| cucarachaalien a întrebat:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a creat femeia pentru ca barbatul se simtea singur. Asadar putem trage concluzia ca femeia a fost creata cu un scop precis si anume acela de a tine companie barbatului?

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Misogin...

| sandra2012 a răspuns:

De ce numai pentru a tine companie barbatului? Femeile nu pot sa gandeasca? Sunt astazi foarte multe femei care au o cariera, sunt femei de succes, aduc si ele bani in casa, etc.

| Wehrmacht a răspuns:

Dama de companie...

| morningstar a răspuns:

Da, dar nu numai pentru asta, ci si pentru multe alte motive ( pentru a forma impreuna un camin, pentru a se putea concepe urmasi, pentru a trai impreuna, asa cum fiecare vietuitoare isi avea perechea). Nu doar pentru a tine companie, ca daca era doar asta scopul pentru care Dumnezeu ar fi creat femeia, El i-ar fi dat un animal de companie, nu o fiinta dotata cu ratiune si spirit.

Răspuns utilizator avertizat
| Purec a răspuns:

Putem trage mai multe concluzii:

1. Dumnezeu l-a creat pe Adam fara sa aiba de gand sa o faca si pe Eva. Asadar din asta rezulta ca ori voia sa ramana Adam singurul om fara sa se inmulteasca niciodata, ori avea de gand ca Adam sa se **** singur happy
2. Mai putem trage concluzia ca Dumnezeu nu este perfect. Speram de la o asemenea fiinta sa intuiasca ca Adam se va simtii singur.

| CupY a răspuns:

Sigur să-i țină companie când face copii și îi crește.

E un punct de vedere foarte îngust.

Mașina a fost creată pentru a fi condusă nu? Dar dacă se strică ce-i faci? Ah nu scire în biblie continuarea :))

Vizionează asta, îți va schimba percepția vieții : http://www.forum4you.ro/sa-intelegem-diferentele-de-gandire-dintre-sexe/

| anonim_4396 a răspuns (pentru CupY):

Pretene, nu sa par interesant, da' mi-ai dat stupid si vreau sa-ti demonstrez ca nu-s, spre deosebire de tine.
Dumnezeu cand a creat-o pe Eva nu avea nici cea mai mica intentie ca cei doi sa procreeze.
Stupid [pe buna dreptate].

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Unde scrie in biblie ca femeia a fost facuta ca barbatul sa nu se simta singur... uite aici
Genesa 2 : 21-24
11.Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adanc peste om si oml a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a inchis carnea la locul ei
22.Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a facut o femeie si a adus-o la om
23.Si omul a zis: "Iata in sfarsit aceea care este os din oasele mele si carne din carnea mea! Ea se va numi femeie, pentru ca a fost luata din om
24.Deaceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa, si se vor face un singur trup

| dorne a răspuns:

Cand ma plictisesc foarte tare, mai intru pe site asta, si cand vad asemenea perle imi vine zambetul pe buze instanthappy
Continuati tot asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti. Dar nu pe site ca-ti sar Evele in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si mai scrie sa crezi si sa nu pui intrebari tampite.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe rola de hartie igienica am vazut ca scria asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblia ta o fi scriind asa. in biblia mea ortodixa scrie ca; Dumnezeu a vazut ca nu e bine es fie omul singur pe pamant.si a facut fe, meia sa-i fie de ajutor.