| mentholinks a întrebat:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a facut femeia pentru barbat. Dar barbatul pentru ce l-a facut?

31 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Yehova dupa ce ca era rasist, mai era si misogin si credea ca femeile trebuie sa se supuna barbatilor.

| DarkAndDreary a răspuns:

În Geneză mai scrie că Dumnezeu a creat întâi animalele, apoi omul.
Iar pe pagina următoare scrie că Dumnezeu a creat întâi omul, apoi animalele.
Deci dacă ai de gând să găsești logică în Biblie, ai greșit cartea.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Unde scrie că D-zeu a făcut animalele după ce a făcut omul?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Citește Geneza.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Am citit Facerea si nu scrie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

25 Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune.
26 Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem* om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească** peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."

și

18 Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am* să-i fac un ajutor potrivit pentru el."
19 Domnul Dumnezeu* a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului şi le-a adus** la om, ca să vadă cum are să le numească, şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

La prima vezi că zice clar „apoi...", dar în al doilea caz spune din ce le-a făcut și că au fost aduse omului dar nu ordinea.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

"Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune.
Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem* om după chipul Nostru"

"Nu este bine ca omul să fie singur; am* să-i fac un ajutor potrivit pentru el."
Domnul Dumnezeu* a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului şi le-a adus** la om"

Scrie negru pe alb. Biblia se contrazice singură.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Biblia nu se interpretează singură. A fost scrisă de oameni. Du-te la preoții ortodocși, din cauza succesiunii apostolice.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Practic refuzi să crezi dovezile care sunt în fața ta.
E destul de clar ce scrie în Geneză, deci de ce aș merge la preot? E evident că el îmi va spune doar ce vrea el să aud.
Să nu mai menționez părțile din Biblie în care scrie să omori ateii, sau să omori homosexualii.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Să omori atei și homosexuali? cu cele 10 porunci cum rămâne? Ți-am mai spus, fără o îndrumare ortodoxă nu vei înțelege nimic din Biblie, pentru că Biserica a pus cap la cap cărțile din Biblie, și Iisus Hristos a întemeiat Biserica, nu cărțile.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Da! Scrie clar să omori ateii, homosexualii și nu numai.
Și cum rămâne cu cele 10 porunci? Ce importanță are?
Nu poți să alegi doar ce e bine din Biblie și să ignori celelalte lucruri oribile. Pot chiar să-ți mai dau exemple:

Matei 15:1-4
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."
3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."

Levitic 20:10
10. Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.

Deuteronom 17:12
12. Omul care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea. Să scoţi astfel răul din mijlocul lui Israel.

Exod 31:12-15
12. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
13. "Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: "Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.
14. Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.
15. Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea.

2 Cronici 15:13
13. şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie.

Levitic 20:13
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.

Și crede-mă că sunt foarte multe versete violente ca cele menționate mai sus.
Ce îndrumare ortodoxă îmi trebuie, dragul meu?
Niciun preot n-o să citească vreodată în biserică astfel de pasaje din Preasfințita Biblie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Dacă-mi dai citate din Levitic sau Deuteronom, e clar că nu înțelegi care-i treaba cu Legea Mozaică și cu faptul că noi creștinii nu trebuie să o respectăm.

(Sfânta Evanghelie după Matei capitolul 5)

Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui.
29. Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteşte pe tine, scoate-l şi aruncă-l de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30. Şi dacă mâna ta cea dreaptă te sminteşte pe tine, taie-o şi o aruncă de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.
31. S-a zis iarăşi: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărţire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvârşeşte adulter.
33. Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
38. Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
40. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc

Aici ai un întreg pasaj în care Iisus Hristos dă citate din Biblie și le tâlcuiește. Adică spune ce scrie și după spune ce înseamnă, așa că noi nu trebuie să interpretăm după bunul plac Sfintele Scripturi așa cum faci tu, ci ele sunt scrise pentru a fi interpretate de oamenii care știu despre ce vorbesc, de cei din Biserică.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Deci vrei să spui că Vechiul Testament nu mai trebuie urmat?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu e ca și cum Biblia este cuvântul lui D-zeu. Faptul că Moise a vorbit direct cu D-zeu pe munte este central pentru faptul că se crede că el a scris primele 5 cărți ale Bibliei, și că proorociile despre Mesia s-au adeverit. Domnul Iisus Hristos nu a scris nimic din Biblie. Dacă urmezi Vechiul Testament și crezi și în Domnul Iisus Hristos, vei înțelege că rostul tuturor Legilor vechi a fost venirea lui Mesia. Evanghelie înseamnă „veste bună", adică sunt mărturiile apostolilor, sau celor care au vorbit cu apostolii însăși, despre Domnul Iisus, care apostolii erau evrei dar ei când au făcut Biserica au luat informațiile direct de la Iisus (scrie în Faptele Apostolilor), de la D-zeu, și Biserica Ortodoxă cu ce învață ea in zilele noastre, nu s-a schimbat deloc. Citește epistolele Sfântului Apostol Pavel (din Biblie), care era evreu și știa Vechiul Testament adică Tanakh-ul cap-coadă, să vezi ce are de zis despre interpretarea legii, mai ales epistolele câtre evrei. Recomand să le citești dintr-o Biblie ortodoxă luată de la Biserică și dacă ești confuză să cauți pe surse ortodoxe online.
Așa că, nu. Vechiul Testament nu trebuia niciodată urmat, ci numai voia lui D-zeu. Și evreii de pe timpul lui Moise nu aveau doar Tora, ci și o lege orală, tradițională.
Cele 10 porunci sunt universale pentru că după cum știi scrie la început că D-zeu a vorbit toate aceste cuvinte, și au fost puse pe tăblițe de aur în Chivotul Legii.
Noi creștinii credem că Vechiul Testament este adevărat, chiar de asta nu-i urmăm Legea Mozaică, pentru că nu ar trebui să o facem.

