| stnvlro a întrebat:

Este adevarat ca undeva in biblie scrie ca ingeri coborau pe pamant si se iubeau cu femeile frumoase pe pamant? daca da cam unde scre asta stie cineva sigur daca scrie ceva in legatura cu asa ceva, sau poate m-am exprimat eu gresit.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Scrie în Geneza capitolul 6, primele versete,dacă țin minte bine. Biblia îi numește "fii lui Dumnezeu " dar este clar că nu sunt oamenii prin contrast, zice ceva de genul : "fii lui Dumnezeu, văzând că fetele oamenilor sunt frumoase..." Cartea apocrifă a lui Enoh, scrie mai pe larg că erau îngeri păzitori ai cerului și că din împreunarea lor cu fetele oamenilor au ieșit uriașii, Geneza îi numește "vitejii din vechime ". Cartea lui Enoh mai menționează că acest fapt a dus la distrugerea Pământului prin potop.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ingerii sunt asexuati, adica fara sex sau neutri, deci nu pot face copii (nu au obiectul munci). Asta scrie in Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Aveau puterea asta, fiindca fiind ingeri cazuti din slava, calcau porunca Domnului, ei neavand voie sa se impreuneze cu femeile.nici nu erau oameni, doar luau forma de oameni.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aveau deoarece nu erau "dotati" cu organe sexuale. Ingeri cazuti sau nu, nu pot face dragoste deoarece nu au organe sexuale (ca specie). O spune chiar Dumnezeu dar te las pe tine sa gasesti asta in Biblie.

| doctorandus a răspuns:

Nu scrie de "ingeri", scrie de "Fiii lui Dumnezeu" (Geneza cap. 6).

| danay72 a răspuns:

Da,inainte de potopul din zilele lui Noe.Geneza6:1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau ingerii decazuti parca..Au dat nastere acelui popor de uriasi care mai tarziu au fost prapaditi de Dumnezeu.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Si prin Legendele Olimpului e ceva similar happy

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Nu stiu da-m versetul...