| anonim_4396 a întrebat:

In biblie se scrie undeva ca "din pamant esti in pamant te vei duce ", daca am gresit cer scuze, dar daca eu am dorinta de a fi incinerat si a nu fi ingropat in pamant inseamna ca nu sunt un bun credincios?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este crestineste sa fi incinerat.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Unde scrie asta?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

„Lăsaţi morţii să-şi îngroape morţii.,,
,, Caci tarana esti si in tarana te vei intoarce.,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asta nu face parte din Decalog

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Hristos a spus ca nu a venit sa strice LEGEA, ci sa o implineasca.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu ma intarata, te rog, nu vreau sa te iau cu jertfele umane care erau practicate ha haaaaaaaa, demult inaintea venirii lui Isus pe pamant

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asta era intentia mea, draga. Si vrei sa iti spun eu cum sta treaba cu jertfele umane? Plata pacatului este moartea.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Las' ca tu o sa ai viata vesnica, te prind eu pe lumea cealalta, tu crezi ca acolo o sa mai fie pe judete, adica tu in Petrosani iar eu la Cuca-Macaii? haaaaaaaa laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

M-as bucura foarte mult sa ne intalnim in raiul lui Dumnezeu! Nu sunt din Petrosani.happy

Ce zici te mai gandesti la decizia pe care ai luat-o cu privire la incinerare?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

E nu? Dar din Hunedoara esti

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Hunedoara, dar nu Petrosani. Sunt 80 Km pana acolo!happy

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

No, mai uita omul. Pacea Domnului!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

No, nu-i nici un bai. Sa ai pace!

| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă chiar te macină chestia asta şi nu crezi că vei afla răspunsul niciodată, pune-i pe copiii, nepoţii tăi să îţi arunce cenuşa pe un câmp, de exemplu. Aşa că tot în ţărână ajungi.
În primul rând, din câte ştiu pe vremea aia nu se practica incineratul cadavrelor, cel puţin în zona aia, respectiv pe unde s-a scris Biblia (nu ştiu cine mai făcea asta, dar cred că doar vikingii, pentru a nu-i arunca în mare - cum ei erau mari călători pe ape - şi le împrăştiau morţilor cenuşa în aer pentru a ajunge la repede în Valhalla, dacă ajungeau).
Şi-apoi, imaginează-ţi ce se întâmplă cu cei ce mor undeva unde nu-i cunoaşte nimeni sau unde nu-i găseşte nimeni. Printre munţi, într-o peşteră etc. Poate s-au retras acolo pentru a se ruga mai mult, nu, dar nah, le cade ceva în cap şi-au murit. Nu cred că Dumnezeu o să se supere că nu stau la 2 metri sub pământ, ci stau la suprafaţa pământului. Asta e mai mult o chestie de bun-simţ, să îngropi mortul, nu-l laşi la vederea tuturor, să se îngrozească lumea de el sau să li se facă rău unora. E doar respect pentru cel ce-a murit.
Aşa că dacă tu îţi doreşti să stai în borcan, nu sub pământ, foarte bine, e dorinţa ta, cei ce vor veni după tine trebuie să o respecte happy
Şi nu, nu cred că te face asta credincios rău sau bun.

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Uite ca nu ai ghicit, am stipulat in testament ca din cenusa mea o sa iasa un frumos diamant si chiar daca o sa fiu vandut tot o sa stau unde-mi place cel mai mult tongue

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

O să fie ciudat dacă acel cineva care va avea diamantul va şti de unde provine laughing

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Nu stiu daca ai auzit de Puterea Ochilor Albastrii, dar cine o sa poarte acel diamant cu siguranta va beneficia de aceasta puterebatting eyelashes

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, păcat că aceste detalii nu mai au legătură cu întrebarea ta. Părerea mea este că orice chestie de genul e valabilă doar dacă crezi în ea. Şi-un diamant făcut în laborator n-are treabă cu nimic. Oamenii îşi închipuie că sunt mult prea speciali. Există şi diamante făcute din boabe de cereale. Crezi că au vreo putere? thinking

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Scuze dar asa sunt eu din fire, canuta om sucit laughing

| Miauti a răspuns:

"caci tarana esti si in tarana te vei intoarce"

Nu e mai bine sa fi ingropata si poate intr-o zi sa devi un zombie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La judecata, locuinta mortilor va da pe mortii ei, marea va da mortii ei, deci si focul va da mortii lui, fiindca cei arsi pe rug nu au fost arsi tocmai cu voia lor nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

eu cu voia mea voi fi ars, sau nu ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca e cu voia ta, eu te salut cu multa caldura, da lemne pe foc nu bag.de unde stii ca te vor arde, si nu, din cauza lipsei de bani, iti vor da asa o parpaleala pe deasupra? am intales eu ce spui tu.si ce rezolvi cu asta? s-ar parea ca tu nu intalegi, da nu intalegi cam multe.mai vorbim cand murim.o mai devreme tu mai tarziu.cum o fi soarta.pana atunci multumeste-te si te bucura de soare.e frumos, si nesigur ca-l vei vedea ca nu stii daca te vei trezi, dimineata.viata lunga.cu toate ca, daca nu ai fi aici, ai fi acolo.o fi o diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu ma gramesc Baulicule drag sa dau coltul, mai conversam si noi, mai o barfa mai o maslina un biscuite ceva ca doar de-aia suntem fiinte inteligente, eu m-am gandit ca daca o sa fiu incinerat nu mai au dracii pe cine arde si o sa le fac in ciudawinkingCred ca o sa rada si Sf.Petru de o sa zguduie portile raiului laughing

| Mitziy a răspuns:

Se spune ca daca incinerezi pe cineva acela nu se va mai reincarna

| anonim_4396 explică (pentru Mitziy):

Hopaaaa, scrie in biblie de reincarnare? daca da nu mai vreau sa fiu incinerat