| relian a răspuns (pentru DarkAndDreary):

E alt text asta e,iar aia care le-au pus gramada au omis,biblia este o adunatura de scrieri,cineva a incercat sa le combine si de aia au iesit asa.Dar normal nu faci vaca si apoi iarba laughing ca te-ai dus dracu,moare vaca de foame nu?laughing Deci omu ala daca il facea primul el ce manca?
In sf prima oara de fapt au fost facute,aparute plantele,mai exact ierburile,pentru ca acestea au dus la teraformare, fara teraformare n-ar fi mai existat nimic.
Omenii pe vremuri intelegeau multe chestii, ce s e stie astzi nu e de ieri de azi ci de mult timp.Uni oameni erau descuiati al minte, aia au scris multe chestii sau le-au spus mai exact, iar altii sau folosit de cunostintele lor, pentru a supune alti oameni.Asa aparu biblia si alte religii.Dar biblia este o adunatura de texte, au trebuie sa le combine aia sa le rasuceasca f mult pana sa ia o forma cat de cat, dar nau reusit, probabil nu ia dus capu prea mult laughing Nu vezi ca tot repeta chestii intruna.E clar ca multi au scris chestii pornind de la aceiasi intimplare sau poate furand din alte religii si normal ca se repeta.

| relian a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Normal ca se contrazice singura, daca is texte diferite si bagate in aceiasdi carte, au trebuie sa scoata ce au putut si cum sau priceput, apoi sa le combinelaughing.Dar cei interesant este teraformarea.Religiosii nu accepta faptul ca Pamantul are miliarde de ani vechime, da in cartea pe care ei o au ca baza, tocmai este descris acest proces.Deci nu doar biblia se contrazice, se contrazic si crestinozii cu biblia in mana laughing Pai daca in biblie spune clar ca facut tata mare ierburile, alea au fost primele atuncate ierburile sa faca pamant, cum vii tu crestioid sa spui ca pamantu are 14 mii de ani vechime din calculele lor laughing se contrazic crestini cu biblia, adica tot cu cartea lor.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu are niciun sens. Cele 10 porunci nu sunt în Vechiul Testament? Ele de ce trebuie urmate?
Și de unde știm că Moise a vorbit cu Dumnezeu?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

De unde știm că a vorbit Moise cu D-zeu? simplu. S-au adeverit profețiile despre Mesia. Și cred că nu ai înțeles bine ce am scris mai sus. Am zis că cele 10 porunci trebuie urmate pentru că au fost date de D-zeu. Legea a fost dată de Moise.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Care profeții?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Din câte am înțeles, acel verset prevede nașterea lui Isus.
Pentru care nu există niciun fel de dovezi înafară de Biblie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Evangheliile sunt însăși texte istorice din afara Bibliei. Canonul biblic așa cum îl știi, a fost făcut prin anul 250. Sunt și mulți istorici care au scris despre Iisus Hristosul (cu doi de I).
Dacă nu crezi nici în alea, va trebui să arunci la gunoi toată istoria pe care o știi (sau nu o știi)

| doctorandus a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Autori_ai_c%C4%83r%C8%9Bilor_lui_Moise

Daca ai fi studiat teologia la facultate, ai fi stiut deja de astia.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

"Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

| relian a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Si care este acea semanare? A cui a Noastra? Sa inteleg ca Dzeu avea chip(avea corp, fata) si asemanare(caracter), atunci cum ramane cu chestia ca Dzeu nu-i material? Si ailanti Noastra cine erai ceilanti? Deci sa inteleg erau tot dzei cu acelasi chip si asemanare ca si Dzeu dar probabil aveau alte nume.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru relian):

Citește începutul Evangheliei după Ioan. Tu nu ai auzit de Sfânta Treime? credeam că e cea mai cunoscută dogmă creștină

| Mrfear a răspuns:

Daca nici macar nu crezi in Dumnezeu de ce te mai intereseaza sa te informezi cu minciuni (pentru tine minciuni)?

| mentholinks explică (pentru Mrfear):

Cum ai ajuns la concluzia asta?

| Mrfear a răspuns (pentru mentholinks):

Asa se vede dupa raspunsurile si intrebarile tale (nu asta). Gresesc?

| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

Bărbatul este este slava lui Dumnezeu iar femeia slava bărbatului, pentru ca este scris: bărbatul este facut pentru slava lui Dumnezeu iar femeia este facuta pentru slava barbatului.