se numesc 'crestini' sunt si crestini. Oare acei crestini care bolborosesc rugaciuni Il cunosc pe Dumnezeu? Nicidecum. Nici aceia care merg din an in paste la biserica n-au 'nici in clin nici in maneca' vreo relatie cu Dumnezeu.

Ba mai mult, Dumnezeu a dat autorului acelui videoclip 10 porunci. Vreau sa vad si eu in care din aceste porunci Il vede pe Dumnezeu tiran.
Vreau sa vad un om care poate da legi mai bune ca Dumnezeu.
Multi oameni isi irosesc viata judecand-uL pe Dumnezeu, in loc sa caute mantuirea la El. In loc sa fie fericiti cu Dumnezeu, ei nu vad ca Satana i-a luat in stapanire, si astfel timpul lor de har sa se incheie. (Caci nu exista cale de mijloc).

Nu a fost in planul lui Dumnezeu varsarea de sange; dar a ingaduit lucrul acesta din pricina poporului sau incapatanat si necredincios; caci iata cum avea Dumnezeu sa indeparteze popoarele idolatre din tara Canaanului -popoare care isi treceau copii prin foc(2Regi.16:3): " Locuitorii Ierihonului au luptat impotriva voastra: amoritii, ferezitii, canaanitii, hetitii, ghirgasitii, hevitii si Iebusitii. I-am dat in mainile voastre,
am trimis inaintea voastra viespe bondareasca, si i-a izgonit dinaintea voastra, ca pe cei doi imparati ai amoritilor: nu cu sabia, nici cu arcul tau." (Iosua.24:12)

1. Dumnezeu a indepartat pe oamenii din cetatile acelea pentru ca isi treceau copii prin foc;
2. Dumnezeu a dorit ca poporul Sau sa nu lupte, ci sa lupte El pentru ei.
Acesta a fost Dumnezeul vechiului testament. Oare sa fie un alt Dumnezeu al noului testament? Biblia e greu de inteles pentru adversarii ei; dar pentru cine cedeaza in lupta cu Dumnezeu, va fi pentru omul acela tot ceea ce are nevoie.

| Jardelin a răspuns:

Cind am vazut indemnul agramatului care a zis "Chiar SE MERITA sa priviti acest videoclip", m-am lamurit!

Zero!

| NOname explică (pentru Jardelin):

Greşeala lui gramaticală nu are nicio legătură cu conţinutul filmului.
Eu o părere despre film aş vrea să aud.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Draga, multumeste-te si cu acest raspuns. Daca nu erai tu cea care a postat intrebarea, zau ca nu scriam nici atit! Stii ca esti o persoana speciala pentru mine, de aceea am raspuns!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Să iegzistă şi fără "se merita", si e destul de vechiut filmuletul: https://www.youtube.com/watch?v=E3VYSlk3kHY

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Jardelin):

Tipic credincioșilor.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa si ce e cu asta? Poate sa fie si de 5.000 de ani "filmuletul", care e obligatia mea?

P.S. Bine in schimb ca raspunsurile mele de mai sus le-ai evaluat ca nefolositoare si eronate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu? laughing Schimba-ti ochelarii, eu n-am votat nici un raspuns, niciodata.
N-am zis ca ai vreo obligatie, doar ca faceai pe profu de romana, desi daca incep sa pun in balanta gramatica ateilor si pe cea a crestinilor, la greseli castiga ultimii (i-am scris in ordine alfabetica). Ma rog, aia a fost sa te bagi in seama doar, ca nu cred ca te-ai uitat despre ce e vorba in filmulet, ca nu e pro zeul tau, deci e kk (asa se spune celor mici cand nu vrei sa atinga ceva).

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Zau?! Chiar asa parere buna ai despre atei? Ii crezi asa eruditi? Eu am serioase indoieli privind cultura lor. Ma refer a celor de pe aici.

Ba m-am uitat la filmulet! Pe sarite. Citeva secunde. Si m-am lamurit. E un fel de material didactic pentru initiere in ateism. Citeva secunde si un sac de aberatii! Sorry!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru "zău" ala o sa ajungi in iad. devil Ar fi culmea sa nu fie aberatii, ce zice nenea nu scrie prin biblie, ba chiar o contrazice, in schimb povestea cu Iov e acolo.

| Loominaty a răspuns (pentru Jardelin):

Daca era postat de un crestin il pupai in dosul lui de agramat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant videoclip...insa nu e nimic nou sub soare...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dumnezeu iti da. Dar nu iti baga si in traista.
Crezi ca acceste atrocitati nu se intamplau si inainte de noi.
Dati vina pe Dumnezeu pentru asta ateilor, evolutionistilor! Dar cum ramane cu progresele voastre tehnologice si cu mintile voastre sclipitoare? De ce nu faci voi ceva in sensul asta. Nu inteleg cum puteti judeca ceva ce nu intelegeti, ceva in care nu credeti. Jalnic.

| DarkAndDreary a răspuns:

Misterioase sunt caile Domnului.